Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Je l neko popunjavao skoro w-8ben formular na Upwork-u, i ako da, sta se stavlja u tax identification number? Stiglo mi veceras ovo da popunim, a ne secam se da l sam i sta sam popunjavao u proslosti. Imam firmu preko koje fakturisem klijentima, ali sam stavio Individual kao federal tax classification , i stavih svoj JMBG kao tax identification number.
Ne vidim smisao u tome da se stavlja PIB ili Maticni firme, jer koliko znam mi ovaj tax ident broj mi zvanicno nemamo u Srbiji?

1669749988093.png
 
Poslednja izmena:
To nema veze sa zakonom već sa bankama.
Banke donose procedure u skladu sa zakonima države u kojoj posluju i odlukama Narodne Banke. Ukoliko su ti zakoni i odluke restriktivne, ne može banka doneti proizvod koji nije u skladu sa istim, odnosno odobriti kreditiranje grupi kojoj nije dozvoljeno kreditiranje.

Tj može, ali uz 100% rezervisanja, što se ni jednoj banci ne isplati.

Možeš više o tome pročitati u Odluci NBS o klasifikaciji bilansnih stavki i vanbilansne aktive banke.
 
Je l neko popunjavao skoro w-8ben formular na Upwork-u, i ako da, sta se stavlja u tax identification number?
Davno beše kada sam to vadio pa se ne sećam detalja. Generalno, stranci nemaju SSN (Social Security Number, neki njihov JMBG) po kome bi se vodili u USA poreskom sistemu, pa mogu da dobiju na zahtev ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) koji onda upisuju na razne formulare.

Detalji na IRS sajtu:
https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number
https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/obtaining-an-itin-from-abroad
....

Ne bih znao da li ti je to baš neophodno za Upwork, ima sigurno ovde dosta njih koji rade tako.
 
Davno beše kada sam to vadio pa se ne sećam detalja. Generalno, stranci nemaju SSN (Social Security Number, neki njihov JMBG) po kome bi se vodili u USA poreskom sistemu, pa mogu da dobiju na zahtev ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) koji onda upisuju na razne formulare.

Detalji na IRS sajtu:
https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number
https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/obtaining-an-itin-from-abroad
....

Ne bih znao da li ti je to baš neophodno za Upwork, ima sigurno ovde dosta njih koji rade tako.

Ne pitam se mnogo da l je neophodno, moram nesto da upisem, u suprotnom imam blokadu za povlacenje novca : ) Glavna dilema mi je da li tu upisujem jmbg ili PIB firme, a naravno i moj knjigovodja pojma nema :)
 
Vreme je da se pojave knjigovođe specijalizovane za freelance i rad preko grane. Mogli bi sve da rade on-line sa on-line klijentima.

Eto ideja nekome za biznis.
 
Glavna dilema mi je da li tu upisujem jmbg ili PIB firme, a naravno i moj knjigovodja pojma nema :)
Razumem, ima ovde mnogo Upwork klijenata, neko će reći da li mora ta procedura strogo po USA propisima: dobijanje i upis njihovog ITINa umesto naših kodova.

Onda im se po PSu jednom godišnje (do sredine aprila) prijavljuje i porez na dobit u poslovanju na teritoriji USA, smor od papira, cela sveska obrazaca se dobije poštom. (Meni je svojevremeno bilo neophodno za NASDAQ, ITIN se lako dobije samo se ne sećam da li je za to ili banku tražena i overa "apostili" pečatom u sudu što verovatno sada rade notari... itd). Čisto sumnjam da neko odavde tako radi za Upwork, to je freelancer servis, verovatno samo JMBG ako prihvata...
 
Poslednja izmena:
Vreme je da se pojave knjigovođe specijalizovane za freelance i rad preko grane. Mogli bi sve da rade on-line sa on-line klijentima.

Eto ideja nekome za biznis.
Predlagao isto drugaru koji je "izašao" iz knjigovodstva pre cirka 1 godinu, nije hteo ni da čuje o tome a kamoli da priča. :)
Ja mu obećao internet prezentaciju besplatno da mu pomognem ali nije vredelo.
 
@ixinho

Koliko sam ja procitao po grupama na fb, ako imas firmu stavljas PIB, ako nemas stavljas JMBG. Pre nekoliko godina se isto to trazilo, tad sam stavio JMBG. Sad se nesto valjda menjalo u poreskom zakonu USA pa se zato opet popunjava taj formular, ovaj put sam stavio PIB (poreski identifikacioni broj) jer mi je logicno, u mailu pise da treba upisati Tax identification number, sto mu dodje na isto.

Ko nema firmu, njemu je JMBG poreski broj, jer poreska koristi JMBG za fizicka lica kod nas, neko je na fb u upwork grupi i okacio taj deo iz naseg zakona.
 
@ixinho

Koliko sam ja procitao po grupama na fb, ako imas firmu stavljas PIB, ako nemas stavljas JMBG. Pre nekoliko godina se isto to trazilo, tad sam stavio JMBG. Sad se nesto valjda menjalo u poreskom zakonu USA pa se zato opet popunjava taj formular, ovaj put sam stavio PIB (poreski identifikacioni broj) jer mi je logicno, u mailu pise da treba upisati Tax identification number, sto mu dodje na isto.

Ko nema firmu, njemu je JMBG poreski broj, jer poreska koristi JMBG za fizicka lica kod nas, neko je na fb u upwork grupi i okacio taj deo iz naseg zakona.

Thanks, stavicu PIB jer sam preduzetnik, a da li onda pod ovaj Federal Tax Classification ide individual ili nesto drugo, jer to nesto drugo menja obrazazac u w-8ben-E, sto je valjda obrazac za pravna lica, sta si ti stavio?
 
Stavio sam individual, jer sam preduzetnik (pausalac), sto je u nasem poreskom zakonu fizicko lice koje obavlja privrednu delatnost. Corporate bi bio d.o.o. kod nas.
 
Thanks, i ja sam preduzetnik, drugi oblik doduse, ali koliko znam svi oblici su fizicka lica i dalje, tako da stavljam PIB i individual. hvala jos jednom! : )
 
Poslednja izmena:
Mislim da su stavljeni pred svrsen cin - cim ti drzava daje 10 godina tj 120 mesecnih rata da se otplati dug (koji je svakako 'uteran na kvarno'), vec u startu kazu da su oni 'popustili' i da mesta za dogovor nema. A i sentiment po grupama je takav da mi se cini da nece od protesta biti nista.
 
Zdravo svima, pitanje za frilensing: Dobijam mesecno iznose manje od 32000din koliko je neoporezivo. Da li uopste treba nekome sta da prijavljujem da sam frilenser? Zaposlen sam u firmi a ovo je dodatni prihod. Time ne moram ni obavezno zdravstveno da prijavljujem..
 
  • Like
Reagovanja: tcp
Stavio sam firmu(pausal) u mirovanje tj zamrzao. Podneo zahtev za to u apr-u i online zehtev preko aplikacije e-porezi. Je l treba jos nesto da se uradi? Kako mogu da proverim da li imam neka dugovanja(osim za porez sto vidim preko e-porezi)? Kako mi ide zdravstveno sad?
 
Pa uvek treba da ide zdravstveno - ako sam nije zaposlen, onda preko zaposlenog clana porodice, ili preko Zavoda za zaposljavanje.
 
Devojka planira da počne da radi kao freelancer po jednom od ova dva nova modela poslovanja koji su krenuli od 1.1.2023, je l postoji negde neki zvanican info poreske uprave kako se neko prijavljuje na model a ili b?
 
Da li bi oni(majka npr) to plaćali dodatno?
Propisan je maksimalni prihod po clanu porodice da bi mogao da imas pravo na besplatno zdravstveno osiguranje i isti iznosi ~38000 dinara? ukoliko su vam prihodi veci od navedenog mozes/moras da placas samostalno oko 30 evra. Pricu sam cuo na nekom skupu pa je najbolje proveriti izneseno...
 
Devojka planira da počne da radi kao freelancer po jednom od ova dva nova modela poslovanja koji su krenuli od 1.1.2023, je l postoji negde neki zvanican info poreske uprave kako se neko prijavljuje na model a ili b?
Tek treba da naprave online platformu i puste u rad sa objašnjenjem.
Zdravo svima, pitanje za frilensing: Dobijam mesecno iznose manje od 32000din koliko je neoporezivo. Da li uopste treba nekome sta da prijavljujem da sam frilenser? Zaposlen sam u firmi a ovo je dodatni prihod. Time ne moram ni obavezno zdravstveno da prijavljujem..
Dobro pitanje. Ja mislim da treba da prijaviš prihod, jer mora da postoji osnov. Inače si neki potencijalni terorista ili perač novca. Be obzira što nećeš platiti nikakav porez.
 
  • Like
Reagovanja: tcp
Zdravo svima, pitanje za frilensing: Dobijam mesecno iznose manje od 32000din koliko je neoporezivo. Da li uopste treba nekome sta da prijavljujem da sam frilenser? Zaposlen sam u firmi a ovo je dodatni prihod. Time ne moram ni obavezno zdravstveno da prijavljujem..

Moraces da prijavis preko te nove platforme kada je puste bez obzira da li si ispod tog neoporezivog dela ili iznad
 
  • Like
Reagovanja: tcp
Je l se za tu novu platformu i nacin frilenserskog poslovanja racunaju samo uplate na devizni racun ili neko moze da prijavi i novac koji se dobija na ruke? U pitanju bi bili muzicki casovi za koje ljudi cesto placaju gotovinski.
 
Devojka bi radila u lokalu, hoce da preseli posao iz prostora u kom zivimo, pa bi zato da regulise sve, a nigde ne mogu da se informisem dovoljno kako frilenser moze da naplati casove pevanja, da li je potrebna fiskalna kasa ili ne, i da li moze da radi u lokalu kao fizicko lice. Moj knjigovodja pojma nema, kao i jos dve razlicite knjigovdstvene agencije koje sam kontaktirao : )
 
Je l se za tu novu platformu i nacin frilenserskog poslovanja racunaju samo uplate na devizni racun ili neko moze da prijavi i novac koji se dobija na ruke? U pitanju bi bili muzicki casovi za koje ljudi cesto placaju gotovinski.
Koliko sam ja razumeo racunaju se samo uplate na devizni racun, tj cilj svega ovoga je da regulise rad fizickih lica sa inostranim firmama, tj primanja uplata od stranih firmi
 
Gledam nekog knjigovođu na instagramu i njegove objave...
Po njemu se sve oporezuje tj isto je kao da su legle pare na devizni račun ili na PP ili na Payoneer + po njemu i WU se oporezuje.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-09-21-15-58-214_com.smartgalleryllc.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2023-01-09-21-15-58-214_com.smartgalleryllc.gallery-edit.jpg
    164.4 KB · Pregleda: 69
  • Screenshot_2023-01-09-21-14-35-090_com.instagram.android_1.jpg
    Screenshot_2023-01-09-21-14-35-090_com.instagram.android_1.jpg
    120.4 KB · Pregleda: 69
Gledam nekog knjigovođu na instagramu i njegove objave...
Po njemu se sve oporezuje tj isto je kao da su legle pare na devizni račun ili na PP ili na Payoneer + po njemu i WU se oporezuje.
A on zasniva svoje mišljenje na kom primeru iz prakse? Živo me zanima taj slučaj nekoga ko je prijavljivao poreskoj svoje prihodne na PayPal-u i plaćao porez na novac koji video Srbiju nije.
 
Nazad
Vrh Dno