Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
stigle HU u poslednjih 5, 6 dana sa statusom at local delivery office sledecih datuma:
5.5
4.29
4.18
4.15
4.21
4.9

nije stigao LV 4.19 depart transit, i HU sa local office 4.21, 4.13, 4.21, 4.18, 4.21 itd itd... stiglo 5,6 nije stiglo 30+

najbrzi LP preko MY za 20ak dana, ostali 25+

centar bgd u pitanju. sporo bolno sve. nista od tehnike nije stiglo samo neki accessories i ostale gluposti...
 
Da li se menjala carinska osnovica za obračun pdv-a? S obzirom na to da se do sada u paket vrednosti ispod 50 evra nije uračunavala poštarina. Naplaćen mi je pdv na ukupno 31 funtu, od čega je 10 poštarina. Pitala sam radnicu jesu li nešto menjali oko osnovice, ona mi kaže da jesu i ja uzeh paket bez prigovora 🤔
 
Koja je vrednost na deklaraciji? Možda je prodavac uračuno i poštarinu.
 
Koja je vrednost na deklaraciji? Možda je prodavac uračuno i poštarinu.
Na samom paketu (spoljna deklaracija) stoji samo vrednost robe, ali moguće da je unutra bila faktura gde je naznačeno i jedno i drugo. Sad mi se žalba ne isplati na tu malu razliku, jedino ako odlučim da se principijalno zainatim 😀
 
Danas prošla carinu pošiljka koja je pristigla 28.04. Ako će nekome koristiti informacija.
Dobro za čuti. 3 paketa mi stoje od 3. Maja, dva imaju status "izmenična pošta - za carinu" a na jednom stoji status da je napustio Beogradski aerodrom. Pretpostavljam samo da ovi naši nisu radili update od tada.
Paket od 16.04 je prošao carinu danas, znači 12.05.

Jeste, dhl meni salje verovatno ako se paket malo okrene xD
Nevezano za razgovor, je li vredi uzimati išta sa DHL? Ja sam ranije uzimao Fedeksom par puta i jednom se desi a mi se naplati carina na paket od 900 dinara, ovi me odma cimaju da moraju obaviti špediciju itd. Naravno nisam platio, niti sam uzimao ikada više preko njih, pa me interesuje je li DHL ok opcija ili je isti užas? U mojoj situaciji sam im dokazao sa izvodima banke koliko je plaćen paket, ali se svakako insistiralo da platim 5500 za špediciju, što meni nema uopšte smisla.
 
Poslednja izmena:
Dobro za čuti. 3 paketa mi stoje od 3. Maja, dva imaju status "izmenična pošta - za carinu" a na jednom stoji status da je napustio Beogradski aerodrom. Pretpostavljam samo da ovi naši nisu radili update od tada.

Nevezano za razgovor, je li vredi uzimati išta sa DHL? Ja sam ranije uzimao Fedeksom par puta i jednom se desi a mi se naplati carina na paket od 900 dinara, ovi me odma cimaju da moraju obaviti špediciju itd. Naravno nisam platio, niti sam uzimao ikada više preko njih, pa me interesuje je li DHL ok opcija ili je isti užas? U mojoj situaciji sam im dokazao sa izvodima banke koliko je plaćen paket, ali se svakako insistiralo da platim 5500 za špediciju, što meni nema uopšte smisla.
Nisam imao problema sa njima. Otprilike sve što ide preko njih mi je od 100 do 150€, naplate mi oko 400-700 rsd
 
Da li je neko uzimao sa Amazona u skorije vreme? Zanima me kako salju pakete u Srbiju, da li je preko UPS? Da li je neko narucivao ista vrednije preko njih, npr. graficke karte ili tako nesto? Znam da unapred naplate troskove dostave i carine, da li to onda znaci da samo sacekam paket, nema cimanja oko spedicije i svega sto inace ide, nema slanja dokumentacije, kao kada se prima nesto sa DHL i Fedexom?
 
Dokumentaciju ćeš morati da šalješ a da li ćeš dobiti UPS ili DHL je pitanje koje nije do tebe, u principu svejedno tj. ne menja odgovor na tvoje pitanje. Tvoje je samo da sačekaš paket, naravno sve si već platio unapred.
 
Pa nije mi svejedno, upravo zato i pitam kako stize u Srbiju i ostalo. Zato mi treba neko ko je kupovao u skorije vreme nesto vrednije da mi kaze proceduru.
 
Pa znam da ti nije svejedno ali mislim da ne možeš ti da biraš špeditera, već to radi Amazon.
Imaš temu za Amazon, pa prevrti zadnje poruke i neke ranije, biće ti jasnija situacija.
 
Na samom paketu (spoljna deklaracija) stoji samo vrednost robe, ali moguće da je unutra bila faktura gde je naznačeno i jedno i drugo. Sad mi se žalba ne isplati na tu malu razliku, jedino ako odlučim da se principijalno zainatim 😀
Pošto nagađamo, ja bi rekao da je i na toj fakturi stajala posebno cena robe i cena transporta ali naše carinike je za to mnogo zabolelo uvo i oni su uzeli zbir jer znaju da ti se žalba ne isplati a velika je verovatnoća da nećeš odbiti prijem tj. vratiti paket jer nisi mnogo više platila u odnosu na ono koliko bi zaista trebala da platiš tako da carina u bilo kojoj varijanti dobija, ti gubiš.
 
^Ja sam naručio neku sitnicu početkom marta i još nije stiglo. Sada čekam da mi eBay vrati pare.
 
Oficijalno da saopstim novi licni rekord za zadrzavanje paketa u izmenicnoj/carini, stoji od 10. Aprila. Svaka im cast 🤣
 
Napisah baš u thread-u za praćenje pošiljki pre koji minut, stigao mi juče paket taj. Ortak nam uzeo 2 diska, super je bilo spakovano, ali oba case-a slomljena naravno jer naši vole da pikaju razne sportove sa pošiljkama
 
Fora je što moraš svakako podneti žalbu ako ti pogrešno ocarine paket, a za pakete ispod 50e će ti uvek biti veća cena za podnošenje žalbe nego sama carina.
Ja sam dva puta do sada imao potrebu za zalbom.
Jednom je umesto realnih 3000 stiglo da platim 6000 a drugi put umesto 4000 -12000.
Na ovu drugu sam se zalio (sto kosta) i cekao mesec dama da se to vrati u carinu i da to ponovo pregledaju, uvaze zalbu i vrate mi nazad.
Prvu sam platio posto mi je bilo hitno pa nisam hteo toliko da cekam.
U mom slucaju je bio kinez kriv posto je na paketima napisao nerealno visoku cenu a na carini ove sa malom cifrom detaljno proveravaju ali zato ako pise dosta to samo prepisu i ne razmisljaju.
Za tu je kinez priznao gresku i podelili smo troskove carine.
Generalno zalba se isplati samo kada je solidna razlika u pitanju, u suprotnom ne vredi trudi ni zivciranja.
 
Ja sam dva puta do sada imao potrebu za zalbom.
Jednom je umesto realnih 3000 stiglo da platim 6000 a drugi put umesto 4000 -12000.
Naravno treba podneti zalbu kada je u pitanju enormna razlika, nego oni vole na toj granici da udaraju da ti se ne isplati. Ako mi je za 1000 veca carina, sto bih placao zalbu za povrat od 200 dinara, i onda cekao mesec dana da se oni nakane da obave to, cak verujem da bi namerno oduzili da zazalis jos vise.
Primetio sam i ja takodje da ne proveravaju nista kada je napisana velika cena, obicno iznad 60-70 evra ni ne ispituju nista (sto mi je bio plus par puta, jer onda zanemare shipping cenu itd., izadje me dosta manje carina, poslednji paket sa carinom, platih 2400 manje nego sto sam trebao).
 
Prijatno iznenadjen danas, paket poslat 16.05, 21.05 stigao na carinu (subota), danas (23.05, ponedeljak) poštar doneo na vrata (ovo je najveći šok, mislim da se to nikada do sada nije desilo, već je ostavljana uvek poruka u sanduče da odem u poštu po paket jer nikoga nije bilo kod kuće (laž)), nikakve dažbine nije bilo (paket je bio ispod €50, nekih €20)
Morao sam da pohvalim, očekivao sam sve suprotno, mesec dana na carini, smaranje u pošti, nekih 500-600 kinti itd.
 
Ne, regularna pošta, iz Izraela paket.
Možda to ima neke veze, prvi put odande da mi stigne nešto.
Inače ništa specijalno, raspberry pi praktično, ruter običan, punjač i lan kabl.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno