Šta je novo?

Grejanje na pelet

zorance

Poštovan
Učlanjen(a)
09.04.2013
Poena
70
Sve ovo oko uglja prvo se vestacki pravi iz kog razloga to znaju ovi iz vrha jer uglja ima i to previse,usko sam povezan sa proizvodnjom uglja pa znam sta pricam..Sve ovo mirise na namerno urusavanje i prodaju i zato se sve ovo i radi oko epsa..

djalf

Znamenit
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poena
1,045
Da, nemci zele EPS, to je javna tajna.
2 h pre podne i 2 h popodne
I kako oni misle da mi privatnici radimo? Ja servis racunara, supruga frizerski salon, mi ne mozemo da radimo bez struje. Pa nek nam taman toliko sati i smanje porez i nema problema, taman cu da se naspavam.
Edit
Podseti me i Lemaja ima stampariju, i to ne moze bez struje osim ako ima neku Heidelberg iz 1800 i neke :D

Poslednja izmena:

nidzakv

Slavan
Učlanjen(a)
19.06.2012
Poena
365
Moja oprema  
Mobilni telefon
S21 Ultra
Steam
esknikola
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zna li neko da li je ova pumpa za vodu slaba tacka u sistemu koji se sastoji od 17m radijatora, 150m2 za grejanje, gura dve identicne "grane", jedna je prizemlje, a druga prvi sprat. Dakle gura prizemlje i prvi sprat. Zimus su poslednji radijatori u sistemu pri dnu bili hladni. Ispustao je majstor vodu par puta, ozraceni su, ili kako se vec kaze.. Namesten na trecu brzinu.. Razmisljam da kupim novu, pa rekoh da ne bacam pare ako vec ne moram. Toby 20 kotao..

Hvala unapred.

Prilozi

• 20220917_163432_resized.jpg
    20220917_163432_resized.jpg
    166.1 KB · Pregleda: 43

zamzung

Slavan
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poena
285
Za početak, promeni majstora. Prijateljski savet.
Mogu ovde da nagađam probleme, na osnovu ličnog iskustva, ali ne želim jer nisam lično tamo da vidim sistem... a nisam ni majstor.
Ako majstor ne ume da reši, onda nije majstor.
Živeli.

bombaš

Slavan
Učlanjen(a)
12.08.2012
Poena
335
Moja oprema  
Mobilni telefon
Xiaomi Mi10
Pristup internetu
  1. ADSL
Problem se može rešiti na dva načina.

Prvi je skuplji i možda nepotreban, a to je zamena pumpe za jaču.

A drugi je podešavanje protoka na samim radijatorima. Proveri temp na radijatorima, pa na onima koji imaju min. razliku u temp u donjoj u odnosu na gornju zonu, smanji malo protok i vidi šta ćeš dobiti.

nidzakv

Slavan
Učlanjen(a)
19.06.2012
Poena
365
Moja oprema  
Mobilni telefon
S21 Ultra
Steam
esknikola
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zvao sam dvojicu, mrka kapa. Jedan kaze verovatno pumpa, drugi nista konkretno, nije siguran. Ne smem da zatvaram ventile i ovako su radijatori nedovoljno topli, tj nisu topli kao kad smo gruvali 20m drva :) Temperaturu vode u sistemu drzim na 50c, mozda je u tome problem. Probacu kad krene sezona da stavim na 60c, ali onda trosi skoro 2x vise zlatnog ukrajinskog peleta.. Nemam pojma. Mada mozda i nadjem treceg majstora, nisam pametan.

Sg kamikaza

Poštovan
Učlanjen(a)
05.11.2017
Poena
95
Jel problem što je radijator u donjoj j zoni hladan, ili što nije zadovoljena sobna temperatura?

nidzakv

Slavan
Učlanjen(a)
19.06.2012
Poena
365
Moja oprema  
Mobilni telefon
S21 Ultra
Steam
esknikola
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Problem je hladan radijator po dnu na kraju sistema (najdalja tacka). U mnogo bitnoj sobi.

Sg kamikaza

Poštovan
Učlanjen(a)
05.11.2017
Poena
95
Pa da li je temperatura u sobi zadovoljena, ili ti je samo radijator u donjoj zoni hladan?
Uopšte nije bitno koja je soba i da li je važna.
Sta je prethodilo primecivanju toga?
Jesi imao neki problem, jesi nesto menjao u sistemu, jesi nesto dodavao/oduzimao....
Odgovor koji tebi treba zahteva malo više informacija.

walent

Poštovan
Učlanjen(a)
15.09.2017
Poena
70
Da li neko ima savet: kotao na pelet greje podno u jednom delu kuće a radijatore u drugom. Termostat je kod podnog, te kada se ugasi, ne pali se duže vreme jer pod ostane topao i drži temp, dok se sobe sa radijatorima već ohlade. Jedan predlog je bio uzeti bafer da topla voda ide još do radijatora dok je kotao ugašen... Šta je najbolje?

Mulahmic

Cenjen
Učlanjen(a)
12.01.2009
Poena
170
Da li neko ima savet: kotao na pelet greje podno u jednom delu kuće a radijatore u drugom. Termostat je kod podnog, te kada se ugasi, ne pali se duže vreme jer pod ostane topao i drži temp, dok se sobe sa radijatorima već ohlade. Jedan predlog je bio uzeti bafer da topla voda ide još do radijatora dok je kotao ugašen... Šta je najbolje?
Set za podno grejanje koji ce raditi nezavisno od radijatorskog grejanja, tj. otvarati i zatvarati po postignutoj temperaturi vode. Kroz podno ne bi trebalo vise od 40c temperatura vode. Herz ti je jeftinije resenje, ali preporucujem Caleffi :D
Kotao kada je ugasen, i pumpa je ugasena? Kako mislis da ti cirkulise sistem? Jedino da imas hidraulicnu skretnicu a iza nje pumpu koja bi vrtela toplu vodu u sistemu ako je kotao ugasen?
Ili na kraju krajeva da prebacis termostat u sobe gde su ti radijatori ali opet ce ti dolaziti do pregrevanja vode u sistemu podnog grejanja tako da ti svakako preporucujem zaseban set za podno koji ce sam da radi regulaciju temperature kroz sistem podnog grejanja.

Poslednja izmena:

Marko_

Cenjen
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poena
180
kod mene je tako 2 etaze radijatori, jedna podno. termostat mi je u najbitnijoj prostoriji na spratu(radijatorsko), a sve ostalo sam podesio prema tome kako se pali i gasi po potrebi te prostorije. meni je podno bilo lako namestiti posle prema tome kako termostar radi u toj prostoriji...

Mulahmic

Cenjen
Učlanjen(a)
12.01.2009
Poena
170
kod mene je tako 2 etaze radijatori, jedna podno. termostat mi je u najbitnijoj prostoriji na spratu(radijatorsko), a sve ostalo sam podesio prema tome kako se pali i gasi po potrebi te prostorije. meni je podno bilo lako namestiti posle prema tome kako termostar radi u toj prostoriji...
Koju temperaturu vode saljes kroz podno?

Marko_

Cenjen
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poena
180
trokraki ventil, salje obicno 15c hladniju vodu nego kroz radijatore. a svaka prostorija svoj termoventil kako se vec zove sa stepenima i tu je obicno od 25-6 spavace sobe, do 36-kupatilo, zimus...
imam po dva ulaza i izlaza na kotlu, na jednom je radijatorsko na drugom podno. zasebne pumpe.

walent

Poštovan
Učlanjen(a)
15.09.2017
Poena
70
Set za podno grejanje koji ce raditi nezavisno od radijatorskog grejanja, tj. otvarati i zatvarati po postignutoj temperaturi vode. Kroz podno ne bi trebalo vise od 40c temperatura vode. Herz ti je jeftinije resenje, ali preporucujem Caleffi :D
Kotao kada je ugasen, i pumpa je ugasena? Kako mislis da ti cirkulise sistem? Jedino da imas hidraulicnu skretnicu a iza nje pumpu koja bi vrtela toplu vodu u sistemu ako je kotao ugasen?
Ili na kraju krajeva da prebacis termostat u sobe gde su ti radijatori ali opet ce ti dolaziti do pregrevanja vode u sistemu podnog grejanja tako da ti svakako preporucujem zaseban set za podno koji ce sam da radi regulaciju temperature kroz sistem podnog grejanja.
Podno ima limit za 40c i zasebnu pumpu. Nego kad bih stavio termostat u sobu sa radijatorom mislim da bi se suviše često palio/gasio kotao što sam čuo da nije najbolje.. I soba sa podnim se svakako pregreje onda, nekako još smanjiti

fandorin

Cenjen
Učlanjen(a)
23.08.2011
Poena
155
Поздрав свима, извињавам се ако је offtopic.

Има ли ико искуства са дизел или бензинским агрегатима који би могли да напајају пумпу у систему са котлом на пелет уколико буде рестрикција?
На тржишту има гомила ових кинеских, али кажу да не држе стабилан напон који је и испод 220V. Уз њих често продају и неке претвараче који не знам чему служе, стабилизацији напона? Имате ли неку препоруку?
Хвала свима унапред.

maxy

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2014
Poena
205
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Optički internet
Pa ti kupi onda Hondin agregat :)

ness1602

Slavan
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poena
225
Uvek je realnije sa strane troskova kupiti neki UPS ili onaj pretvarac napona pa povezati akumulator,posto ako su restrikcije ti ima da potrosis 150e na gorivo da bi napaja pumpu.

proleter

Cenjen
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
115
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
Osamdesetih godina prošlog veka bilo je restrikcija struje i to više puta.Bilo je perioda zimi 12 sati ima struje a 12 nema.Koliko se sećam počelo bi sa 6 sati pa bi povećavali.Industriji nisu gasili struju.

vemiessubdentem

Poštovan
Učlanjen(a)
30.12.2020
Poena
75
Bolje da su pokusali sa ulaganjem u nove LED sijalice kao zamenu za one stare za ulicnu rasvetu koje trose kao TA pec. Ima ih u mnogim ulicama sirom Srbije. Kod mene se te letos ukljucivale u 18h iako je mrak padao u 21h.
Zatim, cemu rasipanje kasno uvece po ovim novim zgradurinama sa reklamama i osvetljenjem? Gde je drustvena osgovornost kad je vec ovo tema vec mesecima. Dalje,kladionice(koje su zaseban problem) sijaju kao Monte Karlo, itd.

djalf

Znamenit
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poena
1,045
Ne trose kao TA pec vec 300-500W zavisi od jacine sijalice. Da se sve to prebaci na LED rasvetu i svaka druga bandera da se iskljuci.
Tako se stedi

Lemaja

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2011
Poena
455
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 5900X, NZXT Kraken X72 360mm, push/pull
Matična ploča
ROG Strix X570-E Gaming
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32gb F4-4000C18
GPU
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Storage
Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD 500GB, Samsung 860 EVO SSD 500GBx2, WD Red 3TB
Zvuk
Asus Xonar Essence STX II 7.1, Logitech Z-2200 200 W 2.1
PSU
Cooler Master V1000 Platinum
Kućište
Cooler Master Cosmos C700P Full Tower
Monitor
ASUS ROG Swift PG279QE 27" 2K WQHD (2560 x 1440) IPS, overclockable 165Hz G-SYNC™
Miš & tastatura
Logitech G502 PROTEUS SPECTRUM RGB, Logitech G513 CARBON
Ostale periferije
Asus Strix Arion
Laptop
Acer Aspire 3 Intel 11th Generation Core i3 Laptop 15.6-inch
Tablet
iPad Pro M1
Mobilni telefon
iPhone 13 Pro Max 256gb
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
^ kod mene u gradu je sve tako od maja meseca, manje smo mesto pa su to odradili.

Oswajac

Cenjen
Učlanjen(a)
16.03.2009
Poena
195
U Nisu je dobar deo tih ulicnih zamenjen led, daju bolje svetlo, one bolesno zute em slabo svetele em boli glava od njih

djalf

Znamenit
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poena
1,045
Kod mene u SV promenjene odavno, ima 7-8 godina sigurno, uzimali direktno iz fabrike Panasonic u Svilajncu.

proleter

Cenjen
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
115
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
Te narandžaste natrijumove sijalice nikad nisu bile predviđene da se masovno koriste u gradskoj rasveti.Zbog toga što odlično prolaze kroz maglu i dim koristile su se u tunelima kružnim tokovima itd.Duže traju nego bele živine sijalice.Ali im je odziv boja nikakav i totalno neprirodnu boju daju.Sigurno im je ostalo puno po magacinima pa su ih zato stavljali svuda.I kod mene su prošle godine prešli na led rasvetu daje dosta prirodnije svetlo mada nešto slabije.

kept

Cenjen
Učlanjen(a)
03.07.2009
Poena
180
Drakulić najavio tužbu protiv Srbijašuma

„Srbijašume su nam ostale dužne po ugovoru za prošle godine 21.000 kubika drveta, a ove godine su usporučile oko 50 odsto od količina koje su do sada trebale da budu isporuče po ugovoru, a to je oko 70.000 kubnih metara...

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poena
685
Taj Drakulic j..e g...,, prijatelj koji ima sumu i prodaje mu drva kaze da sve tera u izvoz, a ovamo se pravi naivan da kao drugi izvoze a njemu ne daju da izvozi nego se on bori da snabde srbe sa jeftinim peletom.

Oswajac

Cenjen
Učlanjen(a)
16.03.2009
Poena
195
Ja u maloprodajama nisam video pelet kvaliteta prve klase, svi godinama nude drugu klasu, kad pitam a sta je sa prvom kazu ide u izvoz. Nema veze ciji je, Bioenergy, Sparow ili neki treci uvek pise A2.
Svake godine je kvalitet losiji i losji. Mojima juce stigao pelet prvo oca majao mesec dana vlasnik stovarista na kraju otac uzeo pd lokalog matrapaza i ovaj mu uvalio neki Dorado pelet po 390e tonu.

Vrh Dno