Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Nijedna grejalica ne moze da zameni bilo koju klimu, prosto matematika je neumoljiva.
To sto vi savetuje je super, evo ja imam 3 manje klime, sve su u 11, 12 i 13m2. Da sam stavio 3 grejalice kao sto savetujete sigurno bih usao u crvenu tarifu a sa klimama se nikada nije desilo.
Sedmica ili devetka, neka se gasi pali, nista joj ne fali, manje trosi od grejalice 3 do 4 puta.
 
Pa nije isto da li je jedna grejalica ili tri. Takođe nije isto ni soba od 10m2 i 13m2, ova druga je 30 posto veća.
I da, klima troši 3-4 puta manje (ali ne i 15 puta manje kao što se navodi), ali u startu košta nekih 500e više (samo montaža je bar 100e), a to je, lupiću, 4500kwh struje. Klima zahteva i redovno održavanje, grejalica ne.
Mnogo tu faktora ima, ali ja sigurno ne bih tek tako i isključivo preporučivao grejanje klimom tih malih sobica.
Pogotovu ne ljudima koji se nikada nisu grejali na iste, pošto grejanje na klime zahteva i neku vrstu prilagođavanja, kompromisa a i discipline.
 
Ne vidim kako bi ova matematika bila moguća, pošto je toj grejalici COP 1, a toj klimi recimo 4. Znači klima može da potroši 4 puta manje, ali ne i 15 puta manje (15 dana tj pola meseca). Naravno ako posmatramo iste uslove prostorije i temperature na koju se greje.
Klima ima mnogo bolju modulaciju (130W+), dok grejalica radi 800W, 1200W, 2000W (recimo, zavisi od modela) i to je to. Ili pali ili gasi. Plus, preciznost termostata u grejalici je upitna.

Nisam mislio bukvalno da bi grejalica potrošila za jedan dan, ali za dva dana bi mogla. Imao sam takav slučaj, jer sam zbog potrošnje grejalice i odlučio da ugradim klimu. I to sam grejalicu uključivao na 6-10h dnevno, a klimu ne gasim evo 13-14 dana. Po meni, itekako se isplati ugraditi kvalitetnu klimu i u manju prostoriju umesto grejalice.
 
Realnije je da je klima 5-6 puta jeftinija, scop kod nas je sigurno iznad proseka temperature od 2C.
Nije ni krsten el. radijator jeftin.
Postoje i klime koje sa ugradnjom budu 400e.
 
Клима је габаритан уређај који захтева место и инсталације и унутра и напољу, као и далеко више одржавања од грејалице. Дувају и чују се, посебно кад дефростују. Кад је основно грејање климама, и грејалице се користе само као допуна у случају потребе да додатно загреју, или уједначе температуру нема разлога за значајно већу потрошњу.
Ја сам покрио скоро цео доњи спрат у делу где се борави електричним фолијама снаге 1,86 киловата, и потрошња на годишњем нивоу је скочила за типа 1000 киловатсати, 1500 у најгорем случају y далеко захтевнијим условима него што су код вас.
 
Ne da teram vodu na ičiju vodenicu, ali ni sa Daikinom nije mnogo bolje, kod komšije je na 18-tci Daikin crkao motor ventilatora spoljne jedince, koji je nešto zaliven sa nečim, menja se ceo set, cena 350e i čeka se isporuka 25 radnih dana.
Rece mi serviser da se Daikin mnogo iskvario od kada je prebacena proizvodnja i da je npr ploca 70% vrednosti klime ako crkne. Kaze za Fujitsu da su super, bilo koji model, ali uvoznik zna da zeza i da u garanciji zna da naplati popravku. Za Micubishi od 1000e pa na vise da su top, Hisense pro plus jedina da valja od Hisense, Midea extreme od Midee da je dobra, tacnije svi modeli sa oznakom AG u sebi jer ima jak kompresor i da je breezeless dobra i to ti je to. Nisam pitao za Haier, Aux i Tcl. Kod kineza je uvek bilo dobro sto su jeftini delovi, kompresor tipa do 150e, ploca do 100e, pisem za 12btu.
 
Kompresor je najskuplji deo u klimi, ja plocu za unutrasnju Fujitsu LLCA platio 35e.
@mitar1982
Sa klimom ja zatvorim vrata i nema dogrevanja. Ja grejem, ne dogrevam i hocu svaka prostorija da ima zasebno grejanje i da bude ujednacena temperatura svuda.
Kad odem kod nekog i udjem u drugu prostoriju a ono pingvini pocrkali od zime, druze hebo ti kucu i sve kad tako zivis.
 
^ Pitanje nije upućeno meni, ali je sada slična situacija kao kod djalfa (jedna klima - jedna prostorija, a sve se međusobno pomažu da održavaju temperaturu). U kupatilu nemam klimu jer klima iz dnevne direktno duva u kupatilo. Većinu vremena su otvorena vrata ka kupatilu, a ima jedan spoljni zid i sporo se hladi.

Razumem zašto pitaš to što pitaš, ali u kupatilu se ne boravi više sati dnevno non-stop da bi imalo smisla išta drugo osim obične grejalice od 1000W sa ventilatorom da eventualno nekad dogreje na 15ak minuta.
 
Vidiš, meni je recimo bitnije da bude toplo u kupatilu (i da ne duva), nego u spavaćoj sobi, gde boravim 8 sati noću, pokriven.
Poenta je da su ljudi različiti, a grejanje na klime specifična stvar.
I na kraju čovek pitao za njegovih 10m2 preporuku, a ne ko se kako greje i da su pingvini ako nemaš klimu u svakoj sobi..
Nisam pitao tebe, već djalfa ;)
 
Covek je pitao za model klime, a ne za zivotne savete, ako cemo iskreno :)

@mitar1982
Klima nije gabaritan uredjaj, verovatno najmanje mesta zauzima od svih vrsta grejnih tela, osim podnog.

Da, zahteva instalaciju i to je to.
Odrzavanje nikakvo specijalno ne zahteva, pogotovo ne u tako malim prostorima, jednom u mesec dana(cesto i redje) da se filteri ociste i neobavezno je da isprskas i dezinfikujes/operes izmenjivac jednom godisnje ako zelis.

Kod tebe dodatne grejalice imaju vise smisla, jer ti klime rade na malom COP-u, a ugradnja jako skupa.

Nemaju svi raspored pogodan za grejanje vise prostorija jednom klimom i nije svima ok da vrata budu otvorena.
Ja zivim sam 90% vremena i opet zatvaram vrata od sobe :)
Pre svega, ostatak stana grejem na 19-22C, moju sobu na 24-25C.
Kada odem u kuhinju/trpezariju nesto da spremam ili mi neko dolazi, pojacam klimu sa 19 na 23C i za 10min je ta temp, sa pasivnom grejalicom bi to trajalo jedno sat vremena.
Skoro uvek kada mi je neko tu, pusi se i prozor je otvoren sve vreme...bilo bi fino da mala grejalica pokusava da nadoknadi to i trosi 2kWh jedno 4-5 sati...i ako je u pitanju 10-15 m2.
Klime u 60/70m2 stana mi potrose 200-600 kWh mesecno, el. kotao mi je isto to grejao sa 1000-3000 kWh mesecno.
 
grejalica u kupatilo, koristim onu od 750/1500w. Na 1 grejacu kad upalim nije pala ispod 1200 ne znam kad radi na 750. za 15k je ok... jednom ostala da se testira za 12h potrosila 8.9kw u 7m2. nece vise ostati upaljena,klika mi toliko potrosi za 24h 😁
 
Takođe sam zagovornik "minimalizma" i da ne mora svugdje biti savršena/ujednačena temperatura. Da to hoću, upalio bih centralno i plaćao deset puta skuplje grijanje.
Sada prizemlje i sprat pokriva 12KMCC, gore bude 20.5 do 21, dolje je oko 23-24.
Kad ima nekih aktivnosti na spratu, Luca produva i diže na 22-23 vrlo brzo.
Kupatilo - duvalica od 15 eura, sa podešavanjem 1000/2000 w i polako, doslovce za dvije minute u kupatilu bude baš toplo.
Naravno, nema baš svako ovako izolovan objekat pa da se može gurati jednom klimom 85m2 u dvije etaže, ali da sam dorađivao izolaciju (neizolovani zid ka negrijanom prostoru) j.b.g. jesam.
 
A kupatilo? Jesi i tu turio klimu? ;)
Ako nisi, zašto nisi?
Klima direktno iz malog hodnika duva bas u kupatilo - kupatilo, wc posebno, pomenuti hodnik i vesernica su mali - ukupno 12m2.
Tako da je sve to zagrejano jednom devetkom.
Kupatilo i tusiranje se zimi uglavnom koristi uvece jer se posle tusiranja ne izlazi na hladno. Tako da ako je neophodno mogu da pojacam tu grejanje i za 10min je toplije. Ali ne moram ceo dan iz kuhinje da rihtam klimu da bi pomenute prostorije bile ugrejane a da se ja u toj kuhinji kuvam.
 
Ne znam,imam 18kmta u 45m2 tako nesto ne znam ni sam vise dosta dobrog da ne kazem odlicnog izolovanog prostora i vise cuti nego sto radi pogotovo zadnjih 5 dana,mozda bolje ici na LN i kad cucne izolacija ti si na konju,moje misljenje,nije losa klima nego sam skeptican za tu m2 18ka. I ja licno bih pomerio klimu na gore ne da bude naspram vrata,neko tako montira ja nisam za to iz vise razloga.
Ddee jedno pitanje Kmta18 jel mogu da se stave krilca da biju skroz na dole?
 
@Ddee Možeš li da postaviš fotografiju u najnižem položaju?
 
Hocu kad bude radila,trenutno je na mirovanju nedelju dana nema potrebe da se pali
 
Ne znam, iako po ovim tabelama kapaciteta u grijanju koje prilaže FUjitsu, 14LUCA i 12 KMCC dođu na isto (čak sa nekom osjetnom prednošću KMCC), u praksi, sinoć je bilo potrebe da se brzinski ugrije kuća radi kupanja klinaca. KM je lagano i bez žurbe duvala, hoće-neće što bi se reklo, dok je Luca odbijala bubrege i vrlo brzo stvorila neugodno vruću atmosferu u svojoj zoni dejstvovanja.

Sad razmisljam – Luca zbog dovoljne dužine instalacije unutar kuće, ima potpuno slobodna leđa, i dobro je odmknuta od zida jer je na većim nosačima, Ima nekih 20+ cm slobodno iza sebe, bez ikakvih instalacija.

KMCC s druge strane je na manjem nosaču, i razmak leđa-zid je 8-10 cm, plus su cijevi instalacije smotane na leđima i zatvaraju protok vazduha time. Kao za inat, nije bilo dovoljno velikih i ona je jedina stavljena na manji nosač to jeste za 12-ke, a najviše se ubjedljivo najviše koristi, to izgleda tako mora 😂 😂

Ne znam da li je moguće da ju ovo guši, ili je Luca naprosto tolika konjina i sirovina?IMG_20231205_160107.jpg
 
Poslednja izmena:
KMTA18 70m2+
Januarski račun za struju kao i decembarski, ispod 8500. Na klimu otpada 5000-5500.
Već sada mogu reći da će me grejna sezona koštati oko 200e možda nešto sitno preko ako bi mart bio oštriji od februara.
Prethodna zima x3 peletom.

Još jednom preporuka. Bar osrednja izolacija, da se proguta žaba od investicije 1200e sa ugradnjom i već posle 2 sezone sprava počinje da zarađuje.
 
KM je lagano i bez žurbe duvala, hoće-neće što bi se reklo, dok je Luca odbijala bubrege i vrlo brzo stvorila neugodno vruću atmosferu u svojoj zoni dejstvovanja.
Pricali smo vec ranije na ovom forumu vise puta da je to normalan rad KMTA i KMCC uredjaja... Fina , lagana - nezna modulacija bez nekih preteranih zaletanja.. Prednost ovakvog rada je veoma precizno odrzavanje temperature , nizak prag modulacijei dobar COP.. A mana je to sto klima (nekad kad mi to zelimo) odbija da isporuci velike kolicine toplotne energije od jednom pa se tako posle npr. nekog jaceg luftiranja ipak treba malo sacekati da se temp. u objektu lagano povrati.. Prica je ista i ako npr. upalis grejanje u objektu koji je predhodno bio samo dogrevan pa su zidovi i sve ostalo hladno..
 
To je meni od starta jasno, samo me kopka sto na dosta dijagrama o distancama, za ovu leđa-zid se navodi 15cm. Fujitsu zvanicno navodi 100 i vise milimetara.
 
Lepo si rekao, Fujitsu navodi 10+ cm, tako da nemas brige oko KMCC i ugradnje.
A i sudeci po slici, spoljna nigde okolo nema prepreka, tako da, nema tu problema.
A ovo izmedju 14LUCA i 12 KMCC, pa i 12 LUCA je jaca od 12 KMCC, ako pogledas manual-e od obe, ne dodju bas na isto, a i fizicki, spoljna od LU je veca, teza.
 
Zapravo, po tablicama gledajući, nije ništa spektakularno jača, iako je 14 (zapravo spoljnja je 18ka) i ima toliku masu i toliki protok vazduha.
Štaviše, u rasponu od -5 do +7 su gotovo izjednačene, s tim da u koraku od 0 do -5, LU ima neku slabu zonu rada, šta li, recimo 12KMCC je 10% jača na 0 stepeni, i zbacuje 4,45 kW, a Lu daje 4.06 na zadatih 24 stepena u prostoriji.
1709560784174.jpeg


U hlađenju je Lu jasan pobjednik
 

Prilozi

  • 1709560455909.jpeg
    1709560455909.jpeg
    329.5 KB · Pregleda: 14
  • 12Luca vs 12KMcc cooling hlađenje.jpg
    12Luca vs 12KMcc cooling hlađenje.jpg
    464.8 KB · Pregleda: 15
Fina, lagana, nezna, nece da se zaleti kada treba, pa zato ima dobar COP i precizno odrzavanja temperature...sta sve necu procitati ovde :)

Ta klima nije neki bauk, vec klima kao i svaka druga i treba da krene da gruva vrelo i da dize na 1.5+kw snagu kada treba da nadoknadi veliku temperaturnu razliku, a ne da bude nezna i fina.
Odalji tu klimu od zida, pogotovo sto si je zatvorio cevima, verovatno imas solidno manji protok vazduha nego sto bi trebao da imas, cime pored kapaciteta, gubis i na efikasnosti.
Ako klima nece drasticno da digne snagu kada joj dosta dignes temperaturu, reklamiraj je, nije ispravna.
 
Pazi, hoće ona povući, ali kad naguram 26-27 komandu, pa ne vjerujem da je neispravna. Opet, i to ne radi ni upola žustro kao Luca (doslovce nepogodu napravi), zbog toga i sumnjam da ju instalacija guši.
Ovako sama od sebe, ako je zadano 23-24, a izluftaš prostoriju, ne sikira se mnogo i ne žuri previše, pojača ona, ali ni približno koliko bi trebala da to brzo nadoknadi.

Inače, otkad sam stavio u galeriju i spavaću one termalne boje, razlika u temperaturi mizerno padne pri luftanju. Nakon 10 minuta stroge promaje (istok-zapad balkon, i jedan prozor na jugu), a vani je oko 6-7 stepeni, jedva uspijem da spustim na 20,5, ponekad sekund ispod 20, a držim sprat na 21-22.
 
Ta klima nije neki bauk, vec klima kao i svaka druga i treba da krene da gruva vrelo i da dize na 1.5+kw snagu kada treba da nadoknadi veliku temperaturnu razliku, a ne da bude nezna i fina.
Ne. Tako treba da radi klima koju si ti zamislio kao idealan klima uredja sto ne znaci da svi uredjaji treba da rade tako... KMTA i KMCC serija ne radi tako. Ko zeli posle luftiranja u roku od 5 min uragan i toplotu u objektu onda treba da izbegava ovu seriju. Sve ostale karakteristike ovih modela su po meni tip top i vise puta su pohvaljene na ovom forumu.
Opet, i to ne radi ni upola žustro kao Luca (doslovce nepogodu napravi), zbog toga i sumnjam da ju instalacija guši.
Nista se ne brini , ta klima radi sasvim normalno. Stavis je na temp. koja ti odgovara i pusti je da odradi svoje.. Ako bas posle nekog jaceg luftiranja ne zelis cekati da se prostor ugreje onda ti je najbezbolnije da stisnes powerfull dugme ...
 
Pazi, hoće ona povući, ali kad naguram 26-27 komandu, pa ne vjerujem da je neispravna. Opet, i to ne radi ni upola žustro kao Luca (doslovce nepogodu napravi), zbog toga i sumnjam da ju instalacija guši.
Ovako sama od sebe, ako je zadano 23-24, a izluftaš prostoriju, ne sikira se mnogo i ne žuri previše, pojača ona, ali ni približno koliko bi trebala da to brzo nadoknadi.

Inače, otkad sam stavio u galeriju i spavaću one termalne boje, razlika u temperaturi mizerno padne pri luftanju. Nakon 10 minuta stroge promaje (istok-zapad balkon, i jedan prozor na jugu), a vani je oko 6-7 stepeni, jedva uspijem da spustim na 20,5, ponekad sekund ispod 20, a držim sprat na 21-22.
Njoj treba veliki protok vazduha da bi uspela sto vise toplote iz istog da izvuce.
Ako ti nabije snagu, a ne da vreo vazduh, onda je sasvim moguce da je prigusena.
Ne postoji klima koja na ovim temperaturama ne gruva vrelo na maksimumu.

@ToMiCcc

Klimi ne raste COP nizom modulacijom, to prosto nema veze jedno sa drugim.
Da li je modulacija nezna, agresivna ili lagana(sta god to znacilo) nema dodirnih tacaka ni sa odrzavanjem temperature, ni sa efikasnoscu.
Ako neka klima daje 1.5kW toplote sa 300W snage, ona ima COP 5, a ako druga na 100W daje 400W toplote, ona ima COP 4 i smanjivanje snage pri moduliranju nikako nece uticati na COP.
To odredjuje konstrukcija klime, a ne visina modulacije.
Te klime sa 4.4 SCOP i A+ rejtingom nisu nista specijalno stedljive, rekao bih jedva prosek po efikasnosti.
 
To se barem da izmjeriti, uzeću od nekog IR termometar, a imam identične tri takve na objektu, samo su preostale dvije sa velikim nosačima montirane i imaju lufta oho-ho za leđima, pa ako je drastična razlika na T izduva, znam šta je činiti. Moram baš i kod majke izmjeriti, kod nje je odmaknuta možda 4-5 cm s leđa od zida, plus instalacija jedva metar i po.
 
To je i najbolje ako vec imas gde da uporedis, da ne radis nista bezveze.

Samo da znas, ne meri se IR termometrom temperatura vazduha, vec klasicnim sonda termometrom.
 
Nazad
Vrh Dno