Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

"Poreska uprava slaće rešenja samo frilenserima koji zarađuju više od 768.000 dinara godišnje." Bar smo konačno stavili tačku na ovo, i kolege koji su plašili druge sa polovinom ove sume mogu da prestanu.

E sad ovaj minimum za penziono od 7.720 dinara mesečno je stvarno gorka pilula. Pogotovo što je pod obavezno da se uplati, jer kod nas nema izbora državno - privatno za penziju.

Bolje jeste nego ranije, al eto na 500e prihoda mesečno, 58,500 din, oduzimamo A) 19.300 dinara ili B) 32.000 dinara pa onda A) 58,500 din.-(0.34*58,500 din.)-19.300 din. = 19,310 din. - 10% porez, -7.720 din. penziono, - 10,3% zdravstveno što znači da je namet: 1,931+1,988.93+7.720 din.=11,639.93 na zaradu od 58,500 din. skoro pa tačno 20%. ili pod B) 58,500 din.-32.000 din =26,500 din. - 20% porez, -7.720 din. penziono, - 10,3% zdravstveno što znači da je namet tada: 5,300+2,729.5+7.720= 15,749.5 din. što je oko 27%.
 
"Poreska uprava slaće rešenja samo frilenserima koji zarađuju više od 768.000 dinara godišnje." Bar smo konačno stavili tačku na ovo, i kolege koji su plašili druge sa polovinom ove sume mogu da prestanu.

E sad ovaj minimum za penziono od 7.720 dinara mesečno je stvarno gorka pilula. Pogotovo što je pod obavezno da se uplati, jer kod nas nema izbora državno - privatno za penziju.

Bolje jeste nego ranije, al eto na 500e prihoda mesečno, 58,500 din, oduzimamo A) 19.300 dinara ili B) 32.000 dinara pa onda A) 58,500 din.-(0.34*58,500 din.)-19.300 din. = 19,310 din. - 10% porez, -7.720 din. penziono, - 10,3% zdravstveno što znači da je namet: 1,931+1,988.93+7.720 din.=11,639.93 na zaradu od 58,500 din. skoro pa tačno 20%. ili pod B) 58,500 din.-32.000 din =26,500 din. - 20% porez, -7.720 din. penziono, - 10,3% zdravstveno što znači da je namet tada: 5,300+2,729.5+7.720= 15,749.5 din. što je oko 27%.
Da li je ovaj predlog modela uklesan u kamenu ili ima neke sanse da se to dodatno izmeni pre nego sto krene u primenu od 2023.? Nesto se i ne isplati raditi za 58500din a da ostane 46500.
Cuo sam za Native Teams pa ne znam kakva je to prica i da li pije vodu kada je neka mala zarada u pitanju, u trocifrenom rangu. do , 500, 600, 700 evra se ne isplati ovo navedeno. Videh komentare na vest i svi su ogorceni.
 
Iz nekog razloga oni ne zele da nude nesto sto odgovara frilenserima. Aj i 20% ok, ali malo se dobija za uzvrat, zene su u posebnom problemu sa trudnickim itd. Ne znam koji je razlog da nisu dali 10% i to je to. Mozda sto kukaju ljudi kako se mnogo vise placa kada regularno radis u nekoj firmi kad si prijavljen.
 
Kukaju poprilicno ali umesto da iskukaju da oni manje placaju oni bi da komisiji crkne krava.
Takodje ne kukaju sto oni imaju i sva prava koja sa radnim odnosom idu (koliko se ta prava postuju je druga prica) a frilenseri imaju nista.
I ja kao preduzetnik placam svasta-nesto sto mislim da ne bi trebalo pa opet ne zelim da frilenserima naplacuju eko taksu npr.
 
Istina. Ja nisam frilenser, samo me zanima za nesto dodatno ako uzmem da radim kako najbolje to regulisati. Ne isplati se sad kad ukinu ovo neoporozivo do 500e mesecno. Svakako, znam dosta frilensera i nikad nisam pomislio sto oni ja ne. Isto tako, kad su svi radili na pausal a bili u firmama i uzeli brdo para tako, nisam se smejao ili sladio kada su uveli tesst samostalnosti.
 
Znači od 1. Januara kad mesečno povučem na devizni sa PayPal-a makar bilo i 200€ država će da me oporezuje na tu cifru ili i dalje ide godišnji neoporezivi deo je do 6000€?
Izvinite što postavljam noobovsko pitanje ali ne kapiram...
 
Po ovom kalkulatoru,za opciju A ne moram nista da platim državi niti da prijavim poreskoj?
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-10-17-14-35-24-221_com.android.chrome-edit.jpg
    Screenshot_2022-10-17-14-35-24-221_com.android.chrome-edit.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 63
Predlog je relativno povoljan samo za frilensere koji prihoduju minimalne mesecne iznose., za ostale losa prica...

1k€ prihoda = 220€ porezi i doprinosi
2k€ prihoda = 520€ porezi i doprinosi
3k€ prihoda = 820€ porezi i doprinosi
4k prihoda = 1120€ porezi i doprinosi
...
 
To i jeste idea. Dobro za dopunu kućnog budžeta, a ako zarađuješ nekoliko prosečnih plata idi sine/ćero lepo u Preduzetnike ili osnuj D.O.O.
 
Sto je skroz u redu. Cak je na 1k eur i dalje manje nego da si PR programer/dizajner i sl.
Po meni je najveci dobitak tu ako ce im stvarno ici staz i zdravstveno kako kaze u tekstu sa prethodne strane jer kad vec placaju red je i da dobiju nesto
 
I dalje nema priče šta je sa onima koji freelance rade pored redovnog zaposlenja kod poslodavca u Srbiji?!? :unsure:
 
I dalje nema priče šta je sa onima koji freelance rade pored redovnog zaposlenja kod poslodavca u Srbiji?!? :unsure:
Pa nema jer niko neće time da se bavi, zaposlenje može da se menja iz meseca u mesec, njih briga samo devize koje primaš. Poenta je samo da se uzima porez i dodaci da se uzmu za zdravstveno i penziono na prihode građana preko deviznih računa.

Ti ako radiš već negde, kao i ja npr., moraš da platiš porez i da odeš u penziono da podneseš papire da si platio porez i uplatio PIO da ti upišu dodatni staž, tj. povećaju osnovicu za penziju za period za koji si uplatio. Zdravstveno ne možeš da uplatiš dva puta, tako da ti se obračunava samo jednom što ti skidaju tamo gde si prijavljen da radiš. Ovaj frelance posao ti je dodatak i ti za to platiš sve bez zdravstvenog.
 
Trenutno ovo sto je na snazi je ipak nesto sto je moralo da bude osnova, pored toga penziono i zdravstveno mora biti opciono. A porez max 10%. Ovo sto se nudi je cista oruzana pljacka od strane drzave.
Ne moramo da preterujemo, ne može država baš da dozvoli da ljudi ostaju socijalni slučajevi ili bez mogućnosti lečenja.
Po meni bi bolje rešenje bi bilo:
Penziono obavezno ali minimalan iznos.
Zdravstveno obavezno ali mogućnost korišćenja istog kao "vaučera" u privatnim klinikama.
 
To i jeste idea. Dobro za dopunu kućnog budžeta, a ako zarađuješ nekoliko prosečnih plata idi sine/ćero lepo u Preduzetnike ili osnuj D.O.O.
Sad baš upoređujem rezultate iz ovog kalkulatora iznad sa nekim podacima za DOO/preduzetnike i vidim da nema neke velike razlike, pogotovo kada se uzmu u obzir troškovi računovođe, utrošenog vremena, rizik vezan za test samostalnosti, itd.
Zanima me šta sam prevideo, pošto vidim da svi preporučuju osnivanje firme, pa ako neko ima link gde mogu tačno da se vide troškovi, bio bih veoma zahvalan.
 
Meni prvo što pada na pamet je extra porez za fizička lica. Drugo je što nema maksimuma za penziono i zdravstveno, procenat je, dok kada si u firmi, možeš imati platu i na tu platu maksimalan iznos za penziju i zdravstveno, jer je plata fiksna a dodatni profit upaćuješ sebi i podižeš bez ograničenja, dok ne dođeš opet do extra poreza za fizičko lice. Ali nisam stručan, neka neko potvrdi.

Takođe ti za firmu možeš da imaš odbitke za porez u smislu nabavke nove opreme, plaćanja raznih stvari.
 
Takođe ti za firmu možeš da imaš odbitke za porez u smislu nabavke nove opreme, plaćanja raznih stvari.
... ako je u PDV sistemu, kod paušalca je sve zaokruženo u procenjenu osnovicu.
Zanima me šta sam prevideo, pošto vidim da svi preporučuju osnivanje firme, pa ako neko ima link gde mogu tačno da se vide troškovi, bio bih veoma zahvalan.
Nisam skorije računao, ako neko jeste neka ispravi, generalno za IT:
 
Poslednja izmena:
Angažuješ familiju da svi budu freelenseri, ti radiš, a njima stiže novac. Podeliš par K€ na 4-5 osoba i niko ne plaća globu, daš svakom po 100 evrića paušal za uslugu i svi srećni.
 
Jel treba nešto da se nekome piše,javi da primam uplate sa PayPal-a do 250€ mesečno i da ne platim globu?
 
Jedan problem koji vidim, opet, ima ih koji po par meseci rade jedan projekat. Zatim im po završetku, klijent jednokratno isplati honorar za ceo projekat.
Taj mesec, ili taj kvartal, freelancer ima baš veliki prihod. A koji zapravo može biti njegova godišnja zarada.

I dalje freelance job pokušavaju da izjednače sa redovnim radnim mestom, sa redovnim i konstantnim prihodima.
 
Jedan problem koji vidim, opet, ima ih koji po par meseci rade jedan projekat. Zatim im po završetku, klijent jednokratno isplati honorar za ceo projekat.
Primiš novac na PayPal i isplaćuješ sebi na devizni svakog kvartala po malo. Meni se čini da za sad niko ne pravi frku oko PayPala već samo deviznog domaćeg. Veorovatni naši nisu uspeli još sa PayPalom da se dogovore oko pristupa podacima.
 
I ne samo da imaju pristup već i redovnu razmenu informacija.
 
Jedan problem koji vidim, opet, ima ih koji po par meseci rade jedan projekat. Zatim im po završetku, klijent jednokratno isplati honorar za ceo projekat.
Taj mesec, ili taj kvartal, freelancer ima baš veliki prihod. A koji zapravo može biti njegova godišnja zarada.

I dalje freelance job pokušavaju da izjednače sa redovnim radnim mestom, sa redovnim i konstantnim prihodima.
Pa šta je rad od par meseci projektno za jednog ili više klijenata nego vid redovnih prihoda? Uostalom većina onih koji rade kao freelancer-i rade zarad redovnih prihoda.

Ovaj predlog je najbolje sto je moglo da se izvuče, jedino što nije dobro su prava koja možeš da ostvariš tj. manjak istih u odnosu na druge vidove “zaposlenja”.
 
Pa šta je rad od par meseci projektno za jednog ili više klijenata nego vid redovnih prihoda? Uostalom većina onih koji rade kao freelancer-i rade zarad redovnih prihoda.
Problem je što ako imaš samo jednom samo jednog klijenta, ta uplata je jednokratna, u jednom kvartalu. Te ispada da imaš veoma velike prihode mesečno, u tom kvartalu. Što su ti to možda jedini prihodi u godini (čime su ti mesečni zapravo veoma mali) i što te to čini sitnim freelancerom nije nikoga briga.
 
Pa šta je rad od par meseci projektno za jednog ili više klijenata nego vid redovnih prihoda? Uostalom većina onih koji rade kao freelancer-i rade zarad redovnih prihoda.

Ovaj predlog je najbolje sto je moglo da se izvuče, jedino što nije dobro su prava koja možeš da ostvariš tj. manjak istih u odnosu na druge vidove “zaposlenja”.
Verujem da moze da se izvuce mnogo bolje. Izjednacavanje frilensera sa stalno zaposlenim je vide nego bezobrazno. I dalje je ovo pokusaj otimanja para od strane drzave
 
Onda ti savetujem da se priključiš pregovorima kako bi pokazao kako to može bolje :)
Sticajem okolnosti znam da ne može.

Uostalom, šta si ti očekivao? Porez od 10%? Porez mora da se plati, ne znam šta je tu otimanje od države?
 
Nazad
Vrh Dno