Šta je novo?

Grejanje na gas

upravo poredio račune iz septembra kada je obračun bio u m3.
cena po 1m3 je bila 37,320+PDV10%=41.05 din
račun iz oktobra
očitano 59m3
naplaćeno 646kWh
1kWh 3.64din
646x3,64=2,351.44din + 10%PDV=2.586din/59m3=43.84din

fino su se ugradili.....je*u nas pa nas lade....
Temperature nisu iste za septembar (15C) i oktobar (6C).
Kvalitet (toplotna vrednost) nije ista.
Kad se svi faktori uzmu u obzir,sa naknadom za unapredjenje energetske efikasnosti poskupljenje je +1,754 %. (Senta,Vojvodina)
Izvini, može laički ovo da se pojasni, za nas koji smo završili pravne i ostale društvene fakultete.
Šta su nas prevarili, ukratko? I kako sebi da pomognemo povodom toga?
Poskupljenje je manje od 2%.
Promenjena je metodologija iskazivanja toplotne vrednosti (sada gornja), obracunske jedinice (sada kWh) i jedinice zapremine (sada m3 pri tzv. normalnim uslovima).
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko od vas pri ruci ugovor sa Srbijagasom? Sta pise u tom ugovoru kako se vrsi obracun? Da li su uopste nekom slali aneks ugovora?

Edit: Vidim ja da ce ovde za godinu dana da padaju masovne tuzbe na koje ce morati da reaguje opet neki vrhovni sud sa svojim 'misljenjem' :)
 
Meni su slali na kucnu adresu da ce od novembra krenuti obracun u kwh.
 
1 prostorni metar bukve pri 15% vlage oslobodi 1850 kwh.drva uzeta u junu neka imaju 1600 kwh možda i manje.
10 prostornih metara x 1600kwh=16000 kwh
16000kwh x 3.64 din (cena kwh gasa)=58240 din +10% pdv=64064
A cena drva 87000
Da li bi ovo bilo neko realno poređenje potrošnje drva naspram gasa koliko bi trošio?
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-11-30-20-05-38-064_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-11-30-20-05-38-064_com.android.chrome.jpg
    49.7 KB · Pregleda: 41
Mozes drva da potrosis i 20 kubika ako lois 24/7, drzis temperaturu 25C, nemas izolaciju, losa stolarija itd. Isto mozes da potrosis i 5 kubika ako je temperatura 20-21C.
Isto je i sa svim drugim energentima.
Kakva je situacija, ko moze i ima prostora bolje da instalira vise izvora grejanja.
 
naveo sam poređenje da trosim 10m u praksi i manje al neka bude 10.
naravno da ne drzim na 25 nego 21-22, imam digitalne termostate postavljene. kada sedimo u dnevnom boravku i gledamo tv pokrijemo se ćebetom - navika je čudo :)
uradio sam neko poređenje po kalorijskoj vrednosti drveta i gasa pa me zanima moja računica dal je tačna.
 
Nisi uzeo u obzir koeficijent efikasnosti svoje peci. Moze biti da 20% oslobodjene toplote ode kroz odzak, a moze biti i 50%...
 
ako je efikasnost kotla 70% ispada da je još manje kwh potrebno tj 11200kwh.
a da ne govorimo o efikasnosti kondenzacije kad kotao radi do 50 stepeni temperature vode naspram kotla na čvrsto gorivo.
još će ispasti da je će mi gas biti 100% jeftinije od drva po trenutnim cenama.
 
Moj kolega se grejao na strujni kotao, januar, februar isao racun 20-22k. Uveo gas , racuni za gas u januaru i feruaru nisu prosli 10k.
Sa tom temperaturom 21-22C, sa ovim cenama gasa bice jeftinije nego drva(dok i njima cena bude oko 10000)
 
Ako je drvo vlaznije, onda ima i manju kalorijsku vrednost. Bar 90% nasih ljudi to ne kapira, loze "sirova" drva, jer duze traju, a to sto imaju slab ucinak, nema veze, ekologiju da ne pominjemo. Onaj ko spremi drva rano u prolece, taj ima dobre sanse da potpuno iskoristi kalorijsku moc drveta, ovi sto nabavljaju u leto, kasnu jesen i samu zimu ne kapiraju kako fizika funkcionise. - Osim ako ne nabavljaju prosusena drva, ili drva ostavljaju do sledece sezone, sto je slaba sansa.
 
Drva se kupuju na leto, za SLEDEĆU godinu. Sagorevanje treba da se vrši pri 80% nazivne snage kotla, jer je tada kotao najefikasniji, i da se toplota skladišti u akumulator toplote, od 1000/1500/2000L vode. Kotlovi na pirolizu su i napravljeni za ovakav način loženja. U toj situaciji postoje dva kruga grejanja, i u radijatorskom krugu je temperatura regulisana automatikom, dok je kotao @75°C-90°C. Bilo koji drugi način loženja ima veće gubitke. Toliko o drvima, a što se tiče gasa, pa on je sada socijalna kategorija, kao i struja. Za sad je najjeftiniji za grejanje (sem klima uređaja), ali je pitanje šta će biti za godinu, dve, pet, deset. Ko sad ima uslova da rešava problem grejanja, najbolje mu je da obezbedi više mogućnosti, pa kako cene ogreva budu varirale, tako da se prilagođava
 
Mislim da će gas i struja uvek biti socijalna kategorija,struja pogotovo.
Došao kući s posla unutra 16.5 pali etažnu peć dok se ugreje sat vremena bude 4 popodne. E nećeš ga više majci, kotao na gas 19~20 kad nisam kući, klinac kad dođe iz škole upali termostat na 22 u svojoj sobi i doviđenja.

Da ne govorim o prelaznom periodu kad se grejem na 40 stepeni i kad mi ne trebaju debele cepanice. Onda ista ta drva moram na pola da unutra ne bi svi padali u nesvest.
Ovo s drvima teško d*ka*je
 
Nije ni mala potrošnja a nije ni mala kvadratura upitanju. Imaš izolaciju,pvc?
Ja grejem sprat bez izolacije ali dobra pvc s 3 stakla 65 kvadrata i ne očekujem veliku potrošnju jer je u tih 65 kvadrata hodnik 5 i spavaća oko 15.faktički imam samo dnevni boravak od 30m2 dečiju sobu 16m2 i kupatilo malo tako da i bez izolacije neće biti velika potrošnja. Ne greje se 24h žena I ja uvek 1 smenu radimo jedino klinac menja smenu na mesec dana u školi. Koju ćeš potrošnju imati u januaru, februaru kad upekne minus 30m3 sigurno
 
Nemam spoljnu izolaciju, stolarija je pvc sa duplim staklom, nova, stavljena ove godine. Zidovi su od siporeks blokova 25 cm, iznutra obloženi gips karton pločama. Plafoni su prvobitno bili 2.80 ali smo ih spustili na 2.55 takođe sa gips pločama a između je stavljena vuna 10 cm. Ustvari su to 2 stana u kući, jedan u prizemlju od nekih 37m2, drugi na prvom spratu od 110m2. Greje se i hodnik (22m2) koji je u prizemlju i na njega se nadovezuje stepenište koje vodi na prvi sprat. Doduše u hodniku je samo jedan radijator i on uspe da taj hodnik i stepenište smlači na 16-17C. E sad, na prvom spratu je dnevna soba koja ima 32m2 ali... to je soba sa galerijom, tojest na 2 nivoa sa unutrašnjim stepenicama. Plafon u noj je visok na jednu stranu 3.7m a na drugu iznad galerije skoro 6m, tako da je ogromna kubikaža te sobe, pa još uz to skoro ceo jedan zid je od stakla. Tako da treba to zagrejati. Imam ukupno 9 radijatora (panelni 140x60), i 2 kupatilska sušača. Kuća je standalone tako da nemam komšije da me greju. Ova dnevna soba je ta koja diktira temperaturu jer u njoj se nalazi termostat koji je povezan sa kotlom, i bez obzira na kubikažu, 3 radijatora koja se nalaze u njoj je prilično brzo i lako zagreju. U toj sobi je između gipsa i spoljnjeg zida vuna 5cm. Zaboravio sam da napišem a važno je, u tu potrošnju spada i sanitarna voda za dve kuhinje i dva kupatila koju greje kotao kao protočni bojler.
Grejanje ne gasimo, danju 22, noću 20, i u svakom trenutku je prijatno za sedenje. Upravo sam proverio, potrošnja za zadnjih 24h - 12m3. Što se januara tiče... pa ne verujem da će baš 30 m3 da bude potrošnja svakog dana. Ako bude 20m3 prosečno dnevno, to je oko 200€. Kao neko ko se ove godine uselio u svoju kuću posle godina i godina plaćanja kirije, 100 puta mi je bolje da u januaru dam 200€ za grejanje u svojoj kući nego 200€ za kiriju u tuđem stanu.
 
Ako je kondenzacioni kotao spustite temp vode na 50 stepeni ako uspe s tom temperaturom vode da postigne zadatu temperaturu u prostorijama. Tada je najveća ušteda kod kondenzacionog kotla.
 
Ako je kondenzacioni kotao spustite temp vode na 50 stepeni ako uspe s tom temperaturom vode da postigne zadatu temperaturu u prostorijama. Tada je najveća ušteda kod kondenzacionog kotla.
A jel znaci da je na podnom , gde je temperatura vode na 35,36 stepeni, jos veca usteda kod kondenzacionih kotlova?
 
Mislim da jeste ušteda veća no neko će potvrditi ko se već više razume u materiju. U svakom slučaju manja je potrošnja gasa ako je voda na 36 nego na 50 stepeni,logično.
 
Kolika vam je dnevna potrošnja gasa ?
Evo ti za mesec dana.
6. novembar
F93D0D43-931C-4A44-B3ED-6C38BE5106AF.jpeg
6. decembar
9CCDB274-8A1A-4B7A-ABEA-90B695A50A80.jpeg
Potrošeno 115 m3 gasa za mesec dana. Prosečna temperatura oko 8 C.
Kuća u nizu, između druge dve (ušuškana), 130 m2 grejnog prostora, podno grejanje, izolacija perfektna, grejanje i topla voda na gas. Temperatura je podešena na 21 C (bilo bi bolje da je stepen, dva viša, ali štedi se pošto je trenutna cena gasa ovde u Holandiji u proseku oko 2,5-3 eura m3, zavisi od dostavljača :) ).
7A8202F4-68F2-4E91-AC41-4AB77BC034FB.jpeg8ABBCC32-6688-4123-BBA5-C2A45B76DB56.jpeg
I da ne zaboravim, prošle godine u ovo vreme cena je bila 0,4eur/m3, dakle gas je skočio 7,5 puta.
Kako će biti kad bude hladnije i krene ozbiljno da duva vetar, videćemo.
Očekujem da će se potrošnja bar duplirati.
 
Poslednja izmena:
@Shomi22
Ovo je digitalni merač pre kotla? Koliko košta to sokoćalo?
ja hoću da stavim pre kotla da bi pratio svoju potrošnju.
 
Nemam pojma, bio je ugrađen u kući kad je sagrađena. :)
 
Upravo stigao račun, potrošnja u novembru prosečno dnevno 8,48 m3 (grejanje + sanitarna). Već sam u nekom od prethodnih postova napisao šta i kako grejem.
 
Pozdrav
Od 22 oktobra se grejem na gas.Imam kondezacioni bosh kotao.temperatura na termostatu mi je podesena od 6h-22h na 22,5c a od 22h-6h na 18h.Temperatura kotla mi je podesena na 45c i bez problema mi zagreva 150 kvadrata.izolacija stiropor 5cm i 50% je pvc stolarija, prosecna potrosnja mi je do sad za 28 dana oko 8,5 kubika.zadnja dva dana kad je malo niza temperatura izlazi za 24h oko 10 kubika.
Zanima me da li mozda negde gresem?da li da povecam temperaturu vode u kotlu ili povecam temperaturu nocnog rezim termostata,jer ujutru u 6h kad se upali radi dobrih 2,5h dok ne postigne 22,8c nakon cega iskljuci..Ovo sve pitam zbog efikasnosti najbolje za kondezaciju kotla.Da li treba da radi duze ili da cesce ukljucuje?
 
Pozdrav
Od 22 oktobra se grejem na gas.Imam kondezacioni bosh kotao.temperatura na termostatu mi je podesena od 6h-22h na 22,5c a od 22h-6h na 18h.Temperatura kotla mi je podesena na 45c i bez problema mi zagreva 150 kvadrata.izolacija stiropor 5cm i 50% je pvc stolarija, prosecna potrosnja mi je do sad za 28 dana oko 8,5 kubika.zadnja dva dana kad je malo niza temperatura izlazi za 24h oko 10 kubika.
Zanima me da li mozda negde gresem?da li da povecam temperaturu vode u kotlu ili povecam temperaturu nocnog rezim termostata,jer ujutru u 6h kad se upali radi dobrih 2,5h dok ne postigne 22,8c nakon cega iskljuci..Ovo sve pitam zbog efikasnosti najbolje za kondezaciju kotla.Da li treba da radi duze ili da cesce ukljucuje?

A sto, mislis da je mnogo 10 kubika za 24h trenutno? Ne znam sto toliko spustas temperaturu nocu, ako bas volis da spavas u hladnom, uvek mozes da zavijes radijator u sobi u kojoj spavas, pod uslovom da ti se u njoj ne nalazi termostat. Uvek je bolje dogrevati cesce a po malo, nego da ti ne radi grejanje celu noc, pa onda da radi 3 sata ujutru. Za kondezacione kotlove mislim da je idealna temperatura 50 stepeni.
 
A sto, mislis da je mnogo 10 kubika za 24h trenutno? Ne znam sto toliko spustas temperaturu nocu, ako bas volis da spavas u hladnom, uvek mozes da zavijes radijator u sobi u kojoj spavas, pod uslovom da ti se u njoj ne nalazi termostat. Uvek je bolje dogrevati cesce a po malo, nego da ti ne radi grejanje celu noc, pa onda da radi 3 sata ujutru. Za kondezacione kotlove mislim da je idealna temperatura 50 stepeni.
Ne mislim da je mnogo 10 kubika,tek mi je prva godina i nemam predstavu,u svakom poredjenju sa lozenjem ja sam se preporodio i da je 20 kubika potrosnja😁
Nocu mi nikad ne pada temperatura ispod 19-c
Probacu sa Vasim savetima
Hvala !
 
A sto, mislis da je mnogo 10 kubika za 24h trenutno? Ne znam sto toliko spustas temperaturu nocu, ako bas volis da spavas u hladnom, uvek mozes da zavijes radijator u sobi u kojoj spavas, pod uslovom da ti se u njoj ne nalazi termostat. Uvek je bolje dogrevati cesce a po malo, nego da ti ne radi grejanje celu noc, pa onda da radi 3 sata ujutru. Za kondezacione kotlove mislim da je idealna temperatura 50 stepeni.

Ne mislim da je mnogo 10 kubika,tek mi je prva godina i nemam predstavu,u svakom poredjenju sa lozenjem ja sam se preporodio i da je 20 kubika potrosnja😁
Nocu mi nikad ne pada temperatura ispod 19-c
Probacu sa Vasim savetima
Hvala !
Definicija kondezacionih kotlova glasi: Što manja polazna temperatura vode to veća iskorišćenost zemnog gasa! Negde oko 50° kondenzacije već ni nema.To zavisi kolika je temperatura vode koja se vraća u kotao. 10 kubika za grejanje kuće 150m2 ovim danima je velika potrošnja. Miljko035 šta imaš na tavanu od izolacije?
 
Definicija kondezacionih kotlova glasi: Što manja polazna temperatura vode to veća iskorišćenost zemnog gasa! Negde oko 50° kondenzacije već ni nema.To zavisi kolika je temperatura vode koja se vraća u kotao. 10 kubika za grejanje kuće 150m2 ovim danima je velika potrošnja. Miljko035 šta imaš na tavanu od izolacije?
Na tavanu mi je staklena vuna od 10cm.
Na tavanu mi je staklena vuna od 10cm.polazna mi je namestena na 45 a povratna u kotao je oko 10c manja
 
Poslednja izmena:
Na tavanu mi je staklena vuna od 10cm.
Staklena vuna10cm je u redu, nego saću opisati kako je kod mene podešeno. Grejem 100m2 24h Termostat je podešen na23,5 ne iz razloga da mi bude u kuću ta temperatura, već da ne bi išla preko .Znači to je gornja granica kao blokada. Temperaturu u grejnom sistemu regulišem manuelno! Kotao radi on/off .Ovim načinom rada nikada radjatori nisu hladni ,uvek su mlaki i ugodno je u kuçi. Ali mora se malo testirati kolika minimalna polazna temp. je potrebna da bi oržala željenu temp po sobama.Svaki jedan stepen što zadaš više od potrebne je bacanje novca. Dok sam temperaturu štelovao termostatom imao sam veću potrošnju gasa ,zašto? Zato što dok termostat uključi moji radjatori su već bili hladni i puno više je trebalo energije .
 
Nazad
Vrh Dno