Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Jedini način da se izbegne “radar”, je da se otvori račun van Srbije, da sredstva ležu na taj račun isključivo, a da se na našim bankomatima podižu euri i menjaju u menjačnici.
Tada si nevidljiv za poreski sistem Srbije.
Ali ovo je težak prekršaj.
 
Da, jeste prekršaj.

A čak ako i sada jeste ispod radara, svi log-ovi postoje kao i istorija transakcija, i lako je moguće da jednog momenta ta neka institucija uđe u sistem, istorija tvojih transakcija dođe do poreznika i da ti desi ovo što se događa pojedincima pa sa zgražavanjem iznosi u medijima.

Biti ispod radara je samo po sebi ilegalno. Ne samo od nedavno, nego oduvek. Ali tek od nedavno postoji "organizacija za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma..." koja je samo neko ko pokušava da onemogući promet novca ispod radara. I sve su bolji u tome.
 
Poslednja izmena:
Kako se oporezuje, recimo, to što meni prijatelj iz Francuske svaki mesec uplati 100 eura kao poklon? Nisam poslovao, nisam ostvario poslovnu "dobit", nemam klijente. A meni ima prava bilo ko da uplati tako malu svotu. Čak i par puta mesečno.
 
To što dobiješ radnu i boravišnu dozvolu "tamo negde", ne gubiš rezident status ovde ako ovde i živiš.
Znam, iako imam trajni boravak u Češkoj (trvalé bydliště) ja živim, radim i plaćam porez ovde.
Recimo, tamo ne mogu da vozim svoj auto jer sam rezident koji vozi "strani" auto na koji nije platio češki porez. 🙄
Ima tu raznih komplikacija, ali redukovanje troškova digitalnog nomada jeste popularan sport, uz verziranog savetnika.
 
Tako je. Imaš poreskog obveznika koji plaća neki mali porezšćić (samo onaj na prihod), a koji te kao osoba ne košta ništa jer ti nije stanovnik u zemlji, ne treba mu struja, lekar, penzija, gradska čistoća, autoput a ne može ni da glasa.

Sa druge strane, taj nomadski status "tamo negde" te ne oslobađa statusa rezidenta tamo gde jesi a samim tim ni ostalih finansijskih obaveza prema državi.
Posto vidim da se vec par puta pogresno navodilo, treba samo imati na umu da se mnoge stvari naplacuju direktno od korisnika a ne iz poreza. Struju, vodu, telekomunikacije naplacuju firme koje su profitabilne, nije to drzava obezbedila za dzabe, neki sistemi su digli kredite da izgrade infrastrukturu ali zauzvrat dobili pravo da to naplacuju, ostvaruju profit i vracaju kredite. Gradska cistoca prihoduje od takse za odnosenje smeca, kanalizacija isto, itd. Zdravstvo se opet finansira iz doprinosa, penzijsko takodje (ko uplacuje ima pravo i da koristi i jedno i drugo, s tim sto se deo dotira iz budzeta). Putevi se takodje dobrim delom finansiraju od putarina, zatim akciza i taksi za gorivo, registraciju automobila i slicno. Malo sta od onoga sto se cesto navodi da je obezbedjeno se dotira iz budzeta, koji opet puni to isto stanovnistvo. Treba samo imati svest da nista drzava ne obezbedjuje za dzabe vec uglavnom ljudi to sami sebi placaju ili preplacuju.
 
Jedini način da se izbegne “radar”, je da se otvori račun van Srbije, da sredstva ležu na taj račun isključivo, a da se na našim bankomatima podižu euri i menjaju u menjačnici.
Tada si nevidljiv za poreski sistem Srbije.
Ali ovo je težak prekršaj.

Pa da, racun mozes otvoriti gde hoces, ko je bio na "Work and Travel" u USA ima racun i karticu, moze to da koristi neograniceno, na pasos mozes otvoriti racun bilo gde.
Sad koliko vidim naredni korak oporezivanja je gledanje transakcija na bankomatima u Srbiji sa stranim karticama.
A za proveru stranih racuna nasih rezidenata, mislim da pola politicara ima strane racune. Strani racun je prekrsaj ali ima izuzetaka, moze da se opravda (pravno lice, ili neki izuzeci kao skolovanje, namenski racuni, itd... ali su vremenski ograniceni onda)
 
...redukovanje troškova digitalnog nomada jeste popularan sport, uz verziranog savetnika.

Sa njima treba biti oprezan jer se i oni ponekad zaigraju pa se bave iznalaženjem načina da novac ide ispod radara, a ne minizovanjem poreskih davanja.
Za neke transakcije i nije baš jasno da li su "ispod radara" ili su zaista optimizacija plaćanja obaveza.
 
Posto vidim da se vec par puta pogresno navodilo, treba samo imati na umu da se mnoge stvari naplacuju direktno od korisnika a ne iz poreza. Struju, vodu, telekomunikacije naplacuju firme koje su profitabilne, nije to drzava obezbedila za dzabe, neki sistemi su digli kredite da izgrade infrastrukturu ali zauzvrat dobili pravo da to naplacuju, ostvaruju profit i vracaju kredite. Gradska cistoca prihoduje od takse za odnosenje smeca, kanalizacija isto, itd. Zdravstvo se opet finansira iz doprinosa, penzijsko takodje (ko uplacuje ima pravo i da koristi i jedno i drugo, s tim sto se deo dotira iz budzeta). Putevi se takodje dobrim delom finansiraju od putarina, zatim akciza i taksi za gorivo, registraciju automobila i slicno. Malo sta od onoga sto se cesto navodi da je obezbedjeno se dotira iz budzeta, koji opet puni to isto stanovnistvo. Treba samo imati svest da nista drzava ne obezbedjuje za dzabe vec uglavnom ljudi to sami sebi placaju ili preplacuju.

Naveo sam primer zemalja koje navlače digitalne nomade da plaćaju porez kod njih, ali da ne žive tamo, te ne predstavljau nikakav aset tih država.
Digitalni nomad koji ne živi u toj zemlji samo plaća porez(čić), a ni jedan resurs zemlje niti troši niti korisiti.

Primere što si naveo, brojni ti veliki sistemi, da finasiraju se i funkcionišu na komercijalnoj osnovi iz plaćanja usluga, ali inicijalno se osnivaju i stvaraju iz budžeta.
 
Inicijalno se veliki sistemi osnivaju uglavnom iz medjunarodnih kredita i tako je bilo oduvek (od doba Kraljevine pa na dalje). Ali kako god, bilo da je kapital svez domaci (drzavni ili privatni) ili pozajmljeni strani u pitanju je profitabilna investicija na duze staze za drzavu (ili koji god entitet da je u pitanju). Sve ovo vazi i za razne delove infrastrukture ukljucujuci i puteve, zeleznicu, aerodrome...
 
Sa njima treba biti oprezan...
Ova koju znam, bivši korporativni advokat iz USA, prebacila se na freelancing i radi samo za digitalne nomade.
Nedavno dolazila u Hrvatsku jer misli da tamo ima interesantnih opcija 🤔, a pozvana i u Rumuniju od skupštinskog odbora za te nove propise kao savetnik.
Hoću reći, razmatra se sve od Paname do Estonije, osim nerazvijenih ostrva tzv. "poreskih rajeva", to se više nikako ne preporučuje.
Zavisno od tipa firme, vrste i obima posla traži se optimalno rešenje koje može biti kombinacija: firma u jednoj, računi u drugoj, a rezidencija u trećoj zemlji.
 
Kako se oporezuje, recimo, to što meni prijatelj iz Francuske svaki mesec uplati 100 eura kao poklon? Nisam poslovao, nisam ostvario poslovnu "dobit", nemam klijente. A meni ima prava bilo ko da uplati tako malu svotu. Čak i par puta mesečno.
To što si dobio 100€ je tvoja dobit i tako se i računa, kao dobit.
To da li si tih 100€ napravio ti ili si ih dobio, poreske organe ič ne zanima.
 
Jedini način da se izbegne “radar”, je da se otvori račun van Srbije, da sredstva ležu na taj račun isključivo, a da se na našim bankomatima podižu euri i menjaju u menjačnici.
Tada si nevidljiv za poreski sistem Srbije.
Ali ovo je težak prekršaj.
Можда нисам обавештен, који то банкомат код нас дозвољава директно подизање евра са картицом која није од те исте банке?
 
Ovo je klasičan primer neusaglašenosti poreskog zakona Srbije sa realnom situacijom.
I tu mislim na činjenicu da čovek nije mogao da se odjavi (jer nije imao adresu na koju da se prijavi), a mora da plati i deo koji se odnosi na zdravstveno osiguranje koje nije mogao fizički da koristi, a sada mu traže da to retroaktivno plati.
Ali ne plaća se zdravstveno koliko ga koristiš ga svi plaćaju jer tako sistem funkcioniše u celoj zemlji, znači duže ga jer je dužan, nebitno koristio ga ili ne, kako vam to nije jasno više...
To što on kao nije tu, dok je boravište ovde pa plaća porez na dohodak, plaća se i zdravstvo.
Isto tako i frilenseri, dok god oni žive u Srbiji oni su poreski obveznici a samim tim plaćaju i PIO i zdravstveno (po jednom osnovu). Uplate u PIO mu se kumulativno vraćaju kad ode u penziju a zdravstveno samo ide u sistem.
 
Naravno da ne, ali on nije ni mogao da ga koristi i da je hteo, a da je hteo da se odjavi, gde da se prijavi? Koja mu je adresa? Tihi okean?
Можда нисам обавештен, који то банкомат код нас дозвољава директно подизање евра са картицом која није од те исте банке?
Imaš na jednoj od onih tema, mislim da je payoner ili paypal, sad ne mogu da kopam, ali su ljudi podizali tako pare. Sećam se da je jedan otvorio račun u banci u Segedinu, na račun mu uplaćivao poslodavac pare, a on podizao kod nas.
Ponavljam, ovo je protivzakonito po svim osnovama.
 
Nema veze što ne koristi, to nije može-ne može nego mora. Kao i doprinosi za PIO ili porez, svaka zarada ga plaća, takav je sistem.
Verovatno može da se odjavi ali sa državljanstva i onda neće plaćati, biće stranac ko i svaki drugi.
 
Pozdrav svima.
Zanima me koji model bi preporucili nekom ko radi samo sa jednim inostranim klijentom? I pri tome su mesecna primanja preko 2000 eura, sa tendencijom da rastu vremenom? Nije u pitanju programiranje, bavim se Business Managementom, organizacijom i Project Managementom u manjoj meri.
Nakon nekoliko konsultacija, vise od godinu dana provedenih informisuci se preko neta, poznanika, i slicno - imam utisak da se nisam pomerio sa pocetne tacke.
Hvala unapred.
 
One man DOO ili nova pravila za freelancere sa kvartalnim plaćanjem poreza u iznosu od 30%
 
Zapravo mozes da budes i preduzetnik pausalac bez problema, potpuno je legitimno da budes frilenser i da saradjujes samo sa jednim klijentom, pod uslovom da on tebe zaista angazuje kao spoljnog saradnika po potrebi a ne po modelu za izbegavanje poreza koji su koristile nase firme za stalno zaposlene.

Dobro proceni vas poslovni odnos i prodji kroz pitanja iz testa samostalnostk, pa vidi.

Ako radis za tog klijenta full time samo remote, nemoj da se igras, onda bolje uzmi neki drugi model.
 
Ja sam čuo od nekoliko knjigovođa da se ne pravi problem ukoliko je saradnja sa stranim klijentom, čak i ako je jedan u pitanju -- ali, jelte, mora da bude inostrana priča.

E sad, problem je to što postoji gomila interpretacija zakona koji je, pritom, ofrlje napisan i suštinski nedovršen. Ko je u pravu izgleda da malo ko zna, ali od nekoliko strana sam dobio tu informaciju. Da li je "tačna," ne mogu lično da tvrdim.
 
Ljudima ne bi bio problem da plate porez koji bi bio normalan. A placati retroaktivno nesto sto nisi mogao da koristis je apsurd. Pouka je drzava nema para, pa ajmo na sve nacine da otimamo.
Sam naziv kaže da je naše zdravstveno osiguranje. Nije to neko paušalno plaćanje koje treba da koristiš. Plaća se minimalno uz nadu da neće zatrebati, a kada zatreba, mnogo bi više sve to u realnosti koštalo nego što su doprinosi.

Ta logika, plaćao sam nešto što nisam koristio bi imala logike kada jednom iskoristiš uslugu, da ti saberu što si plaćao i da iti ispostave račun koliko fali do pune cene usluge.

Inače se slažem da su nevidjeni lopovi, samo ta logika za zdravstveno osiguranje ne pije vodu.
 
Ja sam čuo od nekoliko knjigovođa da se ne pravi problem ukoliko je saradnja sa stranim klijentom, čak i ako je jedan u pitanju -- ali, jelte, mora da bude inostrana priča.

E sad, problem je to što postoji gomila interpretacija zakona koji je, pritom, ofrlje napisan i suštinski nedovršen. Ko je u pravu izgleda da malo ko zna, ali od nekoliko strana sam dobio tu informaciju. Da li je "tačna," ne mogu lično da tvrdim.
Tako je isto pričala i premijerka ali toga nigde na papiru nema - koliko sam ja uspeo da saznam od 2 udruženja frilansera sa kojima sam bio u kontaktu.
Dakle, možda negde postoji neka interna instrukcija tipa u ministarstvu finansija ali ko to može da potvrdi.

Kako god, možeš li mi pustiti neki kontakt tih kjigovođa, rado bi se konsultovao sa njima?
 
Zapravo mozes da budes i preduzetnik pausalac bez problema, potpuno je legitimno da budes frilenser i da saradjujes samo sa jednim klijentom, pod uslovom da on tebe zaista angazuje kao spoljnog saradnika po potrebi a ne po modelu za izbegavanje poreza koji su koristile nase firme za stalno zaposlene.

Dobro proceni vas poslovni odnos i prodji kroz pitanja iz testa samostalnostk, pa vidi.

Ako radis za tog klijenta full time samo remote, nemoj da se igras, onda bolje uzmi neki drugi model.

Pa sad sta je to "saradnik po potrebi" a sta "full time" to su te sive zone testa samostalnosti koje me i dovode do ludila poslednjih godinu dana i duze. Ja recimo imam nedelja kada radim punih 40 sati, a ima neretko i nedelja kada radim od 30-35 sati nedeljno. Nemam fiksno radno vreme, iako naravno postoji deo dana kada sam non-stop online prosto zato sto posao zahteva, nista drugo. Imam bukvalno svu slobodu da sebi skrojim radno vreme u toku nedelje, radim i vikendom.

Ja sam čuo od nekoliko knjigovođa da se ne pravi problem ukoliko je saradnja sa stranim klijentom, čak i ako je jedan u pitanju -- ali, jelte, mora da bude inostrana priča.

E sad, problem je to što postoji gomila interpretacija zakona koji je, pritom, ofrlje napisan i suštinski nedovršen. Ko je u pravu izgleda da malo ko zna, ali od nekoliko strana sam dobio tu informaciju. Da li je "tačna," ne mogu lično da tvrdim.

To smo naravno svi culi, ali naravno ne postoji nista zvanicno, niti verujem da ce se to i ozvaniciti.
Ostace diskreciono pravo famoznog testa samostalnosti i onoga ko ga bude tumacio sa strane 'zakona'.
Nikada nisam radio, niti planiram da radim sa domacim klijentom(ima).
 
Tako je isto pričala i premijerka ali toga nigde na papiru nema - koliko sam ja uspeo da saznam od 2 udruženja frilansera sa kojima sam bio u kontaktu.
Dakle, možda negde postoji neka interna instrukcija tipa u ministarstvu finansija ali ko to može da potvrdi.

Kako god, možeš li mi pustiti neki kontakt tih kjigovođa, rado bi se konsultovao sa njima?
To su meni iz moje agencije rekli, i gomila paušalaca prijatelja su isto rekli nakon pričanja sa njihovim knjigovođama-knjigovođstvenim agencijama. E sad, naravno, kao što ste već spomenuli, to nije nigde ozvaničeno, tako da se verovatno i ti ljudi vode nekim internim razmišljanjima i iskustvom. Mogu ti proslediti kontakt od ove moje agencije što mi rade to sve ali sumnjam da ćeš izvući išta konkretnije od ovoga što sam ja sad napisao. :cry:
 
Sam naziv kaže da je naše zdravstveno osiguranje. Nije to neko paušalno plaćanje koje treba da koristiš. Plaća se minimalno uz nadu da neće zatrebati, a kada zatreba, mnogo bi više sve to u realnosti koštalo nego što su doprinosi.

Ta logika, plaćao sam nešto što nisam koristio bi imala logike kada jednom iskoristiš uslugu, da ti saberu što si plaćao i da iti ispostave račun koliko fali do pune cene usluge.

Inače se slažem da su nevidjeni lopovi, samo ta logika za zdravstveno osiguranje ne pije vodu.
Logika je da neko treba da plati nešto što NIJE IMAO MOGUĆNOST da iskoristi, a morao je da bude rezident jer opet NIJE IMAO MOGUĆNOST da se prijavi na brod na kome je plovio.
 
Pa lepo ti je naglasio - zdravstveno je osiguranje. Neko eto treba da plati jer je dužan državi u kojoj ima prebivalište i državljanstvo i bla bla...
I autoosiguranje plaćaš pa ne iskoristiš a opet moraš da ga plaćaš ako misliš da učestvuješ u saobraćaju.
E pa isto tako moraš plaćati zdravstveno ako živiš u Srbiji i imaš zaradu. I ako ne platiš, budeš dužan.
 
Ova prica se vrti vec neko vreme za zdravstveno (pa bar 10 stranica).
Mora da se plati pa mora. Nisam mogao da koristim grejanje u oktobru pa sam ga svakako platio 9000.
Mislim da se ovde na forumu ne dobija ova bitka.
 
Nazad
Vrh Dno