Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Ako moze mala pomoc...
Vec sam pisao svoja zapazanja o "GREE Muse Evo 12" klima uredjaju koju posedujem od ove zime i kao vecina se slazem sa nedostacima koje ta klima poseduje a koja se uglavnom odnose na sistem modulacije.
S'obzirom na raspored prostorija i kvadraturu od 55mkv koje planiram da grejem od pocetka sam znao da mi je jedan klima uredjaj nedovoljan. Tacnije gore navedeni klima uredjaj greje odlicno prostoriju u kojoj se nalazi (spavaca soba 20mkv) ali hodnik sprecava da topao vazduh dopre do dnevnog boravka pa je razlika izmedju te dve prostorije velika bez dodatnog dogrevanja samog dnevnog boravka koji je takodje povrsine oko 25mkv.
Citajuci svih ovih 18 stranica do sada namenjenih pretezno Fujitsu klimama, dosao sam do zakljucka da mi je mozda neka od njih najbolji izbor.
Konkretno zainteresovao sam se za model "Fujitsu KMCC 12" a najvise iz razloga niske modulacije, niske potrosnje struje i cene. Nju bih koristio kao primarni klima uredjaj u prelaznom periodu kada su spoljne temperature u plusu bas zbog niske modulacije i preciznog odrzavanja temperature, a kada zagusti glavni izvor grejanja bila bi "GREE Muse 12" koja tada ne pravi toliki problem sa svojih 450-500w minimuma modulacije, dok bi "Fujitsu KMCC 12" samo izjednacavala razliku u temperaturi izmedju spavace i dnevne sobe. Naravno tu ocekujem i njenu sposobnost da samostalno greje tih 25mkv dnevnog boravka i na vecim minusima ako je to potrebno.
Ako neko smatra da gresim ili ima bolji predlog znacilo bi mi jer planiram ovih dana da definitivno resim sa odlukom oko kupovine.
Hvala 😊
 
Ima li izolacije na objektu koji greješ.
 
Da prijavim da je 12KMCC rutinski grijala poslijepodne (3 stepena) citavo prizemlje, stubište i sprat, kao i preko noći (0 stepeni).
Sad mi frka da li ce 14luca uopšte trebati, osim kad se udje u minus. Sigurno bi bilo bolje da se islo sa jos jednom 12KMCC koja bi radila baš polagano i modulirala sprat.
Mada, zna uci u defrost često, nisam pratio ali na sat i po-dva.
 
Luca isto lepo modulira ne ide toliko nisko kao KM.Uključi je neka radi da održava temperaturu Luca14.
 
Svakako će se ispomagati, nema smisla da ovu natovarim kao mazgu a druga da leži besposlena.
Njeno će pravo vrijeme biti kada dođe ljeto, pa će lijepo odozgo sprat i prizemlje pokrivati, pošto joj je max BTU u hlađenju 17100.
KMCC sa svojih 780 m3/h kada sam probavao "powerul" modus oduva papire sa stola koji je 5m dalje, ne znam šta će tek Luca raditi sa 950 m3 o_O.
 
Danas završena instalacija. Ko radi u regionu oko Banjaluke, sve preporuke za POLAR servis, maksimalno ispoštovano sve što se tražilo. Kanalice za vodu, dužine instalacije, razmak jedinica od zidova, vakumirano sve, uredno istestirano, klime predu.
KMCC 12 cm od zida leđima (nije nosač više podržavao) LUCA dvadesetak.

Ostaviću kad budem u prilici još koju sliku gdje se spolja vidi, nije narušen izgled objekta, nema rupa, kablova da vire, sve školski.

Kažu majstori da su holenderi, ulazi za elektroniku i sve ostalo, identični kao kod Daikina, samo ne znaju ko tu koga "pravi"
 

Prilozi

  • IMG_20230201_120939.jpg
    IMG_20230201_120939.jpg
    91.6 KB · Pregleda: 172
  • IMG_20230201_121203.jpg
    IMG_20230201_121203.jpg
    161.9 KB · Pregleda: 113
  • IMG_20230201_101615.jpg
    IMG_20230201_101615.jpg
    93.2 KB · Pregleda: 107
  • IMG_20230201_112159 (1).jpg
    IMG_20230201_112159 (1).jpg
    237.4 KB · Pregleda: 103
  • IMG_20230131_204654.jpg
    IMG_20230131_204654.jpg
    62.5 KB · Pregleda: 107
  • IMG_20230131_203732.jpg
    IMG_20230131_203732.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 105
  • IMG_20230201_101722.jpg
    IMG_20230201_101722.jpg
    133.6 KB · Pregleda: 168
Danas završena instalacija. Ko radi u regionu oko Banjaluke, sve preporuke za POLAR servis, maksimalno ispoštovano sve što se tražilo. Kanalice za vodu, dužine instalacije, razmak jedinica od zidova, vakumirano sve, uredno istestirano, klime predu.
KMCC 12 cm od zida leđima (nije nosač više podržavao) LUCA dvadesetak.

Ostaviću kad budem u prilici još koju sliku gdje se spolja vidi, nije narušen izgled objekta, nema rupa, kablova da vire, sve školski.

Kažu majstori da su holenderi, ulazi za elektroniku i sve ostalo, identični kao kod Daikina, samo ne znaju ko tu koga "pravi"
Ako nije problem da nam kazes cijenu klime sa ugradnjom ?
 
Da prijavim da je 12KMCC rutinski grijala poslijepodne (3 stepena) citavo prizemlje, stubište i sprat, kao i preko noći (0 stepeni).
Sad mi frka da li ce 14luca uopšte trebati, osim kad se udje u minus. Sigurno bi bilo bolje da se islo sa jos jednom 12KMCC koja bi radila baš polagano i modulirala sprat.
Mada, zna uci u defrost često, nisam pratio ali na sat i po-dva.
Koje su kvadrature u pitanju?Imam koliko vidim slican raspored i dilemu sta i kako ubacivati,pa me zanima kako je kod tebe.Prizemlje mi je 33 kvm,pored su hodnik i kupatilo sa ukupno 7kvm,mada to nije ni bitno.Stepeniste mi ide iz dnevne,na vrhu je odmoriste i dve sobe na spratu od 14 i 20 kvm.Sobe gore su jedna pored druge,ne jedna preko puta druge(vrata soba).Da znam da bi jedna jaca odradila prizemlje i bar jednu na spratu,lakse bi mi bilo kalkulisati.Na kojoj poziciji ti je kada dobacuje i do sprata?
 
Imaš ovdje moj post sa rasporedom soba i svim. Klime su stavljenje gdje sam i planirao tada,
Tek sam ušao u testnu fazu tako da ti ne mogu reći konkretno ništa dok ne prođe vremena i ne vidim koji je najbolji modus rada, ali ova pozicija kod mene je bila jedina realna, da pokrijem sve sobe.
 
Koje su kvadrature u pitanju?Imam koliko vidim slican raspored i dilemu sta i kako ubacivati,pa me zanima kako je kod tebe.Prizemlje mi je 33 kvm,pored su hodnik i kupatilo sa ukupno 7kvm,mada to nije ni bitno.Stepeniste mi ide iz dnevne,na vrhu je odmoriste i dve sobe na spratu od 14 i 20 kvm.Sobe gore su jedna pored druge,ne jedna preko puta druge(vrata soba).Da znam da bi jedna jaca odradila prizemlje i bar jednu na spratu,lakse bi mi bilo kalkulisati.Na kojoj poziciji ti je kada dobacuje i do sprata?
Opet zvuči kao klise, ali izolacija ti odredjuje potrošnju objekta, samim tim i snagu izvora koji gubitak nadoknadjuje.

Tu je naravno bitno i tvoje ponašanje - da pravilno mijenjaš vazduh brzom i jakom promajom, a ne da držiš na kip satima i hladis zidove i guras toplotu vani umjesto da mjenjas vazduh,, da nemas nocni rezim koji se od dnevnog razlikuje mnogo itd...

Morao bi iscrtati skicu i napisati sastav zidova, krova, izolacije, da bi to ljudi okvirno uz kalkulatore mogli ista savjetovati i usmjeriti te kako da preciznije sracunas.
 
Veoma plastičan primjer nepravilne instalacije i posljedica iste - klima koja ne može ni pola snage izvuci.


Ista klima - kuca u dupleksu, izolovana, prizemlje, dnevni dijeli zid sa komsijom koji grije, samo jedan vanjski zid i to na malom potezu, 18 m2 površine ukupno
12KMCC se muci i jedva zagrijava, a vani plus 7, klimi zadano 28.

Kod mene 28 m2 dnevni na prvom spratu (ne grije se ispod), negrijani dupleks, vanjskog zida 12 m dužine, sa zadanom od 21, maksimalno 22 stepena, zagrijava bez ikakvih naprezanja sve. Čak je grijala hodnik i sprat iznad, kad je "potjeram".

Dva identicna uređaja na istim uslovima, razlika nebo i zemlja.
 

Prilozi

  • IMG_20230204_151644.jpg
    IMG_20230204_151644.jpg
    373 KB · Pregleda: 110
  • IMG_20230201_101722.jpg
    IMG_20230201_101722.jpg
    131.5 KB · Pregleda: 126
Ovaj sa prve slike nije normalan, ta klima ne moze da radi nikako, nabio je uz zid levo i pozadi, dobro je da ima broj telefona da znate koga da ne zovete, kriminal.
Ima doticni jos bisera.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    136.1 KB · Pregleda: 111
  • x.jpg
    x.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 106
  • z.jpg
    z.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Nisam rekao da u prvoj situaciji, čak je i sprat iznad grijan (drugo domaćinstvo u kojem je uvijek neko kod kuće), dakle normalno instaliran kmcc bi to grijao kao od šale, čak i na - 15, a na višim temperaturama bi bio skroz rasterećen uređaj. Takođe, zbog prekrstke instalacije, unutra se čuje rad vanjske jedincie i buka, ljepota živa.

Moraće se to sad tjerati na čistac i natezati sa ovim servisom. Ako zoveš nekog drugog da popravi, gubiš garanciju, a cijene su sad baš masne, u BL ispod 300 KM za ruke i osnovnu instalaciju (bez nosača i podloski) teško možeš naći.
 
Pazi, ima on na sajtu i dobrih instalacija, ne znam da li je ovo neki segrt radio ali nije u redu nikako. Neka zove i neka je odmakne od zida levo gde je izmenjivac i neka stavi vece nosace da je odalji od zida pozadi. Kad nije odradio kako treba sad nek ispravlja, o svom trosku.
 
Imam pitanje u vezi KMCC modela. Konkretno snaga tog modela.

- Eurovent certificat kaze:
TOL - 15°c---Ph TOL 2,14kw---COP 2,71
- A onda tablica u tehničkim dokumentima kaze da na - 15°c snaga klime varira od 2,88kw do 2,78kw u zavisnosti od zadate temepature u sobi a COP varira 2,3 do 2,1.

Kolika je snaga ove klime na - 15°c, 2,14kw ili 2,8kw? Ima li neko volje da mi razjasni
da li ja to loše razumem ove tabele, ili su su ovi podaci u totalnoj suprotnosti?
 

Prilozi

  • Screenshot_20230208_121209.jpg
    Screenshot_20230208_121209.jpg
    108.2 KB · Pregleda: 48
  • Screenshot_20230208_122432.jpg
    Screenshot_20230208_122432.jpg
    118.6 KB · Pregleda: 40
Covek nije to pitao.. Ocigledno da moze da procita i razume tablicu... Dilema je bila kako to dva razlicita rezultata na dve raclicite tablice...
@chombesd Mislim da se rezultati ne podudaraju zbog razlike u opterecenju odnosno temp. u prostoriji unutrasnje jedinice a i pitanje je u kom vremenskom intervalu su ovi testovi radjeni i dali je u pitanju neki prosek ili rezultati iz nekog odredjenog momenta testiranja... na fujitsu mozes da kliknes powerfull dugme , klima pocne da bljuje vatru i potegne preko 1kw iz uticnice ali to traje svega 5-10 min i posle toga se smanji potrosnja i klima pocne umerenije i stedljivije da radi .. sa boljim COP-om...Hocu reci tesko je porediti te dve tablice kad ne znamo tacno kakvi su test uslovi... Rezultati mogu mnogo da variraju ako se razlikuje temp grejnog prostora i brzina fana ili recimo je jedan test radjen sat vremena a drugi 5 min sa powerfull dugmetom ukljucenim.
Evo npr jedan primer razlike testiranja , pri toj spoljnoj temp. od -15c fujitsu u svojim testovima uspe da nategne klimu da povuce 1200-1300w iz zida dok eurovent iz te iste klime uspeva da povuce 800w...
Sve bi bilo jasnije kad bi znali (barem ja ne znam) malo preciznije kako to oni testiraju ali ajd... Ono sto ti ja mogu reci iz licnog iskustva (KMTA/KMCC) da nije realno da ta klima vuce 1200w iz uticnice i da tako kontinuirano greje duzi vremenski period,barem kod mene to nikad nije moglo..Ja ne verujem da taj uredjaj moze kontinuirano da isporuci tih 2.8kw toplote na -15c ali ajd do sad nismo imali -15c pa nisam mogao da testiram... Mnogo mi realnije izgleda da ce raditi umereno sa laganom modulacijom i boljim COP-om kao sto eurovent demonstrira.
 
Eurovent prilikom merenja kapaciteta klime ne koristi turbo mod niti bilo koji drugi forsirani načina rada inverter klime prilikom merenja maksimalnog kapaciteta grejanja uređaja.Postoji dokument o tome čitao sam ga ali treba ga samo pronaći negde.Ako je potencijalni kupac u nedoumici zbog ovih različitih rezultata merenja onda je najprostije da odabere nekog drugog proizvođača klima po meni je to najbolje rešenje.
 
Covek nije to pitao.. Ocigledno da moze da procita i razume tablicu... Dilema je bila kako to dva razlicita rezultata na dve raclicite tablice...
@chombesd Mislim da se rezultati ne podudaraju zbog razlike u opterecenju odnosno temp. u prostoriji unutrasnje jedinice a i pitanje je u kom vremenskom intervalu su ovi testovi radjeni i dali je u pitanju neki prosek ili rezultati iz nekog odredjenog momenta testiranja... na fujitsu mozes da kliknes powerfull dugme , klima pocne da bljuje vatru i potegne preko 1kw iz uticnice ali to traje svega 5-10 min i posle toga se smanji potrosnja i klima pocne umerenije i stedljivije da radi .. sa boljim COP-om...Hocu reci tesko je porediti te dve tablice kad ne znamo tacno kakvi su test uslovi... Rezultati mogu mnogo da variraju ako se razlikuje temp grejnog prostora i brzina fana ili recimo je jedan test radjen sat vremena a drugi 5 min sa powerfull dugmetom ukljucenim.
Evo npr jedan primer razlike testiranja , pri toj spoljnoj temp. od -15c fujitsu u svojim testovima uspe da nategne klimu da povuce 1200-1300w iz zida dok eurovent iz te iste klime uspeva da povuce 800w...
Sve bi bilo jasnije kad bi znali (barem ja ne znam) malo preciznije kako to oni testiraju ali ajd... Ono sto ti ja mogu reci iz licnog iskustva (KMTA/KMCC) da nije realno da ta klima vuce 1200w iz uticnice i da tako kontinuirano greje duzi vremenski period,barem kod mene to nikad nije moglo..Ja ne verujem da taj uredjaj moze kontinuirano da isporuci tih 2.8kw toplote na -15c ali ajd do sad nismo imali -15c pa nisam mogao da testiram... Mnogo mi realnije izgleda da ce raditi umereno sa laganom modulacijom i boljim COP-om kao sto eurovent demonstrira.
Pa nije samo Fujitsu klima sa turbo modom... a ovaj mod manje ili više tako radi kod svih klima uređaja. Rad turbo moda je vremenski ograničen jer klima radi skoro maksimalnim kapacitetom.

Šta je čovek pitao... Da bi dobio odgovor mora da se vidi kako je rađen test samog uređaja. Eurovent je standardizovan i ne mora da se uzme taj podatak kao apsolutno tačan, ali upravo zbog standardizovanog načina testiranja, daje odličan pregled pri poređenju različitih modela.

Kako će koja klima da radi na -15 ne zavisi od Euroventa, već od toplotnih gubitaka. Ako stvarno neko očekuje da klima na -15 u trajanju od 20 dana daje 2.8 kW u kontinuitetu, taj je izabrao pogrešan način grejanja
 
Upravo to govorim. Poredjenja se tesko mogu praviti jer ne znamo tacno kako testira fujitsu a kako eurovent, zato treba izabrati jedan test model , sto ti kazes standardizovan pa na osnovu njega uporedjivati razlicite uredjaje da bi se stvorila neka okvirna slika koji je uredjaj bolji... Ono sto je sigurno je to da proizvodjaci koriste razno razne test i marketing fore kako bi naduvali brojke.. Tipa upali se turbo mod u nekoj hladnoj prostoriji , fan na max i onda se merenjima od svega par min lako dobije tih magicnih 3 ili 3.5kw toplote pa se to sa ponosom istakne na nalepnici... U realnom svetu je malo drugacija prica...
Ponovicu se opet, u slucaju KMTA/KMCC iz licnog iskustva ta klima radi odprilike tako kako eurovent pokazuje... Fina kultura rada, nezna modulacija i precizno odrzavanje temp...Stedljiva tj ustrojena.. kompresor se nikad ne zalece pa cak ni posle luftiranja ili defrosta.. Mana ovakvog rada je malo slabija isporucena toplotna energija pa se posle dobrog luftiranja malo duze ceka da se temp. u prostoru vrati na staro jer klima jednostavno ne zuri da nadoknadi izgubljeno...a prednost je jako stabilan-ugladjen rad i veoma dobra usteda tj COP.
 
Mene više interesuje kako bi radila, ako bi se senzor uj spustio na visinu od 1 m :)
I dalje je pri plafonu toplo i pored luftiranja. A ako to nije dovoljno, tu je Gree Muse (onaj prethodni model) :D
 
Procitaj ono sto sam napisao, to ti je sustina sta ti klima daje na toj temperaturi u tim uslovima spolja i unutra u KONTINUITETU. Ona moze i vise od toga naravno jer 1,28kW nije maksimum koji moze da povuce vec verovatno oko 1,6kW (slicno moze i moj LGC).
Kada tih 1,6kW pomnozis sa COP 2,19 dobijas 3,5kW pdesign, znaci moze i do 35m2 ako imas dobru izolaciju i stolariju.
Zato se klima uvek uzima malo jaca. Na primer moj LGC 12 ima pdesign od 3,6kW na -10C, to opada do -15C ali sigurno moze 3-3,2kW da izbaci. Prostorija koju greje je 27m2, izolacija 5cm fasada i tavan i ona to greje i na -20C testirano 2012-te.
Iskustvo, a ne Euroventi i ostalo. Odstupanja mogu da budu vrlo mala.
Kad ovo znas lakse izaberes klimu.
 
Eurovent prilikom merenja kapaciteta klime ne koristi turbo mod niti bilo koji drugi forsirani načina rada inverter klime prilikom merenja maksimalnog kapaciteta grejanja uređaja.Postoji dokument o tome čitao sam ga ali treba ga samo pronaći negde.Ako je potencijalni kupac u nedoumici zbog ovih različitih rezultata merenja onda je najprostije da odabere nekog drugog proizvođača klima po meni je to najbolje rešenje.
Eurovent prilikom merenja kapaciteta klime ne koristi turbo mod niti bilo koji drugi forsirani načina rada inverter klime prilikom merenja maksimalnog kapaciteta grejanja uređaja.Postoji dokument o tome čitao sam ga ali treba ga samo pronaći negde.Ako je potencijalni kupac u nedoumici zbog ovih različitih rezultata merenja onda je najprostije da odabere nekog drugog proizvođača klima po meni je to najbolje rešenje.
Uopste mi nije namera da razvijam neki raspravu na forumu ili diskreditujem neki marku. Najiskrenije to kazem.
Meni su u startu potrebne 2 klime za 2 etaze u kući. Za prizemlje sam odlučio da uzmem neku sa wifi, da bih je ja pustao da zagreje kad dolazim sa puta. Ne zivim u Srbiji, ali dolazim vrlo često, zato mi odgovara kontrola preko wifi, a ne da cimam komsiluk da mi zagreva kucu pre nego sto dodjem sa puta.
Za sprat (soba 20m2) bih uzeo Fujitsu, i probao bih sa njom da ugrejem i hodnik sa kupatilom 12m2 ukupno. Imam kotao na pelet za najhladnije dane.
Prvo sam se opredelio za lmca ili lmce model, u zavisnosti koji je dostupan. Onda vidim da se tvrdi da je KMCC model jači i štedljiviji. Imam nedoumicu oko toga.

Ako mi ti kazeš da eurovent ne koristi turbo model pri testiranju, ja dolazim do zakljucka da je onda model LMCE jači po snazi od KMCC i zato cu taj model i uzeti.

Eurovent kaze:
LMCE na - 15 daje 2,6 kw, na - 7 daje 3,1kw.
KMCC na - 15 daje 2,14kw, na - 7 daje 2,21kw.

Mozda gresim, ali eurovent testiranje mi je realnije, nego one tablice.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230207_222951_com.adobe.reader.jpg
    Screenshot_20230207_222951_com.adobe.reader.jpg
    130.4 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20230208_121209.jpg
    Screenshot_20230208_121209.jpg
    108.2 KB · Pregleda: 27
Pokusaj da pronadjes nacin testiranja koji koristi EV pa pokusaj iz toga da izvuces neke zakljucke.
Ne ovaj rezultat testa, nego sta su uslovi u kojima se testira.
Iskustvo, a ne Euroventi i ostalo. Odstupanja mogu da budu vrlo mala.
Ponovljivost merenja u unapred utvrdjenim uslovima je svakako merodavnija od licnog iskustva bilo kog pojedinca zasnovanog na osecaju, ili merenju u razlicitim uslovima.
Ili ne potezati i potencirati rezltate merenja EV, ili ih kao tacne prihvatiti iako se mozda rezultat nekome ne svidja.
 
Ja sam pisao u drugoj temi, nešto nije u redu da na -15 bude COP 2.71. Ta klima može više da izvuče kilovata toplote, ali uz niži COP. KMTA/C jesu podešene da budu maksimalno štedljive ali trebale bi da greju tu negde isto kao i prethodni modeli koje su zamenili. Ja bih uzeo KMCC na tvom mestu, ako je izbor to ili LMCE. 20m2 će moći da ugreje.
 
Nazad
Vrh Dno