Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Nema zaletanja pa cak ni posle jaceg luftiranja
Kod mene skroz drugaciji slucaj, zaleti se bas dobrano, sve zavisi od toga da li je temp u plusu il minusu, ali uvek kad vetrim prvo spustim vent na quiet, jel tada ne ide preko 500w cini mi se.
Ako samo izotvaram, ako je u minusu, ode ona odma do 1kw ( ne moze preko jel mi je vecinom pod economy ) isto i ako je spoljna u plusu a duva vetar, pa brze senzor registruje, jel.

Kad zatvorim sve, vratim na auto i ona tako pegla jedno 10-ak minuta na 900+ vati, uglavnom na medium, nekad i na high digne, zavisi koliki je minus napolju :) pa vrati na low, tj auto.
Sto se modulacije tice, pisah vec, u stanju je da radi satima na 150-ak vati kad ima uslova za to, ispod toga nesto kratko i gasi se. Tako bar ova moja.
 
E pa vidis to je onda osetna razlika izmedju KMTA i novije vercije KMCC. Kod mene KMTA posle luftiranja digne modulaciju npr. sa 220w na 270-300 i tako pirka sat vremena dok se temp. lagano ne vrati na zadatu sto meni ne smeta jer je objekat fino ususkan pa se to ne oseti tako ali mojoj zeni malo smeta jer ona zeli toplo odma sad i uvek tako da nekad zbog nje nakon luftiranja stisnem powerful pa se klima malo raspistolji 10ak minuta....
Oba uredjaja modulacija bombonica ,odrzavanje temp super (+-0.1c kod mene) , snage dovoljno samo sto se novija verzija ne boji malo odvrnuti gas i povuci iz uticnice kad zatreba... Verovatno to zaletanje malo obara COP ali to je manje bitno ako uredjaj radi svoj posao kako treba pa brzo nagura temp. prostora na zadato i potom se spusti na nisku modulaciju...
 
Da, obara cop zasigurno to divljanje, ali to kratko traje. Za temp, kod mene identicno tako klima prati zadatu. U 95 posto slucajeva, kad u prolazu bacim oko na termometar, uvek je okruglo 23c.
Cudno mi je to ponasanje tvoje kmta, zanimljivo bi bilo da se i drugi jave i opisu kako se kmta kod njih ponasa tako, posle full vetrenja na minusu, pa cisto da vidimo. Ima dosta clanova ovde kmta.
A za zene, 98,7 posto je to isto. Zene kojima ne smetaju oscilacije u temperaturi ( mislim na zimu, leto je raj :) redje su nego pojava Nilskog konja u zapadnoj Moravi, kako neko rece :)
 
Da, obara cop zasigurno to divljanje, ali to kratko traje. Za temp, kod mene identicno tako klima prati zadatu. U 95 posto slucajeva, kad u prolazu bacim oko na termometar, uvek je okruglo 23c.
Cudno mi je to ponasanje tvoje kmta, zanimljivo bi bilo da se i drugi jave i opisu kako se kmta kod njih ponasa tako, posle full vetrenja na minusu, pa cisto da vidimo. Ima dosta clanova ovde kmta.
A za zene, 98,7 posto je to isto. Zene kojima ne smetaju oscilacije u temperaturi ( mislim na zimu, leto je raj :) redje su nego pojava Nilskog konja u zapadnoj Moravi, kako neko rece :)
Zafura vent posle vetrenja a ako su minusi i visoka vlažnost onda drži na zadatih 3/4.
i modulira između 600-800. Inače spusti na 2/4.
Na ovim spoljašnjim temperaturama zakucan na 150. Zadata 22C, održava solidno osim u krajnjim bočnim tačkama ali nije strašno.
Izgledi za celu sezonu su da će ukupna cena grejanja biti <200e za 70m2+ s jednom KMTA18 osim ako ne udare minusi i u aprilu.
Kotao na pelet prodajem a oko podešavanja čisto sumnjam da ću čačkati bilo šta.
Ideja je da si ugradim još jednu slabiju jedinicu za slučaj da ova popije neku havariju usred sezone ili da pomogne u scenariju nekog dugotrajnog minusa.
Za somića gore-dole zaista je gubljenje vremena sedeti i računati ako su ruke u džepovima, a cifra za grejanje trećina prošlogodišnje.
P.S. Se**em, evo je pala na 120. 🙃
 
Ta kmta 18 je po meni neki naslednik starog dobrog lt-a 12. Fenomenalna klima sa Mitsubishijevim twin kompresorom, ako se ne varam ( lt ima Sanyo twin, isto ako se dobro secam ), uglavnom, kmta 18 samo fabricka brzina venta svrstava da je 18, da su joj turili quiet oko 300, umesto oko 500, to bi bila lt ristajling u fulu :)
 
Ta kmta 18 je po meni neki naslednik starog dobrog lt-a 12. Fenomenalna klima sa Mitsubishijevim twin kompresorom, ako se ne varam ( lt ima Sanyo twin, isto ako se dobro secam ), uglavnom, kmta 18 samo fabricka brzina venta svrstava da je 18, da su joj turili quiet oko 300, umesto oko 500, to bi bila lt ristajling u fulu :)
Ne znam čiji je naslednik, fala joj i naklon. Kao i drugim japanskim proizvodima koje posedujem, preduzeća Toyota, Nikon, Onkyo, Yamaha, Panasonic. Izvinjavam se ako sam neke izostavio.
 
@kaiser

Ja sam od oktobra do sada potrošio manje od 350 kWh grejući upola manji prostor ( 23,5 + 11 m2 ), što znači da me grejanje ove sezone neće koštati ni 100e... a trošio sam prethodnih godina 500-600e po sezoni grejući se na drva.
 
Ne znam čiji je naslednik, fala joj i naklon. Kao i drugim japanskim proizvodima koje posedujem, preduzeća Toyota, Nikon, Onkyo, Yamaha, Panasonic. Izvinjavam se ako sam neke izostavio.
Samo Sony :) Ma sve 5 :) A to, da ugradjujes jos jednu klimu kao bek ap. pa uzmi konvektor neki, jel, ako brines zbog, ne daj boze, havarije.
Znaci na Leto ako ne nadjem LT ovaj KMTA 18 mi je idealna opcija ???
Zavisi u koliko kvadrata si planirao da stavis lt. Ako je 30+ kvm, sa osrednjom izolacijom, onda da.
 
32kv dva hodnika po 5kv i preko puta hodnika 18kv soba sve otvoren prostor stim sto u 18kv ce biti Hiseanse nordic a u 32kv ili lt ili ova 18. samo tavan na drugom spraru ce biti izolovan 20cm vuna. novi prozori alu ali zidovi su samo 30cm blok i malter jedno 3-4cm izolaciju one tamo god...
I gore imam jedan nordic u spavacoj i par norveskih u stand by za veliki minus dok izolacija ne dodje...
 
Lt, ili kmta 18, sa tvojim opisom prostora svejedno je. Koju nadjes jeftiniju, nju uzmi.
Izolaciju gledaj da bude ove tamo god, a ne one tamo :)
 
@kaiser

Ja sam od oktobra do sada potrošio manje od 350 kWh grejući upola manji prostor ( 23,5 + 11 m2 ), što znači da me grejanje ove sezone neće koštati ni 100e... a trošio sam prethodnih godina 500-600e po sezoni grejući se na drva.
Trrošio 7m3 drva prve dve godine, pa spustio na 5m3 u narednih šest, pošto sam savladao tehniku loženja tog kamina s kotlom. Pelet 7 godina, prosek 2t. Posle ovog iskustva samo pasivna kuća može da me preobrati
 
Poslednja izmena:
12 LT ili 18 KMTA u 32m2.... nisam pijan,bolje da jesam.
 
Neizolovan prostor pa se vodim bolje da ima nego da nema, a vrata nemaju izmedju 32 hodnika i 18
 

Prilozi

  • PXL_20240123_125140760~2.jpg
    PXL_20240123_125140760~2.jpg
    373.1 KB · Pregleda: 24
Ne znam,imam 18kmta u 45m2 tako nesto ne znam ni sam vise dosta dobrog da ne kazem odlicnog izolovanog prostora i vise cuti nego sto radi pogotovo zadnjih 5 dana,mozda bolje ici na LN i kad cucne izolacija ti si na konju,moje misljenje,nije losa klima nego sam skeptican za tu m2 18ka. I ja licno bih pomerio klimu na gore ne da bude naspram vrata,neko tako montira ja nisam za to iz vise razloga.
 
Ako mislis zbog protoka vazduha i buke to je nesto na sta ne obracam paznju mnogo vise ce se provoditi u manjoj sobi nego u vecoj. Veca je kuhinja i trpezarija a manja je dnevna.... Trenutno se grejem u drugoj kuci na ta pec i samsung 12 star 17 god koji trese ceo zid kako vibrira i navikao sam se na to :)
 
Mislim da ce se cesto gasiti i da ce temp izmedju prostorija biti osetno razlicita a mozda i nece.
 
Ne znam,imam 18kmta u 45m2 tako nesto ne znam ni sam vise dosta dobrog da ne kazem odlicnog izolovanog prostora i vise cuti nego sto radi pogotovo zadnjih 5 dana,mozda bolje ici na LN i kad cucne izolacija ti si na konju,moje misljenje,nije losa klima nego sam skeptican za tu m2 18ka. I ja licno bih pomerio klimu na gore ne da bude naspram vrata,neko tako montira ja nisam za to iz vise razloga.
E pa ovu u 18 Hiseance nordic sam mislio da pomerim. A tu malo jacu sam mislio da ostavim da bije ka hodniku
Ja ti imam jos jedan plan za kasnije da ulazna vrata kao sto vidis prebacim ispred da budu u ravni kuce i da razbijem te zidove i dobijem veliki otvoren prostor. Znam da to ce mi mnogi reci da je lose nemas dzep hodnik al nisam samoposluga da ulaze i izlaze ljudi non stop...
 
Pa šta onda uzeti za 10m2?
 
Nije Fujitsu, ali ako ti nešto znači imam Hisense Energy Se 9-ku (ka25mr0eg) u 10 m² neizolovane sobe. Najniže što sam uspeo da je uhvatim u konstantnom radu jeste 218 W.
Član maxy ima LG S12EQ koja po njemu ide do 200 W najniže.
 
Konvektorsku grejalicu?
Probao, potrošila duplo više u 10m2 nego klima u 45m2. Trenutno klima Daikin FTXF35D greje 16+3+16+10m2. Zbog veceg komfora sam hteo da ubacim po jednu klimu u ovih 16 i 10m2. Daikin FTXF35D spušta do 160w najniže. Ova sedmica Fujitsu je dosta povoljna, pa ću verovatno uzeti nju.
 
Kod mene su bili dvojica majstora koja su mi rekli da su imali problem da nabave deo. Po mesec-dva se čeka. Ja sam samo zbog toga odustao od Fujitsu. Ali su takodje hvalili klime da su najpovoljnije od japanaca i da lepo rade kad rade.
Ne da teram vodu na ičiju vodenicu, ali ni sa Daikinom nije mnogo bolje, kod komšije je na 18-tci Daikin crkao motor ventilatora spoljne jedince, koji je nešto zaliven sa nečim, menja se ceo set, cena 350e i čeka se isporuka 25 radnih dana.
 
Pisao sam vec na forumu za daikin da je komsiji crkao a 3 mjeseca stara klima bila. Bome se nacekao na novu vanjsku,morao pelet trositi. Da ih nije zivkao i neke zakone spominjao pitanje kad bi je dobio
 
Ma uzmi ili 9-ku ili 7-cu i ne brini. Ja sam za 9m2 uzeo 09LMCF i zadovoljan sam. Potrošila je za pola meseca (mada nije bilo hladno) oko 15kWh, a toliko konvektorska grejalica potroši za jedan dan.
Ne vidim kako bi ova matematika bila moguća, pošto je toj grejalici COP 1, a toj klimi recimo 4. Znači klima može da potroši 4 puta manje, ali ne i 15 puta manje (15 dana tj pola meseca). Naravno ako posmatramo iste uslove prostorije i temperature na koju se greje.
Inače za baš male prostorije i ja sam pre za grejalicu tipa konvektor/norveški radijator, ukoliko postoji pasivno grejanje iz druge prostorije pa treba da se dogreje samo tih par stepeni razlike (znači da soba nije totalno hladna). Takođe zavisi i od ukupne potrošnje domaćinstva, tj da se izbegne crvena zona obračuna.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno