Šta je novo?

[E72] Zvanicna tema

Poz svima!

I ja sam vlasnik ovog fona nekih par mjeseci, ali nikako nisam nasao vremena da isprebacujem sve sto mi treba na njega (imenik, programi i sl) i pocnem da ga koristim kao primarni fon. Slanje imenika sa SE preko bluetootha nije upalilo, a nisam imao vremena za outlook cackanje, i cekao je ovaj period, da se malo vise sa njim pozabavim. A onda sam prije 5-6 dana otisao na put za NS (prvi put svojim autom), ubacio Garmina, i doslo mi je X puta da ga razbijem o beton koliko je cesto blokirao (tek sad citam da je to generalni problem). Imao sam jos nekih bagova sa njim, pa sam racunao da je to povezano, da je generalno s*eban firmware ili lose dekodiran i sl. Sad sam iscitao cijelu temu, i imam par pitanja:
1. Kako da ubacim novi firmware i da li postoji rizik da se tel pri tome zakljuca (navodno nije dekodiran, a na ovom topicu citam i da se ne moze dekodirati)? Da li da pratim ovo uputstvo:
http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=961208&postcount=4
(malo je mator post, 4 godine), ili sad ima neki drugi nacin da se mijenja product code? Srpski mi nije toliko bitan, rado bih ga ubacio, ako mogu da podesim tastaturu i za engleski posle, jer nju primarno koristim.
2. Tel ima opcije za izgovaranje imena i SMSova na eng i holandskom, pa pretpostavljam da je za holandsko trziste. Da li korektno izgovara kada se ubaci srpski, ili nije funkcionalno (bitno i zbog glasovnih komandi, ali prije svega za izgovaranje imena iz imenika pri pozivu)? Takodje, tastatura nije 100% odgovarajuca, pa tako kad pritisnem "!" dobijem "?", a za "!" moram da drzim pritisnuto "Q", i slicne gluparije, nadam se da ce genericki software to rijesiti.
3. Sad probam i ovo za 2D mapu za garmina, bas me interesuje da li ce blokirati (mada, totalno nebitno ako uspijem da ga valjano apdejtujem). Inace, nemam nista drugo od aplikacija instalirano (prije 4-5-6 god sam imao i isprobao maltene sve sto je izlazilo sa symbian, sad ne znam ni sta je aktuelno i zanimljivo, da li ima neki sajt sa review-ima popularnih aplikacija?)

Toliko od mene, nadam se da cu uspjeti da sredim ovo, inace sam ozbiljno razmisljao da ga se rijesim na bilo koji nacin, nikad me ni1 tel nije iznervirao kao ovaj, kad je poceo da baguje Garmin, a ja organizovao put potpuno se oslanjajuci na njega, samo uzeo adrese od ljudi (HTC Touch2 nikad nije pravio takve probleme).
 
Kada sam prvi put instalirao garmin, malo sam se mučio, dobro ajde mnogo, dok sam ubacio mape, POI, i dok je sve to počelo funkconisat. Imao sam čak i srpski jezik, međutim pucao je na svaki kilometar. Ili se totalno ukoči ili sam od sebe ugasi. Obrisao sam i instalirao ponovo, i sada radi ok. Međutim ja nevidim da ovaj garimin može biti upotrebljiv, dok on nađe satelite ja već stignem na odredište.
 
evo skracena verzija: jel moze da se mijenja kodni raspored tastature ako se ubaci Balkans FW? :p Ostalo cu sam da provalim...
 
evo skracena verzija: jel moze da se mijenja kodni raspored tastature ako se ubaci Balkans FW? :p Ostalo cu sam da provalim...
eto da odgovorim sebi: ne moze :p Ubacio sam genericki fw, mirise na dobro... :)
 
Gde dekodovati novije telefone iz E serije? Konkretno me zanima E52. Pretpostavljam da su to neki od vas radili i koliko je bilo to zadovoljstvo? Takodje me interesuje da li se neko igrao sa universal sim i karticom nekog od operatera sa cije mreze nije bio aparat?
 
Zna li neko kako da resim ovo?

Juce mi se fon sam istirpovao, izmenjao shortcutove u meniju biznis profila i uopste nije mogao da vidi fotke sa memorijske. A od jutros ne registruje ni mp3 niti video fajlove, nista sa kartice.

Kada odem na status memorije, pokazuje da na memorijskoj ima fajlova, komp ih isto registruje kada nakacim fon na usb, samo ih sam fon ne vidi. Ima li neko ideju?
 
Pitao sam na jednom stranom forumu, rekose mi da probam preko CMDa da ucinim sadrzaj memorijske vidljivim, sumnjali su da je sakriven.

Ako nekome zatreba, poveze fon na usb mod i u CMDu kuca :

attrib -h -r -s /s /d g:\*.*

Gde ce ono "G" zameniti slovom koje odgovara fonu na njegovom kompu.

Aj uzdravlje.
 
izasao novi fw 51.018, sad sam ga ubacio...
 
par sitnica tipa Ovi Contacts, meni licno jedina bitna razlika koju sam primijetio: automatsko zakljucavanje tastature konacno radi uvijek, na svim ekranima (sem ako aplikacija trazi da se ne zakljucava tastatura, tipa Garmin), smaralo me to opasno....
 
Ovo je change log za fw 51.018:

* Browser upgrade into 7.2.6
* Freestyle Baseline 3.0 (latest version) update
* QuickOffice upgrade into 6.2.439

o New languages introduced, Office 2007 compatibility

* OVI Music client Inc9Br5 update

o Music 3.0: full album purchase, PIN less activation

* Lotus Notes Traveller 8.5.1 update
* Smart Connect 1.3.55 update
* OVI Store 1.6 update
* OVI Files widget 1.2.3.0 update

Removals

* Windows Live removal

CHANGES AND IMPROVEMENTS

* New chat functionalities for the users
* Microsoft Office Communicator added to vanilla SW UDA content
* Nokia Messaging for Instant Messaging / Nokia Chat 2.0 added to vanilla SW UDA content
* Improved Email, Calendar and Contacts experience
* Performance improvements
* Stability and usability improvements
* Menu layout changes, among other things:

- Maps moved to Main menu from Applications - GPS folder
- Help moved from Main menu to Applications folder
- Main menu re-ordered
- SW update moved from Phone folder to main level of Control panel folder.
- Facebook, YouTube, MySpace, Bloomberg moved from Internet folder to Applications folder

* No changes to vanilla memory cards
* Altogether 450+ errors are fixed.

Mada koliko sam citao ljudi se mnogo zale na banalne stvari,tipa call Log ne radi :S: ,mali sat u donjem delu display-a su jos smanjili :wall:

screenshot0088.jpg


screenshot0091.jpg


i na jos dosta stvari,konkretno,da citiram sa nokia foruma:
The issues (Bugs)



1. When the Fn key is pressed the phone displays, (iFnkeyState = EFnKeyNone) at the top of the screen.
2. Adobe Reader down graded from version LE 2.5 to version LE 1.5
3. The Phone freezes frequently; Battery needs to be removed to resolve
4. The Time at the bottom right of the screen is in an annoyingly smaller font than before.
5. Calendar reminders are silent after the first auto snooze
6. The autolock feature works everywhere now. There is no way to set it to Standby only
7. Some of the software I installed are not compatibility after the upgrade.
8. QuickOffice is still v6.2.217 after hard reset it went to v6.2.558
9. There are problems using Ctrl/C and Ctrl/V for copy and paste in QuickOffice on Excel files.
10. The standby clock on the desktop keeps disappearing
11. Can't zoom pictures opening from "Gallery", you must open it through file manager to zoom.

...tako da trenutno uopste ne zelim posle ovoga da odradim ovaj zadnji update dok se sve ne iskristalise,ili izadje uskoro novi FW ako su stvarno sve ovo zasr**i :wall:
 
zurim, samo cu oznaciti sta mogu da potvrdim, a sa cim nisam imao problema:

1. When the Fn key is pressed the phone displays, (iFnkeyState = EFnKeyNone) at the top of the screen.- ne
2. Adobe Reader down graded from version LE 2.5 to version LE 1.5- da
3. The Phone freezes frequently; Battery needs to be removed to resolve - ne
4. The Time at the bottom right of the screen is in an annoyingly smaller font than before. da :d
5. Calendar reminders are silent after the first auto snooze ?
6. The autolock feature works everywhere now. There is no way to set it to Standby only - da (meni je ovo samo plus, kao kod svih telefona koje sam ranije imao, da se ne razmisljam jesam li izasao iz call loga prije nego stavim tel u dzep)
7. Some of the software I installed are not compatibility after the upgrade. - ne
8. QuickOffice is still v6.2.217 after hard reset it went to v6.2.558 - ?
9. There are problems using Ctrl/C and Ctrl/V for copy and paste in QuickOffice on Excel files. - ?
10. The standby clock on the desktop keeps disappearing - ?
11. Can't zoom pictures opening from "Gallery", you must open it through file manager to zoom. - ne, cak je zumiranje sad brze, prije je nekad trajalo i po ~10 sec dok zumira i "iskristalishe" sliku...
 
A zasto update nije dostupan putem "nokia phone updater" ili "ovi suite" aplikacija?
 
meni jeste, a juce sam slucajno provjerio, ne znam ni kad je izasao (datum je u avgustu). Mozda zavisi od lokalne verzije, ja imam generic FW...
 
@joriq : znaci tvoj fon se ponasa skroz normalno? koji je product code za tvoj fon?
 
da me ubijes ne znam koji je product code :d Elem, sa liste koju sam nasao na netu sam izabrao prvi genericki, ako sta znaci. A sad sam probao npr. nesto sto je sa starim FWom trajalo godinama: slikam nesto, zatim udjem u album, pogledam sliku, i kad hocu da izadjem iz albuma i vratim se na fotografisanje, to je nesto bas sporo islo. Sada je osjetno brze (mozda je i do mog primjerka telefona, ali eto). I garmin radi i ne blokira :) Probacu ga sjutra, idem za Pariz, pa Singapur, ako bude blokirao kao prije 3-4 mjeseca (nisam znao za taj problem sa starim FWom i Garminom), bice zamijenjen za parche pizze, a uzecu sebi neki HTC opet :p
 
Odradio sam update i posle toga hard reset za svaki slucaj... Na prvu sam prometio da su stvarno smanjili mali sat u donjem delu display-a i to mi nije jasno zasto im je to smetalo pa su dirali ???:crash: a za druge bug-ve videcemo vremenom...
 
Nešto mi nije jasno... Imam telenorov E72, product code je 0591199 - Telenor Serbia RS Black v1. U opisu novog firmware-a na a2phone nema ovog product koda (podržava balcans), da li ja uopšte mogu da udarim update i ako mogu, koji, pošto ima njih 6.

RM-530_Europe_051.018_v8.05.exe
RM-530_Europe_051.018_v8.03.exe
RM-530_CareDP_7.0_051.018_APAC.exe
RM-530_CareDP_2.0_051.018_LTA.exe
RM-530_CareDP_8.0_051.018_EUROPE.exe
RM-530_CareDP_7.0_051.018_MEA.exe

Hvala unapred.
 
^ *#0000# check for updates ,pa ako ima moze tako da se odradi update, ili preko PC-a sa NSU ako je uopste odradjen fw 51 za Telenor :trust:
 
Kupio sam doticni E72 pre desetak dana u Telenoru i imam jedno pitanje.
Uz telefon sam dobio karticu od 4GB ali je ona poprilicno puna... Slobodno ima oko 400MB a nista do sada nisam snimao na nju osim Opere Mini koja ide uz KLIK akciju.
Folder na kartici koji zauzima mnogo mesta na kartici je "cities"(2.94GB). U njemu su folderi "diskcache", "MapLoader" i 3 fajla sa .TTF ekstenzijom.
Smem li obrisati ceo folder bez straha da cu nesto zeznuti?
 
Na memorijskoj kartici dolazi navigacija koja je fabricki instalirana, ali ne znam da li je uopste funkcionalna za Srbiju. Ja sam formatirao memorijsku pa cu sam instalirati Garmin i ostale programe.
 
Stigao je i najnoviji Telenor update za FW. Od danas je u opticaju.
 
^Centrino i ja sam uzeo u telenoru e72 i jos uvek imam soft 031.023 i nikako ne mogu da ga update! Ne znam na koji ste vi nacin to uradili? Ja sam na *#0000# pa check for up. i kaze da nema a znam i vidim da je izasao novi update.

I da imam mali problem sa instalacijom aplikacija, neke aplikacije hoce a neke nece kaze da je sertifikat istekao ili tako nesto, imate li slican problem?

edit: I jos jedan problem, kada povezem ga sa kompom sa ovim PREkratkim kablom nikako ne mogu da izaberem opciju "PC suite", a sve ostale mogu i hoce da rade savrseno, samo kada izaberem PC suite on nece da krene nego mi izbaci da biram opet. Inst sam novi ovi suit i nsu.




Ovo mi je prvi symbian tako da sam malo nov, pa me razumite.
Hvala unapred na odg.
 
Poslednja izmena:
Utisci posle 2 dana koriscenja sa updateom:
- baterija duze traje, rekao bih par sati
- telefon radi brze
- oko 3 MB rama vise slobodno u odnosu na prethodnu verziju

do sada, jedina stvar koja me nervira je smanjen font sata pored desnog tastera...

kakva su vasa iskustva?
 
sve radi ok, koliko vidim, samo ne znam do cega je, ali me IZLUDJUJE to sto sad, pri snimanju klipova, video pocinje da shtuca (snima, snima, pa ukoci na sekund, i sve tako). Sreca pa sam konacno kupio novi fotoaparat, inace ne bih imao ni 1 klip sa nedavnog putovanja :) Jel moze jos neko ovo da provjeri?
 
^^^ Meni se to desava i sad,sa novim fw-om ,a desavalo mi se i pre :mad:
 
Nazad
Vrh Dno