Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Fujitsu korisnici sa r410 su zadovoljni klimama i kako rade i nije ih briga za r32 dok je tako. Tema je Fujitsu, za ostalo postoji opšta.
Ta razlika u gasu je krajnje smešna. Ti si ne svojim krivicom stvorio tehnološkog otpada vraćajući tih 6 ili koliko već klima da to ni jedan zeleni ili zeleniji gas ne može da pokrpi. Resursi su potrošeni na proizvodnju, transport i opet verovatno na uništavanje. Zbog toga se proizvode i dan danas modeli stari aman 10 godina i "famoznim" r410.
A sad nazad na temu. Pre nekih 10ak dana kod mene je bilo -12 u toku večeri-jutra, klime grejale odlično. Dosta odlučnije greje tj više povuče nego inače dok potpuno ne stabilizuje temp. Tada se spoljna nešto jače čuje nego inače ali i dalje vrlo tiha. Tako da sam gotovo siguran da do deklarisanih -15 da će to grejati lagano. Dve llce 12, jedna u 35m² i druga u 35.
Desi se da zaglupi i ostane u jednoj fan brzini posle nedelju dve rada i češćih promena modova ali off\on i idemo ponovo.
 
Ja sam bas ono pro eco osoba, to mi je i struka. I uzasno mi je porazavajuce da na tech forumu kakav je benchmark ima grejanje na pelet recimo koji zvanicno ne zagadjuje ali oslobadja toliko pm 2.5 cestica kao da se grejete na lignit. I sto je najgore to najvise utice na ljude u neposrednoj blizini pogotovo ako kotao nije dobro izolovan.
Razlika r410 i r32 nikako ne ohrabruje/opravdava zamenu uredjaja, ali kada vec sada kupujete ...kupite R32.....Budite makar malo eco svesni nije samo to sto ce freon jednom u atmosferu, samo shvatite da se u Srbiji struja dobija iz najgoreg lignita i svaki vas kWh koji ustedite je opet dobro za zagadjenje, a R32 modeli su ipak stedljiviji.
Nemanja84 tu prica o R32 a zbog njega pri svakoj zameni, postavljanju klime deo freona ode u nepovrat, znam on ce sada da okrivi proizvodjace/uvoznike da mu uvaljuju skart, ali to je cinjenica.
Problem je sto na forumu ja nisam cuo ni za jedan uredjaj za 500-700e sa R32 da mu ljudi veruju, bilo je naznaka sa Hisense modelima, ali kao da i tu ima sumnji. 95% fujitsu usera na forumu je na r410 i reklamiraju stare r410 modele kao da imaju neki % od toga. Mislim da 2-3 korisnika svega ima R32 fujitsu modele ili sam ja ocoravio. Ti korisnici ne deluju nista manje zadovoljno od r32 korisnika, ali ipak nekako ispadne da je R410 bolji izbor cisto zato sto ga vise ljudi zastupa.
 
95% fujitsu usera na forumu je na r410 i reklamiraju stare r410 modele kao da imaju neki % od toga. Mislim da 2-3 korisnika svega ima R32 fujitsu modele ili sam ja ocoravio. Ti korisnici ne deluju nista manje zadovoljno od r32 korisnika, ali ipak nekako ispadne da je R410 bolji izbor cisto zato sto ga vise ljudi zastupa.
Moj plan je bio da kupim Fujitsu 12 KPCA sa R32, ali pošto ga nije bilo u ponudi uzeo sam 12 LLCE sa R410.
 
Da, ali nema to veze sa R32 vs R410 nego novije klime ( 2021 ) vs starijih klima .
Izgleda da su svi proizvodjaci prosle godine na novijim modelima gledali da maksimalno ustede na svemu a opet da podignu cenu i stari gree modeli su dobri ali ih uglavnom nema vise u prodaji tako da je ostao samo fujitsu kao preporuka i to upravo ti stariji modeli koji jos uvek mogu da se kupe.
 
Pisali su forumaši koji imaju Fujitsu LTCA i LMCE da su proizvedene 2021 godine.Da li se LLCE još proizvodi ne znam ali ako postoji tržište i potražnja računica je jasna što se tiče proizvođača.
 
Nemanja84 tu prica o R32 a zbog njega pri svakoj zameni, postavljanju klime deo freona ode u nepovrat, znam on ce sada da okrivi proizvodjace/uvoznike da mu uvaljuju skart, ali to je cinjenica.
Problem je sto na forumu ja nisam cuo ni za jedan uredjaj za 500-700e sa R32 da mu ljudi veruju, bilo je naznaka sa Hisense modelima, ali kao da i tu ima sumnji. 95% fujitsu usera na forumu je na r410 i reklamiraju stare r410 modele kao da imaju neki % od toga. Mislim da 2-3 korisnika svega ima R32 fujitsu modele ili sam ja ocoravio. Ti korisnici ne deluju nista manje zadovoljno od r32 korisnika, ali ipak nekako ispadne da je R410 bolji izbor cisto zato sto ga vise ljudi zastupa.

To je tacno. Cak su i prilikom provere ispustili deo gasa. I sad, strogo govoreci o tom delu, da, ispada da sam svesno doprineo ispustanju freona u atmosferu, ali eto vracanjem neispravne klime sam nesto "prljave" struje i ustedeo.
Sto se tice starih i novih uredjaja, to je izgleda veci problem od gasa,stedi se na svemu.

Da, ali nema to veze sa R32 vs R410 nego novije klime ( 2021 ) vs starijih klima .
Izgleda da su svi proizvodjaci prosle godine na novijim modelima gledali da maksimalno ustede na svemu a opet da podignu cenu i stari gree modeli su dobri ali ih uglavnom nema vise u prodaji tako da je ostao samo fujitsu kao preporuka i to upravo ti stariji modeli koji jos uvek mogu da se kupe.

Bas tako. Stedi se max, specifikacije se filuju,a prodaju se poluproizvodi
 
Pa to kada je uredjaj proizveden, nema veze sa tim jel novi ili stari model.
Fujitsu ocigledno jos uvek pravi te stare modele, a pravi ih jer se kupuju...
 
Bitan je sam uređaj, a ne gas. Džaba meni R32 u Vivaxu, kada po performansama ne može ni da priđe LG sa R410. Mada je na papiru razlika nekih 10 % u korist LG, u praksi je to 50 %.
 
Kako mislis ispustili,namjerno ili slucajno.
Klima dodje napunjena sa tacno napunjenom kolicinom gasa,ako fali nesto sitno klima vise ne radi kako bi trebala.
Pogotovo inverteri su osjetljivi na krivu gramazu gasa.
Ma kad su bili za one Panasonic i merili pritisak gasa, uspeli su da ispuste odredjenu kolicinu kada su skidali opremu....
Bas mracno, celokupno iskustvo sa tim Ethereama...
 
80% montera ne vakumira nego ispusti gas da se chuje pa onda zatvori sistem.
 
Gas se skuplja tako sto se klima pusti na hladjenje nekih 15-20sec da krene kompresor da radi, on povuce sav gas u spoljnu jedinicu, zavrce se ventil i klima iskljucuje i gas je u spoljnoj jedinici.
U vezi gasa, ekologija nije nikakav razlog da se ide na noviji R32 vec performanse. Klima je kao i frizider zatvoren sistem i gas se ne trosi i ne curi ako se uradi instalacija kako treba, dakle totalno nebitno pri izboru uredjaja.
Sto se tice starih modela i zasto se jos uvek proizvode, zato sto su to dobri uredjaji, R410A nije zabranjen u EU, prodaju se jer imaju dobru cenu, dobre performanse i dokazanu pouzdanost.
 
U vezi gasa, ekologija nije nikakav razlog da se ide na noviji R32 vec performanse.
Toshiba ima jedan te isti model u 2 varijante.Isti hardver jedan sa r410a drugi sa r32 gasom.

Ako su performance razlog prelaska na novi gas.......zasto se onda ne vidi napredak sa novim gasom izmedju ova dva ?

Sve isto,raspon snage,cop,scop,pdesign :)
 

Prilozi

  • Screenshot_20220123-123526_Opera.jpg
    Screenshot_20220123-123526_Opera.jpg
    98.1 KB · Pregleda: 73
  • Screenshot_20220123-123448_Opera.jpg
    Screenshot_20220123-123448_Opera.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 73
Pa na slikama nisu iste performanse? procitajte brojke malo.
 
Sa r32 gasom u spec stoji sledece :

Snaga do max 4,5 kw
Na +7 pri snazi 3.6 kw cop 3,75
Pdesignh 2.8 kw , scop 4,0
Na +12 pri 0,8kw snage cop 5,80
+7....pri 0 97 kw cop je 5,25
+2 ...pri 1,51 kw cop je 3,95
-7.....pri 2,48 kw cop je 2,70
-15 pri 1,80 kw cop je 2 20

Za isti model sa gasom r410 stoji sledece :

Snaga do max 4,5 kw
Na +7 pri snazi 3,6 kw cop 3,75
Pdesign 2.8 kw scop 4,0
+12 pri 0,95 kw cop 6,0
+7 pri 0,97 kw cop 5,20
+2 pri 1,51 kw cop 4,07
-7 pri 2,48 kw cop 2,50
-15 pri 1,80 kw cop 2,20

Nismo vidjeli :)
Evo detaljnih podataka iz spec.
Nije 100% isto,ima tu par procenata razlike,negdje u korist r32 a negdje u korist r410.

Ili je u putanju nekakva greska ili jedna od njih moze napraviti pola eura manji mjesecni racun,s tim sto se ne zna koja bi napravila manji :)
 
Performanse u tranziciji R410a na R32 su ja verujem stvar marketinga najviše. Najcesce spominjana brojka je 8% efikasniji uredjaj.
Ono sto je bitnije od toga je GWP, koji je 2088 prema 675. Ko ne zna sta je GWP,neka progugla duze ce pamtiti nego ako samo usput procita.
A R410 je mix freona, gde je jedan od njih bas R32.
Potrebnije od tih 8% je uticati na to da ljudi postanu svesni zasto je vakumiranje bitno,ista na kraju sprečava. Zasto se uredjaji ne dopunjuju samo tako, zasto se koristi rekuperator i slicne stvari. To sve mnogo vise uzice na ekologiju od tih 8%.
 
Postajem ja svačiji izbor, jer svako ima prava na svoj.
Samo spominjemo ovo ostalo,jer samo bolje performanse nisu jedini cinilac u toj jednačini.
 
Toliko o ustedama na osnovu novijeg gasa.
Kad jedan te isti model postoji sa dva razlicita gasa,onda vidjesmo ima li razlike i kakva je.

Kad gledamo dva razlicita modela sa razlicitim gasovima onda ne znamo sta je razlog ako je neka stedljivija.Mozda cijev vise u izmjrnjivacu,mozda veci fan,mozda ovo mozda ono.
 
Gas se skuplja tako sto se klima pusti na hladjenje nekih 15-20sec da krene kompresor da radi, on povuce sav gas u spoljnu jedinicu, zavrce se ventil i klima iskljucuje i gas je u spoljnoj jedinici.
U vezi gasa, ekologija nije nikakav razlog da se ide na noviji R32 vec performanse. Klima je kao i frizider zatvoren sistem i gas se ne trosi i ne curi ako se uradi instalacija kako treba, dakle totalno nebitno pri izboru uredjaja.
Sto se tice starih modela i zasto se jos uvek proizvode, zato sto su to dobri uredjaji, R410A nije zabranjen u EU, prodaju se jer imaju dobru cenu, dobre performanse i dokazanu pouzdanost.
Nije bas precizno opisana ta procedura skupljanja gasa :) A sto se tice performansi u vecini slucajeva ce performanse ostati slicne, a ustedu nece osetiti potrosac nego proizvodjac, jer upravo koriscenjem rashladnog sredstva koje je efikasnije bice mu potrebno manja kolicina istog kako bi obezbedio potrebne performanse.
 
Sa r32 gasom u spec stoji sledece :

Snaga do max 4,5 kw
Na +7 pri snazi 3.6 kw cop 3,75
Pdesignh 2.8 kw , scop 4,0
Na +12 pri 0,8kw snage cop 5,80
+7....pri 0 97 kw cop je 5,25
+2 ...pri 1,51 kw cop je 3,95
-7.....pri 2,48 kw cop je 2,70
-15 pri 1,80 kw cop je 2 20

Za isti model sa gasom r410 stoji sledece :

Snaga do max 4,5 kw
Na +7 pri snazi 3,6 kw cop 3,75
Pdesign 2.8 kw scop 4,0
+12 pri 0,95 kw cop 6,0
+7 pri 0,97 kw cop 5,20
+2 pri 1,51 kw cop 4,07
-7 pri 2,48 kw cop 2,50
-15 pri 1,80 kw cop 2,20

Nismo vidjeli :)
Evo detaljnih podataka iz spec.
Nije 100% isto,ima tu par procenata razlike,negdje u korist r32 a negdje u korist r410.

Ili je u putanju nekakva greska ili jedna od njih moze napraviti pola eura manji mjesecni racun,s tim sto se ne zna koja bi napravila manji :)

Vidi opet energetsku nalepnicu.

Pri tome ima mnogo modela koji mogu oba gasa.
 
Kad vidis ispod usera flash drive samo ignorisi post, duze ces ziveti😂🤣
 
Vidi opet energetsku nalepnicu.

Pri tome ima mnogo modela koji mogu oba gasa.
Ali to nije poenta.
Poenta je da vidimo specs obje varijante,pa onda vidimo da nema ustede sa r32.

Sta je problem sa naljepnicom.
Naljepnica je iz istog dokumenta,kao konacan rezultat ovih navedenih vrijednosti.

To sto je model r410 stedljiviji u hladjenju,necemo smatrat da je bolji,jer je mala razlika :)
 
Te finese su samo tačka na i. Svaka investicija u dodatnu izolaciju objekta donosi daleko veći boljitak i snižavanje potrošnje nego igre brojeva, nerviranje i opravdavanja nečeg što smo kupili..
 
Apsolutno se slazem.
Kod mene su uredjaji stariji,jedan 5 drugi 10 godina,oba su na r410 a trosim struje puno manje od vecine,iako oni imaju novije uredjaje,na papiru stedljivije mozda.

Kad je izolacija dobra,onda i uredjaj iz jeftine klase pravi lijep ugodjaj.Osjecaj u izolovanom prostoru je puno bolji.
 
Budim se jutros, vidim napolju -16, klime rade. U kući toplo. Ovo im je bilo krštenje i što je najvažnije nisu stale na deklarisanih -15
 
Nazad
Vrh Dno