Šta je novo?

Gde ste poslednji put bili na odmoru i kada ?

^ zavidim ti na tim izletima, iskreno smatram da je to najlepsi deo egipta i da ni jedna destinacija ne moze da ponudi toliko dobrih stvari kao egipat u tom segmetu.
Mi isli sa malim detetom tako da sem sto sam sam otiso jedna dan na saffari sa quadovima do beduinskog sela i u pustinji i jahao kamile (predobro iskustvo) ostatak nije bilo moguce ali zdravlje kad poraste malo pa svi skupa.
Za dolara je dobra fora da pre nego krenete za egipat u menjacnici kupite dolare u malim apoenima 1-2 dolara za tips i stine kupovine.
TAXI NIKAKO NE KORISTITE, uber i in drive rade odlicno a smesne su cene, za 1-2 doalra gde hocete odete. Samo ipreoruce za uber da placate karticom preko app.
Cenkanje obavezno za sve, prva cena koju vam kazu je obicno 10x veca od onog sto je realno i ako i ta koju vam prvu kazu nije neka strasna za nas.Ono sto sam provalio je da je mnogo lakse i vise vole da kupite vise stvari za iste pare nego da spustate cenu. Tipa magnete pitam koliko je on kaze 3 evra, ponudis mu 1 evra ne moze ali zato 3 za 3 evra moze :D
Takodje savet, pre nego sto odete 7 dana probiotik , dok ste tamo probiotik i ne pijete vodu sa cesme nikako, cak ni usta ne isprite istom kad perete zube. Iskljucvo flasirana.
Led zaboravite sem ako ne idete uhotel u koji znate da se korsiti filtirana voda za isti, toga je sve cesce ali samo ako ste 100% sigurni inace vam ne gine wc solja :D
Ako dodje do toga, imaju neki njihov lek Antinal koji resva problematiku brzinom svetlosti :)
 
Evome u Španiji. Iznenađen sam lakoćom i brzinom prolaza na oba aerodroma, skoro pa kao na autobuskoj stanici, ave pohvale i za naš i za španski aerodrom, i naravno i za Wizzair koji je i više nego profi za te pare, 4 povtatne karte 280 evra.
Evo nekih videa mojih i Shorts-eva, Španija je pobeda.
.

https://youtube.com/@gTravel2023?si=raaEJfZ08wlKr7Q0
 
Španija je bila pun pogodak. Hvala na savetima oko odabira destinacije. Snimao sam nešto malo, ali to je 5% od onoga šta sve prođeš i umoriš se od snimanja i slikanja. Snimio desetak videa koje mislim da su bili vredni da se okače i ovekoveče jer mi Google i i iCloud puni
.
 
Bukirali smo porodično Nea Skioni za 2024. Da li je neko bio možda da podeli poneko iskustvo?
 
Ništa lično samo ne mogu a da ne primetim taj agresivni first minute booking u poslednje vreme koji forsiraju mnoge agencije, ranije se sećam ko je bukirao u januaru to je to, sad nam evo bukvalno nameću da se što ranije bukira, šta je sledeće, dok si na letovanju tražiš ponude za sledeću godinu?
Jeez
 
Pa šta znam. Sada može da se ugrabi nešto što kasnije nema po boljoj ceni. Ne kažem da je to slučaj za Skioni nego generalno.
 
Početkom oktobra sam bio preko agencije u Toskani(Bolonja,Firenca, San Gimignano, Siena i Cinque terre). Ljudi moji ono je raj za oči. Znao sam da je regija Toskana lepa ali sam se sada i lično uverio. Pogotovo malo mesto San Gimignano i Cinque terre O Firenci da ne pišem. Evo “malo” slika. 😀
 

Prilozi

  • IMG_6608.jpeg
    IMG_6608.jpeg
    193 KB · Pregleda: 129
  • IMG_6669.jpeg
    IMG_6669.jpeg
    277.9 KB · Pregleda: 114
  • IMG_6775.jpeg
    IMG_6775.jpeg
    194.1 KB · Pregleda: 112
  • IMG_6881.jpeg
    IMG_6881.jpeg
    282.3 KB · Pregleda: 111
  • IMG_6950.jpeg
    IMG_6950.jpeg
    363.7 KB · Pregleda: 81
  • IMG_6973.jpeg
    IMG_6973.jpeg
    231.7 KB · Pregleda: 75
  • IMG_6960.jpeg
    IMG_6960.jpeg
    272 KB · Pregleda: 73
  • IMG_6988.jpeg
    IMG_6988.jpeg
    144.8 KB · Pregleda: 72
  • IMG_6513.jpeg
    IMG_6513.jpeg
    179.3 KB · Pregleda: 100
  • IMG_7053.jpeg
    IMG_7053.jpeg
    336.7 KB · Pregleda: 91
Znam da ne treba nista u napred planirati ali bih voleo da nastavim obilazak Italije. Mislio sam eventualno regiju Veneto pa jezera i da na kraju zatvorim krug ponovnim odlaskom u Vecni Rim.
 
Mauricijus, smeštaj u Grand Baie-u ali smo imali auto sve vreme tako da smo obišli 80% ostrva.
Vozi se desnom stranom ali su putevi odlični. Port Luis ok grad da se zadržiš 3,4h.
Najbolje plaže su na zapadu i jugozapadu, mada i Bele Mare na istoku nije losa.
Od izleta, plivanje sa delfinima obavezno (mi smo išli iz Tamarina u 5:30h ujutru), Casela nacionalni park(safari, setnja sa lavovima, drive thru i neki roler koster), par hramova, rumska tura. Nismo obišli fabriku keksa i muzej poštanske markice.
Leteli Austrianom, uhvatio neku akciju 550e po osobi iz Budimpešte/Beča.
 
Mauricijus, smeštaj u Grand Baie-u ali smo imali auto sve vreme tako da smo obišli 80% ostrva.
Vozi se desnom stranom ali su putevi odlični. Port Luis ok grad da se zadržiš 3,4h.
Najbolje plaže su na zapadu i jugozapadu, mada i Bele Mare na istoku nije losa.
Od izleta, plivanje sa delfinima obavezno (mi smo išli iz Tamarina u 5:30h ujutru), Casela nacionalni park(safari, setnja sa lavovima, drive thru i neki roler koster), par hramova, rumska tura. Nismo obišli fabriku keksa i muzej poštanske markice.
Leteli Austrianom, uhvatio neku akciju 550e po osobi iz Budimpešte/Beča.
Levom stranom se vozi, istekao edit.
Cene su slične kao u BG-u po restoranima, preporuka za probati njihovu tradicionalnu hranu, začini su im savršenstvo.
 
Za novu godinu idem u Budimpeštu, 4 dana, gde naći najpovoljniji parking? Koliko vidim Madjari pošteno deru, najbliži parking u blizini smeštaja 50e dan, preskupo
 
Proveri da nema ulicu ili dve dalje za duplo manje para.
 
Za novu godinu idem u Budimpeštu, 4 dana, gde naći najpovoljniji parking? Koliko vidim Madjari pošteno deru, najbliži parking u blizini smeštaja 50e dan, preskupo
Na krajevima metro linija postoje veliki i jeftini parkinzi P+R.
Mi smo parkirali npr. ovde: https://maps.app.goo.gl/2KtU31e567QSi6qf9
Koštalo je oko 8€ za 4 dana.

Kod samog hotela je bila garaža za nešto 30-40-50€ na dan, i 2-3€ na sat. Tu sam parkirao dok smo se raspakovali, te preterao auto na spomenuti P+R.
Trebalo mi je 20ak min od hotelske sobe, do kola/P+R/metro/soba..

Parking je na otvorenom, ali iza rampe, pod kamerama, potpuno bezbedan.
Rampa se otvara na kombinaciju kamere koja snima tablicu, i plaćenog parkinga tiketom koji je kod tebe. Dakle, podići će rampu samo tebi.

Radnim danima u radno vreme je uglavnom pun, ali van radnog vremena je poluprazan. Ako uglaviš auto van radnog vremena, miran si danima.
U Budimpešti više neću vijati smeštaje sa parkinzima. Gledaću smeštaje na metro linijama.

Tokom praznika je parking često besplatan i na ulici u širim zonama, ali nije baš da je lako uvijati gde je koja zona i koja zona je free u koje vreme, i da sastaviš boravak u Budapest u periodu kada je street parking free.
 
Poslednja izmena:
Za novu godinu idem u Budimpeštu, 4 dana, gde naći najpovoljniji parking? Koliko vidim Madjari pošteno deru, najbliži parking u blizini smeštaja 50e dan, preskupo
Zavisi kojim danima ćeš biti tamo.
Parking u zoniranim delovima grada je besplatan od 24. decembra do 1. januara, odnosno od 2. januara kreće standardna naplata.

Rules on parking charges applicable for the period between 24 December and 1 January:
No need to pay the parking charge on the area of the parking zones each year from the start of the operation period on 24 December to the end of the operation period on 1 January of the following year.
With the exceptions of the following route sections and areas, where parking is subject to charges each year between 24 December and 1 January of the following year:
in district 1, at Dísz tér, the Hunyadi János út section between Szabó Ilonka utca and Dísz tér and the Palota út section between Dísz tér and Lovas utca;
at Margaret Island, in the Northern car park and at the parking areas of the hotels.


Na ovoj mapi su prikazane zone, maksimalno vreme, kao i cena po satu:
bkk_parkolasi_rend_2311_eng.jpg
 
Ukoliko tražite parking po velikim gradovima, ogromna preporuka za sajt Parkopedia
https://www.parkopedia.com/

U aprilu smo obilazili Beč isključivo automobilom, bez upotrebe javnog prevoza, samo koristeći blagodeti ovog sajta. Em smo stizali svuda direktno, dakle bez presedanja, čekanja, menjanja prevoza i slično, em nas je za većinu lokacija izašlo jeftinije od bus karata.

Sajt je potpuno personalizovan, odnosno izbacuje rezultate na osnovu svih paramatera koje vi date. Recimo: hoćete da posetite galeriju Upper Belvedere u Beču. Pored lokacije, ukucate u pretragu datum i vreme koje planirate da provedete tamo. Na mapi vidite sve opcije javnih parkinga sa cenama za vreme vašeg boravka, kao i udaljenost koju ćete preći peške do izabrane lokacije nakon što se parkirate. Odabirom parkinga možete da saznate sve potrebne informacije oko dozvoljene visine vozila, mogućnosti punjenja baterije, radnog vremena i slično, kao i cene za svaki sat (recimo možete da se parkirate u garaži neke prodavnice gde su prvi sati besplatni, pa shodno tome možete da planirate vaše vreme).

Pored garaža i otvorenih parkirališta (opcija Car parks), daje vam mogućnost da vidite i opcije parkiranja na ulici (Street), odnosno u zoniranim delovima grada.

Što bi se reklo, give it a try :)
 
Doha - Novembar.
Dve nedelje, imamo tamo nekog pa ne placamo smestaj.
 

Prilozi

  • IMG_20231124_195708.jpg
    IMG_20231124_195708.jpg
    159.6 KB · Pregleda: 68
  • IMG_20231123_185445.jpg
    IMG_20231123_185445.jpg
    177.7 KB · Pregleda: 77
  • IMG_20231119_114245.jpg
    IMG_20231119_114245.jpg
    233.4 KB · Pregleda: 68
  • IMG_20231113_202626.jpg
    IMG_20231113_202626.jpg
    309.7 KB · Pregleda: 60
  • IMG_20231122_220833.jpg
    IMG_20231122_220833.jpg
    486.6 KB · Pregleda: 61
Za vikend skoknuli do Berlina (nekih 450km od nas). Ima sta da se obidje i vidi, ali posto imamo malu decu onda to ide malo drugacije (akvarijum, Lego Centar, malo setnja...). Ali lep weekend-gateway.
Parking katastrofa skup (od 3.5e/h u garazama) pa smo koristili gradski prevoz (U-Bahn, bus, tram). Iako je bio katolicki Badnji dan i sutradan Bozic, dosta ljudi/turista i poneki restoran/kafe otvoren.
 

Prilozi

  • IMG_1730.jpeg
    IMG_1730.jpeg
    208 KB · Pregleda: 55
  • IMG_1698.jpeg
    IMG_1698.jpeg
    364.1 KB · Pregleda: 43
  • IMG_1694.jpeg
    IMG_1694.jpeg
    192.8 KB · Pregleda: 37
  • IMG_1679.jpeg
    IMG_1679.jpeg
    79.8 KB · Pregleda: 36
  • IMG_1665.jpeg
    IMG_1665.jpeg
    205.3 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena:
Mogu li da zamolim za malu pomoc, idem u Rim u februaru i nasao sam smestaj preko bookinga zanima me oko naplate saljem ispod screenshot
Je l konacna cena 220 evra ili placam i dodatno ovih 67, kad idem da platim u onim koracima pise tog i tog dana bice naplaceno 178 evra, a koliko sam shvatio 42 evra su boravisne takse, pa me samo zanima krajnja cena?
IMG_6288.jpeg
Izvinjavam se ako sam omasio temu, nisam znao gde tacno
 
Po ovome što si postavio, plaćaš 287e... ne znam odakle ti ove druge cifre, osim ako nemaš neke popuste..
 
Ovako to sve izgleda, zato nisam siguran je l placam 220 ili 287 evra?


* kada sam isao da platim pise 18.1. cu platiti 178 evra i ovih 42 na licu mesta, a total ovo 220+67(msm da je od 67evra 25 za ciscenje peskire... uracunato u ovih 178 preko kartice, a samo 42 placam na licu mesta kao takse za boraviste, samo treba neko da mi potvrdi)
 

Prilozi

  • IMG_6289.jpeg
    IMG_6289.jpeg
    71.3 KB · Pregleda: 54
Doha - Novembar.
Dve nedelje, imamo tamo nekog pa ne placamo smestaj.
Idem zbog posla poprilično često u Dohu ali najčešće ni ne promolim glavu zbog obaveza. Ako možeš napiši šta je interesantno da se obiđe, možda da napravim neki plan za sledeći odlazak. Do sada smo bili u west bay-u svaki put.
 
@PeroS
Ne znaš engleski?
Ništa se ne brini, skinuće ti se 220+67€ automatski sa kartice, podeljeno u koracima koje si odredio.
Pokazuje ti da je od cele sume (220) 178 odloženo, a ostalih 42€ je gradska taxa. U 67 je obično provizija bukinga i još ponešto.
 
@PeroS
Ne znaš engleski?
Ništa se ne brini, skinuće ti se 220+67€ automatski sa kartice, podeljeno u koracima koje si odredio.
Pokazuje ti da je od cele sume (220) 178 odloženo, a ostalih 42€ je gradska taxa. U 67 je obično provizija bukinga i još ponešto.
Znam engleski, samo na poslednjem koraku kad placam, sve je konfuzno podeljeno ( prvi put koristim booking za rezervaciju) gde je islo ovako:
153 evra soba
25 evra peskiri+ciscenje...
To je 178 evra sa kartice
Onda sam mislio da su takse 67 evra( da je to ciscenje 25 i 42 evra za boravisnu taksu)
A da se booking negde vec ugradio tj uzeo svoj profit sa ovih (+67 gore sto pise samo oznacava cenu taksi od te sobe, tj da je total 220 suma sumarum)
Ako otkazem da li ce mi ipak nesto biti naplaceno~ msm da imam fore do 18.1. da otkazem za dz, ali ne znam da booking nesto ne uzima
Edit: evo skinuo sam pdf racun pise 220 evra taxes included jedino ako ovih 67 nije samo booking i oni to nece da stave u taj racun, jedino bi to moglo da me zbuni
 
To je račun (zapravo nije ni račun, njega može da izda samo hotel ili ko već) za novac koji ide smeštajnom objektu. Da li je tu uračunata boravišna taksa 42 zavisi od države/mesta/objekta, a koliko vidim u ovom slučaju je izdvojena kao stavka ali uračunata u krajnju cenu smeštaja (178+42 = 220)
Dodatne taxe - provizija bukinga i ostalo bi trebalo da iznose 67. Za to ide zaseban dokaz o plaćanju. ("račun") i biće ga kada se transakcija obavi, tj ako odustaneš - ništa od toga.
 
Poslednja izmena:
To je račun (zapravo nije ni račun, njega može da izda samo hotel ili ko već) za novac koji ide smeštajnom objektu. Da ji je tu uračunata boravišna taksa 42 zavisi od države/mesta/objekta, a koliko vidim u ovom slučaju je izdvojena kao stavka ali uračunata u krajnju cenu smeštaja (178+42 = 220)
Dodatne taxe - provizija bukinga i ostalo bi trebalo da iznose 67. Za to ide zaseban dokaz o plaćanju. ("račun") i biće ga kada se transakcija obavi, tj ako odustaneš - ništa od toga.
Hvala 😁, sad mi je sve jasno!
 
Idem zbog posla poprilično često u Dohu ali najčešće ni ne promolim glavu zbog obaveza. Ako možeš napiši šta je interesantno da se obiđe, možda da napravim neki plan za sledeći odlazak. Do sada smo bili u west bay-u svaki put.
Ima dosta da lepih stvari da se vidi. Kataru obidji, gledaj da bude u vecernjim satima, preko dana je skoro prazno. Dobar restoran Boho, na vrhu stepenista, lep pogled sa terase.
Mi obilazimo plaze na West Bay-u.
Souq Waqif - pijaca, obavezbno obidji. Mozes da obidjes Lusail, lepse je bilo u toku prvenstva ali mozes da vidis.
National Museum of Qatar, Museum of Islamic Art obavezno, Mia park pored. Odatle pocinje Corniche , setaliste pored mora. .
Prosetaj Pearl-om, lepo je uvece.

Nama se toliko svidja da razmisljamo da iznajmimo neki stan na mesec dva sledece godine , posto mozemo da radimo od kuce pa da budemo tamo.
 
Има ли негде у "близини" (Турска, Грчка...) да је море сигурица топлије у августу нпр.? Имам неких здравствених проблема, па је за препоруку избегавати хладнију воду.
Углавном водио бих клинца (8), чисто да имате у виду уколико неко има препоруку.
Додуше ово је питање ван теме па се унапред извињавам...
 
Nazad
Vrh Dno