Šta je novo?

Grejanje na pelet

A inace bi uvozili pelet iz nemacke? :rolleyes:

nisi se setio, bosne, bugarske, albanije, rumunije...
 
Naravno da ne bi.. rekao si ne verujem da je igde skuplje nego kod nas, ima gde je skuplje naravno.

Ma sve mafija radi u dogovoru, organizovano i pripremljeno kao sto je i sve oko korone bilo..
 
Oko toga se slažemo
Ova cena je dogovorena, nije tržišna
 
Gorivo je poskupelo ok, sada se stabilizovalo na 180din i na malo iznad 200. Ima ga, sto znaci da drvari mogu da rade posao jer najvise zavise od goriva.
Gorivo nije poskupelo 100% pa da drva poskupe 100%.
Za pelet se ne koristi najbolje drvo(bar ne bi trebalo), struja jeste poskupela, potraznja peleta jeste velika. Ovo jesu parametri da poskupi proizvod ali sa 25000 u avgustu na preko 40.
Jos taj pelet koji se kod nas prodaje je A2 klase a koliko znam A1 ide za izvoz. Znaci opet nase trziste nedobija najkvalitetniji pelet.
Sto znaci Gazela
 
Ja ne verujem da mogu nesto da izvezu po ovim cenama, to je prica za narod.

To je kao da neko prica da mi izvozimo dizel a imamo najskuplji u regionu, ko bi kupio od najskupljeg?

Verovatno neko iz napredne ekipe ima fabriku peleta pa treba pogurati i pomoci coveku da brze stane na noge.

A vec su i najavili da ce drzava "pomoci proizvodjacima".
 
Verovatno neko iz napredne ekipe ima fabriku peleta pa treba pogurati i pomoci coveku da brze stane na noge.

Verovatno neko iz napredne ekipe ima fabriku peleta pa treba pogurati i pomoci coveku da brze stane na noge.

Kosta Ješić KMD pelet na primer, Slobodan Tešić Sparrow Varvarin (pročitajte malo o ovom čoveku i zašto je na crnoj listi trrgovaca oružijem SAD-a, inače finansijer vladajuće partije)
 
Eto, sve je jasno. Nisam ni znao za tu priču, mada mogla se naslutiti. Ja sam cenio da najviše delju narod tako što preprodaju drva fantomskim firmama pa onda peletarama, ali ima tu svega izgleda.

 
Prosle godine se za nestasicu bar meni tako rece covek koji je malo vise upuceniji (bio u pravu za cenu malina od pre par godina) da je mladji brat bukvalno dao kvotu koja mora preko njegove firme da se izveze i da niko nije smeo da prodaje dok se neispuni zadata kvota za izvoz.
 
Kosta Ješić KMD pelet na primer, Slobodan Tešić Sparrow Varvarin (pročitajte malo o ovom čoveku i zašto je na crnoj listi trrgovaca oružijem SAD-a, inače finansijer vladajuće partije)
Pa eto kao da sam znao...
Izvozili bi oni da mogu po tim cenama ali niko ne moze da plati kao srpski tigrovi.

Zato je cena ograničena na samo 38000 a ispod žita može i za 40 000
 
KMD ima pumpe po Istocnoj Srbiji,jedino ako je bio neki svercer, nisam znao za njega da ima te veze.
 
Jeste,oni dizu trenutno par nekih zgradurina po kladovu,sad sam se setio. Pa dobro, sto bi rekao lokalni gradjevinac, od kofe maltera napravim dve. Kuca drzi dok je garancija,a posle se vi snalazite :D
Tako verovatno i za pelet, treba mu malo da se pogura,neka minimalna investicija od par milioncica
 
Ako se dobro sećam još pre nekoliko godina ispred Negotina (kod mjihove pumpe) je bio bilbord za prodaju stanova. Na sajtu piše da su izgradili preko 300 stanova. Računica je prosta, 300 stanova puta 50 kvadrata je 15 hiljada kvadrata, neka ostane 100e po kvadratu (a ostaje i puno više) to je milion i po evra, dovoljan kapital da se otvori profitabilna fabrika. A onda u talu sa državom kreću subvencije i drugi vidovi pomoći. Država da dinar, 80 para vratiš ljudima koji vode državu, i svi zadovoljni osim naroda koji sve to plaća.
Što se tiče uvoza, treba videti gde je u okruženju najjeftiniji pelet, pa namenski uraditi grupni uvoz. Da se organizuje oko par većih gradova gde bi se dovezli šleperi, skupi novac i uveze nekoliko šlepera, procedura nije komplikovana, sve to može da se uradi preko neke firme. Problem je što nisam imao prilke da vidim da negde ima peleta za ~200e.
 
Problem je što neće fabrike iz okruženja da prodaju fizičkim licima. Drugar je zvao Spačvu pa su mu rekli da imaju svog zastupnika u Srbiji i da tamo traži pelet. A čak i da ti daju za 200€ po Toni, dok uračunaš prevoz, carinu i PDV došao bi na istu cenu kao ovde da uzmeš.
 
Kada sam posetio dole pomenutu drzavnu gospodu da kupim ogrevno drvo po 4k dinara navedenih u njihovom cenovniku, receno mi je kao privatnom licu to nemoguca misija i to traje od pocetka godine zbog x razloga.

Vest iz maja meseca

"Vlasnik firme za proizvodnju peleta "Bio Energy Point" Zoran Drakulić rekao je da Srbijašume duguju toj kompaniji 41.000 kubnih metara drveta za proizvodnju peleta i da je to preduzeće krivo za poskupljenje tog energenta."

„Srbijašume su nelegalno potpisale ugovore sa većim brojem ‘firmi’, koje ne posluju u drvnoj industriji, da ga dobijaju po zvaničnim cenama od 4.160 dinara po kubnom metru, a proizvođačima peleta preprodaju po cenama i do 9.000 dinara“, rekao je Drakulić agenciji Beta.
 
Trebalo bi da Srbija sume snabdevaju sumska gazdinstva, komsika mi pre desetak dana prica kako je maja narucila drva kod njih za 5500 i da joj jos nisu stigla.
Mute svi a narod cuti. Jbga samo 110000 domacinstava koristi pelet pa nije znacajna masa da se digne i blokira Gazelu.
 
Sto Gazelu, i ovako ljudima preko glave guzve. Pred Skupstinu i Vladu i Srbijasume, oni su zakuvali a ne putnici na Gazeli
 
Problem je što neće fabrike iz okruženja da prodaju fizičkim licima. Drugar je zvao Spačvu pa su mu rekli da imaju svog zastupnika u Srbiji i da tamo traži pelet. A čak i da ti daju za 200€ po Toni, dok uračunaš prevoz, carinu i PDV došao bi na istu cenu kao ovde da uzmeš.
Pa to je ok ako tako ispada.
Nasima i treba kakva-takva konkurencija.
 
Pošto je situacija sa strujom poprilično neizvesna, uzeo bi neki inverter i akumulator za Alfa Commo 15 peć. Treba mi neka preporuka za inverter. Nisam siguran koliko maksimalno peć može da povuče struje, ne nalazim tu specifikaciju, ali čini mi se da je majstor koji je puštao u rad pomenuo oko 600W, tako nešto i ja računam da je max (pri paljenju). Kontam da uzmem onda neki 12V na 220V sinusni inverter od 1000W. Vidim da su oko 200 evra, ali nemam blage ideje koji i gde da uzmem?
 
Pošto je situacija sa strujom poprilično neizvesna, uzeo bi neki inverter i akumulator za Alfa Commo 15 peć. Treba mi neka preporuka za inverter. Nisam siguran koliko maksimalno peć može da povuče struje, ne nalazim tu specifikaciju, ali čini mi se da je majstor koji je puštao u rad pomenuo oko 600W, tako nešto i ja računam da je max (pri paljenju). Kontam da uzmem onda neki 12V na 220V sinusni inverter od 1000W. Vidim da su oko 200 evra, ali nemam blage ideje koji i gde da uzmem?
Commo 15, max 450w. Imas gotova resenja za pumpe i kotlove sto se tice invertera, a ima i malih benzinskih agregata, koje van grejne sezone možda možeš da iskoristis za još neku namenu.
 
Benzinski ne bi odgovarao, stan je. Kakvo gotovo rešenje npr? Šta da guglam? ( :
 
Pretvarac napona, probaj na kp ima raznih, uglavnom domaca proizvodnja
 
Pošto je situacija sa strujom poprilično neizvesna, uzeo bi neki inverter i akumulator za Alfa Commo 15 peć. Treba mi neka preporuka za inverter. Nisam siguran koliko maksimalno peć može da povuče struje, ne nalazim tu specifikaciju, ali čini mi se da je majstor koji je puštao u rad pomenuo oko 600W, tako nešto i ja računam da je max (pri paljenju). Kontam da uzmem onda neki 12V na 220V sinusni inverter od 1000W. Vidim da su oko 200 evra, ali nemam blage ideje koji i gde da uzmem?
To i mene zanima ali izgleda da niko jos nije koristio, na KP ima jedan proveren sa video snimkom ali cena 300 ev
 
Ti inverteri pretvaraci napona su vecinom bez punjaca akumulatora.
Ima onaj najjaci MC 500w sa punjacem za 15.000.
 
Pazi samo da li moze kotao da radi na cetvrtke, kvazi sinus ili mora sinus izlaz. Onaj mc500 je kvazi sinus, moze za sijalicu (sa vlaknom) i matore pumpe (koje pocnu da zuje, ali rade). Plasim se da elektronika nece bas da se slaze sa njim, mora kvalitetnjji izlazni napon...
 
Pazi samo da li moze kotao da radi na cetvrtke, kvazi sinus ili mora sinus izlaz. Onaj mc500 je kvazi sinus, moze za sijalicu (sa vlaknom) i matore pumpe (koje pocnu da zuje, ali rade). Plasim se da elektronika nece bas da se slaze sa njim, mora kvalitetnjji izlazni napon...
Tako je mora cist sinus izlaz zbog elektronike ,
 
Da, taj MC-500 nije sinusni, ne piše svuda u specifikaciji. Za sada sam našao samo ovaj na KP. Ima još jedan, ali je 24V... treba 2 akumulatora. Sad, ima i po prodavnicama raznih modela, ali nisam siguran kakvi su. Recimo ovaj (SAI1000TS) mi je zanimljiv.
 
I malo se preracunaj oko akumulatora. 500w sa 12V ti je 42A (i to bez ikakvih gubitaka, slobodno dodaj jos bar 10% na ovo). Trebaju DEBELI kablovi ka akumulatoru. Jeste, 5 minuta radi tako, posle opadne, ali je to solidno opterecenje akunulatora. Ja bez 16mm2 kao za auto pojacalo ne bih isao. I akumulatora od 200Ah, da ne ripi kad mu zatrazis 50A, a i ne voli olovo da se prazni ispod 50%, brzo umre (ovo zavisi i koliko dugo radi sa akumulatora)...

Ako imas varijantu punjaca za 24V bolje dva manja akumulatora, balanser i 24v inverter, manje su struje i cimanje akunulatora.
 
Nazad
Vrh Dno