Šta je novo?

Grejanje na gas

i kolika ti je potrosnja sa tim uslovima? ja sam dolazio na istu ideju kod podnog grejanja(maksimalno sve izolovano, vuna i zidovi i plafon, kondenzacioni kotao) da podesim temperaturu vode na 30,31 i da pustim da radi non stop. Ne znam kakav bi to efekat imalo.
 
i kolika ti je potrosnja sa tim uslovima? ja sam dolazio na istu ideju kod podnog grejanja(maksimalno sve izolovano, vuna i zidovi i plafon, kondenzacioni kotao) da podesim temperaturu vode na 30,31 i da pustim da radi non stop. Ne znam kakav bi to efekat imalo.
Godišnja potrošnja 1000-1200m3 gasa za 100m2. Zid cigla 38cm, izolacija zidova i tavana 10cm stiropora. Radjatori su dimenzionisani za niskotemperaturno grejanje i polaznu vodu grejem negde od 32° do 40° Trenutno je na 35° a u kući 23°
 
10 kubika za grejanje kuće 150m2 ovim danima je velika potrošnja.
Juče si ovo rekao Miljku, da bi bi danas izjavio da za svojih 100m2 u decembru trošiš oko 7 kubika dnevno.
10 kubika je realno potrošiti za njegovu kvadraturu sa prosečnom izolacijom.
Stoji da se sa nižim polazom vode može ostvariti manja dodatna ušteda, sad je pitanje da li Miljko ima vremena i mogućnosti za eksperimentisanje u tom smeru...
 
Juče si ovo rekao Miljku, da bi bi danas izjavio da za svojih 100m2 u decembru trošiš oko 7 kubika dnevno.
10 kubika je realno potrošiti za njegovu kvadraturu sa prosečnom izolacijom.
Stoji da se sa nižim polazom vode može ostvariti manja dodatna ušteda, sad je pitanje da li Miljko ima vremena i mogućnosti za eksperimentisanje u tom smeru...
Ja sam u decembru trošio oko 5m3 po danu jer matematika kaže 5x30=150 ,nikako 7m3. Samo sam opisao kako je ekonomičnije koristiti sistem grejanja. Rečeno u par reči :jeftinije je održati temperaturu nego dozvoliti oscilacije temperature koje vas mogu puno koštati.
 
Temperaturu u grejnom sistemu regulišem manuelno! Kotao radi on/off .Ovim načinom rada nikada radjatori nisu hladni ,uvek su mlaki i ugodno je u kuçi. Ali mora se malo testirati kolika minimalna polazna temp.
Ovo mi nije jasno, kako ti radijatori nikada nisu hladni, a kotao radi on/off?
 
prosecna potrosnja mi je do sad za 28 dana oko 8,5 kubika.zadnja dva dana kad je malo niza temperatura izlazi za 24h oko 10 kubika
Pa Miljku je prosek ako se gleda poslednjih trideset dana onda 8,5 kubika što je za njegovu kvadraturu tek malo više nego što ti imaš za tvoju, tako da nemoj buniti čoveka da ima preteranu potrošnju.
Verovatno ima prostora da uštedi 10% nižim polazom vode, ali realno grejati 150kvm ceo mesec za cenu jednog kubika drva uz komfor na max, zašto sada to kvariti sekiracijom kako da uštedi još 10% :)
 
Pa Miljku je prosek ako se gleda poslednjih trideset dana onda 8,5 kubika što je za njegovu kvadraturu tek malo više nego što ti imaš za tvoju, tako da nemoj buniti čoveka da ima preteranu potrošnju.
Verovatno ima prostora da uštedi 10% nižim polazom vode, ali realno grejati 150kvm ceo mesec za cenu jednog kubika drva uz komfor na max, zašto sada to kvariti sekiracijom kako da uštedi još 10% :)
U postu #505 Miljko je pitao za efikasnost kondenzacionih kotlova,zato sam opisao kako ja koristim. A pisao sam da grejem 24h(ni noću nije temp. ispod22°) tako da upoređivati potrošnju gasa dve kuće u kojoj temp. nije ista je bezsmisleno.
 
@ronhill 150/23 = 6.5. ne znam zašto deliš sa 30, kada je tek 23.5 dana prošlo u tekućem mesecu. :) Do kraja meseca ćeš da potrošiš još 30-50 kubika u zavisnosti od spoljne temperature.
 
@ronhill Ajde malo detaljnije objasni, ako ti nije problem, kako to radijatori nisu hladni. Kod mene je recimo podešeno ovako, polazna voda na 45°C, unutrašnja temperatura 22°C, termometar koji upravlja kotlom je podešen na + - 0,3 °C. Znači da na 21,7°C pali kotao a gasi ga na 22,3°C. Kada se kotao na 22,3°C ugasi, dok temperatura u sobi ne spadne na 21,7 radijatori se skroz ohlade i bude nekad manje nekad više taj neprijatan hladnjikav osećaj. Šta ja da uradim da se radijatori ne hlade već da ostanu mlaki, jer ako smanjim polazni vod na recimo 40°C, onda kad je spoljna tu negde oko 0°C toplota koju emituju radijatori nije dovoljna da dostigne tih 22,3°C koliko je potrebno da se kotao ugasi. Neće li to da poveća potrošnju gasa jer će onda kotao da radi non stop?
 
Sa temperaturom polazne vode probaj da regulišeš temp. u sobama.Batali termostat i subjektivni osećaj u kući će biti ugodniji. Kotlovi najnovije generacije isto to rade samo što imaju i spoljašnji senzor i kroz krivu regulišu kojom temperaturom polazne vode će raditi. Kako je toplije napolju ti smanjivaš temp kotla ,kada bude hladnije povećavaš. Bitno je da se radjatori nikada ne ohlade skroz.
 
Ako sam te dobro razumeo kažeš da isključim termometar, da ga prebacim na manual? Da kliknem na ovaj desni gumb sa slike?
 

Prilozi

  • IMG_20221224_162234134.jpg
    IMG_20221224_162234134.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 75
Moj kolega koji ima idealnu potrosnju mi je rekao da obavezno ugradim neki senzor spoljne temperature,ali pri ugradnji kotla majstor me je demantovao kaze to mi ne treba.Za sledecu zimu cu ugraditi pa sta bude.Ja ne mogu da smanjim polaznu temperaturu jer koristim bojler kog zagreva voda iz cevi i tako imam vrucu vodu,a leti cu koristiti gas za zagrevanje vode jer mi je kotao kombinovani.Da napomenem koristim i sporet na gas za moju potrosnju.Primetio sam da mi najvise potrosi kad se ujutru upali nekih 3h radi dog ne dostigne 22,8c.
 
Moj kolega koji ima idealnu potrosnju mi je rekao da obavezno ugradim neki senzor spoljne temperature,ali pri ugradnji kotla majstor me je demantovao kaze to mi ne treba.Za sledecu zimu cu ugraditi pa sta bude.Ja ne mogu da smanjim polaznu temperaturu jer koristim bojler kog zagreva voda iz cevi i tako imam vrucu vodu,a leti cu koristiti gas za zagrevanje vode jer mi je kotao kombinovani.Da napomenem koristim i sporet na gas za moju potrosnju.Primetio sam da mi najvise potrosi kad se ujutru upali nekih 3h radi dog ne dostigne 22,8c.
Ako si se venčao sa tim izmenjivačem koji ti zagreva sanitarnu vodu onda nema smisla spoljašnji senzor da ugradiš.Zašto ne koristiš gasni kada je i protočni?
 
Ako si se venčao sa tim izmenjivačem koji ti zagreva sanitarnu vodu onda nema smisla spoljašnji senzor da ugradiš.Zašto ne koristiš gasni kada je i protočni?
Zasto bih trosio vise gasa da mi plus zagreva vodu kad vec imam bojler kroz koga ulaze cevi i obavijen je spiralom koji mi zagreva vodu?tako sam koristio dok sam se grejao na drva i bojler mi dok lozim u zimskom periodu nije bio ukljucen i struju,samo leti.
 
I zar grejanje vode u bojleru već ne troši gas? Ili misliš na to da protočni bojler troši više gasa nego akumulacioni?
 
Zasto bih trosio vise gasa da mi plus zagreva vodu kad vec imam bojler kroz koga ulaze cevi i obavijen je spiralom koji mi zagreva vodu?tako sam koristio dok sam se grejao na drva i bojler mi dok lozim u zimskom periodu nije bio ukljucen i struju,samo leti.
Pogrešno razmisljas, a mozda malo vise gasa i trosis na taj nacin, a i bojler bi trebalo malo pametnije spojiti na sistem ne samo sa 2 holendera.
To sto je tako bio spojen na sistemu sa lozenjem, nema puno dodirnih tačaka sa ovim na gas.
 
Pogrešno razmisljas, a mozda malo vise gasa i trosis na taj nacin, a i bojler bi trebalo malo pametnije spojiti na sistem ne samo sa 2 holendera.
To sto je tako bio spojen na sistemu sa lozenjem, nema puno dodirnih tačaka sa ovim na gas.
Potpisujem da presipava šuplje u prazno.Najefikasiniji način grejanja sanitarne vode je upravo zagrevati onoliko tople vode koliko je potrebno.Plus nisi ograničen količinom tople vode.
 
Da li vam se gasi pumpa u radijatorskom krugu grejanja kad se postigne temperatura u prostoru, ili modulira, ili kako već? Koristite li termoglave na radijatorima? Uskoro mi stiže Beretta Mynut X30R gasni kotao, sa senzorom spoljne temperature. Kotao ima svoju pumpu, ali kako ga odvajam od radijatorskog kruga hidrauličnom skretnicom, imaću i pumpu u radijatorskom krugu. Majstor kaže da nakon postizanja temperature automatika gasi OBE pumpe kotao. Da li je tako ispravno?
 
Da li vam se gasi pumpa u radijatorskom krugu grejanja kad se postigne temperatura u prostoru, ili modulira, ili kako već? Koristite li termoglave na radijatorima? Uskoro mi stiže Beretta Mynut X30R gasni kotao, sa senzorom spoljne temperature. Kotao ima svoju pumpu, ali kako ga odvajam od radijatorskog kruga hidrauličnom skretnicom, imaću i pumpu u radijatorskom krugu. Majstor kaže da nakon postizanja temperature automatika gasi OBE pumpe kotao. Da li je tako ispravno?
Imaš u uputsvu kako i u kakvim režimima može da radi pumpa.Obično su fabrički parametri podešeni da kotao sam sebe najviše čuva i najmanje radi, što po mom mišljenju nije uvek pogodno za korisnika. Ja glasam za modulacioni režim rada pumpe i protivnik sam termo glava .Nisam serviser možda nisam u pravu, iz iskustva ti govrim. Nije mi jasno zašto moraju dve pumpe istovremeno.Postoje zonski ventili sa motornim pogonom pa se mogu instalirati tako da automatski otvaraju-zatvaraju .Ti bi na čvrsto gorivo i gas kombinovano?
 
Da, ubacuje se gasni kotao u postojeći sistem grejanja sa kotlom na pelet, pa ide hidraulična skretnica, koja odvaja kotlovski i radikatorsko krug. Otud potreba za pumpom u radijatorskom krugu
 
Da, ubacuje se gasni kotao u postojeći sistem grejanja sa kotlom na pelet, pa ide hidraulična skretnica, koja odvaja kotlovski i radikatorsko krug. Otud potreba za pumpom u radijatorskom krugu
Netreba ti dve pumpe istovremeno da rade to hoću da ti kažem. Poseti forum elitesecurity - grejanje ,siguran sam da ćeš dobiti pravi odgovor kako se to rešava.
 
Pozdrav svima,

Od nedavno zivim u kuci koja poseduje Cimplex Ideal 35,koliko sam shvatio to je obicni gasni kotao, koja bi bila idealna temperatura vode da se postigne najveca efikasnost?

Trenutno temp vode stoji na 60 stepeni a thermostat na 21.

Kako ustedeti sa obicnim kotlon, ne kondenzacionim?
 
Pojacaj izolaciju kuce, recimo tavanski prostor.
 
Sa temperaturom polazne vode probaj da regulišeš temp. u sobama.Batali termostat i subjektivni osećaj u kući će biti ugodniji. Kotlovi najnovije generacije isto to rade samo što imaju i spoljašnji senzor i kroz krivu regulišu kojom temperaturom polazne vode će raditi. Kako je toplije napolju ti smanjivaš temp kotla ,kada bude hladnije povećavaš. Bitno je da se radjatori nikada ne ohlade skroz.
Evo zadnjih 4-5 dana sam isključio termostat i zaista temperatura u kući je prijatnija, čak i sa nižim dostignutim temperaturama ambijenta, i radijatori nisu nikad hladni. Jedino što potrošnja se nije smanjila, čak je možda i za nijansu veća ali još je rano, moraću još par dana da ga testiram da bih imao jasniju sliku. Sinoć oko 23h sam smanjio polaz sa 43C° na 37C°. U tom trenutku u kući je bilo 22C°. U 6.30 ujutru temperatura sobe je bila 20,4C° a subjektivni osećaj vrlo prijatan. Spoljna temperatura se kretala od 0 do - 2C°. Oko 7h sam ponovo povećao polaz na 43C° i otišao na posao. Do 16h temperatura sobe je dostigla 21,6C° i takođe je bilo vrlo prijatno unutra. Tad sam smanjio polaz za jedan stepen na 42C°. Spoljna temperatura je bila 3C°. Do 22h se sobna temperatura popela na 22C° verovatno zbog prisustva ljudi u sobi, paljenja šporeta itd. Oko 22.30 sam vratio polaz na 36C° pa ću videti do ujutru na koliko će da spadne unutrašnja temperatura. Trenutno je napolju 2C° i ne bi trebalo da ide ispod 1 u plusu. Poenta je da je sve vreme u kući prijatno, nema one neprijatne jeze kad se ohlade radijatori i nema komešanja vazduha kad se naglo zagreju. Jedino nisam siguran da li se kotao gasi ili radi sve vreme.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno