Šta je novo?

DVB-T2

Ovog vikenda sam dobila obećanu spoljnu mrežastu Micron antenu, pa sam je isprobala i sada sve radi kako treba. Pojačivač na njoj se napaja preko set top box-a, a antena se nalazi na tavanu. Hvala vam svima na pomoći, problem je stvarno bio u (slaboj) sobnoj anteni.

Za kraj, još jedno pitanje. Pošto sam primetila da mi mrežasta antena funkcioniše i bez napajanja, ali samo onda kada središnju žicu (bez izolacije) koaksijalnog kabla provučem i kroz prve metalne delove pojačivača (tamo gde su + i -) , a i kroz onaj drugi deo iza, da li mogu tako da je koristim, a da se ništa ne ošteti? Naravno, u tom slučaju je napajanje antene u set top box-u isključeno.
 
Bolje tako pasivno nego sa pojačivačem jer oni lako crkavaju a u tom slučaju se u potpunosti gubi signal.
 
Na konkursu za dodelu 4 mesta nacionalnih frekvencija (peta davno zaboravljena izgleda za sada nije u planu) prijavilo se cak 14 televizija:
1. Pink
2. Vesti
3. B92
4. Prva
5. BK
6. Una TV
7. Nova S
8. N1
9. KCN
10.TV2
11. Kurir
12. Tanjug
13. K1
14. Happy

Reklo bi se kakav medijski buckuris.
 
Poslednja izmena:
Nisam znao pa se iznenadih da je i u BiH pocela digitalizacija kanala u etru.

Ima li za BiH neka karta pokrivenosti?
Kako rade kanali u SA i blizoj gradskoj okolini?
Koji kanali su trenutno vidljivi u SA i okolnim prigradskim sredinama?

Da li sam dobro razumio da se digitalni signal sobnim antenama moze uhvatiti ako imamo direktan pogled ka predajniku?
Za jos bolji prijem treba spoljnja antena pravilno usmerena?
Da li ta spoljnja antena moze biti ispod krova (na tavanu) umjesto vani (prozor, spoljnji nosac na zidu i sl.)?
Smeta li crep i koliko prijemu signala ako je antena ispod krova, na tavanu?
Za jaci signal treba i pojacivac?
Da li je jedna pristojna spoljnja antena dovoljna za prijem svih signala (ili vecine) iz raznih ravaca, sa razlicitih predajnika i sta ako je na tavanu ispod krova (crepa)?

Kakva je slika na crt tv (katodnim) ako se koristi neki stb, a kakva je ako je stb i stariji LCD tv (nema dvbt2 podrsku)?
Koji stb koristiti?
Stb imaju svoj daljinski?
STB za SRB i BiH su isti, istih karakteristika i mogu hvatati u BiH ako su kupljeni u SRB?

Za sad ovo da pitam i bez brige smislicu ja jos pitanja na koje je odgovor ocit... javim se posle. :)
 
Treba ti pilo koji t2 stb, isti je sistem u Srbiji i Bih. I naravno, svaki risiver ima svoj daljinski
 
meni nije jasno šta znači peta frekvencija ako je sada digitalna tv, valjda je na jednoj frekvenciji više kanala
 
MUX predstavlja skup više TV programa koji se emituje digitalno, sa jednog predajnika, na jednom televizijskom kanalu (opsegu frekvencija).
 
moje ??? se odnosi na 5. frekvenciju koju si spomenuo
 
Moze preporuka za spoljnu antenu, treba mi za selo. Reljef nije naklonjen. Probao sam sobnu, ima slika ali secka i koči. Treba mi verovatno jača sobna ili dobra spoljna antena
 
meni nije jasno šta znači peta frekvencija ako je sada digitalna tv, valjda je na jednoj frekvenciji više kanala
Nije peta frekvencija, nego peta dozvola za emitovanje
Ali naši novinari su nepismeni pa ne umeju da objasne kako treba
Inače si u pravu, sve ide sa jedne frekvencije
 
Ostalo im je tako u glavi još iz analognih vremena, a i narodu je tako "lakše" objasniti...
 
pa fora je da sada mogu da povećaju broj tih dozvola na dosta više, zato pitam
kakve više frekvencije jbt
 
Četiri dozvole su već podeljene. Priča se da će možda petu dobiti neka televizija na jesen.
 
Ne prica se, raspisali su konkurs za petu dozvolu, odluka do kraja septembra valjda.
 
Je li probao ko ovo "čudo" od antene?


Kumova majka se zalepila za ovo, kontam da može da radi blizu predajnika, ali na 25km vazdušne linije plus stara nemačka kuća sa zidovima od metar, mislim da tu sreće nema.

EDIT: nađoh na Aliju za 5$ free shipping...
 
Poslednja izmena:
Ma sve te sobne antene su jako loše
 
Posle tokom nekog sportskog prenosa može da se "zalepi" na/o pod.
 
Posle tokom nekog sportskog prenosa može da se "zalepi" na/o pod.
Otprilike :D
Naručiću jednu iz Kine, jer me sad intrigira da je malo testiram, pošto mogu da je testiram na 2km vazdušnom linijom, i na 22km od predajnika. Uzeću ovu varijantu sa amplifajerom koji se napaja preko USB.
 
Da li ovakva antenica sa buvljaka moze da hvata dvbt2 signal na udaljenosti 5-7km (verovatno) ?
Koliko ona valja ako brdo donekle zaklanja direktan pogled na predajnik? (nisam siguran gde je tacno polozaj predajnika i da li ima direktan, otvoren pogled na predajnik)
Da li smeta metalna ograda IZA antene, pravi li problem prijemu i sl. ?

20220903_114332.jpg
 
Da li ovakva antenica sa buvljaka moze da hvata dvbt2 signal na udaljenosti 5-7km (verovatno) ?
Koliko ona valja ako brdo donekle zaklanja direktan pogled na predajnik? (nisam siguran gde je tacno polozaj predajnika i da li ima direktan, otvoren pogled na predajnik)
Da li smeta metalna ograda IZA antene, pravi li problem prijemu i sl. ?

Pogledajte prilog 354480
Hvataće signal sigurno na toj udaljenosti.
Probaj da je postaviš na što većoj visini, recimo 7-10 metara ako je moguće.
 
To je neka kopija Loga-3 antene, prilično usmerenog polja je,
neophodno je da ima optičku vidljivost, a 20-25km pokriva bez problema
 
Nazad
Vrh Dno