Šta je novo?

Carina na pošiljke (2024)

Ima li neko iskustva sa narucivanjem sa alibabe, sta se desava kada narucis 20-30 komada istog itema? Da li se to carini i da li je carina suluda?
 
znaci ne postoji opcija da naplace carinu pdv i sve ostalo a da sta sam narucio dobijem kao fizicko?
20 - 30 komada istog artikla se smatra da je za komercijalnu upotrebu, pa je uvoz moguć samo kao pravno lice.

Ako naručuješ tu količinu nečeg sitnog, tipa gumice za kosu, to može da prođe za fizičko lice.
 
Pozdrav ekipa 👋
porucio par komada neke tehnike sa Ali malo iznad 100$ i paket mi je zadrzan na carinu. Jel treba da ih kontaktiram ili ce oni mene?
Da li mogu da prilozim SS sa Ali i izvod iz banke kao dokaz koliko sam platio posiljku, s' obzirom da znaju sami da procene na svoju ruku?
Koliko sam informisan, treba da mi naplate carinu 10%, PDV 20% i otavanje paketa par stotine dinara, ili ima jos nesto?
 
Poslednja izmena:
Ja nikada nisam imao nekih vecih problema sa carinom ali evo bio sam na bolovanju dva meseca i od dosade sam narucio oko 6-7paketa(u svakom paketu po 2-4 stvari-3+ items) u period u od 15-25 dana.Prva 2-3 paketa su od 31.01.2024 i 01.02.2024 na carini i ne mrdaju evo polako ih stizu i ovih preostalih 3-4 i to je to..Stigne HU -pa carina i to je to nista ne mrdaju.Neki su evo skoro preko 20 dana na carini ....Pre toga 7-10 dana max i stignu na moju adresu.Koliko sam citao ovde na forumu u Beogradu,Novom sadu itd dosta brze stize posta nego dole Nis ,Zajecar itd. Sastav paketa su sijalice za NG,ribolovacki pribor,slusalice,fleska,naocare i tome slicno.Sve najbolje.P.S par puta sam platio carinu oko 200-450 din
 
Meni prošao bez carine Anker Soundcore 2 i Anker punjač od 120 W
Sve je stiglo u Beograd kod druga
 
Ovo mi se još nije desilo. Prva stvar, kinezi napisali punu cenu na paketu, u životu to nisam video.
Drugo, prošlo carinu iako je preko 120 evra vrednosti, naznačene na paketu. Bukvalno samo gledaju velike i teške pakete...
 
Ovo mi se još nije desilo. Prva stvar, kinezi napisali punu cenu na paketu, u životu to nisam video.
Drugo, prošlo carinu iako je preko 120 evra vrednosti, naznačene na paketu. Bukvalno samo gledaju velike i teške pakete...
Pa ne bas,verovatno te dopao carinik kome se nije radilo,meni je na carinu isao i paket velicine pakle cigara a tezine 20gr.Vrednost na paketu 30e.Sta si narucio CPU?
 
Meni uglavnom naplaćuju velike i teške pakete, i kada nešto košta 50 evra a teško je 3-5 kila oni rebnu 5000 dažbine.
Mini PC sam naručio.

Bukvalno me vuče da se kockam i naručim CPU od 350 evra koji je kod nas preko 500 evra...

Inače s obzirom na mnogo veće cene svega, uvećane plate, red bi bio da podignu limit kao u BiH ili CG, nema smisla ovih 50 evra više, to danas u Srbiji je zaista mala para...
 
Naplaćuju, deru, kada je muljanje, prijavljena jedna stvar koja nema veze sa sadržajem pošiljke ili uz jednu prijavljenu gledaju da provuku više stvari u istoj pošiljci, nisam odavno naručivao preko 50e ali sve do 50e sa uredno deklarisanom cenom (ne znam šta piše u izvoznoj deklaraciji) ni PDV nije naplaćen.
 
Mene su jednom zvali da dođem kada sam naručio veći broj igračaka pa ih poslao iz Amerike sve u jednom paketu, mislili da preprodajem a ja to za bratanca poručio...
Inače sve za ličnu upotrebu i osim te situacije nikad nijedan problem osim što teške i velike pakete naplate nekad više nego što treba. Ali zato je bez dažbina prošao CPU od 115 evra, ovaj Mini PC i tako neke stvarčice od 60-100 evra, solidan broj. Nikad više od jednog primerka u paketu. E sad što se prijave tiče to je do prodavca i ovo je prvo put da vidim Kineze da ne muljaju nego da napišu u cent koliko košta roba na deklaraciji.

Vrlo često naručujem preko 50 evra, pogotovo u poslednje vreme jer je sve poskupelo pa i preko Aliexpressa a smeće više ne gomilam, samo pristojne ili kvalitetne proizvode a to košta.
 
Sa sajta carine, iz sekcije Najcesca pitanja-

Због чега ми је тражена дозвола за увоз, када су се у мојој пошиљци налазили само витамини/седам батерија?


Као појединац немате право да увозите већу количину/већи број комада истоветне робе, јер се доводи у питање да ли је та роба намењена за ваше личне потребе или за даљу препродају, нарочито ако се из базе података види да сте ту робу и раније поручивали.

Да подсетимо, пошиљка је некомерцијалне природе ако се ради о повременим пошиљкама, и ако њен садржај чини роба намењена искључиво за личну употребу корисника повластице или чланова његове породице, која по својој природи и количини не указује на то да је роба намењена препродаји.

Mnogi spominju cifru od vise od 5 istih stvari u paketu, ili u toku jednog meseca da se smatraju carinskim prekrsajem. Cini se (na osnovu ovog odgovora) da ne postoji tacan broj koliko istih stvari i u kom periodu se smeju poruciti (pod uslovom da naravno otvore i vide sta je u paketu). Dakle, kako carinik odluci?
 
Kada je prekršaj u pitanju zovu sa carine malo da se izrazgovaramo, nema tu vraćena pošiljka zbog broja komada, vraća se kada su nepotpuni podaci jer nemaju koga da zaduže za dažbine prema državi. Meni stizalo i po 10 ili 20 prekidača u zavisnosti koliki je lot ala za napajenje računara i niko ništa ne pita a jeste otvarano i zalepljeno bez troškova ali je u pitanju koliko se često naručuje.
 
Stigao Kingston kc3000 2tb, naplaćeno 4600din. To je u principu to pošto je kinez napisao full cifru od 127 dolara. Doduše carinik je računao u evrima:) Opet, izašlo me jeftinije nego u Srbiji.
 
I meni su napisali tacno u dolar cenu, mada sam svejedno bio ispod limita.

Ako nista drugo bar je original.
 
Stigao Kingston kc3000 2tb, naplaćeno 4600din. To je u principu to pošto je kinez napisao full cifru od 127 dolara. Doduše carinik je računao u evrima:) Opet, izašlo me jeftinije nego u Srbiji.
Ne rade kinezi sa evrima,oni upisu tipa 100 a Madjari prelepe nalepnicu i napisu 100e.
 
  • Like
Reagovanja: kVu
nisam dugo narucivao sa sportsdirect sajta, kako bese carine preko 50e ili 50 funti?
 
Ovo mi se još nije desilo. Prva stvar, kinezi napisali punu cenu na paketu, u životu to nisam video.
Drugo, prošlo carinu iako je preko 120 evra vrednosti, naznačene na paketu. Bukvalno samo gledaju velike i teške pakete...
I ja bih isto ovo potvrdio da poregledaju gabaritne pošiljke teške možda i ne toliko. Meni je projektor od 800g prošao bez ičega ali je zato mouse pad išao na carinu napisano na paketu 40$ i sad drugi isti takav je opet na carini ali je dosta gabaritan (veličina je 1200x600). Tako da i ja mislim da proveravaju velikim delom samo gabaritne pošiljke. Meni su prošli put oporezovali prema vrednosti na paketu 40€ a platio sam poštaru 1200 rsd od toga porez bio 900 ostalo valjda otvaranje paketa i provizija za uplatu. Koliko se čeka sad na BG carini ako neko ima neki svežiji info.
 
Paketi podležu otvaranju na carini i da ga i ne otvore naplaćuje se otvaranje, za pismonosne pošiljke ne važi to pravilo. Mnogi ne razlikuju paket i pismonosnu pošiljku i za njih su sve to paketi a vidi se po komentarima "očekujem paket UAxxx".
 
Paketi podležu otvaranju na carini i da ga i ne otvore naplaćuje se otvaranje, za pismonosne pošiljke ne važi to pravilo. Mnogi ne razlikuju paket i pismonosnu pošiljku i za njih su sve to paketi a vidi se po komentarima "očekujem paket UAxxx".
Ok a gde ima to definisano šta je paket a šta pismonosna pošiljka da li ide po gabaritnosti, masi, vrednosti. Da li je unificiranon za sve države (zemlje) . Da ne bude kinez pošalje kao pismonosnu (vrednosnu) pošiljku a naši ga smatraju (obrađuju definišu) kao paket.
 
Meni paket stigao na BG carinuu 29 februara i od tada ni mukajet
 
Ok a gde ima to definisano šta je paket a šta pismonosna pošiljka da li ide po gabaritnosti, masi, vrednosti. Da li je unificiranon za sve države (zemlje) . Da ne bude kinez pošalje kao pismonosnu (vrednosnu) pošiljku a naši ga smatraju (obrađuju definišu) kao paket.
Recimo ovo

S10 (UPU standard)

The UPU S10 standard defines a system for assigning 13-character identifiers to items for the purpose of tracking and tracing them during shipping.

The identifiers consist of a two letter service indicator code, an eight digit number, a check-digit, and a two-letter ISO country code, the latter identifying the issuing postal administration.[1]

With increased liberalization and the possibility of multiple postal services operating in the same country, the use of country codes to designate the postal service is a problem. To solve this, each country have a designated postal service that controls all S10 identifiers from that country; any competing postal services will have to cooperate with the designated owner.Code Interpretation[2]
AA-AZ Letter post: recorded delivery, but neither registered nor insured
BA-BZ for domestic, bilateral, multilateral use only
CA-CZ Parcel post
DA-DZ for domestic, bilateral, multilateral use only
EA-EZ EMS
GA for domestic, bilateral, multilateral use only
GD for domestic, bilateral, multilateral use only
LA-LZ Letter post: express / Exprès delivery
NA-NZ for domestic, bilateral, multilateral use only
PA-PZ for domestic, bilateral, multilateral use only
RA-RZ Letter post: registered, but not insured delivery
UA-UZ Letter post: items other than AA-AZ, EA-EZ, LA-LZ, RA-RZ, VA-VZ, subject to customs control, i.e. bearing a CN 22 or CN 23
VA-VZ Letter post: insured delivery
ZA-ZZ for domestic, bilateral, multilateral use only
 
Nazad
Vrh Dno