Šta je novo?

DDR5 memorije (sve u vezi DDR5 memorija, tajminga, SR/DR itd)

Zato sam ti u Zen 4 threadu rekao da koristis poslednji alpha build CoreCycler
@NenadG Probaj da skineš najnoviju alpha verziju CoreCycler. Koju grešku ti je izbacivao CoreCycler, "low CPU usage" ili?
U toj verziji je ispravljen potencijalni false positive kod low CPU usage gresaka
 
Mislio sam da sam skuinuo poslednju. Hvala.
 
@danilo989

Bio si u pravu, sa najnovijom alfa verzijom pustio sam sva jezgra na CO all cores -25 i posle više od 7 sati (skoro 6 punih iteracija svih jezgara) nema ni jedne greške.

Definitivno jeste nešto do RAM-a i to ne da je RAM neispravan nego su neka podešavanja u pitanju. Moram da utvrdim šta tačno jer su gledajući tajminge mnogo male razlike između npr. EXPO I i EXPO tweaked (tREFI je kod tw na max, 65535 dok je kod EXPO I na 11677 [to bi trebalo da je vrednost za AUTO) a očigledno je da tweaked profil bolje radi.

Sa druge strane, kod onog Buildzoid-ovog profila je tREFI na 50000 a puca maltene odmah. Nešto je drugo u pitanju...
 
Tudja podesavanja ne moraju da rade i kod tebe kako treba. Drzi se EXPO tweaked ako je stabilno
 
Evo, nađoh ovo na Reddit-u...

In order of lowest performance to highest:

  1. Expo II: This is the ram's stock default expo settings. (-> Lowest performance)
  2. Expo I: Default Expo main timings + timing optimizations detected by asus on power on (-> tighter timings, better performance than Expo II).
  3. Expo Tweaked: only available for ram that was tested by asus in the labs. Asus has tested this ram and knows the best timings that work with THIS exact ram on this motherboard (-> best performance).
So, if you have Expo tweaked you are lucky. It's the best.

This is explained in detail in this interview with Juan Guerrero, senior marketing manager (former product manager), with Asus North America.

Fast forward to 1:09:10 (Chapter: Different XMP options explained + next chaper: XMP tweaked, what is that?)

(They talk about Xmp&Expo, it's the same).


Ovo se sve poklapa sa mojim iskustvom. EXPO II je manje zategnut, i meni zaista bolje radi na EXPO II nego na EXPO I. A izgleda da je tweaked profil sam Asus napravio baš sa ovim kitom za njihove ploče i on definitivno najbolje radi. Zapravo (da kucnem u drvo), do sada ni jednom nije zakazao.
Što kaže autor posta na Redditu, izgleda da sam imao sreće da mi Asus optimizuje RAM :)
 
Za 7600x, sta je za memoriju bitnije brzina ili latencije? Kapacitet 32gb. Po netu 6000mhz, CL36 je best buy? CL40 uglavnom kod nas ima.
 
Za 99% ljudi niti je važno da li je CL 40 niti da li je 36. Šta god da uzmeš svejedno je.
Da dodam ja sam moj RAM birao tako da što više blješti :)...nema života bez RGBa...
 
Za 7600x, sta je za memoriju bitnije brzina ili latencije? Kapacitet 32gb. Po netu 6000mhz, CL36 je best buy? CL40 uglavnom kod nas ima.
6000Mhz prvobitno, pa onda 30,32 da je prva CL brojka, odnosno da je razlika 30-38-38, 32-38-38.
Ta je najbolja, i Gigabyte ploce ce najbolje podesiti tu najbolju memoriju (automatski, samo kad ukljucis EXPO ili XMP profil). Zadnji put kad sam gledao bilo je par kingston model-a sa dobrim latencijama

36-36-36 je ok kao rezerva opcija, ali ne isplati se uzimati inferiornu memoriju ako je mala razlika u ceni u odnosu na gornju brzu.
Za 99% ljudi niti je važno da li je CL 40 niti da li je 36. Šta god da uzmeš svejedno je.
Ne bas, koje su prve tri brojke ti govori koja je memorija unutra. Odnosno SK Hynix chip-ovi su najbolji, i praktican savet iznad je nacin da se brzo vidi da li je neka memorija u stvari proizvedena od strane SK Hynix-a.

I onda Gigabyte ploce donesu opipljivu razliku u fps-u, ...
 
Ja vozim xmp A die 7200Mhz 30CL na 7800x3d sve na manual i nema nikakve razlike skoro u fps izmedju 6000 26CL i 7200 30CL mozda 2-3fps sto je nebitno,klokno sam ga i na 8000 i na 7600, nestabilno u karhu i ostalim test programima,u gamingu i obicnom radu stabilno mada sam jednom imao random boot na 8000 ,testne ploce bile asus x670e crosshair sada trenutno x670e tomahawk ,sve u saradnji sa temom na overclock net forumom i temom AMD DDR5 OC And 24/7 Daily Memory Stability Thread,sve u svemu 6000 na 30/32/34/36 za x3d chip dovoljno,ne znam situaciju sa non x3d cipovima ali vidim po temi na tom forumu ni da se oni neso nisu usrecili sa fps,mada oni samo i vrte testove je..im se za igre
 
Average fps nije bitan, 0.1% fps i 0.01 fps ?

I da zavisi od igre do igre, da li ce biti razlike, tercijalne latencije su ono sto je bitno. Ko sto si rekao (nema svrhe preko 6000MHz, i nema svrhe bilo sta adrugo osim 30/32/34/36). + @Labello nece nista rucno podesavati, njemu treba samo sta ce najbolje automatski da pasuje. A to je Gigabyte istreniran SK Hynix.

A 30-38-38 i 32-38-38 = sigurno SK Hynix (samo za biranje SK Hynix-a su bitne brojke). I jos kod Kingston Fury 36-38-38 su bli isto
 
Ima li neko ideju kako da podesim ram da radi 128GB (4X32GB) na Z790 Aorus Elite AX 1.X?
Uzeo sam dva kita od po 2x32GB Kingston Fury Beast 6000MHZ i šta god da stavim od podešavanja, neće da izbaci sliku. Samo na 2 slota 64GB radi bez problema.
Bios ploče je ažuriran na najnoviji. Što se tiče testiranja ispravnosti, probao sam oba kita pojedinačno i oba su dobra...
 
Po stoti put 2 kita 32 GB nije isto što i jedan kit 4 x 32, makar bio i na oko isti....probaj da ne koristiš XPM već osnovni klok za memoriju.
 
Ima li neko ideju kako da podesim ram da radi 128GB (4X32GB) na Z790 Aorus Elite AX 1.X?
Uzeo sam dva kita od po 2x32GB Kingston Fury Beast 6000MHZ i šta god da stavim od podešavanja, neće da izbaci sliku. Samo na 2 slota 64GB radi bez problema.
Bios ploče je ažuriran na najnoviji. Što se tiče testiranja ispravnosti, probao sam oba kita pojedinačno i oba su dobra...
Mozda ispeglaju u nekom trenutku kroz bios da ti radi XMP, ali sanse su da ces morati da smanjis brzinu rama da bi sva 4 radila. Ili da vratis/prodas to u kupis kit od 4.

Imas na sajtu proizvodjaca maticne kompitabilnost kitova sa xmp.
 
Ima li neko ideju kako da podesim ram da radi 128GB (4X32GB) na Z790 Aorus Elite AX 1.X?
Uzeo sam dva kita od po 2x32GB Kingston Fury Beast 6000MHZ i šta god da stavim od podešavanja, neće da izbaci sliku. Samo na 2 slota 64GB radi bez problema.
Bios ploče je ažuriran na najnoviji. Što se tiče testiranja ispravnosti, probao sam oba kita pojedinačno i oba su dobra...

I da je kit od 4 modula, teško da ga može natjerati na dekalrisanoj XMP/EXPO brzini. Ugasi XMP ili ako ti nudi mogućnost, spusti na 5600MT/s ako ti nudi.
 
Ima li neko ideju kako da podesim ram da radi 128GB (4X32GB) na Z790 Aorus Elite AX 1.X?
Uzeo sam dva kita od po 2x32GB Kingston Fury Beast 6000MHZ i šta god da stavim od podešavanja, neće da izbaci sliku. Samo na 2 slota 64GB radi bez problema.
Bios ploče je ažuriran na najnoviji. Što se tiče testiranja ispravnosti, probao sam oba kita pojedinačno i oba su dobra...
Meni na Gigabyte Z790 AERO G sa najnovijim biosom radi xmp1 bas ta varijanta, dva kita od 64. Dok na asus-ovoj ploci kit od 128gb nece da radi ni na jednom xmp-u. memtest prijavljuje silne greske... prebacio na jedec i sve radi. cekam neki noviji bios. toliko o ASUS-u (MAXIMUS Z790 HERO).
Verujem da je primarno sredjivanje procesora i temperatura vezano za funkcionisanje rama. Na kucnom sam uspeo da ga doteram do nekih stabilnih 90c u load-u 40k c32, i sve radi savrseno.
Na poslu ovde jos nisam sredio temperature, pa da vidim kako ce ram da se ponasa... contact frame je must izgleda i dobro provetreno kuciste. kad to sve sredis, tek onda kreni u sredjivanje rama.
 
Kontakti ram nije must i po nekada može čak da izazove da temperature budu gore. Sve zavisi od procesora i njegovog položaja. Ja sam imao dok sam se zanimao sa tim 86 stepeni i 39.8 k C32 bez ikakvog rama....sada samo pustim default i imam 39.6 k ne vredi ni vremena ni truda za +- nekoliko procenata.

Ono što ima smisla je cutom loop hlađenje ali to je dosta skupo i vremenski zahtevno.
 
posto imam 2 13900k moram da priznam da ne verujem da si pravu... iako svuda pise da temperature od 100c su predvidjene za ovaj procesor itd, u realnom radu primecujem da je sistem dosta nestabilniji ako trotluje, ne samo da smanji frekvenciju. Na poslu mi puca redovno posto ne mogu da spustim temperature iako sam uradio undervolt i duze mu treba da dostigne 100c ali posle pocinju problemi. Ako igrate igrice, kontam da nema problema. Contact frame me je spasio kuci... sad narucujem da instaliram i na poslu, plus nekoliko dodatnih ventilatora... prvi put se susrecem sa procesorom koji toliko zavisi od airflow-a i temperatura. Naravno, custom loop je super ali i preskup naspram contact frame-a. Meni je contact frame skinuo 8c, taman da postignem stabilnost sistema na duze staze.
A prvi put cujem da neko ima 40k stabilnih bez cackanja bios-a. I kod mene i kod jos dvojice kolega koji imaju 13900k (znaci 4 procesora i 4 kombinacije ploca i hladjenja) svima je padao score na nekih 36k (i manje) na testu stabilnosti. jedino ako imas custom loop.
 
sorry, ali ne vidim da si ga provrteo 30min na prvom. ako kazes, sve ok, ali po mom iskustvu svima nam je padao score posle nekog vremena ozbiljno...
 
Ok veruj ako hoces ako neces nemoj. Svako ima pravo na to :)...
 
nije tema o procesorima, pogotovo ne o njihovim temperaturama. hvala na razumevanju
 
I da je kit od 4 modula, teško da ga može natjerati na dekalrisanoj XMP/EXPO brzini. Ugasi XMP ili ako ti nudi mogućnost, spusti na 5600MT/s ako ti nudi.
Uspeo sam da namestim sva 4 štapa da rade na 5600MT/s bez xpm, što mi je i više nego dovoljno u suštini. Bilo je povuci-potegni, ali sada radi bez problema
 
Da li je bolje uzeti jedan stap Kingston Fury 32GB 6000Mhz ili 2x16GB 6000Mhz za Asus Strix B650-A Gaming i Ryzen 5 7600? Ili nesto trece?
 
Danas sam binovao stap to stap iz dva kita 7200 kingston A die
iz jednog kita jedan stap ne moze da udje u windwos na 7800 cl32 dok drugi stap iz kita radi Geekbeench 3, Iz drugog kita losiji stap ulazi u windwos ali ne moze test da uradi, dok bolji stap moze da uradi test.
Uzeo sam ovaj Renegade posto njegov PIMC je kompatibilan sa X670 TAICHI plocom koju koristim. Nasao A die na Kingston Beastu 5600 ali njegov PIMC ne radi sa mojim Taichi em.
 
Narucen Corsair titanium 7000 nov onaj,xmp verzija valjda ce raditi na x670e tomahawku,i prosli renegade 6000 cl32 A die nije bio na listi pa evo radi kao sat.
 
QVL lista je uvek diskutabilna. Moj M die kingston 6000 cl40 prvi koji sam uzeo je lepo radio, posle ubodem OEM hynix a die zestoko binovaan i posle pola sata shvatim da moze da menja napon na tom OEM hynix u i pocnem da trazim koji pimc radi na thaichi i vidim da renegade radi. Ja gledam Titaanum dominatore 2x24 8200 nisu strasno skupi
 
Nazad
Vrh Dno