Šta je novo?

Gde ste poslednji put bili na odmoru i kada ?

Ako hoces jos toplije, onda Turska, istok Turske, regija Antalije, ali ako ti smeta prevelika vlaga zaboravi Antalijsku regiju, onda zapadnija Turska. Grcka kao sto ti je preporucio kolega gore, neces pogresiti.
 
Meni je Sarti ostao u bas lepom secanju, kao i Tasos (mislim da je malo hladnije jer je ipak ostrvo). Lefkada mi je isto bila vrh, ali je bas veliko cimanje..
 
Tasos je prelep, prelepo more, a jos lepsa priroda, ali voda moze biti svezija ( daleko od toga da je hladna ) nego na Halkidikiju. Halkidiki i Sarti konkretno je odlicna preporuka ako putujete kolima ( uostalom kao i svako drugo mesto, pozeljno je imati kola :) ) jer su jedne od najlepsih plaza na Halkidikiju u okolini Sartija i greota je ne posetiti ih.
 
Meni je Sarti ostao u bas lepom secanju, kao i Tasos (mislim da je malo hladnije jer je ipak ostrvo). Lefkada mi je isto bila vrh, ali je bas veliko cimanje..
Lefkada kao destinacija je vrh, bio sam dva puta, ali je i cimanje, a ni temperatura vode mi nije baš ostala u nekom lepo sećanju, pogotovo taj lepši zapadni deo. 🙂
 
Lefkada kao destinacija je vrh, bio sam dva puta, ali je i cimanje, a ni temperatura vode mi nije baš ostala u nekom lepo sećanju, pogotovo taj lepši zapadni deo. 🙂
Sto je cimanje? Mislio sam ove godine da idem sa devojkom, ali nemam kola, je l prevoz do tamo problem ili tamo po lokalu?
 
Pa cimanje je i voznja do tamo, nije bas blizu. Na samoj Lefkadi ti je rent-a-car skoro pa obavezan ukoliko zelis da vidis Lefkadu u punom sjaju. Postoji autobuski prevoz, ali ne moze bus ni izbliza da te odbaci do nekih plaza koje bi stvarno trebalo videti kada si vec tamo.
Naravno meni je ovo sve komplikovanije jos vise jer treba da vodim klinca od 8 god. :) Ja cu ipak neko mirnije mesto sa manje vozikanja i cimanja, a Sarti mi se cini kao lepa destinacija.
 
Sto je cimanje? Mislio sam ove godine da idem sa devojkom, ali nemam kola, je l prevoz do tamo problem ili tamo po lokalu?

Iskreno bez kola tamo nemas sta da trazis. Mi smo bili u Lefkasu svojim kolima, do "lepih" plaza moras da se vozis i po sat vremena u jednom pravcu..
Koliko se secam, mi smo negde placali brodice da ne bi lupali nas auto po zemljanom putu.. Ne znam kakva je sad situacija, ali kada sam ja isao na Egremni npr nije moglo da se dodje kopnom jer je zemljotres srusio stepenice do dole pa smo i tu isli brodom..
 
Moze malo preciznija preporuka, koji deo?

Pa sada, jako komplikovano...
Kako idete? Budžet? Ideja smeštaja? Jedno mesto ili zujanje svaki dan druga plaža?
Grčka postoji od 4-krevetni apartman 20€/day, do full inclusive fancy hotela na privatnim plažama gde je 1000-2000€ deset dana po osobi.

Mi smo u Grčkoj bili od 15 dana na jedrilici po Grčkim ostrvima (najbolje letovanje ikad), preko glamping kampova, zatim nekih cheep apartmana, do 5* all-inclusive resort hotela.
Za "topla voda", ideš na Halkidiki, zapadna strana Sitonije (prema Kasandri), avgust i početak septembra.
Istočna strana Sitonije znaju baš da tuku talasi.

Jun i početak jula u Grčkoj, zna voda da bude malo manje topla. Tek kraj jula, avgust i početak septembra je sigurica toplo.
Ako hoćeš baš toplo more, idi u Egipat.

Grčka se komplikuje poslednjih decenija. Cene polako ali sigurno rastu, tj. ono što valja raste ozbiljno i postaje komplikovane dostuposti.
Mi smo pre neki dan (dakle početak januara) rezervisali hotel na Sitoniji koji nam je lane bio odličnan (obzirom na malu decu i odbijanje da svaki dan sedamo u auto i idemo negde).
Ali to em nije baš da je jeftino, emo moraš rezevisati sada da znaš da ćeš zaista dobiti mesto.
Za povoljno, osuđen si na apartmane dalje od plaža, daily vozikanje na udaljenih plaža (gde često ratuješ za parking), ili plaćanje smeštaja na walking distance plaži (ako takva uopšte postoji).
 
Tasos je prelep, prelepo more, a jos lepsa priroda, ali voda moze biti svezija ( daleko od toga da je hladna ) nego na Halkidikiju. Halkidiki i Sarti konkretno je odlicna preporuka ako putujete kolima ( uostalom kao i svako drugo mesto, pozeljno je imati kola :) ) jer su jedne od najlepsih plaza na Halkidikiju u okolini Sartija i greota je ne posetiti ih.
Sarti, 2019-te u avgustu od 10 dana 9 dana talasi da ne mozes uci u vodu plus neka vetrina da me 2 dana glava bolela. Da nismo imali auto tacno bi se roknuli od dosade.
Tasos jeste lep, ali nekako nakon Krfa poprilicno dosadno porodicno mesto. Na jednoj plazi je toliko bilo beba, dece i galame, da smo pomislili kako smo u nekom bejbilendu. Inace je Tasos skuplji bio od Krfa 😉
 
Za "topla voda", ideš na Halkidiki, zapadna strana Sitonije (prema Kasandri), avgust i početak septembra.
Istočna strana Sitonije znaju baš da tuku talasi.
Ne, ne, sve ok. Ovo je otprilike informacija koja mi je trebala, orijentaciono koji deo da gledam. Nisam ni očekivao preciznije informacije oko smeštaja. Hvala.
 
Сарти је, колико добра дестинација за одлазак сопственим превозом, толико и лоша ако не идеш истим. Што рече колега изнад од 10 дана бар 7 ће бити таласа и ветра у Сартију, али зато околне плаже(Оранж, Арменистис...) које су свега неколико километара од Сартија вреде сваке препоруке. Бели песак, а вода топла можеш по 2 сата да не излазиш као нилски коњ.
 
Pa sada, jako komplikovano...
Kako idete? Budžet? Ideja smeštaja? Jedno mesto ili zujanje svaki dan druga plaža?
Grčka postoji od 4-krevetni apartman 20€/day, do full inclusive fancy hotela na privatnim plažama gde je 1000-2000€ deset dana po osobi.

Mi smo u Grčkoj bili od 15 dana na jedrilici po Grčkim ostrvima (najbolje letovanje ikad), preko glamping kampova, zatim nekih cheep apartmana, do 5* all-inclusive resort hotela.
Za "topla voda", ideš na Halkidiki, zapadna strana Sitonije (prema Kasandri), avgust i početak septembra.
Istočna strana Sitonije znaju baš da tuku talasi.

Jun i početak jula u Grčkoj, zna voda da bude malo manje topla. Tek kraj jula, avgust i početak septembra je sigurica toplo.
Ako hoćeš baš toplo more, idi u Egipat.

Grčka se komplikuje poslednjih decenija. Cene polako ali sigurno rastu, tj. ono što valja raste ozbiljno i postaje komplikovane dostuposti.
Mi smo pre neki dan (dakle početak januara) rezervisali hotel na Sitoniji koji nam je lane bio odličnan (obzirom na malu decu i odbijanje da svaki dan sedamo u auto i idemo negde).
Ali to em nije baš da je jeftino, emo moraš rezevisati sada da znaš da ćeš zaista dobiti mesto.
Za povoljno, osuđen si na apartmane dalje od plaža, daily vozikanje na udaljenih plaža (gde često ratuješ za parking), ili plaćanje smeštaja na walking distance plaži (ako takva uopšte postoji).

Moze li ime tog hotela kad si vec zadovoljan? Mi smo preprosle godine isli na Rodos u hotel Mediteran (iz lobija direkt na plazu maltene) - ali ubi vetar bas.

Prosle godine smo isli u Tursku u Kemer u hotel Pirates Beach Resort i ono, more mi je bulja ali za decu imaju ima svasta nesto.

Ovo leto ce sin imati 3g, pa se mozda i usudim da krenem kolima do Halkidikija..
 
Ostrvo Vis,prosle godine u Avgustu,hotel Komiža,skroz ok varijanta za odmor.
Pred novu godinu Prag,jos jedna preporuka
 
Novogodišnji mini-odmor, Bansko okolina, Terra Complex, pogled od milion dolara ...
 
Planiram da idem sa drustvom na Zlatibor da skijamo par dana. Ali jedna drugarica je predlozila Zlatar, da li vredi da se ode? Najvise me zanima kakva je staza i sama organizacija skijalista, kao i sta ima od dodatnih sadrzaja osim skijanja
 
Poslednja izmena:
Zlatibor ne bih da komentarišem, iluzorno je
Zlatar - klik . Ako uopšte nađete mesto, kapacitet je mali. Dodatni sadržaj je skoro nula.
Moji drugari skijaši odavno idu na Staru Planinu ili u Bansko. Da ne pominjem one koji idu malo dalje u Jevropu, jer sa sve putem potroše manje para nego na Kopu.
 
Poslednja izmena:
Ja cu verovatno da nastavim da ucim skijanje na Koponiku sad u martu pod stare dane kao matorac. Da znam sigurno ne bih isao na Koponik. Mozda bih isao na Tornik ali koliko je sigurno da ce biti dovoljno snega u Martu. A i zbog jezika jer nisam bas dobar sa Engleskim pa da se sporazumevam sa strancem instruktorom. A posto idem sam kao i obicno moram da platim i drugi krevet koji se ne koristi. Inace sestra mi se sa vratila sa skijanja u Val Gardeni i kaze da je skupo. Ja je pitah sto ne odose negde drugde jer kazu da je jeftinije i vise staza nego Koponik rece mi da je svugde poskupelo cak i u Austriji(sto je potvrdio moj drug koji sa zenom Holandjankom stalno tamo skija). Ja samo prenosim njene reci.
 
Skijanje je oduvek skup sport. Ali osim inicijlnih troškova za opremu, najveća stavka jeste skipas koji jeste svuda poskupeo.
Međutim, i dalje je npr u Banskom dosta niži nego u Srbiji (drugar je sada tamo, sinoć mi slao slike), njegovi klinci sada uče, sasvim fino razumeju bugarske instruktore :)
E da, setih se, i Makedonija nije loša opcija. Ljuci uglavnom zaboravljaju i niko je ne uzima u obzir a jezik ne bi bio ni tamo problem. Skipas i uopšteno smeštaj (čak i pun pansion) još uvek solidno jeftiniji u odnosu na Srbiju.
 
Ski pass u Banskom je skuplji nego na Kopu, kao i ostatku Srbije. Proverljiva informacija...
Sto se ucenja tice, po meni nema bolje destinacije za nas od kopa, eventualno jahorine. Blizu je, moze za normalne pare da se ode (normalne u smislu skijanja), i pruza raznovrsnost staza koju nemaju manja skijalista. Najveci problem je guzva, koja sad vise ne prestaje ni posle sretenja, ali mislim da je u martu i dalje ok, a snega uglavnom ima.
U banskom nisam bio dugo, ali vidim da je gondola i dalje glavni problem, i da su guzve velike. Sem toga je ostalo u dobrom secanju stazd su korektne, hoteli su dobri, kafana i pabova na svakom cosku. Ne mogu da tvrdim za cene, ali mislim da nije nista jeftinije nego kod nas i da je davno proslo vreme kad je bugarska bila dzaba.
Uglavnom, za ozbiljno skijanje se ide severozapadno od slovenije, sve ostalo je u regionu je super ali ima po neki kompromis. Dal je to guzva, izbor staza, duzina istih ili cene neprimerene sadrzaju...
 
Planiram da idem sa drustvom na Zlatibor da skijamo par dana. Ali jedna drugarica je predlozila Zlatar, da li vredi da se ode? Najvise me zanima kakva je staza i sama organizacija skijalista, kao i sta ima od dodatnih sadrzaja osim skijanja
Staza na Zlataru je maltene u samom gradu (Novoj Varoši). Neka me neko ispravi ako grešim, ali mislim da žičara nije radila zadnjih godina.
 
Bansko 6 dana ski pass 550 leva, Kop 6 dana oko 22-26k kad nisu ili jesu praznici i da li vam treba noćno skijanje. dakle Kop jeftiniji.
 
Istini za volju Bansko mnogo poštenije tretira decu. Na Kopaoniku su odrasli već sa 12 godina. Od 6-12 godina imaju relativno skroman popust, a čak i deca ispod 5 godina imaju ograničen pristup ako žele besplatan skipas inače i njima treba skipas. U Banskom postoji skroman popust i za mlade do 18 godina, kategorija 7-12 ima mnogo veći %, a do 6 je bezuslovno besplatan.
Tako da se na "porodičnom" nivou razlika gubi.
 
Ma ja samo da proskijam da mogu bar na plavim stazama opusteno da se spustim bez nekog straha. Ne računam Mašinac na Kopaoniku. 😁 Mada sam ja valjda bio jedini zbog kog se tanjir zaustavio jer sam pao dok me je vukao. Kada sam to rekao mojima oni me ismejaše.
 
Daleko od toga da si jedini :D padaju ljudi na tanjiru redovno
Ako hoces da se sklonis od guzve, preporucujem da odes na npr Marine vode. Najlepsa plava staza na Kopu, obicno nema guzve. Mozes kolima da dodjes do tamo, mislim da ima parking dole.
Nema zicara, ali ima tanjir/sidro(hint - tanjir je brzi od sidra)
 
Znam da ima tanjir ili sidro. Gledao sam tu stazu ali mi se čini da je više za ove napredne i dobre skijaše nego mene početnika. Bar ne tako izgledalo na YouTube gde se jedan instruktor spuštao. Ja kada sam prvi put stao na skije isao sam pored KB na Krst. Nisam nesto koristio druge staze. Kola na žalost nemam. Hvala ti na predlogu. A inace kada sam takođe bio u Martu bilo je dosta dece jer zbog korone je bila on line nastava pa su ih roditelji vodili van raspusta na Kopaonik.
 
Za ucenje je krst verovatno najbolji, nije zanimljiv boljim skijasima i zica je relativno spora, pa uglavnom nema guzve.
 
Ja sam od Krsta "navatao" strah jer sam tamo padao samo tako. Tu me je instruktor bacio odmah posle vrtica. Mozes da zamislis matorog konja od 50+ kako se lomata i pada.
 
Nema neke blaze staze od toga, mozes i na marine vode, s tim da je tamo tanjir/sidro a na krstu cetvorosed. Padovi su nazalost sastavni deo skijanja, verujem da je mnogo opasnije i teze da se pada sa 50 nego u 'mladosti'. Ja sam prvi put stao na bord (nisam skijao nikad) sa 22-23 i bilo je prilicno 'zanimljivo' iskustvo, dok nije selo sve na mesto.
Kaciga je obavezna oprema za apsolutno svakog skijasa, bez obzira na godine i iskustvo. Jedinu povredu sam imao na kopu posle 5-6 godina, na plavoj stazi kad sam pao i iscasio rame. Ostalo me srecom, zaobislo.
 
Nazad
Vrh Dno