Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Da li ima neki automatski aparat na kojem se ne mora prazniti posuda za vodu i kafu svake 3 kafe?
To me mnogo nervira na ovom mom Bosch Verobar 100.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kako je to moguće kada:
Ako je to onaj skroz zute boje, ima ga.
Ili je barem imao dok je bila ova DG akcija. Nikada nije bilo toliko ukusa kao sada u Tempu (obicno ima samo jedan espresso, cappuccino i cafe au lait, mozda i vece pakovanje cafe au lait, i to je to, maks 10 kutija ukupno izlozeno; sada je bilo 200+ kutija, bila je i skroz zuta.
Nemoj me drzati za rec da da je Grande, vec da je skroz zuta kutija DG :D
 
Da li ima neki automatski aparat na kojem se ne mora prazniti posuda za vodu i kafu svake 3 kafe?
To me mnogo nervira na ovom mom Bosch Verobar 100.
Svake 3 konkretno ili vise? Na Magnifica moze 15ak kafa da se napravi pre nego se prazni posuda za kafu, mada sve preko 7-8 je preterivanje i moze da prospe po masini (nista strasno, ionako mlin uvek malo prospe okolo, a i presa kada se sklanja kafa).
Koja posuda za voud mora da se prazni? Mislis na onaj deo na kome stoji soljica, gde mozda kapne??

Kod mene jedan tank moze da napravi... pa verovatno nekih 20 espressa (2l je, s' tim da samo 1.7l moze da se koristi, onih 300ml se uvek "baca", mada ih ja cuvam u "muskoj dzezvi" pa sledeci put iskoristim za ispiranje).

Ali ima i aparata gde voda uopste ne mora da se menja, nego uzima dovod iz creva, na kome je filter. Skoro sam siguran da svi ozbiljniji kafici tako rade (jer ovde je nestajalo vode po delovima prosle godine, i tacno kafici samo filter tada prave :D)
 
@alfa

Sredio sam jednu Juru Impressu i sada sam u fazi podešavanja količine kafe, krupnoće mlevenja i količine vode,, manje više sam blizu zadovoljavajućeg rezultata...

Kafa koju koristim za podešavanje je Hausnrandt zlatna kesa arabika-robusta 50:50...

Podesio sam količinu vode na oko 30 ml plus pena koja je 3-4mm i ima boju karamele...

Kafa koju dobijem je prijatne arome, taman gorka po mom ukusu, ne osećam neku kiselost uopšte...

Prvih par gutljaja popijem bez dodataka, a onda samo malko naprašim cimeta na ostatak u šoljici, bude mi super...

E sad, zbunjuje me što , kada pogledam ispresovanu kafu u spremniku, čini mi se da je nedovoljno vlažna.

Ceo proces traje nekih maxi 10 sekundi, jer ako ga pustim da traje duže dobijam mnogo više tečnosti od 30 ml...
Mlin je podešen na podeok bliže sitnijoj granulaciji od sredine, probao sam i sitnije,ali onda u šoljici ostane praškastog taloga u tragovima...

E, sad pitanje, koliko vremenski traje na tvojoj Magnifici "ceđenje" jednog espresa, koliko tečnosti dobijaš i kako izgleda "pogačica" kafe nakon ceđenja?


Послато са A0001 уз помоћ Тапатока
 
Ni ja ne uspevam bas to da podesim po "uputstvu", i uvek mi dosta krace traje extrakcija za 30ml single shot (ne bih rekao ni 5sec da traje samo "kapanje"). Sada uglavnom radim samo double-shot (ali u jednoj soljici), jer ionako uvek pijem dupli, i taman vremenski ide koliko treba i izadje 60ml, i meni je idealan (ja pijem dva double-shota ujutru, BTW).
Za single-shot nikako ne uspevam ni ja >10sec, a da nesto drugo nije bas off.
Double shot, ceo proces (od zavrsetka mlevenja) je nekih 20-25s, samo kapanje je uglavnom 10-15s, zavisi od kafa.
Za Lavazzu i Tchibo mi i single shot dobro ispada doduse, kao i od Aviator blenda, ali to retko pravim.

Izgledaju nekvasene (tj. slabo kvasene) "pogacice", to me ne cudi, jer je voda vrela, iscedi se prilicno i ispari dosta toga u samom aparatu dok ja stignem da ga otvorim posle. Ako poredimo sa talogom od turske kafe, nebo i zemlja. Cela je mokra naravno, i prilepi se malo za saku ako je rukom izvuces (ali uglavnom su postojane, ne rone se kada ih sakom uzmes, ako ne pritisnes puno)

P.S. Ja ne pijem uglavnom espresso kakav se vecini svidja (vise zbog potrebe, tj. godina, nego zbog ukusa), tako da jedino za najosnovnija pitanje vredi moje misljenje, ja bi rekao :)

Probao sam danas Keniju napravljenu u Cafe Factory. Kazu radnici ista je kafa skroz i u Kralja Petra i kod Bajlonija. I jeste.. ona Kenija je bas "bland" (slabih ukusa) i kada su mi je oni napravili. Jedino sto i njihov espresso ima aftertaste bas prijatan, ali nema ni taste po meni :D
Za sada od probanih (house blend (Brazil, Etiopija, Gvatemala), Etiopije obe, Kenija i Sumatra), jedino mi se Sumatra svidja, i moje misljenje je da ce ogromnoj vecini se najvise svidjati bas ona od pomenutih barem (a i generalno od ovoga sto sam probao u D59B/Koffeinu/Kafeteriji, mislim da je ova Sumatra najinteresantnija vecini). Pogotovu kome ide Dolce Gusto, kao sto rekoh.
S' tim sto je malkice kisela, ali to se da srediti tako sto se uzme produzeni ;)

Ako vam nesto znaci, evo kako meni uglavnom idu kafe, po ukusu (imati na umu da nasi dobijaju zrna koja mogu da nadju, i da se to stalno menja...):
- Kenya Nyeri, Giathagu, neka special. Jednom je samo bila kod nas, pre jedno 3 godine, na kratko, leti.
- Kenija i Etiopija u Koffeinu su mi uglavnom top. Ali nisu konzistentne, nekada preteraju przenje ili nesto drugo, pa mi ne prijaju tada uopste. Ali kada pogode, najbolji ukus.
- D59B Etiopija, pogotovu Konga, a onda i one ostale Yirgicheffe sto su dobijali od oktobra negde. Konzistentno bas bas bas, Konga je bila najpitkija i meni najdraza kafa za pice, posle jedne Kenije, koje dugo nema.
- El Salvador, Meraville. Bio je samo jednom u D59B i Koffeinu, izvrsna kafa.
- Gvatemala, bilo Koffein, bilo D59B, nju prilicno slicno prze, i nisu mi do sada nijedni zeznuli. Ovo mi je sigurni-bekap kafa, ukus je mnogo blizi onome sto bi vecina zvala kafom, gorkija taman, manje kisela od K/E naravno. Doduse, imam utisak da me cini vise nervoznim nego K/E :)
- Costa Rica kao zadnji izbor, ali to je ono ako bas bas dugo nema kafe, i ne uzimam zrno, isto u D59B/Koff. Po meni CR treba prvo probati ko prelazi za turske/brand kafa.
- Peru koji su skoro imali u D59B je bio bas prijatan, kada su mi oni napravili espresso, ali ono sto sam uzeo u zrnu je skroz drugacije ispao :(
- Aviator house blend za cappuccino.
ostalo sta sam probao, bez ikakvog redosleda:
- Nicaragva tu i tamo... nikada interesantna. Nikada uzas, ali nikada interesantna :)
- El Salvador u Aviatoru (nikad gora kafa... nije lose pravljena, prosto zrno su tada izgleda nesto bas prehebali)
- Kenija i Etiopija u Kafeteriji. Zrna od kojih prave espresso nisu losa, espresso je OK, ali nije onako dobar. Ono sto je spakovano kao da stoji duze, dosta je bland ukus.
- Brazil u Koffeinu... "meh". Iskreno mi i ne podseca na kafu :) A njima je to, kako kazu, >90% kafe, pa eto koliko se moj ukus razlikuje :)
- Etiopije i Kenija u zadnjih mesec dana u Cafe Factory. Zrna izgledaju bas fina, ali da li ih prepeku ili nesto drugo ne znam, prejako telo, a slab ukus kafe. Fin afteraste jedino, mnogo prijatnije od vecine gorenavedenih, sem od Konge.
- Honduras, samo iz Koffeina sam uzimao, jer je obavezno "zemljama" kafa (takvo podnevlje). Za espresso ne, previse ima taj zemljani osecaj, znate na sta mislim verovatno, koji se nekako "lepi"? Ali za kapucino, bas fina.
- Columbia... meni se ne svidja ukus, ali rekao bih da bi dosta ljudi volelo ove kafe, barem za pocetak. Treba probati!

Van nasih przionica:
- Etiopija Rioba. Jak, dobar ukus, gorka dosta vise od onih u przionicama. Po meni lep ukus. Ne prija mi, tako da je ne pijem, ali dobar ukus.
- Rioba Gold/Platinum, Lavazze razne.... sve mi ovo dodje isto iskreno :) Nije po mom ukusu, i osetim (sem za Riobu Gold, koja je bila u zrnu) neki vestacki ukus.. sta znam.
- ethiopian mocha djimmah. Ovo je pravi ukus i miris kafe! Za filter ili French Press. Miris razbija!
 
Poslednja izmena:
@alfaunits без тебе овај форум би стварно био монотон. У свакој теми коју пратим се и ти налазиш. Поруке су ти стварно културне, квалитетне и корисне. Само настави тако!

Мислим да би ти администрација требала дати неки повлашћени статус.

Да се вратим на тему, добио сам неку Јакобс филтер кафу из Румуније. Када сам је отворио, видим да је крупно млевена. Ставио сам је у мој ДГ и испала је веома лепа кафа! Нашао сам је на интернету и није ни мало јефтина. Нема је код нас да се купи.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Za 10 sekundi teško da se dobija kvalitetna kafa. Brzo ta voda "protrči" kroz kafu. Trebalo bi oko 25-30 sekundi za espresso. Na mojem aparatu prođe 4-5 sekundi dok ne krene kafa. Obično je oko 20 sekundi potrebno, nisam uspeo da dobijem dužu ekstrakciju, ali nemam mlin na kojem mogu da podešavam krupnoću mlevenja. Tako da sam zadovoljan sa rezultatima.
 
Да се вратим на тему, добио сам неку Јакобс филтер кафу из Румуније. Када сам је отворио, видим да је крупно млевена. Ставио сам је у мој ДГ и испала је веома лепа кафа! Нашао сам је на интернету и није ни мало јефтина. Нема је код нас да се купи.

Ako je to ona Kronung, nje ima po pijacama, cena je oko 550din/500g

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Е та је. Видећу да је нађем негде. То је ок цена. Хвала

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ima ih svaki dan ili tipa, vikendom samo? Ima li “Grande” to je skroz žute boje, ako si video?

Imaš na NBGD svaki dan, sem ponedeljkom, ponedeljak je neradan dan buvljaka. Imaš i one Nemače ukuse, te su kutije skuplje 600-650 DIN, one nemaju kod nas.
 
U Novom Sadu na kvantaškoj pijaci 480 dinara taj Grande DG ima i za 430 sa isteklim rokom. Ostali ukusi svi po 500 dinara. Ta cena je i na Limanskoj.
 
@alfaunits без тебе овај форум би стварно био монотон. У свакој теми коју пратим се и ти налазиш. Поруке су ти стварно културне, квалитетне и корисне. Само настави тако!
Мислим да би ти администрација требала дати неки повлашћени статус.
Tnx, mada ne znam koliko ljudima znacim u ovoj temi iskreno :)

Kronnung i Cronat nisu iste Jacobs?
 
...alfaunits, tvoji postovi u ovoj temi zaista su vredni i korisni, ma koliko je uživanje u kafi stvar ličnog (čula) ukusa i mirisa...

Skoro pa kao plej lista ovaj pregled ponude iz ličnog ugla...

Imam neku zalihu Lavazza i Kimbo kafe, moram prvo to da potrošim, pa ću onda da istražujem...

Bez obzira što i jedan mali espreso sasvim, sasvim dobro "ispadne" za prilično kratko vreme pripreme, definitivno se izvlači maksimum arome i ukusa iz samlevene doze kafe kada se ide na double shot u jednu šoljicu sa ovom Jurom, a verovatno i sa većinom sličnih mašina iz ove klase.

Vreme prolaska vode je 20 - 25 sekundi i rezultat je veća količina kafe-užitka [emoji4] .

Još nisam pokušao sa maksimumom kafe, a nisam probao ni sa mlevenim kafama kako izgleda situacija, ali mislim da će rezultat niti manje-više isti, a on je i sada, više nego zadovoljavajući za mene...


Послато са A0001 уз помоћ Тапатока
 
Tnx ;)
Jesi merio mozda koliko uzima za single, koliko za double shot?
Meni je jako cudno da recimo Kongu je uzimao nekih 12-13gr za single, a na istom podezavanju kolicine kafe (nisam pomerao potenciometar) za double shot svega 14-15gr?
Kad sam pitao Vandera za kolicinu, on rece da za single ide 6-12gr otprilike, ali meni i najmanje i najvise kada podesim razlika je mooozda 3-4gr :D Tj. 10-14gr za signle, 12-16gr za double.
Merenja mozda nisu bas precizna, jer merim vagom koliko zrna stavim, ali uvek ima tu nesto preostalih zrna od prethodnog stavljanja, a ne mogu znati koliko tacno, pa mozda i gresim u proceni gramaze.
 
Nisam merio, nemam dovoljno preciznu vagu , tako da eksperimentisanje u mom slučaju nema "naučnu" težinu.

Trenutno sam na otprilike 2/3 skale powder quantity menija i dopada mi se kakav je rezultat, probaću ovih dana još neke kombinacije sa mlevenom kafom, možda nabavim precizniju vagu i pozovem komšije na eksperiment...


Послато са A0001 уз помоћ Тапатока
 
Ima ih svaki dan ili tipa, vikendom samo? Ima li “Grande” to je skroz žute boje, ako si video?

Znam da ima Lungo ali to niko ne voli. Mislim da Grande nisam video. Imas na vise mesta na kvantasu svaki dan. Kada budem isao sledeci put javim ti da li ima grande :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja pijem u 99% slucajeva Lungo & Grande, ne mogu one sa mlekom...
 
Znam da ima Lungo ali to niko ne voli. Mislim da Grande nisam video. Imas na vise mesta na kvantasu svaki dan. Kada budem isao sledeci put javim ti da li ima grande :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Задња тезга "Мађара" на Лиманској пијаци, код апотеке, има велики број врста ДГ капсула (500 динара) и много врсте кафе, млевене (350 динара 250gr)и у зрну. Имају чак и млевене без кофеина. Ако немају твој укус ДГ, могу набавити. Раде муж и жена и најјефтинији су што се тиче кафе.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Jedan od ta dva, ne znam napamet, je Arabica samo, dok su svi ostali Arabica+Robusta. Pa sigurno ima barem male razlike i u ukusu espresso-only kapsula.

Mada, ponavljam, ranijih godina je bilo razlika izmedju i Barista i Intenso, a Ristretto pogotovu, sada ni te tri ne primecujem iole razliku :(
 
Задња тезга "Мађара" на Лиманској пијаци, код апотеке, има велики број врста ДГ капсула (500 динара) и много врсте кафе, млевене (350 динара 250gr)и у зрну. Имају чак и млевене без кофеина. Ако немају твој укус ДГ, могу набавити. Раде муж и жена и најјефтинији су што се тиче кафе.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

Pa i DG na kvantasu su 500 kinti, tako da ne znam kako su najjeftiniju :)
Ne znam sto se tice izbora kako je tu, ali i na kvantasu je veliki izbor kod ovih sto ja idem (preko puta tezge gde je najvecibizbor hrane za pse), ali i ostali imaju razne DG vrv po istoj ceni.

Da li zna neko jel ima jos koja zemlja u kojoj se mogu iskoristiti ovi DG kodovi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa i DG na kvantasu su 500 kinti, tako da ne znam kako su najjeftiniju :)
Ne znam sto se tice izbora kako je tu, ali i na kvantasu je veliki izbor kod ovih sto ja idem (preko puta tezge gde je najvecibizbor hrane za pse), ali i ostali imaju razne DG vrv po istoj ceni.

Da li zna neko jel ima jos koja zemlja u kojoj se mogu iskoristiti ovi DG kodovi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Šta se može raditi sa tim kodovima? Primetio sam da ih na nekim kutijama ima, a na nekim ne.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Zavisi da li su oni za nase trziste ili ne. Ovi za nase su bili samo za nas bas, specificni.
Ovi ostali su mogli da se setaju i medju (nekim barem) EU drzavama, barem AT i DE.

Kodovi za popust za kupovinu na DG sajtu. Kod nas vise ne vaze, barem neke 2 godine, mozda i duze :( Mozda zato neke imaju, neke ne. One starije za kod nas imaju, novije ne, strane imaju.
 
Pa zato pitam. Imam rodbinu u DE, pa da znam gde se kod njih kucaju ti kodovi, neka isprobaju pa neka uzmu aparat ili nesto ako im treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tnx ;)
Jesi merio mozda koliko uzima za single, koliko za double shot?
Meni je jako cudno da recimo Kongu je uzimao nekih 12-13gr za single, a na istom podezavanju kolicine kafe (nisam pomerao potenciometar) za double shot svega 14-15gr?
Kad sam pitao Vandera za kolicinu, on rece da za single ide 6-12gr otprilike, ali meni i najmanje i najvise kada podesim razlika je mooozda 3-4gr :D Tj. 10-14gr za signle, 12-16gr za double.
Merenja mozda nisu bas precizna, jer merim vagom koliko zrna stavim, ali uvek ima tu nesto preostalih zrna od prethodnog stavljanja, a ne mogu znati koliko tacno, pa mozda i gresim u proceni gramaze.

Ja sam poredio one diskove koje izbaci posle kafe i rekao bi da je oprilike takav odonos i kod mene na magnifici a i u samom ukusu primetim razliku kad su dva singla u odnosu na double...
 
Da li neko koristi električnu džezvu?
razmišljam da uzmem jednu, ponuda nije neka dva modela Gorenja jedan 2500 drugi 3500,Kolosus malo jeftiniji i ostatak su kinseki modeli pretpostavljam da su svi isti samo je promenjena boja i naziv(First,keno,vivax,sanbo...)

Imate li neka iskustva
 
Svracao sam pre par dana u C&F i uzeo Costa Ricu konacno :),i odlicna mi je,bas lep ukus,vrlo malo kisela i dobar aftertaste. Bolja mi je od Brazila iz Koffeina,on mi je sad onako nesto,ni tamo ni ovamo.. Jos samo da probam i tu Sumatru sto je alfaunits preporucio,uzeo sam je ali nisam jos otvorio,cekam bar ove do pola da potrosim. :-D
Koja od onih kafa iz C&F bi bila dobra za filter kafu? Moze i neki od onih njihovih blendova? Vidim oni na sajtu preporucuju Ethiopiu Sidamo.
 
Pitaj ih bolje, moguce da imaju neke pecene za filter u tom trenutku. Cini mi se da na nekima bas ima natpis da je za filter (ili za espresso, ne secam se, a moram da slikam pa uvecam da bi video ;)).
Brazil iz Koffeina je nesto najobicnije :) Ne znam kako ljudi njega za espresso vole! Za domacu skroz kapiram (to i jeste "domaca"), ali za espresso mi je cudna skroz. Sto kazes "ni tamo, ni 'vamo".

Obe Etiopije su im Sidamo :) I moguce da su dobre za filter, prilicno su pitkije, sto je atipicno za espresso kafe (manje pene prave)
Ako ti ne smeta, zbog cene, probaj Yemen Mocha za filter.

Pa javi kako ti se svidjaju naspram Costa Rica druge :)
 
Poslednja izmena:
Videcu onda kad svratim tamo sta imaju. Pojma nemam, to za Etiopiju sam video na sajtu, jedino pored nje pise da je dobra za filter. Sestra moja voli tu kafu pa reko' da joj uzmem da proba.
Inace,provalio sam da onaj Brazil ne postane kiselkast od secera,vec od mesanja..promesao sam nezasladjen i isto je postao kisleliji. Sta ces, dokon pop .. :D
 
Nazad
Vrh Dno