Šta je novo?

Da li meni uopste treba DAC? (DAC FAQ tema)

Разликуј квалитет од квантитета. Добио би пријатнији и контролисанији звук са више детаља чак и на већим гласноћама.
 
Evo primer za HD650 - preko Sony XZ2 telefona zvuk je (iznenađujuće) kvalitetan i dovoljno glasan, ali preko K5 Pro (AKM) je jednostavno bolji, ubedljiviji.
E sad, nekome će ta razlika biti mala i neće videti svrhu kupovine DAC/AMP (u odnosu na laptop u ovom slučaju), dok neko neće moći ni da zamisli korišćenje tih slušalica bez zasebnog DAC/AMP, ili čak bez lampaša.

K7 je odlična kupovina, dovoljno dobar za veliku većinu korisnika i slušalica. Mnogi verovatno nikada i neće preći na nešto skuplje i bolje.
I ja sam počeo da razmišljam o prelasku na K7, iako to baš i nije isplativo u odnosu na K5 Pro (AKM).
 
Hvala puno na odgovorima.
U osnovi, i meni je preko iMac-a zvuk i više nego dovoljno glasan, a čini mi se i da je kvalitetan (mada je moja referentna tačka Sennheiser HD4.40 koje sam pre toga godinama koristio).
Zato sam i imao dilemu da li je DAC/AMP samo marginalno poboljšanje u odnosu na kvalitet zvuka koji mi iMac pruža, odnosno da li su u pitanju nijanse ili je poboljšanje neupitno.
A od K7 mi je zapao za oko kao nešto što bi, po recenzijama, moglo da mi odgovara a da nije preskupo.
 
Kupio sam Sennheiser HD600 slušalice i gotovo svuda (izuzev na nekoliko mesta gde su rekli upravo suprotno) čitam da je neophodno da sa ovim slušalicama uparim neki dobar DAC/AMP. Ja sam recimo gledao FiiO K7.

Ima li u tom slučaju uopšte potrebe za kupovinom DAC/AMPa, i šta bih time dobio?
Hvala puno unapred.
postoji tema
 
HTPC nema ni optiku ni coax a pojačalo je stereo. Sad ide htpc -> TV preko hdmi -> pojačalo preko optike. Ima li potrebe da uzimam DAC pa preko njega da direktno kačim na pojačalo?
 
Pojačalo je Yamaha Rn-402d a dac nijesam ni razmatrao nego pitam da li treba i predlog koji da uzmem.
 
Hvala puno na odgovorima.
U osnovi, i meni je preko iMac-a zvuk i više nego dovoljno glasan, a čini mi se i da je kvalitetan (mada je moja referentna tačka Sennheiser HD4.40 koje sam pre toga godinama koristio).
Zato sam i imao dilemu da li je DAC/AMP samo marginalno poboljšanje u odnosu na kvalitet zvuka koji mi iMac pruža, odnosno da li su u pitanju nijanse ili je poboljšanje neupitno.
A od K7 mi je zapao za oko kao nešto što bi, po recenzijama, moglo da mi odgovara a da nije preskupo.
Nijanse su u pitanju, mislim da nema potrebe da bacas pare. Jedino ako bi mogao da proveris i uporedis pre kupovine.
 
Tv jeste zakačen preko optike al pc ide hdmi na tv pa onda preko njega na yamahu. Pitam da li bi bilo bolje da pc ide direktno na yamahu a kako ploča nema ni coax ni optical onda bih jedino preko dac mogao da se zakačim.
 
da li bi bilo bolje da pc ide direktno na yamahu a kako ploča nema ni coax ni optical onda bih jedino preko dac mogao da se zakačim.
Ako ploča stvarno na sebi nema spdif konektor (ne mislim na konekcije na kućištu računara), i ako na računaru imaš kvalitetne audio fajlove, onda je najbolja opcija za povezivanje PC-a i pojačala preko DAC-a (ima sasvim solidnih za oko 100-tinjak evra na Aliju).
 
Ako ploča stvarno na sebi nema spdif konektor (ne mislim na konekcije na kućištu računara), i ako na računaru imaš kvalitetne audio fajlove, onda je najbolja opcija za povezivanje PC-a i pojačala preko DAC-a (ima sasvim solidnih za oko 100-tinjak evra na Aliju).
Neki predlog?
 
To što ploča nema spdif out na zadnjem limu ne mora da znači da nema spdif interni priključak, 99,9% ga ima i u tom slučaju spdif izlaz dobijaš pomoću ovoga

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $6.36 33%OFF | SPDIF Optical and RCA Out Plate Cable Bracket for PC Motherboard

Proveri koji model ploče imaš i uputstvo za nju
Imam još uvek 1 komad, da si u Srbiji poslao bih ti. Ne verujem da bi bilo koji od jeftinijih dacova napravio bitnu razliku u odnosu na onaj u toj Yamahi.
 
Polako zozo.
Nema potrebe za takvom akrobatikom, zato što je hdmi, kojim je trenutno povezan željkov htpc na tv,
Digitalna veza daleko superiornija od optical spdif (aka Toslink).
Maksimum koji optički spdif može da propusti je stereo Lpcm od lossless ili dolby digital ex/dts es od lossy multikanalnih.
Sa druge strane, kroz hdmi putuje dolby true hd, atmos...itd.

Tako da je htpc-Tv veza optimalna, ne može bolje.
Sa druge strane, yamaha stereo risiver ima samo spdif vezu (koaksialnu takodje) i od tv do avr takodje mora da ide optički kabl. Ne postoji drugo rešenje.
(Osim da izvuče koaksial spdif sa matične, udene u pojačalo i potpuno zaobidje tv, ako želi da mu prilikom slušanja muzike sa pc, televizor bude ugašen, a da sliku ima na monitoru,
-što je malo verovatno i nezgrapno).

Pod tri, dac koji je ugradjen u yamaha pojačalo, je kvalitetniji od 90 posto dakova na aliexpres i u toj cenovno/zvučnoj klasi se ulaganje ne isplati i dodatno komplikuje setap.
 
Ploča je Gigabyte B550i Aorus Pro Ax i nema priključke za spdif na njoj. Znam kako izgleda taj bracket al ova to nema. Što se tiče muzike, to mi nije toliko bitno pošto yamaha ili koristi net radio ili "vuče" preko mreže muziku sa nas-a, mislio sam samo da li bi se što promijenilo kod filmova - zvuk mi je slabiji, moram da pojačam na 50% da bi bilo OK. Da li može biti problem do optičkog kabla tv-yamaha? Kontam da je to digitalna veza i tu nema mnogo filozofije (ili ima 🤔?), idu samo "nule i jedinice"...
 
Da li može biti problem do optičkog kabla tv-yamaha?
Ako fizički nije oštećen, ne bi trebalo.
Proveri podešavanja audio izlaza na TV, možda ima neka opcija da se stavi na maximum i naravno mora biti PCM stereo jer samo to podržava optička veza.
 
Nazad
Vrh Dno