Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako je iz Izraela moguće da je to Exelot Expres, molim te proveri. Kažeš stiglo u Poštu.
Pa to je super
 
Mislim da je Netanya ali nisam siguran, osim trackinga i ove etikete na pakovanju, nemam više infoa o tome.

20220523-221639.png

20220523-220435.png
 
Polovne sluske iz USA placene 40$ na ebay-u plus 13$ postarina, dakle bez carine jer je ispod 50e iako je dolar u medjuvremenu skocio.
Bile na carini 2 nedelje, juce doneo postar keva primila paket i ipak platila carinu 3050rsd.
Koliko vidim carinik (Gordana Palic) iako lepo pise 40$ `ladno racunala 80$.
Popi*deo zbog bezobrazluka pa me zanima kakve su sanse za zalbu sa dokazima o placanju?
Znam da nije trebalo primati ali krastavac.
 
Polovne sluske iz USA placene 40$ na ebay-u plus 13$ postarina, dakle bez carine jer je ispod 50e iako je dolar u medjuvremenu skocio.
Bile na carini 2 nedelje, juce doneo postar keva primila paket i ipak platila carinu 3050rsd.
Koliko vidim carinik (Gordana Palic) iako lepo pise 40$ `ladno racunala 80$.
Popi*deo zbog bezobrazluka pa me zanima kakve su sanse za zalbu sa dokazima o placanju?
Znam da nije trebalo primati ali krastavac.
Isti carinik, Iste i cifre. Ukupno plaćeno 40$, a procenjeno na 80$.
Ja sam carini i poslao i mejl sa dokazima o plaćanju, invoice sa sajta i izvode iz banke.
Ne znam šta je tu bezobraznije, to što ne čitaju mejl (ili ga ne uvažavaju).
Ili što procenjuju na 80$, a max moguća cena za tu marku je 60$.
Ili što su otvarali proizvod, divljački pocepali kutiju, vadili iz fabričkih kesica, koje se nisu setili ni da vrate.
Još se pitam da li su i koristili. Tako da sam kupio novo, a dobio polovno.
Nisam imao vremena, a ni živaca da se bakćem sa njima i žalim. Najpametnije bi mi bilo da nisam primio paket.
 
Kao što piše u tekstu sa ovog linka išao sam u "najbližu poštu" da predam žalbu, gleda me belo žena ne razume ni šta je pitam. Kaže to oni ne rade nego "da idem na carinu da se žalim"
Eto im carina pa neka je nabiju u d*pe @s#*%& lopovsko bezobrazno...
 
Ja kad sam tako uradio , preuzeo pake, platio carinu/PDV i onda podneo žalbu ista je bila odbijena sa obrazloženjem da, čim sam preuzeo paket i platio dažbine time sam potvrdio da se slažem sa iznosom istih i smatram da je sve OK pa je žalba po automatizmu odbijena.
Doduše to je davno bilo, možda su sad drugačija pravila.
 
Odlicno... Znaci da se ne nadam uskoro paketu koji je primljen 18. maja
ali eto nekima su stizali po 2 nedelje posle mojih, pa su primili pre mene. Nadaj se najboljem lol :D kontam treba otici do carine i upoznati se sa njima, znaci svaki put vec par godina narucim paket, stigne za 3-6 dana sa drugog kontinenta do Srbije, i onda cekam po minimum 20 dana. Evo i sad cekam 3 vec 25 dana, a JOS 3 paketa mi stizu u Srbiju za koji dan, nema stvarno smisla
 
Poslednja izmena:
Cesto je tako, preuzeo sam dva paketa koja su na BG carini proveli tacno dve nedelje tako da imate orjentaciju...
 
Izvinjavam se ukoliko postavljam pitanje na pogrešnom mestu, ovde mi se nekako čini najprikladnije.

Da li neko ima iskustva sa ili a) prenošenjem video opreme u drugu državu kolima (pod video ne mislim na kamere i aparate već stative, svetla, mikrofone) ili b) slanjem video opreme nekom službom (tipa FedEx) iz jedne zemlje sebi u drugu? Da li se tu onda plaća nekakva carina, za slanje samom sebi?
 
Već dan čitam forum i sve manje razumem. Prije sam primala pakete od Alija, stizali su brzo i čak i mali paketi su stizali bez problema. A od februara je počela nekakva ružna situacija. Jedna pošiljka je uručena, da je primljena, a pošta ne može da je nađe. Onda su stigle još dve pošiljke, bez problema. A sad čekam dve pošiljke. Opet se navodi da su primljeni, ali ne mogu ni da razumem. Pokušala sam da pozovem 021-48-86-806, niko se ne javlja. Gde da trčim sa tim? Gde tražiti odgovor? Paketi su u Srbiji mesec dana pa i više.
 
Upravo tako, kako tacno glasi taj deo da je uruceno?
 
Pročitao sam nešto postova na ovoj temi, i fasciniran sam kako se neki ljudi nesvesni gde mi ZAPRAVO živimo. E-Bay, Amazon, Alibaba... to je za nas i dalje "tamo" iza gvozdene zavese .
Doduše nije baš tako jako "tamo" da je poptuno nedotupno (kao nekad u SFRJ) ali je i dalje " sone strane" :
A neki , recimo neobavšteni, mislo da je roba na otvorenom američkom i EU mega-tžištu " na izvolte" ! radim preko 30 godina spoljnu trgovinu , i mogu da potvrdim: mi smo manje više ista ona tvrda, autokratska, birokratska zatucana bestragija . Barem u smislu robnog prometa s inostranstvom. jesu ukinute dozvole, prelevani, kontigenti- ali uniforme na granici su iste , i obavljaju isti posao kao i nekad. Čak i gore. Jer neka je carina služila da 2izjednači cene domaćih i uvoznih proizvoda radi zaštite domaće industrije" Danas ima čisto fiskalnu funkciju.
A te priče " kupio sam u USA za 5 $ , naplatili mi 50$" su prastare. Dok sam svojevremeno, kao ovlašćeni distributer uvozio neku opremu, uve je bilo onih pametnih" šta?? pošto??Pa to u Americi ima za tri puta manje !" Odgvor je uvek bio " super! uzmi i meni 100 komada po te pare" .
pre par godina je bila ona frka sa "free shiping-om" : nažalost na tim velikim , otvrenim tržištima, ni sami prodavci nisu svesni da i u njihovoim državama postoji izvoz, carina, prevoz ...
A paket zaista ne može iz neke Kine da doleti ovde za 3$ , ma koliki malen da je ! Neko naplati : izvoz, prevoz, uvoz ..

Za novajlije, evo kako profiji računaju nabavnu cenu : cena robe kod prodavca + troškovi izvoznog carinjenja ( + u Kini razni samo njima znani troškovi, koji ne postoje nigde drugde - ulaz u zonu, taksa za vozilo, leše gde stignu!) + prevoz +uvozno carinjnje . Sve ovo zbrojeno , čini carinsku osnovicu , odnosno vrednost na kou se obračunava carina . Kada se carina doda na osnovicu, zbrir toga čini poresku osnovicu .
"A kako to sve napolju nije tako ?" Jeste, samo što smo mi mao tržište . Recimo troška uvoznog/izvoznog carinjenja je praktično isti, carinili vi jedna paket ili pun kontejner iste robe. jer, posao je za špeditera isti, samo u rubriku "količina" upisuje veći broj! Slično je i s prevozom. npr. jedna euro-paleta ( oko 1m3) , zbirnim rpevozom iz centrlane evrope je 200-300 EUR . A pun kamion ( 32 palete) može da se dobije i za 1500-2000! E sad , kad Alibaba ukrca 10 kontejnera dnevno za SAD, to je sve jedan izvozni posao ! I prijem robe obavla Alibaba SAD , koji dalje to distribuira.
A ovde svoja islustva iznose ljudi koji su , neuki, rešili da zaobiđu čitav jedna slože sistem koji se zove spoljna trgovina i medjunarodna špeedicja, i urade to individualno.
I onda plate , jer neznanje nije opravdanje ni pred jednim zakonom.
Konačno ne zna se ko bi bio srećniji da se i Srbija otvori bar ka EU, jer ove sitne , pojedinačne pošiljke, bez obzira koliko su naplaćane , za špeditere i carinu predstavljaju noćnu moru ! Mnogo posla, sa amaterima, a nizašta . uzgred, carinarnice na pošti su jedno vreme bile mesto na koje su carine slali po kazni, ili jer nisu za bolje ...
jer, nije teško zamisliti akav je komfor raditi recimo u luci, gde su sve profiji: i prevoznici, i uvoznici i špediteri.
A svaki špediter će vam se sa setom sećati onih vremena, kad su se izvozom/uvozom bavile samo velike, državne , registrovane firme. Gde se za te poslve polago tzv "zeleni karton" o gde su sami uvoznici, odrađivali lavooski deo posla : cena, tarifa, razdvajanje robe, režim uvoza, saglasnosti, dozvole ...
 
Trenutno zadrzavanje u NS:
izmenicna posta 07.06.
gpc otprema 14.06.
 
paket od 16.5 dollara ode na carinu. otkad se plaća na ispod $50? koliko će da me klepe za ovih 16 dollara
 
paket od 16.5 dollara ode na carinu. otkad se plaća na ispod $50? koliko će da me klepe za ovih 16 dollara
Ide na carinski pregled. Ako je ispod 50 eura plaća se samo pdv od 20%, kada je preko 50 eura onda naplaćuju pdv 20% i onda na to 10% carinu. U obe situacije ti naplaćuju dodatnih 150 din za uslugu pregleda.
Očekuj oko 600 din da platiš poštaru kada donese.
 
Pod uslovom da paket nije iz Kine i da ima fakturu prikačenu, u suprotnom može svašta da bude.
paket sa banggood-a, tako da jeste iz kine (ali "kvalitetniji" sajt od ali-ja) poslat je preko singapurske pošte iz nekog razloga.

videćemo kad stigne. ako bude preko 600 kad poštar dodje jednostavno neću pokupiti paket, nego ću sačekati da ga vrate nazad i onda uzeti refund. jer sve PREKO 600 se ne isplati, jer bi onda cena ispala ista kao kod nas. 600 je ok
 
I ti misliš da je to okay?
Jesi li pročitao uslove kada si kupovao, gde sigurno stoji i da je obaveza plaćanja uvoznih taksi na tebi?
Nemaš nikakvog osnova da tražiš refund.
 
kod banga za mnoge artikle moze da se plati osiguranje od carinskih troskova ...
 
paket sa banggood-a, tako da jeste iz kine (ali "kvalitetniji" sajt od ali-ja) poslat je preko singapurske pošte iz nekog razloga.

videćemo kad stigne. ako bude preko 600 kad poštar dodje jednostavno neću pokupiti paket, nego ću sačekati da ga vrate nazad i onda uzeti refund. jer sve PREKO 600 se ne isplati, jer bi onda cena ispala ista kao kod nas. 600 je ok
Ako ne pokupiš i paket se vrati nazad prodavcu umanjiće ti refund za cenu poštarine u oba smera.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno