Šta je novo?

Grejanje na gas

Kako odvojiti tj da moji u prizemlju podešavaju temperature kako oni hoće, a ja na spratu kako ja hoću?
Oni su 24/7 kući, bude se ujutru u 6 i grejanje bi kod njih radilo do 21-22h svaki dan.
Radnim danima mi na spratu se budimo isto u 6,radimo samo 1 smenu do 15h,klinac ide ili ujutru ili popodne u školu. Vikendom dzonjamo duže do 8 sati a isto tako i uveče kasnije zaspimo tipa 00-01.
Kako najlakše programirati kotao i termoglave, da li postoji varijanta s 2 termostata posebno oni dole, posebno mi gore?
 
Da li bi ovakav termostat s 2 prijemnika rešio problem?
Nije mi jasno kako ovo funkcioniše kako kotao "zna" gde treba da gura vodu jel krugovi grejanja moraju biti posebno odvojeni?
 
Jel to znaci dve pumpe, za svaku etazu po jedna?
Ja bi rekao da je to najlogicnije.
Ovakav termostat na poslu imamo i koleg aga ima kuci i sljaka ali to je jedan termostat za ceo sistem
Tebi plus treba i termo glave i termostati.
Za jednim termostatom i termoglavama resis posao tako sto je termostat tamo gde se najvise boravi a glave regulisu temeprature po prostorijama
Iskreno ne znam za slucaj za dva termostata ovi sto znam imaju jedan i termoglave.
Uvek ali uvek se neko buni jednom vruce drugom ladno
 
Šta još možeš da podešavaš? Imaš još jedan potenciometar/prsten?

Termoglave koje sam do sada video, rade tako šta regulišu dotok vode u radijator. Kada je odvrnuta do kraja, protok vode je maksimalan. Kada je delimično zavrnuto, protok vode je smanjen.

1711111873573.png
 
@salevs
Ako smem da kažem, postoji rešenje za tebe. Mora se odvojiti vod za sprat i za prizemlje odmah nakon izlaza iz kotla. Znači da nekako moraš radijatore na spratu i prizemlju spojiti odvojeno na njihove vodove iz prethodne rečenice. Na svakom tom vodu se stavi po jedan elektroventil koji je vezan na termostate na spratu ili prizemlju. Termostat na spratu reguliše temp i vreme grejanja na spratu, a termostat u prizemlju kontroliše temp i vreme grejanja u prizemlju. Kotao nije vezan za termostate i na njemu se podesi odgovarajuća temp za uslove grejanja. Vrti mali krug(samo kotao) ali je uvek spreman da u oba kruga pusti toplu vodu ako to termostati zahtevaju. Investicija koju bi imao je spajanje sa cevima, termostati bilo koji, i elektro ventili. Majstor, naravno. Inače, ovako se radi u kolektivnom grejanju na gas, ili slično ovako. Pokušao sam da na najjednostavniji način objasnim. O ostalom što je pisano u vezi ovog...
 
a prodavci sto lazu pa to je strašno za kotao navode da ima 24kw a kad se pročita specifikacija nominalna snaga grejanja 20kw ili manje. mozda ima 24kw za sanitarnu vodu pa to odma iskotiste da napišu da je od 24kw....
 
Moj je 24kW, da je bila opcija, uzeo bih 16. Nije velika kuća, stvarno mi je 24kW suviše. Ova zima bila blaga, bukvalno je na minimumu u konstantnom overkillu.

A stari kotao bio 28, tako mi tada rekli da treba, ja tako uzeo. E sad kad su pokušali da me ubede da uzmem 28, nisam se dao.
 
Za 120 kvadrata ne znam bas dal bi mi 20kw za grejanje bilo dovoljno. A obzirom da su panelni radijatori dugački i predimenzionisani biće grejanje sa što nizom temp polaza.
U 16kv sobe imam panelni od 2m,grejanje rađeno dok nisam imao pvc i izolaciju.
Da li kondenzacioni kotlovi rade modulaciju plamena bez senzora spoljne temperature? Ako ne rade modulaciju koliko dobijam da sam podešavam temp polaza tipa s jeseni na 40 da bi decembra podigao na 45,u januaru 50.
Cilj je da kotao što više radi u niskotemperaturnom režimu.
 
Radi modulacija bez senzora spoljne temperature.
 
Moduliše na osnovu povratnog voda.
Termostat je Salus IT500. On/Off.

Sa Bosch termostatom (skoro iste cene kao ovaj Salus) bih mogao da menjam i temperaturu polaznog voda, da pratim potrošnju, ali ne postoji wireless opcija, koja je kod mene bila obavezna. Ima onaj video gde majstor u ovaj model kotla ubacuje neki zeleni plastični modul i onda taj Bosch postaje Wireless termostat, ali sa donje strane kotla za naše tržište uopšte ne postoji otvor za taj modul. Niti sam našao listu za koje zemlje (ne)postoji.

Prelistaj gore poruke, pisao sam, nekoliko dana sam zapisivao potrošnju i na koliko sati sam zabeležio. Ako kotao radi bez prekida, troši oko 0.5m3/h, što se i uklapa sa modulacijom 5:1 i okvirnom energetskom vrednošću gasa.
 
Ok tvoj je skoro 200e,zanima me koja je razlika tvog i ovog od 20e.vidim i na yt da ih ljudi koriste i da i taj od 20e može tel da se nakaci na njega
 
Prethodno sam koristio neki Prosto, tada je košta 7.000 dinara.
Menjao sam bar 2 seta baterija godišnje, da bi pouzdano radio. I to mora Duracell ili neka slična premium baterija, inače još češće. Na punjive nije hteo da radi.

Dešava se da se zaglupi na neko vreme, pa onda ukapira i u delu sekunde promeni temperaturu za 1.5 ili 2 stepena.
Kačio sam video snimak tog događaja. Pustio kameru da ga snima, pa nacekao taj momenat i isekao.
Iz Elemente (firma koja ih prodaje) su mi rekli da je to neispravno i da pošaljem na reklamaciju, da oni testiraju, ali nikada ga nisam poslao.

Samo podešavanje je kod Salus mnogo bolje rešeno, lakše na brzinu podesiš više dana. Osim što nema opciju da klikćem i menjam temperaturu podeoka po podeoka, već ima neke glupave potenciometre, pa nekad čim ga pipnem, on zavrti po 2-3 stepena na neku stranu.
To je jedina stvar koja je bolja kod Prosto.

Na poslu imam dva Prosto na kablu. Jedini problem koji sam do sada sa njima imao je kada nestane struja, ne pokupe uvek adresu sa DHCP servera. Nema način da na njima kažem da je statička, a u DHCP tabelu rezervacija sam upisao mek adrese oba uređaja. I posle nekoliko nestajanja struje bez problema, poslednji put se opet zagkupelo. Jedino 100% sigurno rešenje da ih nateram da rade je da ih povežem na drugi ruter, pa ih opet povezem, samo na onaj ruter na kome treba da budu. U tom rekonektovanju odmah dobiju pravu adresu.
Interesantno je da i sa pogrešnom IP adresom (opseg 169.x.x.x) mogu da ih koristim, ako sam povezan na isti taj ruter, ali smao dok sam u lokalu na 192.168.1.x. Preko interneta neće da radi.

Tako da, jeftini su, ali imaju svoje bube koje smaraju. Odeš na put, hoćeš da uključiš grejanje, moša, riknula baterija. Ili moša, pre 3 dana nestajalo struje.

Ima još neki detalja, ali su manje bitni. Osetljivost, korak podešavanja...
 
Zdravo svima, moze mala pomoc oko toga koje ste cevi uzimali za gasno podno grejanje ? Koje su generalno cene , i koje su mozda po vama najbolje za ulozeno dobijeno . Ukoliko ima neko dobro iskustvo i sa nekim prodavcima , ne bi bilo lose da se podeli ovde ili mi posaljite private u inbox . Hvala 🍻
 
Prvi put juče nestalo gasa za dve godine koliko sam priključen na mrežu. Na kotlu trepće bez prestanka 227 i ⚠️. Zvao juče Yugorosgaz i rekoše da je vodovod negde pocepao mrežu i da rade na otklanjanju posledica havarije. Niš je u pitanju. Jutros i dalje na kotlu ista greška, 227. Gasio ga iz struje, posle toga kao krene da radi i posle pola minuta opet istu grešku pokaže. Nadam se da će brzo da srede, za grejanje mi nije problem jer nije toliko hladno napolju a imam i dva invertera pa ću makar dve prostorije da zagrejem, veći problem je sanitarna voda. Evo već skoro 24h kako nema gasa.
 
Kada dodje gas, verovatno će biti potrebno da spustiš vazduh na onom ručnom ventil, kod brojila. Bar je kod mene tako. Moram da ga povučem, zadržim nekoliko sekundi i pustim.
 
Sad kad prestane grejna sezona (hvala Bogu) šta se radi sa gasnim sistemom,da li se negde nešto isključuje/gasi do sledeće sezone ili sve ostaje kao što je bilo samo se ne troši gas?

Totalno laičko pitanje,ali prvi put sam se grejao na gas pa nemam pojma ništa oko toga
 
Mnogi od nas koriste gas iz instalacije za toplu vodu, za kuvanje, tako da nema razloga da isključujemo. Trošimo cele godine. Rekao bih da je isto i ako trošiš samo grejanje.
Čak ni kotao nemoj da isključiš, jer ovi novi kotlovi imaju onaj sistem zaštite pumpe, jednom dnevno provrte vodu kroz sistem.
 
Kada dodje gas, verovatno će biti potrebno da spustiš vazduh na onom ručnom ventil, kod brojila. Bar je kod mene tako. Moram da ga povučem, zadržim nekoliko sekundi i pustim.
Sad tek vidim ovaj post. Jeste, moralo je to da se odradi. Jako korisna informacija. U međuvremenu sam zvao na onaj dežurni broj sa sandučeta za gas, i čovek iz YG mi sve to isto lepo objasnio. Inače, izuzetno ljubazan i prijatan gospodin. Za svaku pohvalu. Prvi put mi je nestalo gasa od kako sam priključen na mrežu, skoro pa 2 godine.
 
Nazad
Vrh Dno