Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
deder da vas malo popišam, da vam se glave ohlade.
Ako moze malo kulturniji recnik bio bi zahvalan. Malo si ovde pretero. ->Da se razumemo ne pricam o stavu samo o nacinu iznsoenja tvog misljenja ..

@cryptofreedom -> mora da traje jos dva tri meseca barem i usput da izgine 2-3 miliona ljudi u gradovima te da Kijev lici na Grozni iz 2000-te kako bi ja imao vremena da se nakupujem ( sarkastican sam naravno ) ...

Ne znam gde ce kratkorcno cena da ide znam samo da kupujem koliko mogu kad stignem i to je to .. a dugorocno sam bull ..

P.S. Ne ocekujem famoznih 20-30x od ulozenog vec 2-5x od onoga sto ulazem i to za altove za (a za BTC bi bilo 2-3x od ulozenog ) ako je to los ROI onda ne znam sta je dobar ROI. Osim shortovanja usranove muskove propale tesle -> ali bolje da ne ulazimo u pricu o tom prevarantu ovde ..
 
Poslednja izmena:
Morbius a.k.a golden shower
 
Ono što je bitno da ste naučili iz ovog iskustva je da Bitcoin nije nikakvo digitalno zlato, ko do sad nije ukapirao, sad je valjda shvatio kad je definitivno video sopstvenim očima. Nema nikakve pozitivne korelacije u kretanju cene ta dva asset-a, ko mi ne veruje, nek pogleda chart. I oba su ekstremi, zlato je ekstremna sigurnost, kripto je ekstremna špekulacija.

Sad, zašto je sve to bitno, što vam ja ovo pričam? Zato što u ekonomiji postoje ti naizmenični ciklusi kad ljudi trče u špekulaciju i kad trče u sigurnost. Uzroci su verovatno psihološki, instinkt čopora. Kada potraje dobar period u ekonomiji, ljudi se opuste i preuzimaju sve više rizika, što dovodi do kreiranja velikih balona. Kada ti baloni puknu, krene period ekstremnog straha kada ljudi potpuno obratno, neće da rizikuju čak ni kada su šanse jasno na njihovoj strani. Kad je berza pukla 1929. na kraju ludih dvadesetih, ljudi su se masovno plašili da opet kupe stocks, berzanski indeksi se nisu oporavili 30 godina. Kad je berza pukla 1957. nakon dugog ekonomskog blagostanja posle drugog svetskog rata, okidač je bio pandemija gripa, opet je trebalo berzi 30 godina da opet dostigne pređašnji vrh.

I zato treba da znate gde smo u tim ciklusima.
Imali smo period dugog ekonomskog blagostanja i kreiranja balona. ✅
Špekulacija je na sve strane. ✅
Istorijski uslovi su ispunjeni da krene period ekstremnog straha od rizika kada ljudi beže u zlato. 1929. i 1957. su ljudi konkretno bežali u keš, pošto je novac imao zlatnu podlogu, danas nema.

Još jednom da kažem, ne znam hoće li kraj špekulacija i početak straha biti sada ili kasnije ove godine, ali u nekom trenutku mora da dođe, tako svet funkcioniše. Gledajte kada se to desi da ne budete u špekulativnim asetima, osim ako ste eventualno raspoloženi da ih držite 30 godina kako bi povratili svoj ulog.
 
Generalno, bez uvrede, gomila gluposti... Pa te 1929, ili tu neke godine, zena je pala u komu i probudila se posle 10-tak dana i doktori su bili sokirani kako je tako dugo spavala, jos se nije znalo ni za komu. Hocu reci da su se mnoge stvari promenile, i ljudi ne reaguju vise bas isto na sve kao ranije. Ta tvoja mracna predvidjanja, pocetak straha je sada ili kasnije ove godine je cisto nagadjanje i nema veze sa mozgom. Nakupuj se zlata, i ne mraci ovde ljude koji kupuju kripto u nadi da ce bar malo popraviti svoj zivot ovde i olaksati svojoj porodici. NE secam se kada si poslednji put ovde na temi napisao nesto pametno na temu cene, sto je i tema, vec si samo mracio i trabunjao o zlatu... To mozda samo ti podstices neki strah, sta li... Pa i ne ide ti bas...
Sto se konkretno pisanja tvog tice i hladjenja bilo cega, bolje da ti ne odgovaram, jer zelim da ostanem na forumu, neka ostane na tome idi pisaj, pa se stisaj...
 
Ti kad krene da pada btc ideš sa "eto jesam li vam rekao", kad krene za nepuna 24h da se penje i vraća gde je bio ideš sa "samo da znate doći će krah kad tad" i tako u krug.

Vidi samo izbegavaj to "pišanje po našim glavama", degute je.
Ne znam čemu to proseravanje.
 
Verujem da je morbius vezano za pojam "morbidan", ali ok taj si pseudomim sam sebi dao, samo potrudi se da u svojim komentarima ne vređaš ostale članove foruma. Pozdrav
 
Moze biti zanimljiv naredni period, rusi ce biti u finansijskoj blokadi, jedan od nacina da prenose lovu je kripto, pa mislim da su moguci i neki skokovi.
 
Verujem da je morbius vezano za pojam "morbidan", ali ok taj si pseudomim sam sebi dao, samo potrudi se da u svojim komentarima ne vređaš ostale članove foruma. Pozdrav

Imam ekstremno redak poremećaj, nedostaje mi centar za empatiju u kori velikog mozga. Jedna od posledica je da ne mogu lako da odredim šta je uvredljivo, pogotovo kad je humor u pitanju.
 
Verujem da je morbius vezano za pojam "morbidan", ali ok taj si pseudomim sam sebi dao, samo potrudi se da u svojim komentarima ne vređaš ostale članove foruma. Pozdrav
Morbidus 😁
Ne znam jel ikada napisao nesto pozitivno.
Sve u svemu cena se fino i odrzala, ovo je drugi put da se odbijamo o 35K tako da mislim da sno nasli dno. Cena je lepo odskocila i mislim da smo najgore prosli.

Sutra uvece krece signal za MW btw ;)
 
Slazem se da se BTC drzi odlicno, uzimajući u obzir sve okolnosti na geopolitičkoj sceni.

Meni se svidja kako FTT izgleda na ovom 1D chartu, samo long term...

Screenshot (168).png
 
Ono što je bitno da ste naučili iz ovog iskustva je da Bitcoin nije nikakvo digitalno zlato, ko do sad nije ukapirao, sad je valjda shvatio kad je definitivno video sopstvenim očima.

Da dobro si rekao... nije BTC digitalno zlato, kao sto nece zamjeniti dolat odnosno FIA...
BTC je pandam zlatu, odnosno kao sto je zlato fiksna jedinica (bar je nekad bila) novcu tako je BTC fiksna jedinica kriptu.. tako da na mnogim mjestima vidis konverziju koliko kosta u BTC kao osnovnu.... ako si razumjeo sta hocu da kjazem...
drugo naravno da BTC ili bilo koji coin nece istisnuti standardni novac ... mozda bi mogli neki od stablecouna tipa usdt ili neki zvanicni koin od neke drzave (centralizovani) i da postoji kao digitalna valuta (ne kao virtuelna)... ali BTC i ostali coin-i su samo jos jedan nacin placanja u moru drugih valuta... sto digitalnih...virtuelnih...papirnih... gvozdenih... isl. jer na kraju krajeva novac je samo roba sa kojom se trguje.... (to je isto kao da kazemo da ce trampa da se vrati i zbaci novac iz upotrebe... glupost)
 
Generalno, bez uvrede, gomila gluposti... Pa te 1929, ili tu neke godine, zena je pala u komu i probudila se posle 10-tak dana i doktori su bili sokirani kako je tako dugo spavala, jos se nije znalo ni za komu. Hocu reci da su se mnoge stvari promenile, i ljudi ne reaguju vise bas isto na sve kao ranije. Ta tvoja mracna predvidjanja, pocetak straha je sada ili kasnije ove godine je cisto nagadjanje i nema veze sa mozgom. Nakupuj se zlata, i ne mraci ovde ljude koji kupuju kripto u nadi da ce bar malo popraviti svoj zivot ovde i olaksati svojoj porodici. NE secam se kada si poslednji put ovde na temi napisao nesto pametno na temu cene, sto je i tema, vec si samo mracio i trabunjao o zlatu... To mozda samo ti podstices neki strah, sta li... Pa i ne ide ti bas...

Preporučio bih ti toplo knjigu "This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly". Kad je pročitaš, videćeš da se potpuno iste stvari u ekonomiji dešavaju već vekovima, a da ljudi uvek misle da se situacija promenila i da će rezultat ovaj put biti drugačiji.

I uvek ta priča kako sam ja negativan. Netačno, ja sam samo realan. Nisam alergičan na pare, volim da zaradim od špekulacije ništa manje nego bilo ko drugi. Samo imam dovoljno mozga da ne nasedam na priču o novoj realnosti. U svakom balonu sajevi poveruju u nova ekonomska pravila igre i njihov uspeh ih ubedi da su u pravu, dok samo odjednom više nije tako. Ne budi saj, budi morbius.
 
Preporučio bih ti toplo knjigu "This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly". Kad je pročitaš, videćeš da se potpuno iste stvari u ekonomiji dešavaju već vekovima, a da ljudi uvek misle da se situacija promenila i da će rezultat ovaj put biti drugačiji.

A ti pokušaj pročitati Skeleton Crew, I Am Legend , Books of Blood... videćeš da ima dobrih strava i van ekonomskih strava, ozbiljno.
 
I takođe, koliko je zlato još uvek bitan asset, cena je za samo par sati jutros porasla za preko 100 evra, napravila ATH i potpuno mi izbrisala sve gubitke na kriptu. Nisam ja vama bezveze ponavljao da ga kupujete na vreme, jer ono sad prolazi kroz svoju standardnu unaffordium > unobtainium transformaciju koju su pametni trejderi najavljivali puno unapred.
ГОЛд.png
Nezgodno je kad hoćeš druge da popišaš a vetar duva u surpotnom smeru.

Naučili smo ovde da se drugi ne prozivaju i ne vređaju.
Savako ima pravo na svoje mišljenje i kao i da misli da je nečije mišljenje pogrešno, no sve može na fin i kulturan način da se napiše.
 
Ko je njega za ovih 10 godina (po)slušao, sumnjam da mu je ostao neki dinar da kupi konopac da sebi prekrati muke.
 
A ti pokušaj pročitati Skeleton Crew, I Am Legend , Books of Blood... videćeš da ima dobrih strava i van ekonomskih strava, ozbiljno.

Nisam čitao Skeleton Crew, ostalo jesam.
Porast nezaposlenosti u SAD od 1% posredno izaziva smrt 40 hiljada ljudi, citat iz Big Short. Ne, nema boljeg horora od ekonomije.
 
Pogledajte prilog 336312
Nezgodno je kad hoćeš druge da popišaš a vetar duva u surpotnom smeru.

Mašiš poentu onoga što sam hteo da kažem, ili sam se ja loše izrazio. Kripto je trenutno najbolji risk-on asset, čak ni junk bonds ne donose ni blizu toliki potencijalni profit. Zlato je najbolji risk-off asset, takođe dokazano u dugom vremenskom periodu. To što se desilo juče je direktna potvrda šta se dešava kada dođe do promene iz risk-on u risk-off okruženje. Kako se onda raspoloženje među trejderima promenilo, nastao je potpuni obrt, zlato mi je palo, ali mi je kripto skočio. To je izuzetni volatility koji se normalno pojavljuje kada su baloni pri vrhu i zbog toga treba da hedžuješ, kao ja.

U šta čovek treba da ulaže zavisi od toga šta očekuje u budućnosti. Kako ja dugoročno očekujem risk-off trend, ja tako mic po mic povećavam zlato i smanjujem kripto u portfoliju, što preporučujem i ostalima. Svako nek radi kako misli da treba, ali ponavljam, istorijski je nemoguće da risk-on okruženje traje večno, a što duže traje, to će risk-off nakon takođe trajati duže.
 
Nisam te ja ništa spominjao.
Moje mišljenje da je zlato glupost i stvar prošlosti, što ne znači da treba biti all in crypto. Ima drugih hedge asseta
 
Nisam te ja ništa spominjao.
Moje mišljenje da je zlato glupost i stvar prošlosti, što ne znači da treba biti all in crypto. Ima drugih hedge asseta

Video si juče šta je bilo i još uvek misliš da je stvar prošlosti?
 
Tipican petak... morbius udavi sa zlatom i brigom za nase dzepove.

Sto se tice teme, uspeo sam juce ujutru sa to para sto sam imao da dokupim DOT i SOL.
SOL sam vec uvece prodao a DOT ostavljam jer ga sada imam u finom rasponu od 14.3$ pa do ~30$.

Verovatno je miran vikend pred nama tako da uzivajte u njemu!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno