Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije ni to loša ideja, ovu prvu varijantu je sam prodavac predložio. Mada opet se razmišljam, ipak shvatam da nema garancija da neće da posumnjaju u vrednost i u tom slučaju i traže potvrdu o plaćanju iz banke i da praktično ja na kraju ipak plaćam punu cenu carine i PDV (ako se ne varam mislim da i dostavu na adresu nakon carinjenja naplate dodatno kao Post Express uslugu dostave). Sada se postavlja pitanje koliko sam ja spreman da rizikujemu tom slučaju, što iskreno i nisam mnogo.
 
Ako ide normalnom poštom to će biti paket a paketi su posebna priča, svaki paket mora da se otvori na carini. Pošto je u pitanju korišćena stvar na cariniku je da proceni vrednost i merodavna je faktura ako je ima u pošiljci znači faktura koja je korišćena za izvozno carinjenje a ono tipa napisano na pošiljci vrednost je toliko i toliko ne pije vodu. Ako carinik proceni da je vrednost veća od upisane tražiće dokaz o plaćanju znači izvod iz banke. Moguće da hoće da pošalje kao fizičko lice a tu ne pomaže nikakva "faktura" koju bi ti dostavio znači samo zvaničan papir pije vodu.
 
Zdravo, imam par pitanja vezana za carinu i pracenje posiljke

Otac mi je 18.7 iz Slovenije poslao paket (patike su u pitanju), 160e je platio patike i postarinu za Srbiju oko 25e. S obzirom na to da je on sve to platio ukljucujuci postarinu, ja ovde placam carinu+pdv od 160e ili 185? Racun od patika je u originalnoj kutiji gde je samo cena patika posto postarina do njega je bila free

Na sajtu za pracenje posiljke mi pise RSBEGC, sta to znaci? Vidjala sam na forumu da nakon tog statusa sledeci je carina, u mom slucaju bi bila Niska carina ali nisam sigurna jer iskreno ovo mi je drugi put da dobijam paket koji nisu sitnice sa Alija

hvala u svakom slucaju c:
 

Prilozi

  • IMG_1979.jpeg
    IMG_1979.jpeg
    144.9 KB · Pregleda: 30
Zdravo, imam par pitanja vezana za carinu i pracenje posiljke

Otac mi je 18.7 iz Slovenije poslao paket (patike su u pitanju), 160e je platio patike i postarinu za Srbiju oko 25e. S obzirom na to da je on sve to platio ukljucujuci postarinu, ja ovde placam carinu+pdv od 160e ili 185? Racun od patika je u originalnoj kutiji gde je samo cena patika posto postarina do njega je bila free

Na sajtu za pracenje posiljke mi pise RSBEGC, sta to znaci? Vidjala sam na forumu da nakon tog statusa sledeci je carina, u mom slucaju bi bila Niska carina ali nisam sigurna jer iskreno ovo mi je drugi put da dobijam paket koji nisu sitnice sa Alija

hvala u svakom slucaju c:
Platices na 185e,uracunaju cenu+postarinu (koja je verovatno naznacena na paketu),na 185e ce prvo da ti udare carinu 10% pa onda na ukupnu sa carinom 203,5e da ti udare PDV.Ovo je pod uslovom da sami ne odluce da procenjuju robu iako verujem da nece posto je cena za patike i previse realna.
 
@starslikei
Trebalo bi da se sledeće pojavi carinska pošta Niš. Računaj 32% na 185e ali ne mora da znači, može biti i na 160e a može biti i ništa u zavisnosti šta je upisao u CP obrascu i tebi to stiže kao poklon. Po praćenju trebalo bi da je pismonosna pošiljka (ako je prvo slovo u praćenju R) a ne paket (oznaka C) što je možda i bolje za tebe jer svaki paket mora da se otvori na carini. Uvek se kreće od najgore varijante pa kako bude te sam ti zato i pisao tim redosledom a računa se srednji kurs NBS na dan carinjenja. Srećno trčanje u novim patikama i ako bude bez carine seti se nas i popij pivo pri dnu ulice gde su se nekada pravili kazani. :ROFLMAO:
 
Zdravo, imam par pitanja vezana za carinu i pracenje posiljke

Otac mi je 18.7 iz Slovenije poslao paket (patike su u pitanju), 160e je platio patike i postarinu za Srbiju oko 25e. S obzirom na to da je on sve to platio ukljucujuci postarinu, ja ovde placam carinu+pdv od 160e ili 185? Racun od patika je u originalnoj kutiji gde je samo cena patika posto postarina do njega je bila free

Na sajtu za pracenje posiljke mi pise RSBEGC, sta to znaci? Vidjala sam na forumu da nakon tog statusa sledeci je carina, u mom slucaju bi bila Niska carina ali nisam sigurna jer iskreno ovo mi je drugi put da dobijam paket koji nisu sitnice sa Alija

hvala u svakom slucaju c:
To znači da ti je paket prošao carinu, nećeš platiti ništa. Sutra će ti dostaviti poštar ili će zvati da se preuzme u pošti
 
Verujem da nisam i prvi ni poslednji koji postavlja ovo pitanje na forumu. Naime kupio sam sat na Ebay i stigao je na cainu. Sa carine su mi poslali poziv u kome stoji da
im dostavim Dokaz o vrednosti robe (fakturu, račun) u roku od 8 dana od prijema poziva, što sam i učinio.
Sve sam uredno slikao (poziv), napravio screenshoot sa sajta i placanja i poslao sve koliko je placeno na njihov službeni mejl koji je naveden i u pozivu: [email protected]
Evo vec 10 dana je proslo od slanja mejla po pracenju vidim da se posiljka nije ni pomerila sa carine. Da li oni uopste gledaju i čitaju ove mejlove.
Da li je ko imao sličnu situaciju i šta raditi u ovom slučaju?
hvala na predlozima i odgovorima
 
Ja nikada nisam uspeo da rešim nešto preko maila. Najbolje da odeš tamo, tražiš carinika koji je zadužen za tvoju pošiljku i rešićeš problem.
 
Problem i jeste taj sto je meni taj cariik koji se i potpisao u pozivu rekao da posaljem dokaze na mejl
Oni kao da ne citaju mejlove, ali zasto onda traze da sa salje mejlom
 
Verovatno su procitali nego ih briga da te obavestavaju, dobili su sta im treba i nastavili su dalje sa procedurom.
 
@topdeel
Stao si ponovo u red za carinjenje a još ako je carinik zadužen za pošiljku na odmoru, verovatno ima prava na to.
 
@topdeel
Stao si ponovo u red za carinjenje a još ako je carinik zadužen za pošiljku na odmoru, verovatno ima prava na to.
Jeste, carinik je otisao na odmor, zato sam i poslao na njihov opsti mejl a ne na mejl od carinika koji je zaduzio posiljku jer je na odmoru.
Mada vrlo moguce da sam ponovo u redu za cekanje
 
Nadam se da si ga stavio u CC.

Inace 10 dana nije dovoljno da se mrdne, ceka se 15 do 25 dana, najcesce 15 do 20 dana.
 
@topdeel
Jesi li poslao na mail koji je u zahtevu za dostavu dokaza o plaćanju ili da bi "ubrzao" proceduru na mail koji si smatrao da će se brže odraditi? Moraš da čekaš da se carinik vrati sa odmora, ti si njegov slučaj.
 
@topdeel
Jesi li poslao na mail koji je u zahtevu za dostavu dokaza o plaćanju ili da bi "ubrzao" proceduru na mail koji si smatrao da će se brže odraditi? Moraš da čekaš da se carinik vrati sa odmora, ti si njegov slučaj.
Poslao na mejl koji je naveden u pozivu. Sobzirom da je carinik znao da ide na G.O on je naveo umesto svog ličnog opšti mejl. Očigledno da moram da cekam svog carinika i da je to praksa
 
@topdeel
I ti kad ideš na godišnji ili završiš poslove ili ostaviš da završiš posao kad se vratiš, teško da će neko da preuzme posao na pola jer se radi ispočetka dok udješ u materiju. Svima nama je svoja pošiljka najbitnija, poslao si mail u roku i imaš ga u računaru i sedi i čekaj.
 
Čitaju mailove i gotovo (99,99%) nikad ne odgovaraju na njih.
Ide taj paket svojim putem, ne brini, stići će, samo što ide čak i sporije nego oni paketi koji se isto carine ali ne traže ništa posebno da im se dostavi, tvoj je još čekao sa strane da ti stigne obaveštenje pa ti da pošalješ šta su tražili i tek onda su ga pustili dalje.
Ne daju carinici nikad direktne email adresa ako ih i imaju, mene je jednom zvao carinik, na mobilni, zato što sam u emailu koji sam im poslao naveo i br. telefona da zovu ako im nešto nije jasno. i naravno broj je bio sakriven, i da sam hteo da ga zovem ne bi mogao..
 
Zdravo, imam par pitanja vezana za carinu i pracenje posiljke

Otac mi je 18.7 iz Slovenije poslao paket (patike su u pitanju), 160e je platio patike i postarinu za Srbiju oko 25e. S obzirom na to da je on sve to platio ukljucujuci postarinu, ja ovde placam carinu+pdv od 160e ili 185? Racun od patika je u originalnoj kutiji gde je samo cena patika posto postarina do njega je bila free

Na sajtu za pracenje posiljke mi pise RSBEGC, sta to znaci? Vidjala sam na forumu da nakon tog statusa sledeci je carina, u mom slucaju bi bila Niska carina ali nisam sigurna jer iskreno ovo mi je drugi put da dobijam paket koji nisu sitnice sa Alija

hvala u svakom slucaju c:

Stigao je paket, sve ukupno je bilo 6362 dinara – nekih 54e. Odmah nakon statusa “RSBEGC” je bilo 40200 GPC Nis i sledece jutro je postar bio na adresi. Hvala svima na odgovorima i necu da zaboravim da popijem pivo u ulici gde su se nekada pravili kazani xd
 
@starslikei
Izgleda da je carinjeno na 160e a u zavisnosti da li je pismonosna pošiljka ili paket pošto je otvarano doplaćuje se 150 ili 350 din. Za pivo smo rekli samo ako je bez carine, ovako ispada da te uvlačimo u alkoholne vode.
 
Stigao je paket, sve ukupno je bilo 6362 dinara – nekih 54e. Odmah nakon statusa “RSBEGC” je bilo 40200 GPC Nis i sledece jutro je postar bio na adresi. Hvala svima na odgovorima i necu da zaboravim da popijem pivo u ulici gde su se nekada pravili kazani xd
Ipak su odradili na 160e,tj racun koji su nasli u kutiji,postarina verovatno nigde nije ni bila naznacena.
 
Pozdrav drugari,
Treba mi pomoc, znam da je neisplativo, ali me opet zanima vase misljenje.
Hocu da uzmem prsluk sa opterecenjem, posto kod nas nema nista da valja, nasao sam preko, konkretno USA ili Engleska. Tezina je 45lbs, ili oko 20kg, ima i tezih.
Da li se isplati uzeti? Cena je mislim bila 160- 170e. Problem je kad dodje na carinu i ostali troskovi, da ne bude da ispadne blizu 300e..
 
da li se isplati uzeti, znas samo ti :)
 
Neznam dal je za ovu temu, narucio sa aliexpresa ultra zvuk, 280€+16000 din , stiglo preko fedexa, e sad neradi, ako budem morao da vracam, jel isto preko fedexa, ako mi oni vrate, jel ce trebati opet troskove ja da placam?
 
@comid
Ako je povrat o tvom trošku šalješ preko onog ko ti najviše odgovara a ako je u uslovima kupovine napisano da je u slučaju reklamacije upisano da je povrat uračunat u cenu onda fedex da ne bi plaćao slanje, vidi sa prodavcem. Spremi fotokopiju carinske deklaracije pa u carinsku poštu ili fedex (preko kog već budeš rešio da šalješ) i dobićeš informacije iz prve ruke.
 
Ok, hvala, tek treba da mi stigne carinska deklaracija, pa ce mo videti.
 
Neznam dal je za ovu temu, narucio sa aliexpresa ultra zvuk, 280€+16000 din , stiglo preko fedexa, e sad neradi, ako budem morao da vracam, jel isto preko fedexa, ako mi oni vrate, jel ce trebati opet troskove ja da placam?
ne znam da li je obavezno ali pretpostavljam da jeste, jer se meni jednom vraćao Fedexom paket koji nisam hteo primiti, ja sam plaćao trošak (nepreuzimanje paketa je bila stvar principa, da ne ulazim u detalje lol)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno