Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Ddee

Cenjen
Učlanjen(a)
15.08.2021
Poruke
1,003
Poena
155
Ovde možemo da diskutujemo isključivo o fujitsu klima uređajima.
 
Ja bib voleo da članovi koji imaju nove modele (r32) ih predstave detaljno jer čini mi se da Fujitsu nije uprskao sa novim uređajima iako su hardverski manji - izgleda da su samo dodali još jednu dimenziju štedljivosti.
 
Koliko se secam samo @banacanin je pisao da ima model koji je r32, KMTA.
I to je bio post da na dogrevanju 50 kvadrata trosi 700w, kada se stabilizovala.
Ubila se doza stedljivosti 😂
A za KG koji je isto r32 su se ovde lomila koplja koje su stvarne specifikacije, posto su one sa eurovent sertifikata smesne.

Za ove r410, ja stvarno verujem da ima zadovoljnih ljudi, ali po stvarnom ucinku, od ovoga sto se vrti na forumu, samo za LT verujem bespogovorno.
 
Ja sam kod rodice ugradio LVC 12, r410. Ta klima grije boli glava. Potrošnja ok, nema se šta reći za nju loše. Još je pored rijeke gdje vlaga velika ali to za nju ne predstavljaja nikakav problem.
 
Kuca trosi a ne klima.
Zasto se to cesto zaboravlja :)

Pa zato sto bas nije tako.
Kuca gubi toplitnu energiju, koju klima stvar troseci elektricnu energiju.
Toplotne gubitke te kuce ne znamo, ali potrosnju struje klime, znamo.
Nista to nije bolje od onoga sto se vrti na Gree temi.
Bilo je ovde ljudi koji imaju r410 Fujitsu uredjaje, a prijavljivali su drasticno nize potrosnje.
 
Tamo sam uspeo da ispratim klimu, TA peć i šporet na drva.
Kakva je koncepcija grejanja mi nije bas najjasnije, jer se greje kad su vrata zatvorena, dogreva kad se otvore a od juče se i lozi kad se kuva.
Komplikovan je to slučaj da bude primer potrošnje.
 
Pa zato sto bas nije tako.
Kuca gubi toplitnu energiju, koju klima stvar troseci elektricnu energiju.
Toplotne gubitke te kuce ne znamo, ali potrosnju struje klime, znamo.
Nista to nije bolje od onoga sto se vrti na Gree temi.
Bilo je ovde ljudi koji imaju r410 Fujitsu uredjaje, a prijavljivali su drasticno nize potrosnje.

Nemke, polako. Klima (toplotna pumpa) pre svega ne stvara toplotu, vec je prenosi. El. energija koju klima "trosi", je energija koja je utrosena na prenos toplote od spolja ka unutra, odnosno u modu hladenja od unutra ka spolja. I tu spada rad kompresora, rad ventilatora, senzora, raznih elektronskih komponenti itd. Ima bas finih klipova na YT o tome, ako te interesuje vise.

Znamo potrosnju koja kod domacina (bez ljutnje, simpaticno mi je) ostvara konkretni model klima uredjaja, ali to je potrosnja koju je on naveo i koja se vezuje sa samo jedan kratak vremenski period. Dodatno previse konfuzno objasnjava, tako da je tesko donositi ikakve zakljucke, sta kako, pod kojim uslovima, je klima ostvarivala navedenu potrosnju, bez da se debelo pogresi (tako je i na ovim drugim temama, ali neke to ipak neke ne sprecava da pljucnu). Zato takva pausalna ocenjivanja i uporedjivanja nemaju ni najmanje smisla. Osim da potencijalne kupce odbiju ili privuku ka jednom, drugom ili trecem, cetvrtom brendu.

Ukoliko su ti zahtevi objekta/prostorije koju grejes "veliki", normalno je da ce klima da trosi vise, jer prilikom vece potrosnje vise i toplote ubacuje (sa manjim COP-om). Zamislimo recimo prostoriju koja ima potrebu za 1000W toplote, klima radi na 200W i COP-om od 5 (takodje zamisljen model), nadoknadjuje gubitke. Ukoliko imas potrebu za 3000W toplote, klima radi sa potrosnjom 700-800W i COP-om ~4 i isporucuje ti tih 3000W toplotne energije. Ako pak imas potrebu za 6000W toplote, klima radi sa potrosnjom od 2000W i COP-om 3 i isporucuje ti tvojih 6kW toplote. Sve ovo je odokativno, cisto da razumes princip. Bitno je tu da li klima uopste moze da "povuce" 2kW, koliko joj pada efikasnost, kolike su spoljne temperature jer klime gube kapacitet na niskim spoljnim temperaturama (logicno, jer kao sto smo rekli, klime ne stvaraju toplotu, vec je prenose), ako se drzimo ovog slucaja odozgo, recimo da na -15C klima gubi 20% kapaciteta, sto znaci da ce sa 2000W potrosnje moci da isporuci samo 4800W toplotne enrgije, a potrebe objekta rastu - ako ti je bilo potrebno 6kW toplote na 0C, na -15C ce ti trebati xx% vise. Ako klima ne moze da isporuci potrebe objekta, ne znaci da je sama klima losa, vec jednostavno nije za taj heavy duty job. Ima tu jos mali milion detalja, ali princip je taj...

Ono sto hocu da kazem je da ne donosis te tranga franga zakljucke i njima ides i mlatis po svakoj temi/forumu jer te onda to ne razlikuje od onih koji to rade za neki drugi brend, a i sam vidis kako je kada se okome ;) Budi bolji ;)
 
Pa zato sto bas nije tako.
Kuca gubi toplitnu energiju, koju klima stvar troseci elektricnu energiju.
Toplotne gubitke te kuce ne znamo, ali potrosnju struje klime, znamo.
Nista to nije bolje od onoga sto se vrti na Gree temi.
Bilo je ovde ljudi koji imaju r410 Fujitsu uredjaje, a prijavljivali su drasticno nize potrosnje.
Pa ponavljas ono sto sam ja rekao :)

Kuca trosi energiju,sto manje izolacije vise trosi.

Klima nadoknadjuje te gubitke troseci el energiju.......ali na forumu ces tesko naci da neki forumas mjeri sta i koliko radi klima.

Naci ces komentare tipa,grije dobro,hodam kratkih rukava,trosi super,ne lozim vise i slicno.

Tesko ces naci komentar moja klima ispod plafona na usisu ima 25C a izduvava 45C u fan 4 i pri tom troseci 700w ili slicno.

Kad bi tako pisali onda bi mi mogli nesto zakljucit,stedljiva ili ne.

A iz ovih formalnih podataka koji plivaju forumom tesko ce neko nesto naucit.

Ja imam fujitsu vec 10 godina trosim manje od vecine na forumima.Ali to nije zato sto je fujitsu stedljiviji od vecine,nego mozda sto kuca trosi manje :)

Dok drugi sa istom klimom trose vise.
 
Nemke, polako. Klima (toplotna pumpa) pre svega ne stvara toplotu, vec je prenosi. El. energija koju klima "trosi", je energija koja je utrosena na prenos toplote od spolja ka unutra, odnosno u modu hladenja od unutra ka spolja. I tu spada rad kompresora, rad ventilatora, senzora, raznih elektronskih komponenti itd. Ima bas finih klipova na YT o tome, ako te interesuje vise.

Znamo potrosnju koja kod domacina (bez ljutnje, simpaticno mi je) ostvara konkretni model klima uredjaja, ali to je potrosnja koju je on naveo i koja se vezuje sa samo jedan kratak vremenski period. Dodatno previse konfuzno objasnjava, tako da je tesko donositi ikakve zakljucke, sta kako, pod kojim uslovima, je klima ostvarivala navedenu potrosnju, bez da se debelo pogresi (tako je i na ovim drugim temama, ali neke to ipak neke ne sprecava da pljucnu). Zato takva pausalna ocenjivanja i uporedjivanja nemaju ni najmanje smisla. Osim da potencijalne kupce odbiju ili privuku ka jednom, drugom ili trecem, cetvrtom brendu.

Ukoliko su ti zahtevi objekta/prostorije koju grejes "veliki", normalno je da ce klima da trosi vise, jer prilikom vece potrosnje vise i toplote ubacuje (sa manjim COP-om). Tako recimo imas potrebu za 1000W toplote, klima radi na 200W i COP-om od 5, nadoknadjuje gubitke. Ukoliko imas potrebu za 3000W toplote, klima radi sa potrosnjom 700-800W i COP-om ~4 i isporucuje ti tih 3000W toplotne energije. Ako pak imas potrebu za 6000W toplote, klima radi sa potrosnjom od 2000W i COP-om 3 i isporucuje ti tvojih 6kW toplote. Sve ovo je odokativno, cisto da razumes princip. Bitno je tu da li klima uopste moze da "povuce" 2kW, koliko joj pada efikasnost, kolike su spoljne temperature jer klime gube kapacitet na niskim spoljnim temperaturama (logicno, jer kao sto smo rekli, klime ne stvaraju toplotu, vec je prenose), ako se drzimo ovog slucaja odozgo, recimo da na -15C klima gubi 20% kapaciteta, sto znaci da ce sa 2000W potrosnje moci da isporuci samo 4800W toplotne enrgije, a potrebe objekta rastu - ako ti je bilo potrebno 6kW toplote na 0C, na -15C ce ti trebati xx% vise. Ako klima ne moze da isporuci potrebe objekta, ne znaci da je sama klima losa, vec jednostavno nije za taj heavy duty job. Ima tu jos mali milion detalja, ali princip je taj...

Ono sto hocu da kazem je da ne donosis te tranga franga zakljucke i njima ides i mlatis po svakoj temi/forumu jer te onda to ne razlikuje od onih koji to rade za neki drugi brend, a i sam vidis kako je kada se okome ;) Budi bolji ;)

Naravno da si za najveci deo u pravu. Da ne kazem za sve. Toplotna pumpa, u ovom slucaju vazduh-vazduh preuzima toplotnu energiju (otuda i ono da je sto veci izmenjivac, to bolje) iz jedne sredine i prenosi u drugu, gde svoju ulogu ima kompresor itd...Ja sam malo iskarikirao na taj deo stvaranja toplotne energije, jer je kompresor tu zapravo najveci potrosac.
Neki sablon vec imamo sta je i kako na forumu, u smislu koje su ceste kvadrature stanova, koje kvadrature kuca, kakva izolacija i stolarija. Naravno, ima odstupanja, ali ne bas dramaticnih. Nisam video da neko ima vise od 10ke spolja na fasadi, a na tavanu 30+ cm vune, folije...
Hipoteticki primer bi bila kuca, 80ak kvadrata, stiropor 5 ili 10 na fasadi, zidovi cigla ili blok 35, tavan bez izolacije ili nesto tanko, stolarija drvo ili neki prosek pvc.
Dosta forumasa koji zive u kuci bi moglo da se uklopi oko tako necega.
Naravno, dva identicna prostora nemamo, ali oko ovako necega se vrtelo vise prica i onda vidis da konkretan model Fujitsu nije nista bolji nego npr neki drugi model druge fabrike, a koji je npr bio na tapetu zbog potrosnje.
Naravno, primer domacina (dooobarrr) je apsolutno irelevantan jer Bog otac ne moze da pohvata sta se tu desava koliko izvora toplote ima i kakvih gubitaka, nego vidis da sa nekim kinezima ljudi grreju 80-90 kvm, pa cak i na sprat, pa se ovih stabilnih 700w bas namestilo :)
Sve ono sto si ti u primeru opisao je upravo ono o cemu masa ljudi ne razmislja, a sto u stvari pravi razliku izmedju dobre i lose klime (za grejanje), kao i pravilnog dimenzioniranja...
Naravno, relevantan primer r32 Fujitsua, gde znamo one nabrojane detalje i gde lepo imamo crno na belo koliko trosi, koliko je stepeni u tim prostorijama, tek cekamo, ali je uzorak bas, bas ogranicen koliko sam istrazio forum.

@rovac
Tu se apsolutno slazem, malo pravih dokaza za tvrdnje
 
Pa ako ocekujes da jedan brend potrosi 200kwh za januar, a drugi 800kwh takodje za januar za slicnu povrsinu, slicno izolovanog objekta, slicnih navika domacina, na slicnoj lokaciji, tesko da ce se to dogoditi osim ako se jedan ne greje efikasanim uredjajem, a drugi na uredjaju sa cop-om 1 odnosno totalno neefikasnim (ali je tesko i naci takav uredjaj ukoliko uopste i postoji).

Klima uredjaji su mali potrosaci, i razlika od par % gore dole nece napraviiti nikakvu razliku medju njima. Hoce ako gledas na globalnom nivou, ali ovako, jedino jedino ako jedan zaboravi da iskljuci peglu/ringlu na par dana :cool: - Ali zato tu imas kulturu rada, defrost zone, nepravilne montaze, rupe u zidu, neispravne senzore, krkanje plastike, cvilenje turbine, servisnu podrsku itd. sto pravi razliku izmedju uredjaja i opravdava ili ne cenu.
 
Ja imam top model fujitsu i trosio mi je tako malo da mi obicno forumasi ne vjeruju u to pa sam se pustio corava posla objasnjavajuci.

Ali onda je dosao ulazni model daikina.....i on mi opet trosi nenormalno malo.Tako da razlika u potrosnji medju klimama meni nije stavka vrijedna rasprave.

Ako imas dobre uslove za grijanje klimom potrosnja ce bit dobra sta god uzeo.

Meni su bitnije stavke buka,defrosti,odrzavanje temp,sto manje pauziranja cekanja oscilovanja,pucketanje plastike itd ...
 
Vredi li dodati 120-130e za KMTA 12 u odnosu na LLCE 12, grejala bi sobu oko 22kvm u izolovanoj kuci.
Zanima me koliko bi se to sezonski, ugrubo receno naravno, ustedelo sa KMTA, jer bi trebalo da je stedljivija.
Sve drugo ( dizajn, wifi, daljinski, niza modulacija itd ) mi je apsolutno nebitno.
 
Jos jedan tema koja je kao opsta jer ste odmah poceli da resetate a Fujitsu ga nema nigde.
Ja imam 4 komada i ja sam prezadovoljan kako to funkcionise.

Peta je VOX koja je vise kao pomocna za spavacu sobu, bila je jeftina 30k, da nisam uzeo nju ne bi ni ugradjivao verovatno u spavacu nista ali se eto pokazala odlicno do sada.
 
Sinoć u rashlađenoj sobi na 16 stepeni klima trošila 900w/h. Čim je dostigla zadatu temperaturu potrošnja se spustila na 300w/h. Da napomenem dok je trošila 900w/h klima je često ulazila u defrost, svakih pola sata a to je jako često. Kad greje manju površinu ona zna da bude jako štedljiva, ako vama 300w/h nije malo onda ja ne znam šta je malo, da nije možda gasni kotao koji troši skofo isto toliko struje za svoj rad a to neki ovde svesno prećutkuju. Al nije to tema pa neću sad...
Alem, ovog meseca klima je radila svakog dana po 8-10 sati u proseku i do sada je potrošila 68 kw/h električne energije, to vam je i grejanje, defrost i sve živo.
Ovde iznesem svoja zapažanja pa ako nekom koristi ok a ako ne onda nikom ništa.
 
A uštede? Evo konkretnog podatka, Decembar 2020 TA peć je potrošila oko 500kw/h jeftine i 400 kw/h skupe struje a zima je bila duplo blaža od ove. Decembar 2021, TA peć je potrošila 300kw/h jeftine i nula skupe a klima je potrošila ne više od 100kw/h skupe. Ušteda na duplo jačoj zimi je 200kw/h jeftine i 300kw/h skupe struje. 2020 godine je ukupan račun za struju bio 13-14000 dnara za Decembar a 2021 Decembar 6500 dnara. Ako dodam da sam manje potrošio i sigurno metar drva onda je računca uštede samo za Decembar oko 12-13000 dinara, malo li je?
 
Dve slike za dosad najmanju i najveću uhvaćenu potrošnju struje:
169w/h i 1250w/h
 

Prilozi

  • Photo0009.jpg
    Photo0009.jpg
    31.9 KB · Pregleda: 60
  • Photo0010.jpg
    Photo0010.jpg
    34.8 KB · Pregleda: 60
Koliko se secam samo @banacanin je pisao da ima model koji je r32, KMTA.
I to je bio post da na dogrevanju 50 kvadrata trosi 700w, kada se stabilizovala.
Ubila se doza stedljivosti 😂
A za KG koji je isto r32 su se ovde lomila koplja koje su stvarne specifikacije, posto su one sa eurovent sertifikata smesne.

Za ove r410, ja stvarno verujem da ima zadovoljnih ljudi, ali po stvarnom ucinku, od ovoga sto se vrti na forumu, samo za LT verujem bespogovorno.
Meni 12LGC radi već 13 godina podešen na 28c i po zujanju kompresora rekao bi često blizu maksimuma.2012. godine mi se zapušio dimnjak pa Fujitsu danima radio do -15 kao jedino grejanje.Malo se smirio zadnjih par godina od kada imam tri klime.Ako to nije dobra preporuka ne znam šta je.:)
 
R32, ne znam čemu toliko forsiranje.
 
Ni meni nije jasno toliko forsiranje na r32, ja razumem da je neko ekoloski osvescen, al uticaj r410a nije sigurno nesto zbog cega ce propasti planeta.
 
Mala analogija.
Pa to je logika, jel moram da imam najnoviju verziju OS ako uredjaj radi, bio to telefon, kompjuter ili sta vec.
Radice i na staroj verziji, verovatno ce i raditi dobro, aliii.... ima novije.
Ni meni nije jasno, kako vama nije jasno da postoje ljudi koji naprosto vole da imaju nesto novo, da su "u toku".
Nisu klime tu nista drugacije.

A sto se ekologije tice, logika je prosta, nepovratno smo unistili i zagadili sve i ta logika da nece ovo, nece ono da utice nije realna.
Istina je da sipamo kap po kap u casu koja je vec prelila.
Kapiram da vecina vas ovde nije decurlija, pa se secate kako je nekada izgledalo 4 godisnja doba u Srbiji...
 
Mala analogija.
Pa to je logika, jel moram da imam najnoviju verziju OS ako uredjaj radi, bio to telefon, kompjuter ili sta vec.
Radice i na staroj verziji, verovatno ce i raditi dobro, aliii.... ima novije.
Ni meni nije jasno, kako vama nije jasno da postoje ljudi koji naprosto vole da imaju nesto novo, da su "u toku".
Nisu klime tu nista drugacije.

A sto se ekologije tice, logika je prosta, nepovratno smo unistili i zagadili sve i ta logika da nece ovo, nece ono da utice nije realna.
Istina je da sipamo kap po kap u casu koja je vec prelila.
Kapiram da vecina vas ovde nije decurlija, pa se secate kako je nekada izgledalo 4 godisnja doba u Srbiji...
To da hoces poslednju rec tehnike to i razumem nekako mada ja se vise vodim da je nesto provereno, pre si jednom naveo da su ti bitne stvari poput wifi i dodatnih opcija itd, za to te razumem, meni to nije bitno ali ovo po pitanju ekologije se ni malo ne slazem jer bas sto ti je naveo i maxy iznad. Cist primer ti je elektricni kotao koji je "ekoloski" kao, a ti vamo dobijes 65% struje iz termoelektrana, elektricni auto ista stvar. Za tebe ja verovatno jesam "derle" ako si 84 godiste, ali opet secam se 4 godisnja doba 🤣
 
Ali super stvar je ako ima osvijestenih......to bi moglo rezultirat da se slabo prodaju klime sa r410.......a iz tog mozda ispadne akcija dobrih starih provjerenih modela.

Ovo novo sve nesto na silu.
Ustedili ovdje ustedili ondje.
 
Sve dok se loži tečni ugalj u Obrenovcu, ja za R410 ne brinem.

Uz tako esktreman primer r410 je i manje od kapi u okeanu, ali doda malo.
Ima kod mene komsija koji izgleda vole malo i da ubace smece u kotao. Ja skroz razumem da oni misle sta je kesa djubreta na toliko i toliko kila uglja ili drva, ali se oseti. Smrdi brate, ubija, probije cak i ovu smogcinu od koje Somi oce da rikne cim otvorim prozor.

To da hoces poslednju rec tehnike to i razumem nekako mada ja se vise vodim da je nesto provereno, pre si jednom naveo da su ti bitne stvari poput wifi i dodatnih opcija itd, za to te razumem, meni to nije bitno ali ovo po pitanju ekologije se ni malo ne slazem jer bas sto ti je naveo i maxy iznad. Cist primer ti je elektricni kotao koji je "ekoloski" kao, a ti vamo dobijes 65% struje iz termoelektrana, elektricni auto ista stvar. Za tebe ja verovatno jesam "derle" ako si 84 godiste, ali opet secam se 4 godisnja doba 🤣

Pa to ti kazem, ima nas svakakvih, sa svakakvim zahtevima.
Vidi samo podforum za telefone. Pa svi mi koji smo nesto flesovali, modovali i vrlo cesto imali nestabilne, delimicno funkcionalne telefone smo apsolutno neshvatljivi nekome ko kupi telefon, prica, kucka poruke i ne pogleda koji je OS, build...ali ima entuzijasta i ti mnogo.
Kod linuxa, imas stare, ispeglane distribucije koje naprosto rade, a imas nesto sto je bleeding edge, pa opet imas masu koja ide tim putem.
Poenta je, ono sto mnogo ljudi odbija da prihvati, a to je da postoje neki koji misle drugacije i koji se takodje cude vasim izborima.
Maxy jeste dao primer koji je apsolutno relevantan, ali individualno lozenje takodje utice. Pola Beograda se ne truje od TENTa, nego od toga sto komsija lozi djubre...
Posto je ovo ipak forum o klimama, da se vratim na temu.
R410 ima svoje prednosti u odnosu na R32, ali ima i mane.
Trenutno smo u eri usteda, downsizinga itd i prelazak na R32 je logican korak u tom pravcu.
Automobilskom analigijom, downsizingom agregata je eto kao snizena potrosnja, ali niko ne prica o pouzdanosti.
Kod klima je to manji izmenjivac, manji kompresor, manje gasa, drugaciji gas itd.
Koliko ce uticati na pouzdanost, ne znamo.
Da sumnjamo sa hoce, sumnjamo verovatno svi.
A onda dodje do identifikacije rizika i prihvatanja istog.
Logika bi bila, r410 su stari modeli. Ima ih da se proizvode jos uvek, ali su stari. Verovatno pouzdaniji. To u teoriji znaci da ce u nekom trenutku biti teze naci delove za popravku, iako je sansa za kvar mozda manja.
Teze ce biti dopuniti freon, mozda i skuplje, ne znam cene....
Dugorocno, ne vidim bilo kakav benefit od uredjaja koji koristi staru tehnologiju.
 
Nazad
Vrh Dno