Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

ta sigurno moze :)

izmeris razmak izmedju vila pa ono oduzmi po 5-10mm sa svake strane (i gore), ako planiras da vozis po nekom blatu :D
takodje vidi koliko ti je sirina tocka, ne bi trebalo bas mnogo vise od toga (nije toliko strasno na mtb, ali ako preteras moze da utice na sigurnost)
 
Izvini, obrisao sam post, jer sam mislio da sam nasao odgovor... Ali nisam... Tako da ponovicu post:
Kako da znam koje dimenzije gume su kompatibilne sa mojim tockom?
trnutno imam 27.5x2.25, tocak je 584x19c...

konkretno me zanima sirina gume, uzecu svakako 2.25 ali da li mogu ici na siru i koliko? jel to moze da se vidi na osnovu oznake tocka?
 
pretpostavljam da je 19c = 19mm external rim width, onda ne bih isao vise od tih 2.25" (57.2mm) sto je sasvim dovoljna sirina za 650b gume na mtb
 
19c bi trebalo da je inner width, mozes staviti koju god do 2.5 ali realno deblje od 2.25 (ako mozes da uguras u ram) osim ukoliko ne rokas neki zesci downhill nema potrebeScreenshot_20220622-214859311 (1).jpg
 
nešto mi je stradalo u zadnjem točku, osovina je lepo učvršćena sa obe strane al se točak klacka levo-desno po santimetar, kao da je stradao neki uložak unutar osovine. jel ovo nešto uobičajeno da strada ili sam ja bio specijalno vešt? jel sredljivo?
 
Naravno, Otišao ležaj. Samo se zameni.
 
nešto mi je stradalo u zadnjem točku, osovina je lepo učvršćena sa obe strane al se točak klacka levo-desno po santimetar, kao da je stradao neki uložak unutar osovine. jel ovo nešto uobičajeno da strada ili sam ja bio specijalno vešt? jel sredljivo?
Ako su industrijski ležajevi samo ih zamenis. Ako nisu tj ako je shimano sve zavisi koliko je oštećenje , može biti da je glava za djubre jer ako su šolje ostecene onda nema spasa. Možda se samo konus otegao.
 
za industrijske lezajeve treba neka stega za ubacivanje. Moze se improvizovati od srafova i podloski za 150rsd.
Kuglice su jednostavnije za zamenu jer ne treba nikakav alat, ali kao sto rece kolega, imas delove koji propadaju. Pored kuglica tu su konusi, ali i samo leziste glave.
 
Izgleda da nigde nema Smart Sam/ Smart Sam plus guma... :(
 
Pozdrav svima . Da li se meni ucinilo ili je Capriolo poceo da proizvodi bicikle sa karbonskim ramom , videh ovo kao reklamu pa da pitam da li znate nesto o ovome ? https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2020/mtb-29/cpro-c-97-grafit
Video ga u kapriolu tj bivšem fanatik, siva boja. Lepo izgleda i to je to. Ne bi nikada dao te pare za te kineske delove. Prvo nisam bio siguran jer sam sa pulta gde sam čekao da platim video amortizer i reko jel to Fox. Gledam bolje reko nije Fox, ali nalepnica imitira.
 
Naravno, Otišao ležaj. Samo se zameni.
gledao po jutubima, malo je to komplikovano za mene. otišao kod lokalnog popravljača, kažem aj da mi zameneš ovo, kaže on c (onomatopeja coktanja), pitam ja kako molim, kaže on mora ceo točak, pitam ceo točak, kaže ceo točak, tako da eto.
 
U ovom slučaju verovatno je stvarno isplativije zameniti celu glavu. Mada ako imaš malo strpljenja i potreban alat (bar za racnu skinuti) može se otvoriti i pogledati kakvo je stanje.
 
Možda je onda isplativije zameniti točak nego plaćati majstora. Ja sam pretpostavio da je ležaj s kuglicama jer kad one ispadnu tako se pomera.

Drugo - koja je poenta hardtail bicikla i karbon rama? Da bude 500 grama lakši ili da bude izdržljiviji, što nije...?
 
Jeste sa kuglicama ali ova glava je bas jeftina. Jeftina u smisliu da bi majstor skuplje naplatio servis iste nego sto ona kosta nova, verovatno je zato i predlozio zamenu iste (ovakve glave su oko 500 dinara). Ako imas nastavak za skidanje racne verujem da nije neophodan konus kljuc da bi uspeo i bez njega da ga odvrnes.
 
Nova glava zahteva i pletenje tocka pa verovatno dodje na isto.
Ali dobro, to je visoka cena jeftinih delova.
 
Trebaju mi neki blatobrani.

Ovakvi bi mi odgovarali po dizajnu

Ali piše veličina do 28"

Meni je točak 29" (gume 29x2.1)

Pretpostavljam da tražim dalje onda?
 
Prečnik felne je isti. Vrlo verovatno da mogu da se upasuju, zavisi koliko hoćeš da pokriješ.
Ne mogu da ocenim koliko su stvarno šipkice dugačke.
 
Teško da će moći da stane, ovo su blatobrani za city ili eventualno neki trek, za tanke gume, na MTB sa 2.1 gumama ne verujem da će moći. Ja sam imao neke i dosta komotnije od ovih pa nisam mogao na istu gumu da stavim.
 
Pa ne naslanjaju se na gume. A i 26-ce idu preko 2.1, ima ih i 2.5. Ima i slikova 2.1. Bitno je koliko mogu da se izdignu iznad gume.
Lepo napisah - zavisi koliko hoćeš da pokriješ :). Da zaštite tebe, bar od direktnog prskanja same gume, generalno mogu. Ako naiđeš na baru/blatište - teško.
 
Poslednja izmena:
ne znam zasto bi na mtb stavljao blatobrane 😃
 
Mtb blatobrani su vecinom nezgrapni i ruže bicikl. Ja sam uzeo neki giant na akciji za 500 dindzi, podseca na ass saver ali se drzi za sticnu. Stavim ga po potrebi na jesen
 
Mtb blatobrani su vecinom nezgrapni i ruže bicikl. Ja sam uzeo neki giant na akciji za 500 dindzi, podseca na ass saver ali se drzi za sticnu. Stavim ga po potrebi na jesen
zato ih skines kad ne trebaju
 

Prilozi

  • IMG_20220628_222836.jpg
    IMG_20220628_222836.jpg
    390.2 KB · Pregleda: 43
Samo da javim da sam na kraju uzeo Deore XT. Na preporuku Stamp 2 Large, nasao sam samo Stamp 1 verziju ali nisam bio 100% siguran koje su dimenzije pa nisam narucivao. Izmjerio sam ove Deore XT na jednom bajku i vidim da su 11x11 sto je odprilike to to sto sam trazio i onda narucio.

image.png


Odbezao nekih 25km probnu tutru i vidljiva je razlika. Bas se osjeti da su sire od starih 10x10 i ako na papiru ne zvuci puno.

Jedino su minus ovi pinovi. Znaci imaju dvije visine, jedna kratka jedna duga. Samo se pin zarotira. Duga je defaultna, ali je bas visoka. Medjutim, ima problem, ne moze se stegnuti kratka opcija. Nema se za sta zgrabiti. Ne kontamn:

image.png
 
Nazad
Vrh Dno