Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobro su ti rekli, sve zavisi na koga naletiš, nema pravila. Ići ćeš kod carinika koji je pregledao tvoj paket i od njega/nje zavisi sve.
Generalno, ako uzimaš za ličnu upotrebu nemoj da plaćaš sa računa koji se vodi na firmu, to samo stvara probleme.
Čim su ti tražili da poneseš pečat to znači da smatraju da je robu poručila firma.
Obično bi u takvom slučaju morala da uradiš ulaz te robe u firmi, recimo kao "sredstvo za rad" i da ga imaš na popisu ili da odradiš otpis ali pošto su patike u pitanju valjda te neće previše cimati!
Javi šta je bilo.
 
Dobro su ti rekli, sve zavisi na koga naletiš, nema pravila. Ići ćeš kod carinika koji je pregledao tvoj paket i od njega/nje zavisi sve.
Generalno, ako uzimaš za ličnu upotrebu nemoj da plaćaš sa računa koji se vodi na firmu, to samo stvara probleme.
Čim su ti tražili da poneseš pečat to znači da smatraju da je robu poručila firma.
Obično bi u takvom slučaju morala da uradiš ulaz te robe u firmi, recimo kao "sredstvo za rad" i da ga imaš na popisu ili da odradiš otpis ali pošto su patike u pitanju valjda te neće previše cimati!
Javi šta je bilo.
Hvala na odgovoru. Čitava situacija je smešna. Ja sam preduzetnik paušalac, ne vodim knjige, nemam nikakav ulaz, otpis, pravdanja i slično tako da sa te strane za firmu nemam problem. Uvek plaćam sa tog računa na PP i stavim svoju adresu, koja je inače i adresa firme jer radim iz stana. :) Samo što su mi sada prvi put napisali adresu kako stoji na PP. Ovo je prvi put da sam naručila nešto spremna da platim carinu, kad eto veće carine. :) Javicu!
 
Mislim da nema prednosti da ti na paypalu stoji naziv firme. (Jedino ako ti uplaćuju iz inostranstva pa traže se tipa naziv na fakturi vidi i na paypalu!)
Ako hoćeš nešto za firmu lako možeš da dokažeš da se firma vodi na tvoje ime a ako uzmeš za sebe, piše tvoje ime/prezime, so, all good.
 
Zdravo svima, imam jedno pitanje u vezi carine na posiljku, ako neko zna. Stigao mi je paket vrednosti 80e, ali je posiljalac (firma) koristio adresu sa Pejpala umesto adrese koju sam ostavila. U toj adresi sa PP prvo stoji moje ime pa ime preduzetnicke radnje. Da li neko zna sta me ceka u ovom slucaju? Stigao mi je telegram sa carine da moram licno da dodjem tamo sa pecatom da podignem paket nakon ispunjavanja carinskih formalnosti. Telegram su poslali na ime preduzetnicke radnje, a moje su stavili u zagradu. Ovo pisem jer mi je jednom u posti receno da taj redosled ima neke veze kod prijema posiljki, ne znam da li je to tacno. Inace se radi o jednom paru patika. Ne mogu da ndajem nikakv info o tome na internetu, a u jednoj FB grupi mi je receno da carina brlja nesto po tom pitanju i da zavisi na koga cu da naletim tamo. HVala
To je standardna procedura za firme. Par puta sam i ja morao tako
 
Pre praznika je bilo oko 5 radnih dana. Verovatno su se u međuvremenu nagomilale pošiljke pa će da se uspori.
 
Evo moja BG carina stoji od:

RS, 11003 IZMENIČNA POŠTA, For customs
2022-04-19 16:00
 
Moguće da ima neki problem sa pošiljkom. Pošalji im mail da ti kažu gde je zapelo.
 
Evo moja BG carina stoji od:

RS, 11003 IZMENIČNA POŠTA, For customs
2022-04-19 16:00
Ne mora sa bude BG, moje je isto tako, na mail su mi odgovorili da je u NS-u, ns ispostava ne odgovara na mail, na telefon se ne javlja niko....tako da
 
Meni su u petak se konačno javili na telefon ehem
"Zbog novonastale situacije (lol) čekanja na carinski pregled mogu potrajati i do 60(!?) dana"
Pokušavali su da me ubede da moj broj za praćenje nije validan, jer treba da se plati malo više da se dobije pravi broj sa AliExpress-a, iako moj paket je iz Velike Britanije, iako nije prvi put sa naručujem delove od iste kompanije.
Znaju bolje n'o ja, nemere se bunim
 
Drustvo, stigla je posiljka za sestru ali niko nije bio kuci, u pitanju je internacionalna, imam dokaz o placanju posiljke i sve podatke i papiric iz poste, da li mogu ja kao njen rodjeni brat da podignem istu posiljku?
 
Zavisi od ljudi na pošti. Ako te znaju velika je šansa da će ti dati, ako te ne znaju verovatno neće.
Ili ako imaš neki lični dokument sa istom adresom kao što je adresa isporuke.
 
na dokumentu su razlicite adrese jer ja jos uvek zivim sa mojima dok ona ne, imam racun na mejlu jer sam ja porucio taj paket i jos je moj broj telefona ostavljen
 
Kažem, zavisi na koga naletiš. Procedura je sledeća paket preuzima onaj na koga glasi pošiljka uz prikaz ličnog dokumenta (lična karta), za sve ostale potrebno je ovlašćenje.
U većini slučajeva ipak ne traže LK jer im je smaranje, dovoljno da doneseš onu ceduljicu što su ostavili, doduše mene znaju u pošti (često šaljem pakete) pa mi nikad ništa ne traže.
 
Danas ocarinjeno, posle 2 nedelje tek

Danas je ocarinjeno šta je stiglo 25.04.
Apr 25
Meni i dalje stoji od 21.04. jedan paket.

Čisto informacija za ostale :)
Prijem
GB-Cardiff MC
Apr 25, 2022 12:56
Serbia Post
Prispeće
11003 IZMENIČNA POŠTA
Show intermediate events (12)
May 7, 2022 09:57
Serbia Post
Shipment on the way
May 9, 2022 10:45
Serbia Post
Shipment on the way
- 10200 GPC BEOGRAD
May 9, 2022 11:12
Serbia Post
Shipment on the way
61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD
May 9, 2022 14:15
Serbia Post
Shipment on the way
10200 GPC BEOGRAD -
May 10, 2022 04:31
Serbia Post
Shipment on the way
10200 GPC BEOGRAD - 11030 Beograd 8
May 10, 2022 13:56
Serbia Post
Uručenje, Uručeno
11030 Beograd 8
Apr 25

Prijem
GB-Cardiff MC
Apr 25, 2022 12:56
Serbia Post
Prispeće
11003 IZMENIČNA POŠTA
Show intermediate events (12)
May 7, 2022 09:57
Serbia Post
Shipment on the way
May 9, 2022 10:45
Serbia Post
Shipment on the way
- 10200 GPC BEOGRAD
May 9, 2022 11:12
Serbia Post
Shipment on the way
61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD
May 9, 2022 14:15
Serbia Post
Shipment on the way
10200 GPC BEOGRAD -
May 10, 2022 04:31
Serbia Post
Shipment on the way
10200 GPC BEOGRAD - 11030 Beograd 8
May 10, 2022 13:56
Serbia Post
Uručenje, Uručeno
11030 Beograd 8
Danas stigla pošiljka. Naplatili mi samo pdv
 
Danas stigla pošiljka. Naplatili mi samo pdv
Dobro, jasno je manje-vise da se "samo PDV" naplacuje na posiljke (kojima carina odredi cenu) ispod 50 evra.
Medjutim, mene zanima da li postoji razlika kod odredjivanja cene posiljke od strane carine kod sledecih proizvoda:
1. papuce, manje od 40 evra na sajtu;
2. USB memorija, manje od 40 evra na sajtu;
3. Francuski kluc, manje od 40 evra na sajtu;
4. Solar panel 30W, manje od 40 evra na sajtu;
5. mikroskop, dvogled, teleskop, manje od 40 evra na sajtu;
6. mini sivaca masina (sa elektromotorom), manje od 40 evra na sajtu...

Pitanje ustvari glasi, koja roba ima najvece sanse da bude od strane carinika procenjena na manje od 40 evra, bez da im saljemo izvod iz banke, neka 3 papira ili sta sve ne?
 
E kad smo vec kod ovog, jos jedno pitanje na tu temu.
Naprimer, narucim ja nesto za 40e a stigne mi da platim carinu.
Postoji li mogucnost da se zalim ako mogu da dokazem da sam platio 40e (sto je u sustini lako dokazati)?
:D Ovo je komentar sa strane br. 1 i to iz 2011. godine.
Covek je pitao isto sto i ja u prethodnom postu :p
 
Ao
Dobro, jasno je manje-vise da se "samo PDV" naplacuje na posiljke (kojima carina odredi cenu) ispod 50 evra.
Medjutim, mene zanima da li postoji razlika kod odredjivanja cene posiljke od strane carine kod sledecih proizvoda:
1. papuce, manje od 40 evra na sajtu;
2. USB memorija, manje od 40 evra na sajtu;
3. Francuski kluc, manje od 40 evra na sajtu;
4. Solar panel 30W, manje od 40 evra na sajtu;
5. mikroskop, dvogled, teleskop, manje od 40 evra na sajtu;
6. mini sivaca masina (sa elektromotorom), manje od 40 evra na sajtu...

Pitanje ustvari glasi, koja roba ima najvece sanse da bude od strane carinika procenjena na manje od 40 evra, bez da im saljemo izvod iz banke, neka 3 papira ili sta sve ne?
Ako pitaš mene, papuče i možda usb memorija. Ostalo, sa srećom
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno