Šta je novo?

Grejanje na gas

Najvise se spominju vaillant, viseman, bosh, baxi, bereta...

Dosta znaci dostupnost delova i podrska. Bosh bi trebao da ima najboljju modulaciju i servis... Moraces da procesaljas forume, da vidis kakva su iskustva drugih.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
^^ Nemam pojma, ali kao što @acep kaže, ne izgleda kao obična pumpa, već ima neko plastično postolje i deluje malo manje. Kamenac se vidi između postolja i pumpe. Možda bi moglo da se zadrži to postolje, pa da su njega upaše neka redovna pumpa, ali nisam siguran koliko mi se tek ta egzibicija isplati.

Za sada je ne čačkam, kada sistem zabode, isključim kotao, otvorim slavinu za dopunu sistema, na 2-3 sekunde, i startujem kotao. Da izvučem sezonu do kraja, računam još mesec dana, pa ću da vidim šta dalje. Ako rikne skroz, imam 5 klima u objektu, pa ću pregurati do toplog vremena.

Neki predlog za kondenzacioni kotao?
Ja koristim Romstal Habitat kondenzacioni, evo druga sezona i radi sve ok. Ne znam da li bih mogao da preporucim, sve radi normalno, mozda je malo bucniji samo. Ponajvise sam se odlucio da ga uzmem zbog preporuke majsotra i koji su mi radili grejanje i zbog dobre cene. U tom trenutku, na nekom popustu u Domingu, bio 95 hiljada.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Da li ovde ima nekoga ko je skoro prosao kroz proces uvodjenja gasa, i da li moze objasniti koji su na kraju tacno troskovi? Sto vise citam na tu temu, sve sam vise zbunjen. Ispada da prikljucak sa kotlom kosta na kraju po 3-4000 Eura, sto onda stavlja prednost toplotnoj pumpi u odnosu na gas. Ako racunamo sve neke takse, izradu geodetskog snimka, te idejno resenje, idejni projekat, pa razne neke troskove kod prikljucenja kotla, merenja uzemljenja, overa garancije. Svuda od 50-200 evra, negde verovatno i vise. Srbija Gas trazi oko 93000 dinara, ali oni pokrivaju samo neki deo, i mislim da nista od ovoga sto sam naveo ne ulazi u tu cenu.
 
Pozdrav, imam pitanje jedno odnosno ako moze pomoc. Ne trazim da mi iko resi problem nego samo da mi pomogne da razumem sta moze biti. Imam Romstal Habitat kotao i desava se cesto da nastavi da radi iako je topla voda ugasena. Dakle pustim toplu vodu, on se upali, plamen, sve normalno i onda zatvorim slavinu a kotao i dalje radi, pokazuje na onom malom ekranu kao da je voda i dalje ukljucena i plamen i dalje gori. Onda se posle par sekundi plamen ugasi ali kotao i dalje radi, pokazuje na ekranu da je topla voda i dalje ukljucena i temperatura raste iako je plamen ugasen. Totalno pobrkano.
Kazem, ne trazim da mi neko resi, zvacu majstora, nego samo da mi kaze sta odnosno objasni sta bi moglo biti to i da li je nesto ozbiljno, nezbezbedno i slicno posto se ne razumem. Hvala unapred.
 
Pozdrav, imam pitanje jedno odnosno ako moze pomoc. Ne trazim da mi iko resi problem nego samo da mi pomogne da razumem sta moze biti. Imam Romstal Habitat kotao i desava se cesto da nastavi da radi iako je topla voda ugasena. Dakle pustim toplu vodu, on se upali, plamen, sve normalno i onda zatvorim slavinu a kotao i dalje radi, pokazuje na onom malom ekranu kao da je voda i dalje ukljucena i plamen i dalje gori. Onda se posle par sekundi plamen ugasi ali kotao i dalje radi, pokazuje na ekranu da je topla voda i dalje ukljucena i temperatura raste iako je plamen ugasen. Totalno pobrkano.
Kazem, ne trazim da mi neko resi, zvacu majstora, nego samo da mi kaze sta odnosno objasni sta bi moglo biti to i da li je nesto ozbiljno, nezbezbedno i slicno posto se ne razumem. Hvala unapred.
Na drugom tipu koji ja radim postoji eko mod odnosno kada je on upaljen kotao se samo pali kada pustis vodu u suprotnom palice i dogrevace neki mini rezervoar(0.3litara) bezveze na neki vremenski interval.
 
Nije bezveze. To je bafer. Brže krene topla voda i smanjuje hladne/vreme preseke u toku tuširanja.

Samo bih očekivao bar 1 litar bafer.
 
Da al do skoro nije tako radio. Uvek je bilo da se kotao pali samo kada pustis toplu vodu i onda mu treba par sekundi da je ugreje i kad ugasis vodu gasi se i plamen i onda posle par sekundi i kotao. Tako i sad radi 90% vremena al onda se desi ono sto sam rekao.

Evo i snimak kako pokazuje. Znači u trenutku kad snimam topla voda je zatvorena, na ekranu treperi ono da je upaljena i temperatura narasla do 80 što nema smisla jer ne pokazuje na ekranu da je plamen upaljen.
 
Kakav crni bafer samo stvara bespotrebno kamenac i pali kotao i nocu i danju.
 
Ja bih ga posmatrao kao bojler. I on isto to radi.
Ja uopšte ne koristim toplu vodu na gas, jer je potrebno 14 sekundi da krene, za nekih 2 metra cevi.

Ako isključim vodu, pa je brzo uključim opet, nakon nekoliko sekundi stiže vreo mlaz.

Koliko god je grejanje na gas komforno, topla voda na gas mi je potpuno suprotna. Možda je samo moj 13 godina star Vaillant takav. Svejedno je procurila pumpa, tako da pre početka sezone gledam da ga zamenim.

Da li neko ima iskustva sa Bosch kotlovima? Vidim da 24kw imaju u serijama 2500W, 5000W i 7000iW.
 
Nemojte kupovati protocne kotlove nadjite mesto za bojler sa izmenjivacem,i jedino je u ovom slucaju konforno uvek sprema kolicina vode uz ekstremno brzo zagrevanje bojlera u odnosu na struju.
 
Kako se održava bojler sa izmenjivačem?
 
Da li za to ide neki poseban model bojlera ili može da se montira na neke modele?

Kotao ću da menjam, pa ću da menjam. A i bojler u povezanom kupatilu je na izdisaju, pa što da ne.
 
Ja sam kupovao Termorad bojlere sa ugrađenim izmenjivačem, a i ugradjivao sam njihove izmenjivače i u bojlere(isto njihove) koji to nisu imali ugrađeno fabrički. Pretpostavljam da tu mogućnost imaju i drugi proizvođači bojlera.
 
Jel ima neko iskustva sa podnim grejanjem na gas u kombinaciji sa laminatom ? Da li moze bilo koji laminat ili mora da bude nesto specijalno?
 
Da li za to ide neki poseban model bojlera ili može da se montira na neke modele?

Kotao ću da menjam, pa ću da menjam. A i bojler u povezanom kupatilu je na izdisaju, pa što da ne.
Prohromski,metalac,termo rad,ja imam gorenje on ima jedini od ovih hilznu za sondu od kotla i najveci izmenjivac 3/4. Naravno moras voditi racuna levi ili desni posto su prikljucci bocno. Kod ovih drugih moras da busis oplatu i pribijes sondu uz kazan.
Jel ima neko iskustva sa podnim grejanjem na gas u kombinaciji sa laminatom ? Da li moze bilo koji laminat ili mora da bude nesto specijalno?
Znam da mora spcijalna folija koja ide odozdo.
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko iskustva sa podnim grejanjem na gas u kombinaciji sa laminatom ? Da li moze bilo koji laminat ili mora da bude nesto specijalno?
Imaš laminat namenjen za podno grejanje.
Ali, kao i sve u Srbiji, ne možeš računati na kvalitet. Meni je jedan takav laminat, sa tom namenom, krenuo da se lomi, krza, puca.. I to odavno već, nije izdržao ni par sezona.
Inače, podno grejanje na gas planiram i ja.
 
Подно грејање треба да буде са ниском температуром. Нпр. Перго ламинат који сам ја поставио је декларисан до 27 степени што одлично пасује уз грејне фолије снаге 60W/m2.
 
Da li za to ide neki poseban model bojlera ili može da se montira na neke modele?

Kotao ću da menjam, pa ću da menjam. A i bojler u povezanom kupatilu je na izdisaju, pa što da ne.
Preporuka za http://www.elitinox.co.rs/proizvodi/prohromski-bojleri/talas-eb-kb-ksb-podni-bojleri
Ili ako hoćeš zidni, ima od 150L. Ima i manji sa izmenjivačem, ali s tim nemam iskustva. Uglavnom imaju fabrički hilzne za termostatske sonde, ceo kazan i izmenjivač od inox-a. Termorad je isto dobar.
 
Ja bih ga posmatrao kao bojler. I on isto to radi.
Ja uopšte ne koristim toplu vodu na gas, jer je potrebno 14 sekundi da krene, za nekih 2 metra cevi.

Ako isključim vodu, pa je brzo uključim opet, nakon nekoliko sekundi stiže vreo mlaz.

Koliko god je grejanje na gas komforno, topla voda na gas mi je potpuno suprotna. Možda je samo moj 13 godina star Vaillant takav. Svejedno je procurila pumpa, tako da pre početka sezone gledam da ga zamenim.

Da li neko ima iskustva sa Bosch kotlovima? Vidim da 24kw imaju u serijama 2500W, 5000W i 7000iW.
Topla preporuka za Beretta Mynute gasni kotao. Celu prošlu sezonu je odradio kod roditelja, temperatura vode vođena sondom spoljne temperature. Samo nemoj da te guja ujede da stavljaš hidrauličnu skretnicu između bojlera i grejnog kruga! U prelaznom periodu kad kriva zada malu temperaturu vode, kotao krene snažno da greje, inverterska pumpa vode iz kotla ubrza, izvrti vodu kroz hidrauličnu skretnicu brže nego pumpa u radijatorskom krugu, i vrela voda koja se kroz skretnicu prečicom vrati u kotao okine zaštitu. To sam rešio tako što pumpu radijatorskog kruga ručno prebacim u treću brzinu. Taj problem se javlja ujutru, kad je razlika između trenutne (noćne) i zahtevane temperature veća, pa kotao i pumpa u njemu pojure. "Vrsni" inženjer Ivan Labović je isprojektovao ovu brljotinu, i to je sve debelo naplatio a da se ne razumem u problematiku kotao bi se stalno palio i gasio bez ikakvog grejnog učinka. Sve drugo savršeno dobro radi, kotao je izuzetno tih i štedljiv.
PS: problem sa pumpom u radijatorskom krugu u slučaju kada postoji hidraulična skretnica bi se mogao rešiti upravljanjem radijatorske pumpe signalom pumpe kotla. Nažalost nisam stigao time da se pozabavim
 
Imam mesto za zidni. To ne bih premeštao. Trenutno je tu 80 litara, ima mesta i za duplo veći, ali zaista nam nije potreban.

Pogledaću i te Berreta kotlove. Mynute ima više opcija. Ovaj green se isporučuje sa inox bojlerom od 45 litara, sa magnezijumskom anodom. To je kao mini bafer ili za toplu vodu?
 
Подно грејање треба да буде са ниском температуром. Нпр. Перго ламинат који сам ја поставио је декларисан до 27 степени што одлично пасује уз грејне фолије снаге 60W/m2.
Kazi mi kako si zadovoljan sa grejanjem? Ima sestra podno na plocice medjutim ne bismo plocice a parket je preskup tako da smo spali na laminat.

Ako ima jos neko kombinaciju laminat podno neka podeli iskustvo
 
Презадовољан, ламинат је хладан на додир, тако да пуно значи да му се мало подигне температура, посебно јер је ово урађено на приземном делу где је под хладан. Избацио сам све тепихе и стазе, па је лакше за одржавање. Иначе основно грејање у кући су две климе, а подно грејање служи само да умлачи подове.
 
Nece svi kombinovati, sve osim keramike losije prenosi toplotu pa ce mozda biti potrebna i veca temperatura vode koja ide u pod. Radio neko podno stavljali su preko i tarket grejalo ok zgrada u pitanju, dobra izolacija.
 
Презадовољан, ламинат је хладан на додир, тако да пуно значи да му се мало подигне температура, посебно јер је ово урађено на приземном делу где је под хладан. Избацио сам све тепихе и стазе, па је лакше за одржавање. Иначе основно грејање у кући су две климе, а подно грејање служи само да умлачи подове.
Slično planiram. Posto mi svakako u dnevnoj sobi treba klima uzeo bih invertar da se dogrevam ( pošto je dnevna oko 37kvadrata) i sumnjam da će sam laminat sa podnim biti dovoljno, medjutim ostatak kuce ce mi biti prostorije po 10ak do 12 kvadrata sobe pa mozda bude dovoljno. Citao sam da si kacio da si zadovoljan sa invertar klimama, pročitacu jos malo o tome opet.
 
Imam mesto za zidni. To ne bih premeštao. Trenutno je tu 80 litara, ima mesta i za duplo veći, ali zaista nam nije potreban.

Pogledaću i te Berreta kotlove. Mynute ima više opcija. Ovaj green se isporučuje sa inox bojlerom od 45 litara, sa magnezijumskom anodom. To je kao mini bafer ili za toplu vodu?
Taj Green je lošija varijanta, kod mojih je Mynute X
 
Da li neko ima mozda JUNKERS Eurostar ZWE 24 MFA gasni kotao,imam neki problem sa kotlom i to tacnije najverovatnije sa vodenom pumpom. Da li mi mozda neko moze pomoci oko diagnoze? Od nedavno sam bio ispraznio skroz sistem zbog zamene radijatora pa juce napunio sistm izluftirao radijatore i da probam da li sve radi kako treba i jednostavno ne funkcionise. Sistem je napunjen vodom i pritisak je vode je do 2 bar u sistemu sto znaci da je jos u zelenoj zoni.

Nakon sto otvorim ventil za dovod gasa palim kotao i palim sobni termostat da mi pali grejanje radi provere,plamen se upali i pocinje da greje vodu u kotlu nakon desetak sekundi na kontrolnom displeju gde inace prikazuje tempraturu vode stize do temperature od 80 stepeni i kotao se gasi. Primetio sam da cevi od radijatora su hladne kao i sami radijatori. Pokusao sam jos par puta i isti problem,samo sto sada do zagrevanje vode i paljenje plamena mnogo krace traje jer temperatura vode je odmah vec oko 80 stepeni.
Poslendji put je kotao bio koriscen pre par meseci kada se jos bila sezona grejanja ( negde oko aprila),od tad kotao nije bio koriscen niti je imao slican problem i bio 100% ispravan.

Moja pretpostavka je ta da pumpa ne ukljucuje i ne gura vodu u sistem zbog cega dolazi do pregravanja vode u samom kotlu zbog cega se kotao odmah gasi radi sigurnosti. Da li je mozda pumpa rikavela ili mozda elektronika ne pali pumpu iz nekog sigurnosnog razloga. Do sada sistem nije bio totalno ispraznjen pa mozda je nesto potrebno da se uradi pored svega sto sam odradio kao i inace sto radim pred sezonu grejanja.
 
Da li neko ima mozda JUNKERS Eurostar ZWE 24 MFA gasni kotao,imam neki problem sa kotlom i to tacnije najverovatnije sa vodenom pumpom. Da li mi mozda neko moze pomoci oko diagnoze? Od nedavno sam bio ispraznio skroz sistem zbog zamene radijatora pa juce napunio sistm izluftirao radijatore i da probam da li sve radi kako treba i jednostavno ne funkcionise. Sistem je napunjen vodom i pritisak je vode je do 2 bar u sistemu sto znaci da je jos u zelenoj zoni.

Nakon sto otvorim ventil za dovod gasa palim kotao i palim sobni termostat da mi pali grejanje radi provere,plamen se upali i pocinje da greje vodu u kotlu nakon desetak sekundi na kontrolnom displeju gde inace prikazuje tempraturu vode stize do temperature od 80 stepeni i kotao se gasi. Primetio sam da cevi od radijatora su hladne kao i sami radijatori. Pokusao sam jos par puta i isti problem,samo sto sada do zagrevanje vode i paljenje plamena mnogo krace traje jer temperatura vode je odmah vec oko 80 stepeni.
Poslendji put je kotao bio koriscen pre par meseci kada se jos bila sezona grejanja ( negde oko aprila),od tad kotao nije bio koriscen niti je imao slican problem i bio 100% ispravan.

Moja pretpostavka je ta da pumpa ne ukljucuje i ne gura vodu u sistem zbog cega dolazi do pregravanja vode u samom kotlu zbog cega se kotao odmah gasi radi sigurnosti. Da li je mozda pumpa rikavela ili mozda elektronika ne pali pumpu iz nekog sigurnosnog razloga. Do sada sistem nije bio totalno ispraznjen pa mozda je nesto potrebno da se uradi pored svega sto sam odradio kao i inace sto radim pred sezonu grejanja.
Pokreni rucno pumpu mozda zapekla,
 
Nazad
Vrh Dno