Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Koliko sam ja razumeo racunaju se samo uplate na devizni racun, tj cilj svega ovoga je da regulise rad fizickih lica sa inostranim firmama, tj primanja uplata od stranih firmi

A on zasniva svoje mišljenje na kom primeru iz prakse? Živo me zanima taj slučaj nekoga ko je prijavljivao poreskoj svoje prihodne na PayPal-u i plaćao porez na novac koji video Srbiju nije.

Treba da se razume, po poreskim zakonima svih iole uređenih zemalja na svetu, novac koji prolazi ispod radara je i dalje novac koji treba da se oporezuje.

Naravno da niko neće prijaviti keš iz ruke u ruku (moler), ili novac na računima nevidljivim zvaničnim organima (freelance), ali to spada u prikrivanje prihoda.
Legalno je koliko i vožnja 100km/h potpuno praznim putem na kojem provereno nema policije.

Država je sada samo našla način (u saradnji sa svim drugim državama) da novac iz inostranstva više ne može da se sakrije.
Kada pronađe način da vidi i ostale promete tipa moler (npr. potpunim ukidanjem keša), oporezovaće se i to.
 
Poslednja izmena:
Znači ipak mogu da mi naplate porez za novac koji dobijem na PP? iako taj novac potrošim preko neta a ne povučem ga na devizni račun.
 
Verovaću kad vidim. To samo pričaju knjigovođe koji se reklamiraju po netu da bi pokazali kako se razumeju i kako poštuju sve zakone. A ovamo sve rupe znaju, jer ih inače niko ne bi ni angažovao.
 
Dobro, perafilozof zna najbolje i slušajte njega, what could go wrong?!
 
Ko traži da se meni veruje? Ja prvi tražim dokaz i primer iz realnog života a ne suve teorije.
 
Evo ako meni bude stiglo ja se javim,jer sam imao uplate na PP.
 
Evo primer gde se vidi da se porez plaća na osnovu toga gde si rezident, a ne gde radiš.
 
Ima li neko iskustva kako prestati biti poreski rezident ako se boravi vise od 6 meseci van Srbije? U zakonu mi je nejasno, drugi uslov da centar zivotnih ili poslovnih aktivnosti nije u Srbiji. Sta bi to moglo da znaci? Treba li odjava prebivalista ili tako nesto i sta ako se i dalje poseduje neka imovina u Srbiji...
 
Evo primer gde se vidi da se porez plaća na osnovu toga gde si rezident, a ne gde radiš.

Ima li neko iskustva kako prestati biti poreski rezident ako se boravi vise od 6 meseci van Srbije? U zakonu mi je nejasno, drugi uslov da centar zivotnih ili poslovnih aktivnosti nije u Srbiji. Sta bi to moglo da znaci? Treba li odjava prebivalista ili tako nesto i sta ako se i dalje poseduje neka imovina u Srbiji...

Dušan se nije odjavio iz Srbije kada je otišao preko granice. Poresko nema pojma da on nije u Srbiji i samim tim on ostaje poreski obveznik u Srbiji.
Sledeći je problem što su mu porodica i deca i dalje u Srbiji (bar po pisanju teksta u medijima), te je njegov "centar životnih aktivnosti" i dalje zapravo u Srbiji.

Oni koji su bili bez porodice u Srbiji (samci, bez žene i dece) a preko granice, i nisu se odjavili, možda se i provuku uz dokaze da su zaista živeli i prihodovali van zemlje.
Oni koji su bili van zemlje a porodice su im živele u Srbiji, po našim ne baš jasno definisanim zakonima ipak ostaju rezidenti vezanošću za porodicu.
To se možda može (retroaktivno) rešiti izjavama svojim i ženinim da zapravo nisu u braku i kontaktu, da su formalno iako ne i pravno zapravo razvedeni.
Mada su tada i te izjave lažne.

Poznajem nekoliko njih koji su zaista živeli van zemlje bez porodice u Srbiji (UAE i brodovi), i zaista mi nije jasno zbog čega se nisu odjavili iz Srbije?!?
Pitao sam ih, kažu mi "a zašto bih"?!? U principu, sada mogu biti u ozbiljnom problemu.

... ... ...

Kako prestati biti poreski rezident ako zaista ne živiš i ne radiš u Srbiji više od 6 meseci godišnje, ali i dalje nije da si zaista emigrirao i naselio se u DE, CH, UAE... ?
Nemam iskustva ali pokušavam da uđem u trag. Za početak treba u policiji da se odjaviš i daš izjavu da živiš u inostranstvu.
S' time da mi još nije jasno da li tada moraš prijaviti neku adresu boravka napolju. Pojam "off shore" ne prihvataju...
Npr. ako imaš rezident vizu za UAE, to će da prihvate, ali im tada treba i neka "adresa boravka".

Mornari su zaista poseban slučaj jer ne mogu imati adresu čak ni u inostranstvu.
 
Poslednja izmena:
Ovo je klasičan primer neusaglašenosti poreskog zakona Srbije sa realnom situacijom.
I tu mislim na činjenicu da čovek nije mogao da se odjavi (jer nije imao adresu na koju da se prijavi), a mora da plati i deo koji se odnosi na zdravstveno osiguranje koje nije mogao fizički da koristi, a sada mu traže da to retroaktivno plati.
 
U principu (ne držite me za reč), ali mislim da mornar mora da prijavi adresu sedišta brodovlasničke kompanije, ili adresu gde je konkretan brod prijavljen (brodovi određenih kompanija ne moraju biti registrovani u zemljama gde je sedište kompanije). Da bi se tu prijavio, mora od kompanije dobiti neku potvrdu da radi kod njih.

Konkretni Dejan, ne mogu ništa da tvrdim, ali opet, znam ih nekoliko koji jesu bili na brodu ili živeli van Srbije bez da su zaista emigrirali (realno nekoliko godina u kontinuitetu). Jedan par kompletno zajedno sa decom. Ali nisu ni pokušavali da se odjave u Srbiji i sve vreme su ovde zvanično bili rezidenti sa adresama u Srbiji. Čak su podigli onu pomoć od države za prvo i drugo dete. :cautious:

Pričao sam sa njima, stav je bio "a zašto bih se odjavio?!?".
Čak i ovi što jesu imali rezident vize i adresu van Srbije.

Sada će poreznici da se navade na takve.
 
Da postoji nacin da se odjavite iz jedne drzave, a ne prijavite u drugoj, svi bi koristili takve opcije. Kada stigne poresko resenje, morate doneti dokaz da niste rezident - a kako cete ga doneti ako nemate regularno registrovan boravak u drugoj drzavi?
 
Verovatno se ne odjavljuju jer gubis licnu kartu. Ako si pola pola negde, onda je cimanje svake godine to raditi. Ili sta ako si 6+ meseci van Srbije u par razlicitih drzava, kome porez onda.
 
I tada postaju poreski obveznici te druge zemlje, tako da slicna pravila vaze. Uglavnom je bolje u drugim zemljama ali ne mora da znaci. Da bi neko bio poreski obveznik druge zemlje on to mora zaista da bude, a ne na foru. Dakle, ili se odselis ili se ne odselis.
Verovatno se ne odjavljuju jer gubis licnu kartu. Ako si pola pola negde, onda je cimanje svake godine to raditi. Ili sta ako si 6+ meseci van Srbije u par razlicitih drzava, kome porez onda.
Ne postoji takav slucaj. Da bi negde boravio duze od turisticke vize, moras imati regulisan boravak, tj postajes rezident tu gde si regulisao boravak. Ako nigde ne boravis duze od 3 meseca, nego se setas, ostajes rezident u Srbiji.
 
Da jasno, ali si u Srbiji manje od 6 meseci, pa malo nelogicno porez 100%. Neke drzave imaju turisticke vize od 6+ meseci godinje (Tajland recimo, multi entry tourist visa), ali da, ne moze u kontinuitetu, nego se predje granica i vrati isti dan posle 60 dana. Sengen je 90 dana u poslednjih 180, itd...
 
Poslednja izmena:
Imamo i digitalne nomade koji mogu 3 meseca da budu na Tajlandu pa odu na 6 meseci u Kolumbiju pa se vrate u Srbiju na par meseci pa onda opet negde odu... Ne bi trebalo da budu rezidenti ovde a opet nemaju regulisan boravak drugde i ne zele da ga imaju. To je tek potpuno u pravnom limbu cini mi se.
 
Jutros me zvao drugar, koji je sada poštar a do pre koju godinu je bio po brodovima i naravno sve povlačio / primao preko Payoneer-a. 2 razloga:
  1. Stigao mu neki pozdrav od Poreske.
  2. U toku je štrajk Freelancera i poštari će najverovatnije da im se pridruže. Kako o ovome nema reči ni u kakvim medijima (nisam proveravao YT medije), zna li neko nešto o tome?
 
Da postoji nacin da se odjavite iz jedne drzave, a ne prijavite u drugoj, svi bi koristili takve opcije. Kada stigne poresko resenje, morate doneti dokaz da niste rezident - a kako cete ga doneti ako nemate regularno registrovan boravak u drugoj drzavi?

Baš tako. Negde se mora biti rezident da bi se iz Srbije moglo odjaviti. A u Srbiji jesi zvanično poreski obveznik dok se zvanično ne odjaviš.

Ako se nisi odjavio a jesi živeo i zarađivao van Srbije, imaš problem da retroaktivno moraš da dokazuješ da nisi bio rezident što može biti vrlo komplikovano i podvrgnuto sumnji od strane poreskog inspektora.

Ako jesi odjavljen (sada ne znam da li je poresko povezano sa MUP) ali tada ćeš svakako lakše prikazati poreznicima da nisi bio obveznik u Srbiji.
Čak je vrv. moguće da prilikom odjavljivanja u MUP isti postupak uradiš i u poreskom uz prilaganje dokumenata o promeni rezident statusa.
Tada te skidaju sa liste poreskih obveznika. To je uradio npr. Đoković.

Ako šetaš u više zemalja, ipak negde moraš biti rezident. Šta mislite zbog čega se u Dubaiu onako blesavo mnogo prodaju stanovi koji zvrje prazni?
Pa da bi bogataši mogli tamo prijaviti rezident status, time dobili pokriće za odjavljivanje u zemlji porekla u kojoj bi boravili manje od 6 meseci pa dalje time plaćali znatno niži stopu poreza koja važi u UAE.
Nije čak porez u UAE ni toliko nizak, koliko nije progresivan i nema drugih davanja.
Ili zašto toliko bogataša "živi" u Monaku ili Monte Karlu?!?
Život u takvim zemljama jeste skup, ali su stope poreza niske (ili bar nisu progresivne), jedina su davanja, pa je onima veoma bogatim povoljnije da imaju rezident status UAE, Monaka, Monte Karla i sličnih, nego da u matičnoj državi plaćaju sva zakonom propisana davanja. Ne samo poreze, nego sva davanja.


I tada postaju poreski obveznici te druge zemlje, tako da slicna pravila vaze. Uglavnom je bolje u drugim zemljama ali ne mora da znaci. Da bi neko bio poreski obveznik druge zemlje on to mora zaista da bude, a ne na foru...

Porezi se plaćaju u svim zemljama. Negde manje negde više. Ali nije problem porez. Nije on ni u Srbiji velik.

Velika su ostala davanja, za PIO i za zdravstveno osiguranje, koja kao takva ne postoje u nekim drugim zemljama. UAE npr.

Porez čak i kod nas ne plaćate ako imate regulisane prihode u zemlji koja sa Srbijom ima potpisan ugovor o izbegavanju dvojnog oporezivanja.
Tada porez plaćate samo u toj zemlji (i ipak ga plaćate (a on može biti niži nego kod nas)).
Ali kao rezident Srbije morate platiti PIO i zdravstveno, a to je veoma veliki procenat iz ukupne zarade.


Ovo ispade ozbiljna nauka da se raščivija koliko kome i kako treba platiti porez.

Baš to je problem jer bi država zapravo trebala da radi posebne pravilnike koji regulišu određene oblasti ako tu ima bar par stotina specifičnih korisnika (mornari, povremeni freeelance, redovni freelance, freelance kao dopunski prihod, freelance kao jedini prihod...)


Imamo i digitalne nomade koji mogu 3 meseca da budu na Tajlandu pa odu na 6 meseci u Kolumbiju pa se vrate u Srbiju na par meseci pa onda opet negde odu... Ne bi trebalo da budu rezidenti ovde a opet nemaju regulisan boravak drugde i ne zele da ga imaju. To je tek potpuno u pravnom limbu cini mi se.

Oni su samo ispod radara ali nisu legalni. Dok se ne odjave u zemlji iz koje su krenuli, tu jesu rezidenti i poreski obveznici.
A u većini zemlja se ne možete odjaviti dok ne dokažete rezident status u nekoj drugoj zemlji.

Ne može im niko ništa dok se ne pojave "kod kuće", i dok im se prihodi ne vide.
Globalizacijom bankarskog poslovanja i transakcija novca će i njima stati na put.
 
Poslednja izmena:
Pa plaćeni su od nas građana da obezbede nama građanima adekvatne zakone.
Neka pogledaju preko plota kako su njihove sposobnije kolege u drugim državama to isto rešili.
 
U toku su značajne izmene propisa većine zemalja da bi privukli "digitalne nomade" (one koji rade sa laptopa preko Interneta, a svejedno im je odakle).
Nude se razne poreske olakšice i sticanje radne/boravišne dozvole, pogotovu ako se ima visok prosek primanja ili se nešto investira kod njih. Negde čak nije potrebno ni boraviti, može sve da se obavi online. Posle toga zavisi da li postoji ugovor sa Srbijom oko dvostrukog oporezivanja.
Generalno, potreban je stručni savetnik (specijalizovana agencija) ako neko hoće da se time bavi jer je materija složena i često se menja, može lako da se saplete.
 
Nude se razne poreske olakšice i sticanje radne/boravišne dozvole, pogotovu ako se ima visok prosek primanja ili se nešto investira kod njih. Negde čak nije potrebno ni boraviti, može sve da se obavi online. Posle toga zavisi da li postoji ugovor sa Srbijom oko dvostrukog oporezivanja.
Generalno, potreban je stručni savetnik (specijalizovana agencija) ako neko hoće da se time bavi jer je materija složena i često se menja, može lako da se saplete.

Džaba, u Srbiji (ili iz Srbije)...

To što dobiješ radnu i boravišnu dozvolu "tamo negde", ne gubiš rezident status ovde ako ovde i živiš.
Tamo možeš da platiš porez na prihod koji može biti niži nego u Srbiji i biti oslobođen tog istog poreza u Srbiji, ako imamo ugovor o dvostrukom oprezivanju.
Ali dok jesi fizički ovde, PIO-a i zdravstvenog nisi oslobođen, makar imao 3 nomadske adrese.

I te zemlje što dozvoljavaju se digitalni nomadi "nasele" kod njih, da li svoje građane koji jesu fizički rezidenti kod njih oslobađaju od ostalih davanja koje "nomadski" rezident koji ne živi u toj zemlji ne mora da plati?
 
Nomadski rezident ne mora da plati razna davanja jer ne ostvaruje ni ista prava kao domaci gradjani vec daleko manja. Uostalom, te olaksice za nomade su uvedene jer se isplati davati ih, privlaci se cist kes u zemlju. Ne uvodi se da bi se zahebalo domace stanovnistvo...
 
Koliko sam skontao, našu državu interesuje jedino i samo koliko ima rezidenata, pa onda rebne svima po istom aršinu, ko će da se muči oko prilagođavanja i da izlazi u susret onima koji ih plaćaju.
Nego saberu broj i puta iznos.
Pa onda neki likovi zavuku ruku u džak i dele pare po svom nahođenju, ko u srednjem veku.
 
Jutros me zvao drugar, koji je sada poštar a do pre koju godinu je bio po brodovima i naravno sve povlačio / primao preko Payoneer-a. 2 razloga:
  1. Stigao mu neki pozdrav od Poreske.
  2. U toku je štrajk Freelancera i poštari će najverovatnije da im se pridruže. Kako o ovome nema reči ni u kakvim medijima (nisam proveravao YT medije), zna li neko nešto o tome?
Ako je s payoneera vukao na devizni racun, to mu dodje onda isto kao direkt uplata. Nije nista time postigao bio, samo proviziju payoneeru dao.
 
^ Mislim da je došlo do nesporazuma.
Koristio je (isključivo) Payoneer karticu. Sredstva je primao na nju, odatle je i trošio.
Ono gde se mi ovde bunimo je to na šta ja i @Jericho uporno upiremo prstom:
  1. Republika Srbija je 2019-e postala članica orzanizacije za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma... Ukratko - od tog trenutka je imala mogućnost da svako za koga država posumnja da je imao neku zaradu negde a nije prijavljivao matičnoj državi - mogla je pojedinačno da proverava ta lica.
  2. Kada je Payoneer otvorio predstavništvo u Republici Srbiji, on je morao da ispuni neke uslove koje NBS traži od banaka i finansijskih institucija. Jedan od tih uslova je da je Payoneer dužan da se ovde ponaša kao i svi ostali odnosno da prijavi svaku aktivnost državljana Republike Srbije NBS-u u skladu sa raznim zakonima pa i tim o poreskom oporezivanju odnosno o primanjima u poslednjih 5 godina. (Jasno je koliko je ovo bio pogrešan potez za tu istu kompaniju odnosno koliko su korisnika izgubili)
Iz nekog razloga, mnogi i dalje "čvrsto žmure" na ovo i ako je to postala realnost pa otuda dolazi do gomile ponovljenih postova i nesporazuma i ako je sve ovo navedeno dokumentovano ovde na forumu od strane kolege moderatora (ja lično učestvovao u diskusiji sa njim).
 
Nomadski rezident ne mora da plati razna davanja jer ne ostvaruje ni ista prava kao domaci gradjani vec daleko manja. Uostalom, te olaksice za nomade su uvedene jer se isplati davati ih, privlaci se cist kes u zemlju. Ne uvodi se da bi se zahebalo domace stanovnistvo...

Tako je. Imaš poreskog obveznika koji plaća neki mali porezšćić (samo onaj na prihod), a koji te kao osoba ne košta ništa jer ti nije stanovnik u zemlji, ne treba mu struja, lekar, penzija, gradska čistoća, autoput a ne može ni da glasa.

Sa druge strane, taj nomadski status "tamo negde" te ne oslobađa statusa rezidenta tamo gde jesi a samim tim ni ostalih finansijskih obaveza prema državi.
 
Nazad
Vrh Dno