Šta je novo?

Grejanje na gas

Trenutno ugrađuju gasovod kod mene u ulici podno Avale, Kome, kako prijaviti za prikljulak i koliko košta ?
 
Vidi ko izvodi radove, da li je Srbijagas ili neka druga firma, pa na osnovu toga podnosiš zahtev za priključenje uz propratnu dokumentaciju. Kod Srbijagasa je priključak koštao poslednji put kada sam se raspitivao 600-700€, kod drugih firmi je dosta skuplje.

EDIT: Evo uputstva za Srbijagas
EDIT2: 780€ sa PDV-om je priključak kod Srbijagasa
 
Cuh pre par dana da vise ne primaju prijave za prikljucke na gas,ne znam dal je tacno_Okolina Beograda,fazon ne mogu da garantuju snabdevanje novim korisnicima.
 
Cevi bez gasa,čudno. To kao oni što su kopali kanal za bežičnu telefoniju.
Za 780€ mise ne isplati,imam samo jedan šporet na gas pa bih morao i celo grejanje da kupujem. Mislio samda su se opmatili. Kada su menjali grejanje sa nafte na gas u našoj kući u Toronttu, uveli su besplatno, 3 meseca besplatno i promenili glavvnu peč, glavni bojler i savili nov šporet in sušilicu za veš. Aparati su ostajali njihovi ali sa doživotnom garancijom.
 
Evo zadnjih 4-5 dana sam isključio termostat i zaista temperatura u kući je prijatnija, čak i sa nižim dostignutim temperaturama ambijenta, i radijatori nisu nikad hladni. Jedino što potrošnja se nije smanjila, čak je možda i za nijansu veća ali još je rano, moraću još par dana da ga testiram da bih imao jasniju sliku. Sinoć oko 23h sam smanjio polaz sa 43C° na 37C°. U tom trenutku u kući je bilo 22C°. U 6.30 ujutru temperatura sobe je bila 20,4C° a subjektivni osećaj vrlo prijatan. Spoljna temperatura se kretala od 0 do - 2C°. Oko 7h sam ponovo povećao polaz na 43C° i otišao na posao. Do 16h temperatura sobe je dostigla 21,6C° i takođe je bilo vrlo prijatno unutra. Tad sam smanjio polaz za jedan stepen na 42C°. Spoljna temperatura je bila 3C°. Do 22h se sobna temperatura popela na 22C° verovatno zbog prisustva ljudi u sobi, paljenja šporeta itd. Oko 22.30 sam vratio polaz na 36C° pa ću videti do ujutru na koliko će da spadne unutrašnja temperatura. Trenutno je napolju 2C° i ne bi trebalo da ide ispod 1 u plusu. Poenta je da je sve vreme u kući prijatno, nema one neprijatne jeze kad se ohlade radijatori i nema komešanja vazduha kad se naglo zagreju. Jedino nisam siguran da li se kotao gasi ili radi sve vreme.
Drago mi je što si probao bez termostata. Kotao ti ne radi stalno, već održava zadatu temperaturu vode u sistemu. Potrošnju možeš imati veću jedino ako zadaš veću temperaturu od potrebne! Nisi se još uhodao dovoljno, malo je 4 dana da se uveriš a vidim da ti se svidelo odmah na početku. Potrošnju je teško uporediti jer sada ti je puno konstantnija temp. u kući. Moglo bi se uporediti jedino kada bi izračunao prosečnu temperaturu u kući upravljajući sa termostatom.
 
ja sam probao sa deaktiviranjem termostata i podesavanjem temperature vode ali je prosecna dnevna potrosnja skocila za 20ak% u mom slucaju. Sa nekih 7-8 kubika na 10+
 
ja sam probao sa deaktiviranjem termostata i podesavanjem temperature vode ali je prosecna dnevna potrosnja skocila za 20ak% u mom slucaju. Sa nekih 7-8 kubika na 10+
Verovatno si zadao veću temp. polazne vode od potrebne . Ne govorim napamet! Serviser koji je bio da pusti moj kotao u pogon ,isto ovako koristi svoj bez termostata. Može se upravljati i sa termostatom recimo zadaš 22c° a temperaturu smanjiš na minimalnu vrednost koja je potrebna za održavanje temp. u kući. U ovom slučaju termostat služi kao zaštita da nikako ne prelazi 22,3c°
 
Verovatno si zadao veću temp. polazne vode od potrebne . Ne govorim napamet! Serviser koji je bio da pusti moj kotao u pogon ,isto ovako koristi svoj bez termostata. Može se upravljati i sa termostatom recimo zadaš 22c° a temperaturu smanjiš na minimalnu vrednost koja je potrebna za održavanje temp. u kući. U ovom slučaju termostat služi kao zaštita da nikako ne prelazi 22,3c°
da da sve sam ja ukapirao i isprobao. Nisam zadao vecu temperaturu jer u stanu nije bilo pretoplo, vec je temperatura bila kao i inace. Mislim da je tvoja preporuka idealna sa koriscenjem spoljasnjeg termostata , u suportnom svaki dan moras da menjas temperaturu vode. Danas je napolju 10'C , juce bilo 0.
 
Cekajte malo, kada deaktivirate termostat, zar vam onda ne radi pumpa na kotlu nonstop? Pa koliko mislite da ce ta pumpa trajati i jos gore, koliko ce tek to povecati potrosnju struje?
 
Potrošnja pumpe je minimalna, kod mene na centralnom grejanju na čvrsto gorivo zadnja puma je montirana pre 15 godina, radi non stop u grejnoj sezoni, i evo je, još radi bez problema.
 
😁 A sta ti mislis koliko ce trajati?
Verovatno koliko traje garancija..

A potrosnja struje verovatno zavisi od snage kotla, verovatno kotao trosi oko 200w struje sto nije zanemarljivo. Druga stvar gorionik se nonstop pali i gasi na taj nacin, opet mu se skracuje radni vek. A i potrosnja gasa je veca koliko vidim.

Ne znam, ja na taj nacin ne bih koristio kotao.
 
ja ne znam kome je ta pumpa crkla. imam 3, jedna od 2004, druga 2009 i treca od 2020. sve 3 rade kao i prvog dana. a ova od 2004 je prvih 5 god radila non stop i preko leta. :D
 
da da sve sam ja ukapirao i isprobao. Nisam zadao vecu temperaturu jer u stanu nije bilo pretoplo, vec je temperatura bila kao i inace. Mislim da je tvoja preporuka idealna sa koriscenjem spoljasnjeg termostata , u suportnom svaki dan moras da menjas temperaturu vode. Danas je napolju 10'C , juce bilo 0.
Jest idealno bi bilo sa spoljašnjim senzorom ali kod mene radi dobro i ovako. Nisam ugradio iz razloga što je samo modul 200€ +senzor i ugradnja.Menjam temperaturu najviše 3 puta na dan.Ujutru ,ponekad popodne i uveče pre spavanja.Ako odemo negde na nekoliko sati, smanjim ga ako ne zaboravim. Kod mog kotla je pumpa varijabilna(povećava -smanjuje obrtaj po potrebi sam) i ona stalno vrti vodu. Kotao je kondenzacioni i oni su uvek efikasniji na nižim temp.vode. U parametrima kotla se može odabrati režim rada pumpe po želji korisnika. Max potrošnja struje kotla je 80w
 
Verovatno koliko traje garancija..

A potrosnja struje verovatno zavisi od snage kotla, verovatno kotao trosi oko 200w struje sto nije zanemarljivo. Druga stvar gorionik se nonstop pali i gasi na taj nacin, opet mu se skracuje radni vek. A i potrosnja gasa je veca koliko vidim.

Ne znam, ja na taj nacin ne bih koristio kotao.
Iz ličnog iskustva ti garantujem da si sve pogrešio u razmisljanju.
 
Dobar dan ljudi. Nov sam clan foruma,mada ga pratim neko vreme... Imam neke nedoumice pa mi vasi saveti dobro dosli.... Naime,planiram da ove godine uvedem gas. Trenutno se grejem na ugalj i drva. Grejem oko 170 kvm solidno izolovane kuce. Kuca je prizemlje i sprat. Sazidana je od pune prepecene cigle,5 cm stiropor,na krovnoj ploci 10 cm kamena vuna. Stolarija je jos uvek drvena,Slovenija Less. U kuci su mi panelni radijatori.... E sad , posto zelim da mi gasni kotao sluzi samo za grejanje treba mi savet. Da li uzeti kondezacioni ili obicni kotao na gas? Koju marku kotla uzeti? Sa trenutnim kotlom, imam gusani viadrus, temp koja mi je u kotlu je 60 c, prema radijatorima ide od 48-50 c a povrat je oko 38c u kuci je oko 21-22-23 c. I to je ovih dana sa ovom niskom temperaturom. Ovo sa temp. sam napisao da bi ste videli potrebe grejanja za moju kucu.... Svaki savet je dobrodosao.
 
Imam jedno nelogično pitanje.
Radi se o tome da je gas prošao kroz ulicu, prijavio sam se za priključak i dolaze u ponedeljak da iskopaju kanal do mesta, iza kuće, gde mi najviše odgovara, jer su vrata od podruma (špajza) baš sa te strane. Međutim, prevideo sam da kotao, sam po sebi, ima temperaturu i ne bi odgovaralo da kotao instaliram u tom podrumu gde čuvam zimnicu i sokove.
Pitanje :
Koju temperaturu oslobađa kotao u zimskom periodu?
 
Ako se stavi kvalitetna izolacija(gumafleks) na cevima nece biti problema. Posto je podrum u pitanju vidi gde ces sprovesti odvod kondezata ukoloko stavljas kondezacioni kotao.
 
Kuća je 400kvadrata.
Taj kotao će me baš izaći..
Još nisam ispitao tržište šta je najbolje uzeti. Volim da platim kvalitetnu stvar, nisam od onih što bi da uštede, pa da ih skuplje izađe 'na ćupriji' .
Šta predlažete za tu kvadraturu?

@acep
Što se kondenzacije tiče, tu su vrata, iza kuće. Pored vrata će biti merač potrošnje gasa. Tu ću sigurno izvesti i kondenzacioni odvod.
 
Pročitao sam temu, jer sam i ja naišao na sličan problem, pa svaki savet je dobrodošao.

Nova kuća1 prizemna, 140 m2, sve se greje, spoljni zid cigla 38 cm, izolacija pod stiropor 5cm, zidovi i gornja ploča 10 cm, PVC stolarija sa duplim staklom.
Kondenzacioni kotao Remeha Comfort Avanta 28C.

Grejanje podno pločice i zidno.

Pre nego što mi je stigao termostat, namestio sam temp u kotlu na 31 stepen i bilo mi je prijatnih 21 u kuci. (Račun za januar mi je bio 11.000, ne znam da li je to ok ili je puno)
Pošto sam hteo da ne moram da ručno stalno smanjujem noću pred spavanje i želeo sam da me dočeka ugrejana kuća ujutru zbog male dece, nabavio sam termostat.

Ali posle 2 nedelje korišćenja nisam oduševljen grejanjem termostatom (Bergen BTR7 RF). Elem, namestim od 5 do 11 ujutru na temp 21,5 da se ukljuci da me u 7h saceka prijatno topla kuca (max temp kotla je podesena na 39) i to je super (kad je ta temp kotla, treba oko sat i 15 min da se fino oseti u kuci).
Za ostatak dana mi je namesteno da bude 21 stepen, ali on kada dostigne tu temperaturu od 21,5 ujutru, kotao se ugasi i meni termostat pokazuje 21 stepen i u 20h uvece da se kotao nije nijednom upalio tokom dana, ali posto su zidovi pod hladni, taj hladnjikav osecaj mi baš smeta. Naročito jer se tad spremamo za spavanje, kupanje dece itd.

Moje pitanje je oko potrošnje. Da li se manje potroši gasa ako on stalno održava temperaturu vode u sistemu (ali onda i kotao stalno radi, troši više struje, kotao se više troši) ili ovako kada se efektivno greje samo nekih 8 sati (često upalim u 18h do 20h samo da malo zagreje pred spavanje), ali onda mora hladnu vodu da greje svaki put i ide do maksimalno podešenih 39.

Takođe, termostat temperaturu pokazuje u koracimo od 0,5 što je bezveze i daje signal kotlu da se pali samo ako je razlika izmedju podesene i izmerene temp 1 stepen ili vise, ne znam da li se to moze namestiti barem na 0,5 stepena.

Hvala unapred na svim savetima.
 
Postavi prvo sebi pitanje, sta ti je važnije? Komfor ili usteda?
Shodno tome i biraj nacin koriscenja kotla, jer se komfor i ustede u jednom momentu pocinju sve vise udaljavati.
Ti sobni termostati koji se prodaju kod nas su meni bzz, cak i ti od 0.5C koraka merenja, da ne pričam o onima od 1C.
 
Takođe, termostat temperaturu pokazuje u koracimo od 0,5 što je bezveze i daje signal kotlu da se pali samo ako je razlika izmedju podesene i izmerene temp 1 stepen ili vise, ne znam da li se to moze namestiti barem na 0,5 stepena.
Znaci Bergen termostat je glup i trom isto kao i Bergen klime... Neverovatno..
A kad grejanje radi dali se ugasi tacno na 21c ili termostat pregreva prostor?
 
Znaci Bergen termostat je glup i trom isto kao i Bergen klime... Neverovatno..
A kad grejanje radi dali se ugasi tacno na 21c ili termostat pregreva prostor?

Ne ugasi se tacno, zna i da pregreje prostor.
Ima varijanta da on pokazuje da je 21 stepen, a zadato je 21,5 i on se ne pali. Pa onda moram prvo da prebacim na manuelno i stavim 22 da se upali, pa vratim na programirano i onda nastavi grejati.

Postavi prvo sebi pitanje, sta ti je važnije? Komfor ili usteda?
Shodno tome i biraj nacin koriscenja kotla, jer se komfor i ustede u jednom momentu pocinju sve vise udaljavati.
Ti sobni termostati koji se prodaju kod nas su meni bzz, cak i ti od 0.5C koraka merenja, da ne pričam o onima od 1C.

Komfor zbog dece mi je trenutno bitniji, naravno ako je razlika u ceni prihvatljiva, a ne 50% visa.
Verovatno si zadao veću temp. polazne vode od potrebne . Ne govorim napamet! Serviser koji je bio da pusti moj kotao u pogon ,isto ovako koristi svoj bez termostata. Može se upravljati i sa termostatom recimo zadaš 22c° a temperaturu smanjiš na minimalnu vrednost koja je potrebna za održavanje temp. u kući. U ovom slučaju termostat služi kao zaštita da nikako ne prelazi 22,3c°
U ovom slučaju, ako termostatom zadam 22 stepena, a na kotlu namestim max temp vode da je recimo 31 sto mi daje prijatnih 21,5 u kuci, ali moj kotao ce onda konstantno raditi na tih 31 stepen jer nikad nece moci da dostigne zadatih 22 stepena u sobi, nece se nikad iskljuciti, ne znam da li je to problem u smislu dugotrajnosti kotla, a unutra bi bilo prijatnije sigurno.
 
Poslednja izmena:
Najekonomicinije je niskotemperaturno grejanje koje radi 24/7. Kada gasis voda ti se ohladi u sistemu kao i objekat pa nakon paljenje potrosis vise energije nego da si samo odrzavao temperaturu.

Sta kod tog gasnog kotla trosi mnogo struje, pumpa ?
 
Najekonomicinije je niskotemperaturno grejanje koje radi 24/7. Kada gasis voda ti se ohladi u sistemu kao i objekat pa nakon paljenje potrosis vise energije nego da si samo odrzavao temperaturu.

Sta kod tog gasnog kotla trosi mnogo struje, pumpa ?

Ne znam da li troši mnogo struje, samo onako razmišljam naglas što se kaže, dok me neko ne opovrgne :)
 
Ma pusti to da radi 24/7 jedino nocu ako volis nizu temperaturu u spavacoj sobi smanji malo grejanje.Sa tom debljinom zida, izolacijom podnim i zidnim grejanjem bice smesna potrosnja.
 
Najekonomicinije je niskotemperaturno grejanje koje radi 24/7. Kada gasis voda ti se ohladi u sistemu kao i objekat pa nakon paljenje potrosis vise energije nego da si samo odrzavao temperaturu.

Sta kod tog gasnog kotla trosi mnogo struje, pumpa ?
Ja sam isprobao taj sistem ali mi je potrošnja na dnevnom nivou bila veća za 25-30%. Isprobao sam na par dana u Decembru i od nekih 7 kubika dnevno, potrošnja je skočila na oko 10+. Plus što non stop moraš da šteluješ temperaturu vode zavisno od spoljašnje temperature. Nakon par dana sam se vratio na staro i našao neki optimalan program.
Ne znam da li troši mnogo struje, samo onako razmišljam naglas što se kaže, dok me neko ne opovrgne :)
Baš sam u tom periodu proveravao i to i kotlovi smešno troše struje. Svakako ti savetujem isprobaj potrošnju na par dana i lako ćeš uraditi matematiku. Popišu merni set na 24h nekoliko dana sa trenutnim režimom i posle sa režimom temperature vode i vidi razliku.

Meni je malo specifična situacija, grejem stan(radijatori + konvencionalni Vailant) i lokal (podno+ kondenzacioni Romstal+topla voda) na istom su mernomi setu. Sve izolovano, pvc stolarija, vuna u zidovima i plafonima i prošl godine mi je za celu sezonu stiglo 56 hiljada. Stan grejem non stop na 21'C od ujutru i predveče 21.5- 22 do ponoći(voda na 54'C). Lokal je na 21'C. Za lokal sam našao našao neki optimalan sistem ove sezone(vidi sliku) , da mi se pali unoć u 2 i on dostigne 21.5 oko 9h, i tu se gasi. Košuljica je baš debela i akumulira, plus ljudi cirkulišu i ne spada ispod 21. Temperatura vode 34'C.
Ti bi možda mogao da razmisliš i o spoljnom termostatu za iduću sezonu. Ali svakako 11 hiljada za tu površinu i Januar koji je bio najjhladniji, mislim da je smešno. Jedan kubik drva 😅
 

Prilozi

  • Screenshot_20230228-184546.png
    Screenshot_20230228-184546.png
    99.3 KB · Pregleda: 23
Takođe, termostat temperaturu pokazuje u koracimo od 0,5 što je bezveze i daje signal kotlu da se pali samo ako je razlika izmedju podesene i izmerene temp 1 stepen ili vise, ne znam da li se to moze namestiti barem na 0,5 stepena.
Menjaj termostat :)

Kod mene termostat pokazuje temperaturu u koracima od 0,1, pa je grejanje namesteno da se ukljuci na 21,8C a iskljucuje na 22,2C. Samim tim kotao cesce ukljucuje ali mnogo krace radi, jer se voda u sistemu nikada ne ohladi potpuno.

Opet, jako je bitan sam polozaj termostata u stanu, ne valja ni da je preblizu ni predaleko od radijatora, niti da je prenisko ni previsoko od poda... Ne valja ni da je pored samog prozora, itd..
 
Ne ugasi se tacno, zna i da pregreje prostor.
Ima varijanta da on pokazuje da je 21 stepen, a zadato je 21,5 i on se ne pali. Pa onda moram prvo da prebacim na manuelno i stavim 22 da se upali, pa vratim na programirano i onda nastavi grejati.
Ma sve mi je jasno...Tako isto radi i moje dve bergen (gree) klime.. Iskreno ako je kod tebe ista glupa elektronika-senzor kao i kod mene , nema sanse da dobijes preciznu temp. u kuci i komfor osim ako si voljan da konstantno dezuras pored daljinca-termostata ... Uredjaj kad radi onda pregreva za 1c a kad ne radi onda pusti da se prostor ohladi za 1c ispod zadate temp.. Sto znaci oscilacija od 2 stepena.. Previse... Kod mene se pokazalo da valja jedino kad je napolju hladnije pa grejanje mora da radi 24/7 i tu onda uspeva da odrzi temp. koliko toliko precizno. Kad se grejanje pali-gasi stalno to je bas ruzan osecaj sto kazes te toplo te hladnjikavo...
Dobro kazu ljudi , treba probati nastimati ako je moguce niskotemperaturno grejanje i cirkulacionu pumpu ostaviti da stalno radi.
 
Menjaj termostat :)

Kod mene termostat pokazuje temperaturu u koracima od 0,1, pa je grejanje namesteno da se ukljuci na 21,8C a iskljucuje na 22,2C. Samim tim kotao cesce ukljucuje ali mnogo krace radi, jer se voda u sistemu nikada ne ohladi potpuno.

Opet, jako je bitan sam polozaj termostata u stanu, ne valja ni da je preblizu ni predaleko od radijatora, niti da je prenisko ni previsoko od poda... Ne valja ni da je pored samog prozora, itd..

Koji termostat ti koristiš? Ne znam da li je moguće bilo koji povezati sa svakim kotlom. Serviseri uglavnom rade samo one koje poznaju.

Ti bi možda mogao da razmisliš i o spoljnom termostatu za iduću sezonu.

Ako sam dobro razumeo, kad staviš soljni temrostat, on se povezan sa kotlom i automatski postavlja max temp kotla, tipa ako je napolju 10 stepeni da bude 34, ako je 0 da bude 37?
 
Vrh Dno