Šta je novo?

Grejanje na gas

Imas u centru sa prednje strane pumpe sraf odvij mozda ce ici malo vode, pa imas na rotoru takodje sraf obican srafcigerom ga razradi levo desno. Mora lagano da se okrece rotor obicno zapekne od stajanja.
Proveri da ti nije zatvoren neki od ventila.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Kotao mora biti pod naponom stalno, on jednom dnevno startuje pumpu na 5-10 min baš kao zaštitu od blokiranja zbog kamenca i sl. Ako je bio isključen više meseci jasno da je došlo do blokade.
Mislim da u kući imam sličan Junkers, model sa trokrakim ventilom, ne sećam se oznake. Kažu da se takvi više ne prave (u smislu da će trajati 10+ godina).
Ako ti bude trebao servis imam kontakt.
 
Imas u centru sa prednje strane pumpe sraf odvij mozda ce ici malo vode, pa imas na rotoru takodje sraf obican srafcigerom ga razradi levo desno. Mora lagano da se okrece rotor obicno zapekne od stajanja.
Proveri da ti nije zatvoren neki od ventila.
Ne postoji ni jedan poseban ventil koji sam otvarao/zatvarao. Jedini ventil koji sam zatvarao krajem svake grejne sezone je bio ventil za dovod gasa.
Kotao mora biti pod naponom stalno, on jednom dnevno startuje pumpu na 5-10 min baš kao zaštitu od blokiranja zbog kamenca i sl. Ako je bio isključen više meseci jasno da je došlo do blokade.
Mislim da u kući imam sličan Junkers, model sa trokrakim ventilom, ne sećam se oznake. Kažu da se takvi više ne prave (u smislu da će trajati 10+ godina).
Ako ti bude trebao servis imam kontakt.
Evo vec sesta godina i nisam imao slicnih problema iako sam ga gasio na kraju sezone i palio pocetkom nove ( nije koriscen do 7 meseci),svake godine kotao je bio ugasen sve do pocetka nove sezone grejanja. Nisam znao da se ne gasi kotao ali sada sam i to naucio :). I ovaj kotao je dosta starije proizvodnje,ja mislim da je ugradjen kod mene devedesetih godina. Ja sam inace iz Subotice,imas servisera bas za Suboticu? Jedina razlika je sada bila da je voda ispsena skroz iz sistema zbog renoviranja kupatila i premestanja cevi i montaze novih radijatora.
 
Poslednja izmena:
Nemam za SU, samo BG. Da li kotao izbaci neku grešku na displeju (ako ga ima)?
I kod nas ne radi kotao preko leta, na kraju sezone na termostatu se prebaci na nulu i to je to. Ne isključuje se iz struje, niti na prekidaču na kotlu.
 
Ako imaš pristup pumpi, ovo što je @acep napisao je 99% rešenje.
Meni se dešava na podnom grejanju sa električnim kotlovima. Pumpe su u modu 24/7 ili off. Nemam treću opciju. Pa ih na kraju sezone isključim i onda se desi da blokira.

Kod gasnog kotla može da bude veće cimanje da otvoriš kotao, nego da pokreneš pumpu.
 
Lako se skida poklopac, vidi se pumpa posle.
Obična cirkulaciona pumpa (Grundfos npr), mislim da bi bilo koji majstor za centralno grejanje mogao da je proveri / zameni.
 
Lako se skida poklopac, vidi se pumpa posle.
Obična cirkulaciona pumpa (Grundfos npr), mislim da bi bilo koji majstor za centralno grejanje mogao da je proveri / zameni.

I kod mene u Vaillant je valjda Grundfos, ali je nestandardna, pa nije baš jeftina 😞

Procurila je prošle godine i u narednih mesec dana moram da kupim nov kotao. Da ne krpim ovaj star 13 godina.
 
Nemam za SU, samo BG. Da li kotao izbaci neku grešku na displeju (ako ga ima)?
I kod nas ne radi kotao preko leta, na kraju sezone na termostatu se prebaci na nulu i to je to. Ne isključuje se iz struje, niti na prekidaču na kotlu.
To je i meni cudno da ne izbacuje nikakvu gresku. Imam jedan mali poklopac na prednjem delu gde kada se skine vide se prikljucci za pumpu i termostat,pokusao sam izmeriti da li pumpa dobija struju ali napon je nula.
Ako ima a treba da ima ,zatvori ventile pre i posle pumpe , onda odvrni sraf na pumpu i unutra vidi se osovina za secena za srafciger tu okreci
Pokusacu danas da rastavim i da je pokrenem rucno.
Nemam za SU, samo BG. Da li kotao izbaci neku grešku na displeju (ako ga ima)?
I kod nas ne radi kotao preko leta, na kraju sezone na termostatu se prebaci na nulu i to je to. Ne isključuje se iz struje, niti na prekidaču na kotlu.
Svake godine sam skroz gasio (prekidac na kotlu i nulta pozicija na termostatu)
I kod mene u Vaillant je valjda Grundfos, ali je nestandardna, pa nije baš jeftina 😞

Procurila je prošle godine i u narednih mesec dana moram da kupim nov kotao. Da ne krpim ovaj star 13 godina.
Kompletan nov kotao? To ce bas da kosta. Ne moze da se zameni samo pumpa?
 
To je i meni cudno da ne izbacuje nikakvu gresku. Imam jedan mali poklopac na prednjem delu gde kada se skine vide se prikljucci za pumpu i termostat,pokusao sam izmeriti da li pumpa dobija struju ali napon je nula.

Pokusacu danas da rastavim i da je pokrenem rucno.

Svake godine sam skroz gasio (prekidac na kotlu i nulta pozicija na termostatu)

Kompletan nov kotao? To ce bas da kosta. Ne moze da se zameni samo pumpa?
Ako ne vidi ventile pre i posle pumpe da zatvoris, ne odvijaj sraf da ne krene voda,
 
Ako ne vidi ventile pre i posle pumpe da zatvoris, ne odvijaj sraf da ne krene voda,
Nemam klasican ventil na ulaznoj i izlaznoj cevi nego neki mali vijak koji se jedva vidi i samo srafcigerom moze da se zatvara
 
I kod mene u Vaillant je valjda Grundfos, ali je nestandardna, pa nije baš jeftina 😞

Procurila je prošle godine i u narednih mesec dana moram da kupim nov kotao. Da ne krpim ovaj star 13 godina.
Moguće da sam lupio, deluje standardno, ima 3 brzine. Sa pumpom do sada nismo imali problema.
 
Ne postoji ni jedan poseban ventil koji sam otvarao/zatvarao. Jedini ventil koji sam zatvarao krajem svake grejne sezone je bio ventil za dovod gasa.

Evo vec sesta godina i nisam imao slicnih problema iako sam ga gasio na kraju sezone i palio pocetkom nove ( nije koriscen do 7 meseci),svake godine kotao je bio ugasen sve do pocetka nove sezone grejanja. Nisam znao da se ne gasi kotao ali sada sam i to naucio :). I ovaj kotao je dosta starije proizvodnje,ja mislim da je ugradjen kod mene devedesetih godina. Ja sam inace iz Subotice,imas servisera bas za Suboticu? Jedina razlika je sada bila da je voda ispsena skroz iz sistema zbog renoviranja kupatila i premestanja cevi i montaze novih radijatora.
Vidi ako imaš negde nepovratni ventil na instalaciji da nije zaglavila opruga
 
Ako ima a treba da ima ,zatvori ventile pre i posle pumpe , onda odvrni sraf na pumpu i unutra vidi se osovina za secena za srafciger tu okreci
Zatvorio sam ventile na cevima od kompletnog sistema za vodu (dovod,odvod). Otvorio poklopac kotla,nakonskidanja poklopca imam lep pristup pumpi. Na pumpi se nalazi mala matica (poklopac) na sredini pumpe koji sam otvorio nakon toga imam pristup osovini pumpe gde se nalazi mali zarez za pokretanje pumpe rucno. Mali je bio otpor kada sam pokusao da okrenem rucno ali posle par okretanja nije bilo otpora. Vratio poklopac i otvorio ventile sistema vode i upalio grejanje....voalaaaaaa

Poceo je da vrti vodu u sistemu i da greje vodu u radijatorima.

Hvala svima na pomoci....
 

Prilozi

  • IMG20230911191839.jpg
    IMG20230911191839.jpg
    101.9 KB · Pregleda: 40
  • IMG20230911191832.jpg
    IMG20230911191832.jpg
    217.6 KB · Pregleda: 36
  • IMG20230911191829.jpg
    IMG20230911191829.jpg
    263.9 KB · Pregleda: 35
  • IMG20230911191826.jpg
    IMG20230911191826.jpg
    262.8 KB · Pregleda: 58
Zatvorio sam ventile na cevima od kompletnog sistema za vodu (dovod,odvod). Otvorio poklopac kotla,nakonskidanja poklopca imam lep pristup pumpi. Na pumpi se nalazi mala matica (poklopac) na sredini pumpe koji sam otvorio nakon toga imam pristup osovini pumpe gde se nalazi mali zarez za pokretanje pumpe rucno. Mali je bio otpor kada sam pokusao da okrenem rucno ali posle par okretanja nije bilo otpora. Vratio poklopac i otvorio ventile sistema vode i upalio grejanje....voalaaaaaa

Poceo je da vrti vodu u sistemu i da greje vodu u radijatorima.

Hvala svima na pomoci....
Desava se to da zapece ,bitno da radi
 
Da li neko zna šta na Bosch kotlovima na gas znači "Internet ready"?
 
To znači da može da se poveže na kotao nešto poput ovoga:
 

Prilozi

  • Screenshot_20231009-185113.png
    Screenshot_20231009-185113.png
    221.9 KB · Pregleda: 38
  • Screenshot_20231009-185154.png
    Screenshot_20231009-185154.png
    184.8 KB · Pregleda: 35
Jel ima neko preporuku za pouzdan servis za Baxi kotlove, Beograd i okolina.

Kotao pusti gas, upali, ali odmah prekine. Ne nastavi da radi.
 
To znači da može da se poveže na kotao nešto poput ovoga:

Takav uređaj može na bukvalno bilo koji kotao. Povezuje se sa dve žice, kao i Old school termostati. Samo što mu je potrebno i napajanje.
Da li nešto propuštam?

Koji kotao je u pitanju?
Moram do kraja meseca da uzmem neki. Gledam ove kondenzacione. 24 ili 28kw, pa koju seriju da uzmem. 2300/2500/7000...
Svaki predlog je dobro došao.
 
Planiram da renoviram kupatilo i dvoumim se da li da izbacim bojler i povežem sanitarnu vodu na kotao od centralnog na plin ili da ostavim bojler. Kotao se nalazi u susednoj prostoriji pored kupatila, daljina je skoro ista kao gde se nalai bojler sada u kupatilu.
 
Ako si navikao na trenutni lag sa toplom vodom, računaj da će sa kotlom biti još malo veći. Meni je sa trenutnim kotlom, za 2m cevi, oko 14 sekundi. I to nije najveći problem, već ako u toku upotrebe vode smanjim protok, pa pojačam, krene vrela voda u jednom trenutku.

Nepodnošljivo. Zato ga gotovo nikada i ne koristimo. Osim povratak sa puta, pa ako nećemo da čekamo da se ugreje voda u bojleru.
 
Takav uređaj može na bukvalno bilo koji kotao. Povezuje se sa dve žice, kao i Old school termostati. Samo što mu je potrebno i napajanje.
Da li nešto propuštam?


Moram do kraja meseca da uzmem neki. Gledam ove kondenzacione. 24 ili 28kw, pa koju seriju da uzmem. 2300/2500/7000...
Svaki predlog je dobro došao.
Da li se i kotlovi za gas gledaju kao TP shodno temperaturnim gubicima kuće?

Neki prosek 60w prema m2 kada je preko 8cm izolacija ? Ili je to drugačije nesto?
 
Verujem da se koristi neka druga računica, jer su gasni kotlovi dosta fleksibilniji u radu. A cena im se vrlo malo razlikuje u zavisnosti od nominalne snage.

Gasni kotlovi imaju modulacioni mod rada, pa recimo ovi Bosch mogu da rade i na trećini nominalne snage. Gasni kotlovi nemaju promenu koeficijenta efikasnosti sa spoljnom temperaturom.
Uglavnom se koriste za visokotemperaturno grejanje, meni je polazni vod, kada je napolju minus, i blizu 60C. Kada je prelazni period, smanjim na 50C. Kod mene je broj tela predimenzioniran, ali imam termo glave na njima, pa se neki radijatori uključe samo ako grejanje nije radilo nekoliko dana.

Grejanje jeste skuplje od TP, ali rekao bih da je komfor na strani gasa.
 
Ako si navikao na trenutni lag sa toplom vodom, računaj da će sa kotlom biti još malo veći. Meni je sa trenutnim kotlom, za 2m cevi, oko 14 sekundi. I to nije najveći problem, već ako u toku upotrebe vode smanjim protok, pa pojačam, krene vrela voda u jednom trenutku.

Nepodnošljivo. Zato ga gotovo nikada i ne koristimo. Osim povratak sa puta, pa ako nećemo da čekamo da se ugreje voda u bojleru.
Nije problem da sačekam tih 15 sekundi ali ako tokom tuširanja teško može da se podesi temperatura vode, to bi mi smetalo. Hteo sam da izbacim bojler iz kupatila, dobiću više prostora i lepše izgleda bez bojlera. Ipak, da ga prebacim u susednu prostoriju ne bih jer kod nas voda stvara jako puno kamenca i često treba da se čisti, a onda nastaje haos, naročito u prostoriji bez slivnika.
 
Nazad
Vrh Dno