Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Znaci niko nije kupovao u Latino Coffee Shop-u..moracu ja da budem prvi :) A kakve su kafe u Cafe&Factory? I negde sam procitao da je neko pominjao przionicu u Hadzi Ruvimovoj u N. Sadu,kakva je njihova kafa?
 
Mislim da nije.Ima na vise mesta u gradu,na Vracaru,u Kraljice Marije,Kralja Petra itd.. nisam kod njih svracao jos uvek ,slucajno naleteh na netu pa reko' da vidim da nije neko vec kupovao.
 
Po logou znam da sam bio jer imam njihovu kesu :) Ali ne znam da li je ovo jedna od njih ili ne.
 
Pa moguce da je bio lokal tu ili tako nesto. I kakvi su ti? Imaju vidim neke svoje blendove a pise i kao da moze svoju mesavinu svako da napravi. SUtra cu ako stignem da svratim da uzmem nesto za probu :)
 
Ovu preko puta Bajlonija izbegavam... njihov blend izgleda vole bas ljudi, ali te house blends ne uzimam nikada.
Keniju su unistili... nisu je prepekli ili neispekli, prosto je bland (ne blend, nego bland - bez ukusa)... ono bas bezukusna. Nije los ukus da kazem "bljak, fuj", nego nista ne osetim od ukusa ;) Imaju dve Etiopije od kojih je jedna Sidamo, druga ne znam. Sidamo je isto neka "meh" kafa po meni, i to u Kafetoru kad sam probao, ovde mozda i slabija.

Za ove druge da li se meni nesto svidja ne znaci nista direktno drugima, sem ako nemaju slicne ukuse. Ali ovo - bas meh :(


Ovo jeste Cafe Factory:
http://cafe-factory.net/ja/index.php/locations/309-kralja-petra
Nemaju jos uvek na sajtu lokaciju u Cara Dusana/Dzordza Vasingtona (ne znam koja tacno dodje tu kod Bajlonija, tu negde je prelaz, valjda od Skadarske, znaci DzV).
Ali isto izgledaju slike ovih gde drze kafu.

U svakom slucaju, zrna izgledaju prelepo, AA klasa je bila (velicina), nije bilo losih. Ali izbegavaj Keniju, i ako nisi probao Etiopiju Sidamo da ti se svidja, izbegni i to. Za ostale ne znam, nadam se da su mnogo bolje od Kenije ;)
 
Ovu preko puta Bajlonija izbegavam... njihov blend izgleda vole bas ljudi, ali te house blends ne uzimam nikada.
Keniju su unistili... nisu je prepekli ili neispekli, prosto je bland (ne blend, nego bland - bez ukusa)... ono bas bezukusna. Nije los ukus da kazem "bljak, fuj", nego nista ne osetim od ukusa ;) Imaju dve Etiopije od kojih je jedna Sidamo, druga ne znam. Sidamo je isto neka "meh" kafa po meni, i to u Kafetoru kad sam probao, ovde mozda i slabija.

E zato sam ja pitao vas poznavaoce :D jer ja realno nisam neko ko se razume,do sad sam probao samo ove komercijalne kafe pa sam sad resio da probam i neke kvalitetnije ,da vidim mogu li ja da primetim tu razliku :D Nekako vise naginjem ka tim nekim ukusima cokolada,karamela,lesnik nego vocnim (i kiselim) pa kontam da uzmem tako neke ( to je ova neka 10ka i 12ica sto oni nude u C&F,mozda cak i da ih izmesam u odnosu 80/20).videcu opet kad odem tamo,na sajtu recimo i nema te Kenije u ponudi. A opet, i ova Costa Rica iz Latino shopa me vuce ("Costa Rica Tarrazu,plantaza Tournon" , "..punog ukusa i slatkaste arome, pri sporijem ispijanju mogu se osetiti tonovi crne čokolade i lešnika.'' ) Problem mi je sto ja pola kila kafe da pijem mesec ipo dva-ostali kod mene uglavnom piju tursku pa mi (pre)dugo traje -pa ako ne valja dok ja to popijem.. :)
 
Sve ovo mozes na manje da uzmes, ja uzimam 100-250, sta god je najmanje. gde je 250, tu ne uzimam ako ne mogu da probam prethodno.

Meni se Costa Rica svidja kao kafa, tj. pravi ukus bas kafe. Samo mi ne prija, i prilicno me cini nervoznim :)


Nemoj mene svrstati u "poznavaoce" ;) Imam iskustva, imao mogucnost da probam podosta i ovde i vani. Mogu da osetim razlike, ali da opisem - ni 1% :)
 
E da,znam da si to vec negde napisao,da umes da primetis razliku ali ne i da opises :D I ja u poslednje vreme primecujem razlike po kaficima,ali isto ne znam tacno sta je. Pa u C&F sam i planirao tako,da uzmem po 100-200g od dve tri vrste..a ove bih mogao da pozovem da vidim da mozda nemaju i manja pakovanja. A mozda bih umesto C&F mogao i u Koffein,znam da su ih neki vec ovde preporucivali,jedino ne znam kakve su im cene..
 
Cene su ti ovako:
- C&F mislim da bese najjeftinija, nemoj me drzati za rec, jer sam jos pre novaka kupovao (stare cene) i ne mogu da nadjem na kartici cenu :( Posto se ne vodi kao Cafe/Factory. Retko kada nemaju nesto, imaju sirok izbor.
- Koffein, sada su cene 3800/kg (vecina, tj. skoro sve juznoamericke i blend), i 4600/kg (africke i poneka druga, redje). S' tim da je oovo kada uzimas retko, jer svakih 10-ih 100gr je free (uzmes kg odjednom, cena je 3420/kg, tj. 4140/kg). 100gr je min kupovina, ali pakovace vam i po 50gr, ako hocete vise vrsti da probate. Retko kada ima vise od 3 da se bira, a jedna je uvek Brazil. Samo 3 mozete probati kao espresso, ostale eventualno kao filter (posto nemaju podesen mlin za espresso za njih, ne prave, da ne bi lose ispao).
- Przionica, 4400/kg single-origin (sve africke, sem bas redjih blendova, i vecina ostalih), blendovi su valjda 3900. Nema popusta, nema placanje karticama. 250gr min. Espresso moze iskljucivo ono sto je u glavnom mlinu da se proba, ne prave druge (mozda ako nije uopste guzva, ali ista fore kao gore u Koffeinu). Nekad imaju samo tu jednu koja je trenutno u mlinu (retko, i nema pravila koja je, samo nikada nisam video da imaju Brazil ;)), nekada ima jos 4 zrna za kupovinu (zrno, ili da se melje).
- Aviator. Vredi otici, jer sve single-origin mozete probati na licu mesta (da naprave). 800din je 250gr house blenda (koji je uglavnom milina za kapucino!), ne znam cene ostalih, nisu mi bile dovoljno dobre da ih uzimam, i 250gr je min. Uvek imaju blend +4-7 razlicitih zrna.
- Kafeterija. Ne secam se cena, ali umeju imati 4-5 zrna (plus svoje blendove) i cini mi se da se sve moze probati. 200gr min. ako se ne varam. Preporucujem da uzimate jedino ono sto imaju u mlinovima, jer verovanto je to najsvezija, dok ona pakovanja (i blendovi) mogu stajati duze.

Svaka ima neki +/-. Moracu opet do C&F da probam neku drugu kafu, jer stvarno zrna izgledaju odlicno, moram da priznam :)


Taman ja da pitam bolje poznavaoce: da li mi se cini ili je gro gorcine u peni espreesa?
 
Mali update za Cafe Factory. Uzeo sam jednu Etiopiju (na obe stoji Sidamo, ja sam uzeo ovu koja NIJE Guji) i Yemen Mocha. Imaju ukusa, mislim da bi se ovo svidelo vec dobrom broju ljudi. Ako ste vani probali Etiopiju Mocha, ova nema slican ukus, dosta je drugacije zrno, nije samo do pecenja.
Cene su 2700-4400 (2700 je recimo Etiopija ova, i vecina kafa inace, 4400 je samo Mocha trenutno).

Zrna izgledaju super (krupna, nema nijedno da strci/da je lose), malo jace pecena, ali ne jako gorka. Rekao bih pre da ciljaju na tursku kafu, kada sam video i ova dva, nego na espresso :)

Po meni i ovo ima slabu aromu i ukus, ali nemojte da vas spreci da probate. Keniju mislim da su promasili skroz, ali Yemen Mocha i Etiopija (barem ova non-Guji znaci) se svidjaju ljudima koji piju gorkije kafe i Dolce Gusto pogotovu. Dok neke kafe koje ja pijem vecina ljudi ne gotivi ;)
 
Evo i ja konacno da se javim sa nekim utiscima..uzeo sam juce u Koffeinu Brazil da probam,imali su jos i Keniju i Gvatemalu,posto sam trazio neku koja je manje kisela preporucili su mi ovu. Sve u svemu,dobra je,svidja mi se..pravi ukus kafe. Cudna stvar,pio sam je bez secera,a kad sam dodao malo secera nekako mi deluje da je postala kiselkasta :)
Iz Koffeina odem u C&F u Kraljice Marije da uzmem jos nesto,medjutim tamo nemaju nista od espresso kafa,samo domacu. Kafe se mogu kupiti kod Hrama i u Kralja Petra rece mi konobar..aj reko' kad sam vec tu da probam njihov House Blend espresso (
Brasil Santos 35% - pulped natural, Guatemala Antigua 20% - fully washed, El Salvador 20% - fully washed, India partchment 20% - fully washed, Ethiopia Sidamo 5% - fully washed)
i upste mi se nije svideo,ima bas jak neki rekao bih citrusni ukus kad se napijes,ali meni je to bas previse kiselo (inace pise pocinje blagom vocnom notom-kakva li je tek jaka vocna nota onda :D )..jedino nije los ukus koji ostaje u ustima posle,aftertaste ili kako vec :)
Inace u Koffeinu sam uzeo i njihovu kafu za domacu-medium roasted,i dobra je i ona. Cena joj je 1300din/kg.
 
Au ako im (CF) je taj house blend kiseo, gde im odose te kafe u zrnu onda :) Moram da probam taj blend nekad.
Za aftertaste da dodam da ove tri sto sam ja probao (u CF) isto nemaju uopste los aftertaste (sto je cest slucaj kod vecine kafa koje mi se inace svide, ali aftertaste imaju koji uglavnom ne volim - jedino je Etiopija Konga iz D59B bila odlican izuzetak).
 
Pa eto,bas kad budes u prilici probaj pa da uporedimo utiske. Meni je to previse,al opet, nisam probao mnogo tih nekih kvalitetnijih kafa pa da mogu da uporedim,mozda to realno nije mnogo,ali meni jeste..plus ima i jos neki ukus koji ne znam sta je,ne znam sa cim da ga uporedim,nije ni oporo ni gorko,ne znam ali mi se ne svidja..u svakom slucaju,vise ga piti necu :D
Ove iz LatinoShopa sam pitao za Costa Riku onu,ali nemaju manja pakovanja od 500g..kaze mi neka tamo da od njih uglavnom firme nabavljaju jer oni daju i aparat itd..zanima me da probam ali veliko mi je pakovanje..Jedino eto ako oce neko da podelimo pola kile? :D
 
Probacu kada prolazim kroz Kralja Petra. Ovaj CF kod Bajlonija je samo shop za zrno/mlevenu, ne i kafic.

Za Costa Ricu mislim da neces pogresiti gde god je uzmes, i mislim da u isto vreme ti je svejedno gde je uzmes, razlika ce biti u pecenju ;) Moj utisak je da bukvalno svi uzimaju iz istih izvora (zvanicno 2 dobavljaca, D59B i Koffein imaju razlicite, ali kada imaju kafe iste zemlje u isto vreme, osetim da je identicno zrno :) Mozda jedni biraju za jedno, drugi za drugi, sigurno drugacije peku, ali isto zrno, barem africke, Gvatemala i Costa Rica)

Costa Rica meni uglavnom ima onaj bas ukus kafe, ali mi ne odgovara licno (skroz nebitno vecini ljudi!). I preporucuio bih obavezno da pri pocetku, kada pocnete kvalitetnije zrno da birate, probate Costa Ricu. Pa onda Columbia ili Gvatemala, to vec zavisi sta kome odgovara.

Ako si za espresso primarno, u D59B imaju Columbiu bas finu za espresso, sada.
Ili probaj iz CF 50/100gr Costa Ricu/Columbiu ako ima, nisam ni siguran da li je 50/100 min ;)
 
Pa planirao sam i Columbiu da probam ( videh da u Javi imaju neku) pored Costa Rice. U C&F nisam video da ima,tj bar na sajtu nema..videcu kad odem.Gde je tacno taj kod Bajlonija?
Ili do Przionice da skoknem..mada su oni malo jaci sa cenom :)
 
Jeste, D59B je jaci sa cenama :(
Ovaj CF je odmah preko puta Bajlonija, kod autobuske stanice bas. Meni je spolja izgledao kao neka shivara dok nisam osetio miris kafe i zagledao dobro :D
 
aj reko' kad sam vec tu da probam njihov House Blend espresso (
Brasil Santos 35% - pulped natural, Guatemala Antigua 20% - fully washed, El Salvador 20% - fully washed, India partchment 20% - fully washed, Ethiopia Sidamo 5% - fully washed)
i upste mi se nije svideo,ima bas jak neki rekao bih citrusni ukus kad se napijes,ali meni je to bas previse kiselo (inace pise pocinje blagom vocnom notom-kakva li je tek jaka vocna nota onda :D )..
Bio juce do Kralja Petra i probao sam blend, a danas Sumatru. Ovde je blend vec drugi (brazil, etiopija, gvatemala), i jeste malkice kiselkast. Ne znam od koje kafe, jer Brazil nije kiseo nigde, Etiopije su dosta slabije od toga, jedino da je Gvatemala malo kiselija.
Ali ukus je odlican. Nema onaj gorak/sikter aftertaste uopste (ni blend, ni Sumatra), lagane su nekako ali opet ima ukus! Mnogo bolje nego ovo sto sam probao zrna kod Bajlonija u CF.

Kome se svidja Dolce Gusto kafa, BTW, topla preporuka da probate Sumatru u Cafe Factory-u! Slican ukus, ali osetna razlika u kvalitetu i prijatnosti.
Moracu Gvatemalu da probam ovih dana i neku africku iz Kralja Petra. Imam utisak da ovaj CF kod Bajlonija je stvarno za domace kafe przio sve, dok je vidno drugaciji ukus kafa u KP.
Hvala za komentar, ne bi bez ovoga pomislio da probam :)
 
Pa ne znam sad..palo mi je na pamet i da to nije ta mesavina koja pise na sajtu..a mozda jednostavno ja nisam za tu kafu :-D Znaci da ipak idem u Kralja Petra da kupim kafu a ne kod Bajlonija? I,da nisi video mozda imaju li Columbiju ili Costa Ricu tamo? Moram jos isprobati par tih kafa, ako nista vracam se na Lavazzu :)
 
Ako ides pre nego opet skoknem do KP, da probam Etiopiju i Keniju, da, idi u Kralja Petra za svaki slucaj :) Nisam zagledao druge kafe sta ima :(
Zovni ih?
 
Mrzelo me pa sam im poslao poruku i pitao imaju li Columbiju i Costa Ricu? A odgovor je bio sledeci "Imamo specijalitetne kafe na meru u nasim lokalima u Katanicevoj 22, Kralja Petra 23, Nevesinjskoj 21 i Dzordza Vasingtona 2. Dobrodosli, pozdrav od marketing tima☕️✌
 
Informativno i korisno... :)
 
Ima li negde akcija neka za DG kapsule?
 
Video sam u DIS-u neku akciju za Dolce gusto, Oblo + 15 kapsula oko 8000 (nisam tacno zapamtio cenu)
 
Mislim kao ašo je bila u Tempu, 3 kutije i 4 gratis. Bolje nego na NBGD, tamo su 520-530 DIN.
 
Ima li negde akcija neka za DG kapsule?

Ja u NS uglavnom uzimam na kvantaskoj pijaci - tamo su 500 kinti a ima ukusa kojih nema u prodavnicama.
f64064765b0db37ee126c30ae097eeb4.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima ih svaki dan ili tipa, vikendom samo? Ima li “Grande” to je skroz žute boje, ako si video?
 
Poslednja izmena od urednika:
Grande ima kod nas u Tempu (VV), 520 ili 576, nisam siguran.

Ta 3+1 akcija u Tempu je zavrsena 18. marta, ali samo Intenso/Barista su davani kao +1.
Kod nas na pijaci (Bajloni) je sada 500+ ovo sto ima od DG, a i nema izbor :( Bas se izmenilo.
 
Vrh Dno