Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Ako nije problem da me uputiš u par riječi?
Imam sondaša kući, ali mehaničkog.
IR sam mislio zbog zidova, da malo uporedim ove se JUBOM vs Helios vs go zid
 
Ir meri temperaturu materijala tako sto odbija zrak i dobija informaciju, pa samim tim, vazduh ne meri.
U prevodu, dobices informaciju o temperaturi plastike u koju uperis.
Sonda opet meri samu temperaturu okoline u kojoj se nalazi, da li vazduh, da li voda, nije bitno.
Pa je zato i malo teze njom izmeriti temperaturu materijala, bez da utice okolina, osim sa nekim specijalno dizajniranim sondama.
 
"zagušena" je dala 47 stepeni, ova sa slobodnim ledjima 45. Slobodna je na sjeveru, zagusena na osuncanoj strani, mada u momentu mjerenja je oblačno. 5 stepeni vani, 90% vlažnosti.
Mjericu kasnije ponovo kad padne vlaga.
 
Ne znam ljudi, ja vec opisivah kako meni KMCC radi. Nakon luftiranja, kad je minus napolju, ( a i u plusu, ako pici jak vetar napolju ) sve prozore izotvaram na 2-3 minuta, i ona odlepi, ode na max...moram pre toga na keca ( vent ) da spustim, jel znam da ce na max otici, ovako je malo kultivisem :)
Mozda je do prostorije, blizine unutrasnje do prozora, nemam pojma, al meni ovako radi.
Cak sta vise, svi su mi prozori sa jedne ( juzne ) strane, sem malog prozora u kupatilu, tako da, nema govora o nekoj ludackoj promaji.

Evo kako prostor izglda, po projektu, belim oznacih unutrasnju. I da, na ovom balkoncu, kad se vetri, otvaraju se samo ona vrata do zida, ne oba krila, da ne bude zabune.
Taj prozor ispod klime se ne otvara, Unutrasnja jednom trecinom " visi " nad njim, tako da i da hoce, ne moze se otvoriti.
 

Prilozi

  • klima.jpg
    klima.jpg
    156.5 KB · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
@kaiser Kolika je temperatura izduva na toliko niskoj potrošnji? Nisam znao da neka osamnaestica može tako nisko da radi.
 
Sinoć zatrebao hitno suh veš, Lucu na 25 i high, hodnik koji je 1,8 m sa neka neka 3,5m zatvorio, ostavio samo jednu sobu i prozor na kant. Rezultat, jedan sušač veša za sat vremena rješen. Temperatura hodnika 25, vlaga 48 🙃 😅 Puno komotnije nego nosati u prizemlje i ubacivati u sušilicu, pa ići opet za 3-4 sata, prazniti vodu, čistiti filtere, a plus, ovako su otišla 2 kW, dok bi sušilica požderala 10+ (stari Miele, C klasa). Još mi ostalo toplote u kući :)
 
Pozz,
U opštoj temi sam dobio preporuku za malu klimu (koju sam i trazio) od 7000 BTU - "Klima uredjaj FUJI RSGG07KMT ROGG07KMTA".
Gledajući ovu temu (da saznam kakva je to klima i zašto je preporučena) vidim da postoji veći broj Fuji/Fujitsu linija proizvoda ali nisam uspeo da sagledam značenje oznaka -> linija. Ako je neko ljubazan i voljan da mi da kratko objašnjenje:
LUCA - ?
KMTA - ?
KMCC - ?
LMCC - ?
LMCA - ?
...
Dakle šta koje slovo znači? Ili šta je koja oznaka? Hvala unapred
 

@Alex_S

Ja ti preporučujem da uzmeš klime sa početnim slovom K, jer su to noviji modeli sa novijim gasom i nižom modulacijom, što je posebno važno kod manjih prostorija i tamo gde postoji kakva-takva izolacija. Kod mene 12KMCC fenomenalno radi u sobi od 23,5 m2, dok je 07LMCE prejaka i ne baš adekvatna za sobu od 11,5 m2, ali u vreme kada sam je kupovao nije bilo drugih Fujitsu sedmica. Da mogu zamenio bih je upravo tom sedmicom koju ti je igor84 preporučio. Dobre klime imaju i Daikin i Mitsubishi, verovatno i sa boljom servisnom podrškom od Fujitsu, ali su nešto skuplje...
 
Zdravo,

Stize leto, a prethodna klima je na izdisaju tako da je vreme da se kupi nova, izbor zbog dugovecnosti je pao na Fujitsu (ukoliko nesto bolje ima za slicne pare molim da me neko obavesti). Klima ce se koristiti 99% samo za hladjenje tj u letnjim mesecima. Stan je povrsine 65 kvadrata, na suncanoj je strani, ali je izolacija odlicna. Prema mom istrazivanju izbor bi pao na jednu od ove dve klime (samo jos nisam siguran da li mi treba bas 24k BTU ili sam okej i sa 18k BTU):

Takodje pitanje za ljude koji imaju iskustva, vidim da je cena ugradnje klima ovde 10.000, jel to standardna cena ugradnje ili imate neke druge preporuke?
 
Zdravo,

Stize leto, a prethodna klima je na izdisaju tako da je vreme da se kupi nova, izbor zbog dugovecnosti je pao na Fujitsu (ukoliko nesto bolje ima za slicne pare molim da me neko obavesti). Klima ce se koristiti 99% samo za hladjenje tj u letnjim mesecima. Stan je povrsine 65 kvadrata, na suncanoj je strani, ali je izolacija odlicna. Prema mom istrazivanju izbor bi pao na jednu od ove dve klime (samo jos nisam siguran da li mi treba bas 24k BTU ili sam okej i sa 18k BTU):

Takodje pitanje za ljude koji imaju iskustva, vidim da je cena ugradnje klima ovde 10.000, jel to standardna cena ugradnje ili imate neke druge preporuke?
Na tu cenu moraš dodati i materijal. Meni je za ugradnju Fujitsu 18 naplatio 130e đuture.
I raspitaj se ovde kod iskusnijih članova na šta da obratiš pažnju, majstori su komplikovaniji za izbor od samog uređaja.
 
Za hladjenje i dugovecnost imam Vox 12-13 godina staru, bez frke, bez krckanja, jednostavna prica.
 
Mislim da za hladjenje ne treba toliko davati pare, za grejanje je naravno druga prica. Vox mi hladi vise od 40 kvadrata, aktivno sigurno 50+ kvadrata
 
Koji model LG imaš? i kako znaš da je pred crkavanjem?
LG K12AH (definitivno je 12ica mala za prostor koji sam hteo da ohladim). Znam da je pred crkavanjem jer mi vec 3 sezone za redom razliciti majstori menjaju onaj neki motor sto pokrece kompresor za hladjenje, svaki taj motor je radio 2-3 meseca i kako mi krene nova sezona opet crkne a zamena je bila svake sezone oko 7, 8 hiljada, poslednje sezone je majstor bio u fazonu da je pored toga problematican i drugi deo i zamenio i to drugo da bi na kraju sezone opet crklo i nije izbacivalo hladan vazduh iako freona za hladjenje ima. Na sve to prilikom rada su mu se nekako ona plasticna krilca za usmeravanje vazduha zaglavila sa onim delom sto se obrce i duva vazduh, pa su se 3 plasticna krilca polomila. Sve u svemu, imam vise stresa sa tom klimom nego koristi pa sam odlucio da je zamenim definitivno.
Mislim da za hladjenje ne treba toliko davati pare, za grejanje je naravno druga prica. Vox mi hladi vise od 40 kvadrata, aktivno sigurno 50+ kvadrata
Aj da kazemo da je budzet do max 150.000. Koju klimu biste uzeli za hladjenje oko 60 kvadrata (slobodno ostavite linkove u komentarima, posto sam neodlucan da li da idem sa 18k ili 24 BTU, znam da to nije pokazatelj uvek i da treba gledati i SEER/COOP), cilj mi je da traje 10 godina i da za to vreme nemam glavobolje oko servisa, osim standardnog godisnjeg odrzavanja?
 
Poslednja izmena:
Verovatno bi idealno bilo da staviš dve klime 12tice u tih 60 kv zbog bolje i ujednačenije temperature a i te veće klime obično su i bučnije, al ako mora jedna mislim da bi bila ok 18tica KMTA
 
Verovatno bi idealno bilo da staviš dve klime 12tice u tih 60 kv zbog bolje i ujednačenije temperature a i te veće klime obično su i bučnije, al ako mora jedna mislim da bi bila ok 18tica KMTA
Slazem se da bi 2 12ice ili cak jedna 12ica + dve 7ice bile najbolji izbor ali iz tehnickih razloga imam ogranicenje po pitanju broja spoljnih jedinica koje mogu da stavim, a multi-split sistem sa 2 ili 3 unutrasnje i jednom spoljasnjom jedinicom mi se cini da je izvan budzeta.
 
Slazem se da bi 2 12ice ili cak jedna 12ica + dve 7ice bile najbolji izbor ali iz tehnickih razloga imam ogranicenje po pitanju broja spoljnih jedinica koje mogu da stavim, a multi-split sistem sa 2 ili 3 unutrasnje i jednom spoljasnjom jedinicom mi se cini da je izvan budzeta.
Ja sa klimom 12 grejem 45m2 na 25°c, 4 prostorije, čak i kad je bilo -10. To je 35°c razlike. Leti temperatura u kući bez klime mi ne prelazi 30°c tako da će bez problema da spusti za 5°c u tom prostoru pa je pitanje treba li tebi nešto jače od dvanaestice za 65m2. Zavisi od rasporeda prostorija ali 24 nikako. Klima mnogo lakše hladi nego što greje. Hladan vazduh pada dole. Nemam Fujitsu imam Daikin FTXF35D ali bez obzira nemoj preko 18 klimu uzimati za hladjenje, mislim da nema potrebe.
 
Ja sa klimom 12 grejem 45m2 na 25°c, 4 prostorije, čak i kad je bilo -10. To je 35°c razlike. Leti temperatura u kući bez klime mi ne prelazi 30°c tako da će bez problema da spusti za 5°c u tom prostoru pa je pitanje treba li tebi nešto jače od dvanaestice za 65m2. Zavisi od rasporeda prostorija ali 24 nikako. Klima mnogo lakše hladi nego što greje. Hladan vazduh pada dole. Nemam Fujitsu imam Daikin FTXF35D ali bez obzira nemoj preko 18 klimu uzimati za hladjenje, mislim da nema potrebe.
Pozdrav, da se nadovezem na vasu pricu,imam slican problem da se odlucim. Potkrovlje 60m2, PRVENSTVENO HLADJENJE, sve je jedna prostorija, osim kupatila, izolacija dobra do 35 °c spoljne unutra je ok, koju klimu i koje jacine, DO 100 000 MAX,HVALA
 
Ako je samo hladjenje u pitanju po mom misljenju Midea Breezeless i nista vise 😃
Najniza modulacija na hladjenju oko 120w, i breezeless sistem (gde vazduh duva sa strane, jedina klima koja to ima a pritom napred duva kroz male rupice i stvara 3D efekat gde ti je hladno a ne duva direktno) je vrh prica
 
@geonesa Potkrovlje je malo više zahtevno za hladjenje, ako imaš ispod 30-40cm izolacije ispod krova koliko se preporučuje, jer su leta sve toplija. Ja bih tu stavio 18. Brat ima neku staru on-off 12 na potkrovlju od 60-70 kvadrata i uspeva da ohladi leti, a ima samo 10 cm izolacije ali on/off radi uvek na maksimumu. Ja sam na prvom spratu. I kad je napolju 40°c unutra ne ide preko 30°c, do sad smo koristili ventilator. Sada cu klimu 12, mislim da ce bez problema da spusti na 25°c sobzirom da na grejanju uspe da napravi razliku od 35°c. Bez grejanja je na minusu i sobama bilo +5°c, tako da je onda 20°c razlike. Za hladjenje otvaram još jednu sobu, pa će biti oko 55m2. U decembru sam je ugradio pa nisam još hladio, ali ne sumnjam da će moći sve bez problema.
 
  • Fujitsu DC inverter ASYG 14 LU - Ima li neko iskustva sa ovom klimom,može li ona da ohladi 60 m2 potkrovlja,kažu da je kao 18 !
 
Ona se vodi kao 14, ali spoljna je osamnaestka, imas na prethodnoj stranici tablice kapaciteta. Da može ohladiti mnogo, moze.
 
Ni po kojem standardu to nije 18ica, pre ce biti kao neka malo jaca 12ica.
I najjeftinija 18ica od 500e ima malcice jaci kapacitet od te 14ice, a nesto u toj ceni je jace 20-30% u hladjenju.

Niko ti ne moze tacno reci koliko jaka klima ce tebi trebati u potkrovlju, ali je obicno jaka 12ica dovoljna za to.
 
Od 12KMCC ima oko 25-35% jaci kapacitet u hladjenju, a kmcc nije bas prosjek.
 
Nazad
Vrh Dno