Šta je novo?

Asus Eee PC - diskusija

Ne znam da li je dozvoljeno reci, ali velika domaca firma na slovo G :)

1005HA-H (onaj skuplji model sa N280 i vecom baterijom).
 
Da li si siguran posto sam ga nasao u neke dve druge firme ali kao M sto mi bas i ne igra toliko?
A smeo bih se kladiti da je i kod njih isti al malo omasili specifikacije :)
 
Nisam ga video uzivo, ali valjda nisu omasili :(

Gde si ti nasao -M ?

Jedina dobra strana kod -M je sto bi trebalo da ima mat ekran.
 
Poslednja izmena:
Proverio danas i jesu omasili ipak je u pitanju -M varijanta sa 4400mAh baterijom :(

Jel ima neko neki test sa njom, koliko vidim svugde su testirali sa vecom baterijom, ali mi deluje da i nije neko impresivno vreme. Onih 10.5 i 8.5h na sajtu nemaju veze sa zivotom, Asus to izgleda odokativno odredjuje.
 
Poslednja izmena:
H u Video playback battery drain testu ima neverovatnih 411 min.
Evo ustvari cele tabel

Acer Aspire One AOD250............110
HP Mini 110.............................142
Asus Eee PC 1008HA.................201
Asus Eee PC T91......................260
Toshiba Mini NB205...................374
Yukyung Viliv S5......................375
Asus Eee PC 1000HE.................381
Acer Aspire One AO751h-1545....384
Asus Eee PC 1005HA-H(P)..........411

E sad -M ima umesto 5600, bateriju od 4400 pa se mozda moze i sracunati otprilike koliko bi to drzalo. Nisu isti ni procesor ni ekran al odokativno se moze nekako sracunati :)
E sad sto ne testiraju slabiji? Pa sto bi. Jedino ovde stizu najbudjavije varijante koje postoje. Ja recimo cekam pristojan netbook vec 1.5 dana i nic. Sve sto meni odgovara ovde nece NIKAD stici. Bar je asus, koji kao dolazi ovde, izbacio do sada 2-3 vrlo dobra netbooka, po meni naravno. Nic od toga mi nismo videli niti cemo videti. I sad umesto da uvezu 1005HA-H oni uvezu ovo. Ne verujem. Pa se onda pitaju zasto im prodaja slabo ide. Sutra im Asus nece ni ponuditi bolje modele jer nic ne prodaju i tako idemo u krug. Cudi me da ne uvezose ovaj sa troceliskom baterijom. Ustvari nije se jos ni pojavio al cim se pojavi eto njega kod nas da zameni ovaj sa slabijom 6-icom.
 
Poslednja izmena:
Primetno je i da -M model kod nas kosta otprilike kao -H u evropi, a isla je neka prica uz neki acer da su kod nas manje carine/porezi pa je on trebao biti jeftiniji kod nas, ali je acer zeleo istu cenu za celu evropu. Obzirom da samo asusovih boljih modela nema (doskora nije bilo modela sa atomom uopste), ja bih rekao da je problem u nesposobnom uvozniku...
 
Poslednja izmena:
asus_eee_pc_1005ha_specifications.jpg
 
Od utorka ostalo samo par roze komada.
Dugo su potrajali 2-3 radna dana :)
STRASNO
btw samog sebe da ispravim da im s' ovim cudom ide prodaja sasvim lepo i kod nas :)
I da ova tabela bas i nije najtacnija. Baterije su puta 2 a tezine su 3.2 (1.45 kg), 2.8 (1.27kg) i 1.1 kg. Za H ne smem da tvrdim jer na netu ima podataka da je i on 1.27 mada sumnjam. Imaju jos i dve boje :)
 
Poslednja izmena:
1005HA first impresson

E nekako i ja jedva nadjoh jedan beli, vec tri dana okrecem telefone, sve tu je al jos nije u radnji, samo sto nije itd...Ovaj jedan beli sam nabo negde na vozdovcu, i sasvim je ok, verovatno je i bolji od crnog u smislu prljanja jer se radi o sjajnoj plastici. Dakle to je otprilike ta malo slabija varijanta - M mada na kutiji i deklaraciji pise neka dugacka podoznaka. Znaci:
proc N270 1.6
HDD 160
10" 1024*600px --mat
Wireless podrzava i n prot.
baterija 4400 mAh 6cell
kamera 0.3MP
konekcije standardne...

Dakle juce sam ga uzeo, zezao se celo popodne (na struju) i nocas pustio da se napuni bat. Prvi utisci su da je dizajn mnogo sladak, odma me je kupio na prvi pogled (to jest ja njega:)

Izgleda elegantno i prefinjeno, to sto je mozda malo deblji pozadi (1.4in) uopste se ne vidi. Baterija se uklapa potpuno u gabarit, ne strci nigde, al je malo teza - 6 cell, tako da je ceo netbook verovatno to sto pise oko 1,4kg. Znaci nije bas neprimetan kad ga bacis u neku torbicu i poneses, al zato je verovatno autonomija 6-8h super. S druge strane ispravljac je ko igrackica, nema 100gr, a radi korektno, znaci bez problema za poneti gde ti treba na duze.

Uz njega je WinXP home SP3 + IE7 + WinMediaPl.11 + jos neke trial varijante - office 2007, antivirus...

Performanse
*********
Instaliranje raznih programcica je proslo bez ikakvih problema i zamaranja. MS Office 2003, programi za muziku, filmove, kodeci, slike, internet. Inace disk je vec particionisan na 2 particije, sto je prijatan detalj. Volim kad se Word pokrene za pola sekunde, verovatno ste i sami imali malo zagusene sisteme na kojima se dize 4-5 sec. Svi programi se pokrecu i rade bez ikakvih problema. Muzika, film neki dobar divX 608*335px 25fps sasvim glatko - procesor na 10-20%.

Jedino sto me je razocaralo je audio izlaz, dobro, ugradjeni zvucnici su smesni samo za informaciju ali audio out na sluskama muzika osetno losija nego to isto na mom sansa clip playeru. Isto i na zvucnicima 2-1, slabije u odnosu na moj suond blaster live na desktopu, a cini mi se i slabije od nekih obicnih sound cipova - AC97 i sl.

Dao sam mu jedan radni test koji je potpuno primeren ovakvom kompu. Resize 50-ak slika sa aparata - 6MP na nesto manje za net - 800*600 u nekom multi-resize programcicu. Mogu vam reci da moj odlican DELL desktop na poslu na ovakav zadatak dize CPU na 100%, pali kulere na max i uz veliku halabuku odradi taj posao. Asusov malisa je odradio bez ikakve frke, CPU na ~50%, za minut dva taka taka i gotovo. Inace za celo popodnevno maltretiranje na ovoj letnjoj temperaturi, nikakvo seckanje, zastajkivanje, zagrevanje samo malo na povrsini ispod tastaure oko touchpad-a, tastatura nista. Znaci da je hardver upakovan i upeglan kako valja i da radi ono sto treba da radi bez problema, buke i zagrevanja.

"Periferije"
*******
Obzirom da su po osnovnim komponentama svi netbookovi na trzistu manje-vise isti, na izbor dosta utice izgled i kvalitet displeja, tastature, touchpad-a. Ovde je displej bas mat, nikakve refleksije. Boje su mi malo manje tople u nekom crveno - zutom opsegu, al to sam malo doterao uz prilozeni softver za graficku.

Tastatura potpuno prijatna, dovoljno velika, desni blok sa shift, enter, backspace, je resen velikim tasterima na racun up/down koji su smesteni u jedan red - kao na HP ili DELL-ovom miniju. Tastatura je CE sa nasim karakterima, al to je povuklo i ubacivanje onog glupavog > < tastera pored levog shifta, dok je na masinama sa US tastaturom to mnogo bolje - veliki levi shift sirine 2 tastera. Eto jos jedna sitnica koja moze da zasmeta onima koji kucaju brzo na slepo.

Touchpad je resen sa tackastim ispupcenjima na 4-5mm. S njim morate nezno, lagani pritisak i kad su suve ruke radi vrlo precizno. Aku pritisnete jace, ili ako su ruke malo vlazne, znojave onda koci, pa treba malo privikavanje. Podrzano je i zumiranje sa dva prsta i scrolovanje sa strane radi sasvim precizno. Klik tasteri su na jednoj plocici, to ne smeta preciznosti, ali kod njih treba suprotno, prilicno jak pritisak da se aktiviraju. Mislim da je to isti klik mehanizam kao na ovim starijim modelima 1000...samo je maska drugacija.

Ostalo
*****
Bateriju sad malo testiram, al na poslu mi malo radi malo je u standby i tako moze da izgura celo radno vreme, za neki realan konstantan rad realno je ocekivati 6 sati, naravno to zavisi od mnogo faktora. U svakom slucaju niste ograniceni na 2,5 sata kolko uglavnom daju 3cell baterije.

Wireless nisam probao, al uredno prijavljuje mreze u okolini. Trenutno sam na netu preko LANa. Surf naravno nema nikakvih problema, Youtube radi ali ne nudi mi HQ zapise, znaci da prepoznaje da malisa to ne moze da prikaze.

Zakljucak
*******
Znaci na prvu loptu ono sto sam i ocekivao, sasvim ok, bitno je da radi zivahno bez frke i zamaranja, pregrevanja, kontrole sasvim uredne - tastatura, touchpad i monitor bez sjaja, za one koji preferiraju tu varijantu. To sto nije proc N280, nista mi ne znaci, video mi nije nesto bitan ako je on tu malo jaci. Autonomija verovatno odlicna, sto povlaci malko vecu tezinu al to tako verovatno mora. Jedina zamerka s moje strane ide na racun kilavog audio izlaza, al i to se da malo doterati - ispeglati.

Pozdrav, Bane:wave:
 
Nisam bas nesto mnogo pratio, ali da li se planira kod nas uvoz 1005HA-H modela!? Kontam da bi svi otisli za dan-dva.
 
Imam jedan problem, dobio sam eee iz Danske, pa je i XP na Danskom. Interesuje me koji je najbezbolniji nacin da se to promeni na Engleski. Kad sam ga prvi put ukljucio imao sam prozor koji nudi izbor izmedju Danskog, Finskog, Svedskog i Norveskog. Engleskog nije bilo. Iz onog sto sedalo zakljuciti mislim da su 4 CD-a koja su dosla sa nji valjd 4 razlicite instalaicije XP-a za njega. E sad, da li eee ima posebno "ogoljen xp ze njega" i gde bi se on na engleskom mogao skinuti?
 
Ja, naprotiv mislim da su nasi uvoznici extra sposobni, puste da svi ostali iskupuju sto im se svidja, a onda oni ono sto ostane kupe za nikakve pare, a onda nama prodaju po ceni koja im odgovara jer mi nemamo izbora, mozemo da kupimo to sto ima ili da ne kupimo nista.
 
Poz ljudi jedno pitanje u vezi 1000HD i temperatura...Da li su temperature

TZ00 56-64 stepena
HDD 55-60 stepeni

normalne...

Inace ovo su temperature kada je lap radio jedno sat vremena 64/60 dostize pri pustanju DIVX i tako tih zezancija...

Sve je ocitano Hardware Monitor-om

Gledao sam da kupim neki notepal cooler za njega ali gledajuci od dole on bash i nema nesto previse otvora za usis vazduha...Dakle da li su ovo temperature koje treba da me zabrinu
 
Meni deluju normalno, malo vise, ali u granicama.

A u vezi kupovine tih kulera. Ne razumem zasto bi se tako nesto kupovalo za neki ultra portable. Znaci pravis sebi i trosak i smanjujes mobilnost. Ako se pregreva ili pokvari, pozovi se na garanciju, meni je neprihvatljivo da dodajem jos (kilo)grama na njegovu tezinu. A o povecanju buke tek ne zelim da pricam.
 
Poslednja izmena:
da li neko zna gde mogu da nadjem dobre drivere za asus 1000hd ali za vistu ili za windows 7 ?
 
izvinite sto prekidam diskusiju o novim modelima netbook ljubimaca(ljubomoran sam na vas :)) ali hteo bih da me posavetujete koji windows xp da instaliram na moj asus eee 4g tako da dobijem maksimalnu brzinu operativnog sistema(po mogucstvu mozda da ostavite i neki link za skidanje)
izvinite jos jednom i hvala!
 
izvinite sto prekidam diskusiju o novim modelima netbook ljubimaca(ljubomoran sam na vas :)) ali hteo bih da me posavetujete koji windows xp da instaliram na moj asus eee 4g tako da dobijem maksimalnu brzinu operativnog sistema(po mogucstvu mozda da ostavite i neki link za skidanje)
izvinite jos jednom i hvala!

Pronadji neki TinyXP sa integrisanim SP2 ili SP3 koji je oko 150-200mb, a koji ima sve sto ti je potrebno za Eee.
 
izvinite sto prekidam diskusiju o novim modelima netbook ljubimaca(ljubomoran sam na vas :)) ali hteo bih da me posavetujete koji windows xp da instaliram na moj asus eee 4g tako da dobijem maksimalnu brzinu operativnog sistema(po mogucstvu mozda da ostavite i neki link za skidanje)
izvinite jos jednom i hvala!
Које си системе до сад користио.

Ја сам, као и већина, Xandros који је симпатичан, ал' некако дечји, срушио одма' и инсталирао исти XP SP2 који сам годинама користио на стоном рачунару. Пробао сам неку верзију Ubuntu 8 која се вукла ко пребијена мачка након које сам се вратио на XP. Од скора сам на XP SP3 који ради нешто боље од XP SP2, па га и препоручујем. Обавезно смањи подразумевани page file да би имао бар мало простора на SSDу.
 
Које си системе до сад користио.

Ја сам, као и већина, Xandros који је симпатичан, ал' некако дечји, срушио одма' и инсталирао исти XP SP2 који сам годинама користио на стоном рачунару. Пробао сам неку верзију Ubuntu 8 која се вукла ко пребијена мачка након које сам се вратио на XP. Од скора сам на XP SP3 који ради нешто боље од XP SP2, па га и препоручујем. Обавезно смањи подразумевани page file да би имао бар мало простора на SSDу.

kupio sam ga polovnog i na njemu je neki sp2, definitivno bih zadrzao XP ali probao bih neki manji i verovatno brzi, sad sam skinuo neki tinyXp od 142mb pa bih to probao uz ono uputstvo za pravljenje butabilnog usb-a da instaliram...
 
jesi uopste gledao na asusovom sajtu?
 
da li neko ima neke informacije o asus 1201N, bilo je nekih prica da ce da se pojavi 22.10 sa win 7

cena, baterija i kad bi mi mogli da ga ocekujemo (ako je suditi po dosadasnjem ponasanju asusa - NIKAD), ali ajde da se nadam
 
molio bih nekoga da mi na PM posalje link nekog torrenta za sto manji i sto brzi XP za koji zna da radi jer zelim da ga instaliran na mog asusa eee 4g, skinuo sam neki tinyXp koji izgleda ne radi a i delovao je sumnjiv(142mb???)
hvala u napred!
 
tinyXP rev09 radi na mom EEE 4G
 
I ne rece niko ima li gde kod nas da se nadje 1005HA-H ili su svi -M ?
Onaj u Gshopu ima oznaku samo 1005HA ali vidim da je baterija 4400, pretpostavljam da je M varijanta...
 
Evo ja uzeo danas 1005ha-m u Gshopu, malisa je super osim tastature, koja se pomera kao pracka, stvarno se cuje ocajno, moracu nekako da je zaglavim ili da je zalepim, sem toga je stvarno super, dosao je sa win7 starter, koji radi super osim sto mu fali podosta...
danas ce na njega ici Ultimate pa cu javiti utiske, inace pun i prepun je nekog djubreta, ali to je najmanji problem.
 
Nazad
Vrh Dno