Šta je novo?

Gde ste poslednji put bili na odmoru i kada ?

Ima li neko neki savet za Sevilju?

Biću tamo par dana poslovno, bez mnogo vremena da se skita.
Šta obići u to malo poslepodnevnog vremena?
 
Koliko dana ćeš biti tamo? I kada ideš? Ima baš puno da se vidi, pa da probamo po danima da napravimo da se što više iskoristi.
 
Sada od nedelje do sledeće subote, sa slobodnim vremenom uglavnom posle 5
 
Vidim da su temperature idealne za obilazak, jedino što je malo kraći dan. Na sreću, sunce im zalazi prilično kasnije nego kod nas tako da ćeš imati vremena. Probaću da navedem nešto za obilazak dok ima sunca, pa uveče nešto za šta ne treba svetla.

Za preko dana:
1. Metropol parasol, drvena "pečurka", svojevremeno najveća drvena građevina na svetu (ne znam da li je i sada), odvoji jedno sat vremena za to, najbolje pred zalazak sunca (6-7 recimo), popneš se gore i vidiš grad, neku fotku napraviš.
2. La Giralda, katedrala, ne moraš puno vremena provoditi unutra ako te ne zanima arhitektura (mada je stvarno lepa), ali ima ogroman toranj na koji se možeš popeti i videti celu okolinu.
3. Real Alcazar, palata sa prelepim vrtom, jako veliki kompleks, možeš satima tu da šetaš (Ima puno paunova koji su "domaći" pa prilaze ljudima, igraju se bukvalno, stanu pored tebe da se slikaš...)
4. Plaza de España, veliki trg sa "slikama" i mozaicima posvećenim različitim delovima Španije. Puno ljudi se tu okuplja, ima i nekih "street performer-a", studenti drže neke debate i tribine, baš je živo. Ima i neki kanal koji može da se prođe čamcem, ali to je više za neki par u sumrak :) Pored je veliki park, takođe super za obići.
5. Šetnja pored reke, Torre del Oro, Plaza de Toros, ovo možeš obići u toj nekoj šetnji. Lokalci ne vole previše koridu, pa da znaš da te verovatno neće uputiti da je obiđeš, ali meni je bilo interesantno da vidim.

Uveče:
Sevilja je grad flamenka i bukvalno gde god se okreneš dešava se nešto vezano za flamenko. Takođe, jako su opušteni, uživaju, sede po kafićima, piju od jutra do mraka. Verovatno ćete i sa domaćinima ići po nekim restoranima, ali mene je oduševilo što gde god bismo seli nije bilo ljudi koji gledaju u telefone, izađe društvo od 10 ljudi, ponesu gitaru (u kafić) i zezaju se. Ili porodice od po 20+ ljudi, na čelu sede najstariji, do klinaca od po godinu dana, svi za jednim stolom. Tamo je inače potpuno normalno videti ženu koja šeta dete u kolicima u 11 uveče.

1. Neki flamenko show, za mene ubedljivo najbolje iskustvo La Carboneria, malo neugledno mesto, sediš na klupi, piješ sangriju ili pivo i gledaš tu predstavu. Najčešće dvoje ili troje ljudi, neko svira gitaru, neko igra, retko imaju i trećeg člana, ali je bukvalno neverovatno. Predstave su na sat vremena pa rezerviši, ali i pojavi se ranije jer ne možeš da biraš mesto. Ako ti je rezervacija u 20, dođi u 19.30 i čim krenu ljudi da izlaze trči da zauzmeš mesto što bliže bini. Ja sam bio 4x.
2. Muzej flamenka, obavezno obići.
3. Izlazak u neki tapas bar, na sve strane ih ima, najbolje tražiti neki koji preporučuju lokalci odnosno tamo gde će vas voditi. Imam na mapama nekoliko pinova koji su se nama svideli, ali uglavnom pogledaš gde je gužva i tu uletiš, staneš uz šank pa posle tražiš mesto. Jedu se male porcije koječega, prilika da isprobaš sve i svašta, ja sam jeo i juneće repove i obraze, morske plodove razne. Fora je da se poruči tapa uz svako piće, pa lagano.
4. Postoji pivara u blizini Sevilje, ima barova koji služe samo ta piva, ali naravno ima i stotine drugih. Postaviću pin za jedno, po meni, fantastično mesto. Preko dana pijaca, uveče "stecište mladih", okupljaju se ljudi, barovi koji imaju po 2 stola bukvalno, ultra živo mesto. Malo je van centra ali može se doći peške.
5. Jedno veče možda u klasičan restoran da se proba njihova paella, po definiciji je sa morskim plodovima, nemoj tražiti sa piletinom ili junetinom (odnosno nemojte ići na mesta koja ih nude).

Uz sve to, šetnja po centru se podrazumeva, generalno jako živo mesto, puno uskih uličica koje ne deluju da su išta posebno, ali kada zađeš malo dublje naletiš na primer trg sa divljim pomorandžama i crkvicu i fontanu i tako nešto, prođi kroz Bario Santa Cruz. Za barove Alfalfa četvrt. Ako te nešto još zanima, pitaj...
 
@daxyco da nemash manual i za valensiju 4 dana 😁
 
@isnogood nemam nažalost, u Sevilji sam bio na praksi 3 meseca pre mnogo godina, a onda sam opet bio na 10 dana 2022, pa imam materijala.
 
U zadnje vreme copilot ai mi napravi super plan puta def olaksava
Imas i na tripadvisoru za sve gradove po broju dana
 
Pokušavam neku gimnastiku da uradim da odem na leto na tenerife. Vidim da je smeštaj jeftin ali karte ubijaju. Preko skajskrnera nema opcija da ostavim polazni aerodrom prazan pa da mi izbaci najjeftinije letove do tenerifa pa ako je aerodrom negde u okruženju da odrm kolima dotle. Kako da tražim na tu foru jeftine letove? Hvala
Šta tebi znači da karte ubijaju?
Kiwi ume da da razne opcije, primer za aerodrome u Srbiji i okolini do kanarskih ostrva odlazak u junu i povratak u junu/julu:
 
Da se nadovežem - Ima 4 ipo hiljade km puta (avion ~ 3800) do Tenerifa iz npr Bg-a, da li misliš da avionska karta može da košta 50€ ? :)

Prva pretraga u guglu daje info za najjeftinije karte.
 
Najjeftinije npr. što sam ja uspeo da nađem karte za Maldive je Beograd-AbuDabi 6h pa onda AbuDabi-Male direktan povratan let 2 osobe 850e. WizAir i onda neka druga kompanija. Naravno oko 12h između letova i uspeo sam u 4 meseca da nađem jedva 7 dana povezani letovi da budu. Pokušavam da obradujem gospđu pa sam malo istraživao, ali dobijam rekalme od raznih agencija Maldivi 12 dana noćene sa doručkom (ovde se naravno računa i dani kojim letiš) 700e po osobi. Što bi možda bila najbolja opcija. Na Tenerife je koleginica pre dve nedelja bila 470e kao solo soba, a za dvoje 380e po osobi 7 dana noćene sa doručkom.
 
Je l to našla smeštaj preko Bookinga ili preko agencije?
 
Ovo sam pitao jer uglavnom idem sam pa moram da platim i drugi krevet(nekad odrededjeni procent umanjenja) ili doplatu za jednu osobu (mene). A sada sam se nesto napalio ako moze tako da se kazem da idem u USA. Mada to je daleko od realizacije (pre svega zbog finansija). Za pocetak moram da izvadim nov pasos koji mi istice sada u Maju.
 
Ima li iskustava sa Korcule? Idem u Julu, generalno me zanimaju dobra mesta za klopu, plaze koje vredi/ne vredi videti,
Plaza na Proizdu. Bio tamo pre nekih 40 godina. Bilo bi lepo otici ponovo i proveriti utiske posle gomile mesta po grckoj koje sam obisao od tada.
 
Da li neko možda ima neko relativno skorašnje iskustvo / hint za Tajland. Kupio sam kartu za 17.3, slabo imam vremena za neku veliku organizaciju a put se približava. Boraviću tamo nekih 17-18 dana, mislio sam nešto tipa 2-3 ostrva + Bangkok?
 
Najjeftinije npr. što sam ja uspeo da nađem karte za Maldive je Beograd-AbuDabi 6h pa onda AbuDabi-Male direktan povratan let 2 osobe 850e. WizAir i onda neka druga kompanija. Naravno oko 12h između letova i uspeo sam u 4 meseca da nađem jedva 7 dana povezani letovi da budu. Pokušavam da obradujem gospđu pa sam malo istraživao, ali dobijam rekalme od raznih agencija Maldivi 12 dana noćene sa doručkom (ovde se naravno računa i dani kojim letiš) 700e po osobi. Što bi možda bila najbolja opcija. Na Tenerife je koleginica pre dve nedelja bila 470e kao solo soba, a za dvoje 380e po osobi 7 dana noćene sa doručkom.
Prosle ili pretprosle godine sam negde (mozda i ovde) procitao iskustvo da je wizz promenio dane / datume polaska sto je napravilo velike probleme, skracenje a vec placen smestaj itd.

Hocu da kazem da za ovako daleku destinaciju nikada ne bih kupovao 2 odvojene karte.

Bilo je pre korone povoljnih vezanih karata iz Bgd za Maldive preko Fly Dubai, Qatar air Turkish... guglaj jos malo jer sa wizzom lako moze dara da ispadne skuplja nego mera. Pre neki dan su mom prijatelju dojavili da se let za/iz Nice u vreme prvomajskih praznika pomera po datumima i danima.
 
@radebojic
Budeš po nekoliko dana u Bankoku pri dolasku i odlasku (Sukhumvit je ok lokacija), a između, preko Don Muang aerodroma (DMK), letiš u Surat Thani, pa dalje za Koh Samui i/ili Koh Phangan. Naravno, možeš i na Phuket, ali ovo je bolje.

Sledeći put, sa malo više planiranja, Koh Kood, Koh Ngai, Koh Jum... 😊
 
@radebojic
Budeš po nekoliko dana u Bankoku pri dolasku i odlasku (Sukhumvit je ok lokacija), a između, preko Don Muang aerodroma (DMK), letiš u Surat Thani, pa dalje za Koh Samui i/ili Koh Phangan. Naravno, možeš i na Phuket, ali ovo je bolje.

Sledeći put, sa malo više planiranja, Koh Kood, Koh Ngai, Koh Jum... 😊
Hvala puno. Kao da mi čitaš misli. Neki inicijalni plan za prvi put Koh Samui i Krabi (Ao Nang) zbog dobrih izleta. . Phuket bih izbegao, a danas saam naleteo na Koh Kood, mnogo je lepo.
 
Prosle ili pretprosle godine sam negde (mozda i ovde) procitao iskustvo da je wizz promenio dane / datume polaska sto je napravilo velike probleme, skracenje a vec placen smestaj itd.
Hocu da kazem da za ovako daleku destinaciju nikada ne bih kupovao 2 odvojene karte.

Odvojene avionske karte ne kupovati nikako. Ali NIKAKO!
Pogotovo kod low cost kompanija, pogotovo ako su dalje destinacije, pogotovo ako je vreme između letova kratko, pogotovo ako su nam datumi putovanja i smeštaja fiksni...

Problemi mogu biti baš ozbiljni.
 
Da li neko možda ima neko relativno skorašnje iskustvo / hint za Tajland. Kupio sam kartu za 17.3, slabo imam vremena za neku veliku organizaciju a put se približava. Boraviću tamo nekih 17-18 dana, mislio sam nešto tipa 2-3 ostrva + Bangkok?
Zavisi sta hoces... Ja mogu da preporucim Koh Lipe, Koh Samui i ajde ako hoces malo isforsiranije mesto Phi Phi island jer sa njega ima par lepih izleta ali generalno meni je Phi Phi bio malo too much u smislu turista, guzve i pijanih backpackera uvece ali ima i ko to voli. Generalno imas solidno vremena. Ako ides u Bangkok idi i na izlet u Ayutthaya-u. Mislim Tajland nije mala zemlja ima svega i svacega.
 
Uvek kada sam gledao preko google flights najgore cene bile u odnosu na skyscanner ili kayak. Evo sad baš pogledao za jedan let i piše za maj 220$ tapnem na datum ode na 356😂.
 
Ima tih sajtova koji dižu cenu karte/smeštaja svaki put kada se vratiš / premišljaš - poput Bookinga i Google Flights čak ako se ne varam.
Onda odem na matičnu stranicu avio kompanije (za koju su inicaijalno dali najbolje rezultate) i rezervišem po boljoj ceni (po sebe).
Jer sve su to agregatori. Razumem da zarađuju koju paru ali da svaki put kad odem sa sajta pa se vratim diže mi tenziju sa "buy, buy, buy"
 
Zavisi sta hoces... Ja mogu da preporucim Koh Lipe, Koh Samui i ajde ako hoces malo isforsiranije mesto Phi Phi island jer sa njega ima par lepih izleta ali generalno meni je Phi Phi bio malo too much u smislu turista, guzve i pijanih backpackera uvece ali ima i ko to voli. Generalno imas solidno vremena. Ako ides u Bangkok idi i na izlet u Ayutthaya-u. Mislim Tajland nije mala zemlja ima svega i svacega.
Hvala na preporukama. Ayutthaya je obavezna. Svestan sam da je Tajland velika zemlja i nisam za to da previše vremena provodim u putu. Mislio sam 2 ostrva + Bankgkok, pa ako mi se baš svidi, vratiću se. Koh Samui sigurno. Ao Nang sam odabrao zbog izleta, ali pogledao bih Koh Lipe kao alternativu, ako misliš da je ok.
 
Vratih se u subotu sa Kopaonika gde sam nastavio da ucim da skijam. Imao sam srece sa snegom jer je ova godina kako kazu katastrofalna. Mada ni ta kolicina nije nesto ali je bila dovoljna za neko ilole skijanje. U Februaru i pocetkom Marta 20 dana nije pao sneg. Ima ga ali to nije ni priblizno kako moze da bude u Martu. 2021. kada sam bio 7 dana nije prestajao da pada. Bilo ga je preko metar. Sada je otprilike od 5 do 30 cm zavisi od padavina.
 
Jedno pitanje. Da li je pametno letovati u Dubaiju desetak dana? Vidim da je smeštaj povoljan pa se razmišljam. Imaju i one plaže JBL ili kalp se već zove koje su ok i besplatne. Molim za savet hvala
 
Ako pod letovati mislis na period juli/avgust nije jer su temperature previsoke. Takodje bih izbegao juni i septembar.
 
Nazad
Vrh Dno