Šta je novo?

Grejanje na pelet

Sve ovo oko uglja prvo se vestacki pravi iz kog razloga to znaju ovi iz vrha jer uglja ima i to previse,usko sam povezan sa proizvodnjom uglja pa znam sta pricam..Sve ovo mirise na namerno urusavanje i prodaju i zato se sve ovo i radi oko epsa..
 
Da, nemci zele EPS, to je javna tajna.
2 h pre podne i 2 h popodne
I kako oni misle da mi privatnici radimo? Ja servis racunara, supruga frizerski salon, mi ne mozemo da radimo bez struje. Pa nek nam taman toliko sati i smanje porez i nema problema, taman cu da se naspavam.
Edit
Podseti me i Lemaja ima stampariju, i to ne moze bez struje osim ako ima neku Heidelberg iz 1800 i neke :D
 
Poslednja izmena:
Zna li neko da li je ova pumpa za vodu slaba tacka u sistemu koji se sastoji od 17m radijatora, 150m2 za grejanje, gura dve identicne "grane", jedna je prizemlje, a druga prvi sprat. Dakle gura prizemlje i prvi sprat. Zimus su poslednji radijatori u sistemu pri dnu bili hladni. Ispustao je majstor vodu par puta, ozraceni su, ili kako se vec kaze.. Namesten na trecu brzinu.. Razmisljam da kupim novu, pa rekoh da ne bacam pare ako vec ne moram. Toby 20 kotao..

Hvala unapred.
 

Prilozi

  • 20220917_163432_resized.jpg
    20220917_163432_resized.jpg
    166.1 KB · Pregleda: 43
Za početak, promeni majstora. Prijateljski savet.
Mogu ovde da nagađam probleme, na osnovu ličnog iskustva, ali ne želim jer nisam lično tamo da vidim sistem... a nisam ni majstor.
Ako majstor ne ume da reši, onda nije majstor.
Živeli.
 
Problem se može rešiti na dva načina.

Prvi je skuplji i možda nepotreban, a to je zamena pumpe za jaču.

A drugi je podešavanje protoka na samim radijatorima. Proveri temp na radijatorima, pa na onima koji imaju min. razliku u temp u donjoj u odnosu na gornju zonu, smanji malo protok i vidi šta ćeš dobiti.
 
Zvao sam dvojicu, mrka kapa. Jedan kaze verovatno pumpa, drugi nista konkretno, nije siguran. Ne smem da zatvaram ventile i ovako su radijatori nedovoljno topli, tj nisu topli kao kad smo gruvali 20m drva :) Temperaturu vode u sistemu drzim na 50c, mozda je u tome problem. Probacu kad krene sezona da stavim na 60c, ali onda trosi skoro 2x vise zlatnog ukrajinskog peleta.. Nemam pojma. Mada mozda i nadjem treceg majstora, nisam pametan.
 
Jel problem što je radijator u donjoj j zoni hladan, ili što nije zadovoljena sobna temperatura?
 
Problem je hladan radijator po dnu na kraju sistema (najdalja tacka). U mnogo bitnoj sobi.
 
Pa da li je temperatura u sobi zadovoljena, ili ti je samo radijator u donjoj zoni hladan?
Uopšte nije bitno koja je soba i da li je važna.
Sta je prethodilo primecivanju toga?
Jesi imao neki problem, jesi nesto menjao u sistemu, jesi nesto dodavao/oduzimao....
Odgovor koji tebi treba zahteva malo više informacija.
 
Da li neko ima savet: kotao na pelet greje podno u jednom delu kuće a radijatore u drugom. Termostat je kod podnog, te kada se ugasi, ne pali se duže vreme jer pod ostane topao i drži temp, dok se sobe sa radijatorima već ohlade. Jedan predlog je bio uzeti bafer da topla voda ide još do radijatora dok je kotao ugašen... Šta je najbolje?
 
Da li neko ima savet: kotao na pelet greje podno u jednom delu kuće a radijatore u drugom. Termostat je kod podnog, te kada se ugasi, ne pali se duže vreme jer pod ostane topao i drži temp, dok se sobe sa radijatorima već ohlade. Jedan predlog je bio uzeti bafer da topla voda ide još do radijatora dok je kotao ugašen... Šta je najbolje?
Set za podno grejanje koji ce raditi nezavisno od radijatorskog grejanja, tj. otvarati i zatvarati po postignutoj temperaturi vode. Kroz podno ne bi trebalo vise od 40c temperatura vode. Herz ti je jeftinije resenje, ali preporucujem Caleffi :D
Kotao kada je ugasen, i pumpa je ugasena? Kako mislis da ti cirkulise sistem? Jedino da imas hidraulicnu skretnicu a iza nje pumpu koja bi vrtela toplu vodu u sistemu ako je kotao ugasen?
Ili na kraju krajeva da prebacis termostat u sobe gde su ti radijatori ali opet ce ti dolaziti do pregrevanja vode u sistemu podnog grejanja tako da ti svakako preporucujem zaseban set za podno koji ce sam da radi regulaciju temperature kroz sistem podnog grejanja.
 
Poslednja izmena:
kod mene je tako 2 etaze radijatori, jedna podno. termostat mi je u najbitnijoj prostoriji na spratu(radijatorsko), a sve ostalo sam podesio prema tome kako se pali i gasi po potrebi te prostorije. meni je podno bilo lako namestiti posle prema tome kako termostar radi u toj prostoriji...
 
kod mene je tako 2 etaze radijatori, jedna podno. termostat mi je u najbitnijoj prostoriji na spratu(radijatorsko), a sve ostalo sam podesio prema tome kako se pali i gasi po potrebi te prostorije. meni je podno bilo lako namestiti posle prema tome kako termostar radi u toj prostoriji...
Koju temperaturu vode saljes kroz podno?
 
trokraki ventil, salje obicno 15c hladniju vodu nego kroz radijatore. a svaka prostorija svoj termoventil kako se vec zove sa stepenima i tu je obicno od 25-6 spavace sobe, do 36-kupatilo, zimus...
imam po dva ulaza i izlaza na kotlu, na jednom je radijatorsko na drugom podno. zasebne pumpe.
 
Set za podno grejanje koji ce raditi nezavisno od radijatorskog grejanja, tj. otvarati i zatvarati po postignutoj temperaturi vode. Kroz podno ne bi trebalo vise od 40c temperatura vode. Herz ti je jeftinije resenje, ali preporucujem Caleffi :D
Kotao kada je ugasen, i pumpa je ugasena? Kako mislis da ti cirkulise sistem? Jedino da imas hidraulicnu skretnicu a iza nje pumpu koja bi vrtela toplu vodu u sistemu ako je kotao ugasen?
Ili na kraju krajeva da prebacis termostat u sobe gde su ti radijatori ali opet ce ti dolaziti do pregrevanja vode u sistemu podnog grejanja tako da ti svakako preporucujem zaseban set za podno koji ce sam da radi regulaciju temperature kroz sistem podnog grejanja.
Podno ima limit za 40c i zasebnu pumpu. Nego kad bih stavio termostat u sobu sa radijatorom mislim da bi se suviše često palio/gasio kotao što sam čuo da nije najbolje.. I soba sa podnim se svakako pregreje onda, nekako još smanjiti
 
Поздрав свима, извињавам се ако је offtopic.

Има ли ико искуства са дизел или бензинским агрегатима који би могли да напајају пумпу у систему са котлом на пелет уколико буде рестрикција?
На тржишту има гомила ових кинеских, али кажу да не држе стабилан напон који је и испод 220V. Уз њих често продају и неке претвараче који не знам чему служе, стабилизацији напона? Имате ли неку препоруку?
Хвала свима унапред.
 
Pa ti kupi onda Hondin agregat :)
 
Uvek je realnije sa strane troskova kupiti neki UPS ili onaj pretvarac napona pa povezati akumulator,posto ako su restrikcije ti ima da potrosis 150e na gorivo da bi napaja pumpu.
 
Osamdesetih godina prošlog veka bilo je restrikcija struje i to više puta.Bilo je perioda zimi 12 sati ima struje a 12 nema.Koliko se sećam počelo bi sa 6 sati pa bi povećavali.Industriji nisu gasili struju.
 
Bolje da su pokusali sa ulaganjem u nove LED sijalice kao zamenu za one stare za ulicnu rasvetu koje trose kao TA pec. Ima ih u mnogim ulicama sirom Srbije. Kod mene se te letos ukljucivale u 18h iako je mrak padao u 21h.
Zatim, cemu rasipanje kasno uvece po ovim novim zgradurinama sa reklamama i osvetljenjem? Gde je drustvena osgovornost kad je vec ovo tema vec mesecima. Dalje,kladionice(koje su zaseban problem) sijaju kao Monte Karlo, itd.
 
^ kod mene u gradu je sve tako od maja meseca, manje smo mesto pa su to odradili.
 
U Nisu je dobar deo tih ulicnih zamenjen led, daju bolje svetlo, one bolesno zute em slabo svetele em boli glava od njih
 
Te narandžaste natrijumove sijalice nikad nisu bile predviđene da se masovno koriste u gradskoj rasveti.Zbog toga što odlično prolaze kroz maglu i dim koristile su se u tunelima kružnim tokovima itd.Duže traju nego bele živine sijalice.Ali im je odziv boja nikakav i totalno neprirodnu boju daju.Sigurno im je ostalo puno po magacinima pa su ih zato stavljali svuda.I kod mene su prošle godine prešli na led rasvetu daje dosta prirodnije svetlo mada nešto slabije.
 
Drakulić najavio tužbu protiv Srbijašuma

„Srbijašume su nam ostale dužne po ugovoru za prošle godine 21.000 kubika drveta, a ove godine su usporučile oko 50 odsto od količina koje su do sada trebale da budu isporuče po ugovoru, a to je oko 70.000 kubnih metara...
 
Taj Drakulic j..e g...,, prijatelj koji ima sumu i prodaje mu drva kaze da sve tera u izvoz, a ovamo se pravi naivan da kao drugi izvoze a njemu ne daju da izvozi nego se on bori da snabde srbe sa jeftinim peletom.
 
Ja u maloprodajama nisam video pelet kvaliteta prve klase, svi godinama nude drugu klasu, kad pitam a sta je sa prvom kazu ide u izvoz. Nema veze ciji je, Bioenergy, Sparow ili neki treci uvek pise A2.
Svake godine je kvalitet losiji i losji. Mojima juce stigao pelet prvo oca majao mesec dana vlasnik stovarista na kraju otac uzeo pd lokalog matrapaza i ovaj mu uvalio neki Dorado pelet po 390e tonu.
 
Nazad
Vrh Dno