Šta je novo?

Grejanje na gas

Ima li neko iskustva sa wifi termo glavama, konkretno Danfoss Ally?


Grejemo se na gas, moji su dole u suterenu, ja prizemlje i sprat. Glavni termostat je na prizemlju i trazimo resenje kako bismo mogli uporedo da regulisemo temperaturu. Kod mojih bismo nakacili 'manuelne' termo glave sa temperaturnim senzorom, dok bih kod mene nakacio pametne termo glave tako da ih regulisem preko telefona. Koliko sam skontao sve se vezuju u jedan gateway.
Ovako na prvu mi deluje kao dobro resenje i isplativa investicija, pogotovo sto se nudi mogucnost kontrole grejanja u svakoj prostoriji posebno. Tako da, na primer, u toku dana ne moram da grejem spavacu sobu ili drugu sobu u kojoj se ne boravi. Doduse, sve se to vec moze resiti prostim zavrtanjem ventila, ali ovako deluje zgodnije.
Bitno mi je da pre svega mozemo zasebno da regulisemo temperaturu, posto je ovako sa jednim termostatom u prizemlju prilicno neprakticno.

Izvini kolega nisam uopste video post pa malo kasnim.
Komsija je ugradio neke wifi termo glave, silne pare dao i nikako nije uspeo da podesi kotao, uzeo gasni kotao ali nasa ulica jos nema gasa nego na boce probao i ogromna mu potrosnja. Nije mogo majstora u Nis da nadje da mu termostat podesi, kotao. Covek radio malo u Svajcarskoj i video taj sistem i aj da proba.
Lepo sam mu pricao uzmi obicne termo glave imam i majstora koji ce da ti uradi grejanje ali kad covek tvrdoglav. Eno ga greje se na TA peci a grejanje pali samo kad mu slava.
 
Izvini kolega nisam uopste video post pa malo kasnim.
Komsija je ugradio neke wifi termo glave, silne pare dao i nikako nije uspeo da podesi kotao, uzeo gasni kotao ali nasa ulica jos nema gasa nego na boce probao i ogromna mu potrosnja. Nije mogo majstora u Nis da nadje da mu termostat podesi, kotao. Covek radio malo u Svajcarskoj i video taj sistem i aj da proba.
Lepo sam mu pricao uzmi obicne termo glave imam i majstora koji ce da ti uradi grejanje ali kad covek tvrdoglav. Eno ga greje se na TA peci a grejanje pali samo kad mu slava.
Koliko sam ja skontao, grejanje uvek treba da bude podeseno na neki maksimum preko termostata, s tim sto bi onda svaki radijator pojedinacno bio regulisan pomocu pametne glave. To bi makar tako trebalo ukoliko je kotao vezan zicanim putem sa termostatom, kao sto je kod mene slucaj. Nisam 100% siguran, pa neka me neko ispravi ako gresim.
€ 13,07 44%OFF | Tuya ZIGBEE3.0 Smart Home Radiator Actuator Programmable Thermostatic Radiator Valve Temperature Controller Voice Control Alexa



Ima i ovako nešto
Istrazicu bas danas iskustva drugih sa ovim termo glavama, posto sam malo skeptican po pitanju proizvoda sa Alija, pogotovo kada se radi o malo ozbiljnijim investicijama. Doduse, ok im je cena.
Danfoss termo glave koje sam hteo vise nemaju kod nas nigde na stanju. Imaju samo Danfoss Eco koje rade na principu bluetooth-a, sto mi ne pije vodu.
Naleteo sam na Caleffi pametne glave, ali su skupe k'o djavo.
 
Koliko sam ja skontao, grejanje uvek treba da bude podeseno na neki maksimum preko termostata, s tim sto bi onda svaki radijator pojedinacno bio regulisan pomocu pametne glave. To bi makar tako trebalo ukoliko je kotao vezan zicanim putem sa termostatom, kao sto je kod mene slucaj. Nisam 100% siguran, pa neka me neko ispravi ako gresim.
Zašto bi kotao držao na maksimum pogovoto ako je kondenzacioni koji daje najveću uštedu kada je temperatura vode do 55 stepeni ili za koji stepen niza. ako je veća ponaša se kao običan kotao što se potrošnje tiče.
 
i šta se dešava s kotlom ako ti staviš na termostatu 25 stepeni a glavu na 3 i nemaš nijedan skroz otvoren ventil?
 
Moze da se desi svašta, a može da se desi nista.
Samo sam rekao da si ga pogrešno shvatio na šta je mislio.
 
U sustini je u tom slucaju najbolje resenje i smart termostat koji istovremeno komunicira sa termo glavama i sa kotlom i samim tim automatski pali i gasi kotao po potrebi.
Bez pametnog termostata, jedini nacin je da se podesi na obicnom termostatu temperatura na max, pa onda glave same propustaju u radijatore koliko je potrebno u skladu sa podesenom temperaturom na samoj glavi.
Sta se tada desava sa kotlom nisam ni ja siguran, posto sam tek nedavno poceo da se bavim ovom temom, pa jos uvek vagam sta mi je ciniti

gm-99dcbb7f-1755-4472-99ae-dfb1a6a82ff8-smart-radiator-valves-2.jpg
 
Sledeće god prelazim na gas, uzeću kondenzacioni na svim radijatoroma sem u kupatilu termo glave i sobni bežični termostat. Kad dostigne zadatu temp tu gde termostat stoji biće skroz otvorene glave.
I sad se grejem na drva i na 2 radijatora glava, u kupatilu skroz otvoren radijator. Kad glave odrade posao ''višak'' energije ''ode'' u električni bojler.
 
Jel normalno da kaplje voda iz dimovoda? Kondenzacioni kotao je u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Jel uporedjivao neko od vas ovaj prvi racun u megavatima sa prethodnim u kubicima? Kada podelim ukupnu cenu megavata sa brojem ocitanih kubika, ispada da je jedan kubik 39din + PDV. Poslednji racun gde se naplacivalo po kubicima me kubik kostao 35,11 + PDV. A rekose da se samo nacin obracuna menja, da nece biti povecanja..
 
Obrati pažnju kako sada računaju izmerenu, proteku i isporučenu količinu gasa. Kada se sve sabere prosečna cena m3 gasa je sada 43-44din, a pre poskupljenja bila je 39-40 din.
 
Znate kad naš gazda izađe na tv pa krene da baca brojke penzosima "GDP BDP %+-"
I svi ćute neće niko da kaže da nema pojma šta piše

E to su nam uradili sad za gas. Bolje izgleda nego poskupljenje. To tek dolazi.
 
Kod mene u Niskom kraju, bukva metrovska je 6500, bagrem 5500, hrast i cer 7000-7500 u mestu. Pricam za sela oko Nisa, u samom gradu ne znam tacno nisam pitao. Moji su narucili bagrem po 5500 posto im sluzi za dogrevanje jer su kupili samo 3 palete peleta.
Ja sam maja platio hrast, malo cera 6500 u mestu, prevoz plus secenje i cepanje iskostalo 8300. Kasnije u mestu su bila i po 8000 u gradu krajem avgusta i septema traizili su i do 10000 da ti dovezu na kucu. pricam o metrovskim drvima
 
Može li podno grejanje na gas ? Da li je neko to radio sebi ? Koja su ulaganja ?
 
Obrati pažnju kako sada računaju izmerenu, proteku i isporučenu količinu gasa. Kada se sve sabere prosečna cena m3 gasa je sada 43-44din, a pre poskupljenja bila je 39-40 din.
upravo poredio račune iz septembra kada je obračun bio u m3.
cena po 1m3 je bila 37,320+PDV10%=41.05 din
račun iz oktobra
očitano 59m3
naplaćeno 646kWh
1kWh 3.64din
646x3,64=2,351.44din + 10%PDV=2.586din/59m3=43.84din

fino su se ugradili.....je*u nas pa nas lade....
 
Može li podno grejanje na gas ? Da li je neko to radio sebi ? Koja su ulaganja ?
Ja radio u novembru prosle godine , kondenzacioni kotao habitat i sav materijal oko 220 hiljada + rad cini mi se oko 350e. U pitanju je stan u prizemlju od 40m2.
Na jednom prikljucku imam dva stana i dva kotla, topla voda u jednom stanu, ukupino 100 m2 (visoki plafoni 2,75 u 60m2 i 3m 40m2), pvc stolarija, izolacija spoljasnja, plafoni izolovani vunom, stan u prizemlju ceo oblozen rigipsom i vunom. Temperatura podesena uglavnom na 22`C . Za celu proslu sezonu potroseno 56 hiljada.

Jedina stvar koja me buni, u stanu gde je podno+kondenzacioni je ravnjajuci sloj morao da bude deblji, oko 10cm a u nekim delovima i vise. Zbog same debljine kosuljice sistemu je potrebno mnogo vise vremena da postigne zadatu temperaturu u prostoriji. Bezicni wifi termostat koji sam programirao gubi smisao zbog inertnosti poda i onda sam pokusao nekim programiranjem da krene sa radom od 2 ujutru da bi se zagrejalo do pocetka rada u 9 i da se nakon toga gasi jer betonska ploca dobro akumulira. Temperatura vode u sistemu je podesena na 35 stepeni. Zna li neko u kom je rezimu kondenzacioni najefikasniji? Dolazim na ideju da probam da podesim na 21-22 i da ostavim da radi non stop, samo vikendom da ugasim.
 
Poslednja izmena:
Jel uporedjivao neko od vas ovaj prvi racun u megavatima sa prethodnim u kubicima? Kada podelim ukupnu cenu megavata sa brojem ocitanih kubika, ispada da je jedan kubik 39din + PDV. Poslednji racun gde se naplacivalo po kubicima me kubik kostao 35,11 + PDV. A rekose da se samo nacin obracuna menja, da nece biti povecanja..
Evo naprimer Novi Sad - Gas link: https://www.transportgas-srbija.rs/za-korisnike/kvalitet-gasa/ pogledati kvalitet -> izlaz
do i zaključno sa 21.10.2022 iskazivali su DONJU toplotnu vrednost (15C/15C) u kJ po "standardnom" m3 t.j. (Ps=1atm Ts=15C=288,15K)
od i uključno sa 22.10.2022 iskazuju GORNJU toplotnu vrednost (15C/15C ?) u MJ po "normalnom" m3 t.j. (Pn=1atm Tn=0C=273,15K)
razlika je oko 16% naviše zbog odnosa gornje/donje topl.vrednosti (oko 11%) i odnosa temperatura 288,15/273,15 (oko 5%) i kompresibilnosti Zs/Zn (1,000xxx)
ZNAČI odsad naplaćuju gornju umesto donje toplotne vrednosti.
==> Nema poskupljenja,onih 5% je zbog promene racunske zapremine (normalne=0C) umesto (standardne=15C).
Sada ćemo morati efikasnost kotlova-peći na gas računati u odnosu na GORNJU toplotnu moć(vrednost) (<100% !!!)
 
Jel normalno da kaplje voda iz dimovoda? Kondenzacioni kotao je u pitanju.
Nisam pratio temu skoro,ali da odgovorim da nije normalno ukoliko konstantno kaplje lose je dat pad. Pad treba da bude ka kotlu,i da kroz kotao ode u odvod. U suprotnom kad dosta zahladni bice problema i dosta ledenica.
 
Evo naprimer Novi Sad - Gas link: https://www.transportgas-srbija.rs/za-korisnike/kvalitet-gasa/ pogledati kvalitet -> izlaz
do i zaključno sa 21.10.2022 iskazivali su DONJU toplotnu vrednost (15C/15C) u kJ po "standardnom" m3 t.j. (Ps=1atm Ts=15C=288,15K)
od i uključno sa 22.10.2022 iskazuju GORNJU toplotnu vrednost (15C/15C ?) u MJ po "normalnom" m3 t.j. (Pn=1atm Tn=0C=273,15K)
razlika je oko 16% naviše zbog odnosa gornje/donje topl.vrednosti (oko 11%) i odnosa temperatura 288,15/273,15 (oko 5%) i kompresibilnosti Zs/Zn (1,000xxx)
ZNAČI odsad naplaćuju gornju umesto donje toplotne vrednosti.
==> Nema poskupljenja,onih 5% je zbog promene racunske zapremine (normalne=0C) umesto (standardne=15C).
Sada ćemo morati efikasnost kotlova-peći na gas računati u odnosu na GORNJU toplotnu moć(vrednost) (<100% !!!)
Izvini, može laički ovo da se pojasni, za nas koji smo završili pravne i ostale društvene fakultete.
Šta su nas prevarili, ukratko? I kako sebi da pomognemo povodom toga?
 
Nazad
Vrh Dno