Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Stavi ti na taj cooler jos jedan ventilator sa zadnje strane da bi imao push-pull i nekoliko stepeni nize. Preporuka Arctic P12 PWM PST (ovo PST obavezno je da bi preko CPU pin-a na ploci pokretao oba venta). Za one zice da kacenje se snadji ili ih napravi od zice za CO2 varenje ili plasticne trake za vezivanje.
Da,LC CC 120 ima mogucnost kacenja ventilatora sa obe strane hladnjaka,a cak ima i 2 para zica za kacenje,taman za svaki ventilator po dve.......mada citao sam da taj dodatni ventilator ne spusta nesto posebno temperaturu,a moze da poveca buku

Ali u svakom slucaju,probacu kad nabavim jos jedan (ili dva) P12 PWM PST venta
Post automatically merged:

Ajd ako ti nije tesko pusti Prime95, small FFT, i u HWINFO proveri temperaturu dokle ide, imam isti cpu, isti klok (4.1 GHz) i napon 1.25V, i svuda u igrama ide do max 70c, ali prime ga kolje na 90c, pa me zanima da li je kod tebe isto...
Koja je ploca u pitanju?

Ploca je Tomahawk Max B450....

Imam dobro provetreno full tower Sama Ark kuciste,dve 14ice napred i jedna nazad (stavicu i jednu 12icu gore),pa verovatno i to obara temperature...

Probacu sa prime95 (nisam do sada) pa javljam...
 
Zanimljivo,ne mogu uopste da pokrenem prime95.....iste sekunde kad krene komp se resetuje,,,,,

Stresirao sam ga sa cpu-z 10ak minuta,temperature nisu presle 65 stepeni.....takodje u igrama nikada mi nije kresovao,ne znam sta je sa prime95...Untitled.jpg
 
^Osecam zajebanog kako vec kuca poruku...:LOL:

Salu na stranu, ako se gasi onda nije stabilno. Pogledaj event viewer, reliability monitor ili LiveKernelReports folder u windows da li ima neki izvestaj osim genericnog "unexpected shutdown".
 
^Osecam zajebanog kako vec kuca poruku...:LOL:

Salu na stranu, ako se gasi onda nije stabilno. Pogledaj event viewer, reliability monitor ili LiveKernelReports folder u windows da li ima neki izvestaj osim genericnog "unexpected shutdown".

Ili spusti frekvenciju na 4.1GHz ili radi overclock pojedinacno po CCX-u iz Ryzen Master-a , advanced view , pa zatim u profile 1 manual . Za ovo drugo zadrzi 1.2V kreni od 3.9GHz i prvo prvi CCX dizi po 25MHz i testiraj stabilnost i temperature (Apply && Test), dok ne dodjes do nestabilne tacke.. od te nestabilne tacke smanji za 50Mhz. Kad zavrsis onda predji na drugi CCX i ponovi .
Kad nadjes idealne frekvencije kao gore napisano, u BIOS-u zadaj te vrednosti, jer verovatno imas na toj ploci OC per CCX.

To ti slicno ovom izgleda, samo sto je ovo za R9 3900X.

1613334383586.png
 
Poslednja izmena:
@Ulrich
Cim si napisao da ti temp u full load ne prelazi 55 stepeni sa cc-120, znalo se da ga nisi nicim opteretio :) - sto se i pokazalo na prime-u.
 
^^ to je to, sintetika nateže do termalnih limita skoro, merodavno nije previše, svakako. Push-pull na LC-CC 120 benefituje par stepeni svega, ali trebalo bi da u pakovanju ide dupli set žičica za kačenje, tako da 'ne boli' da se stave dva P12. Ja sam samo dodatno 'ispeglao' nalegajuću površinu na samom kuleru, to je možda i bitnije proveriti, zbog LC-ovog standarda kontrole kvaliteta. :)
 
Zanimljivo,ne mogu uopste da pokrenem prime95.....iste sekunde kad krene komp se resetuje,,,,,

Stresirao sam ga sa cpu-z 10ak minuta,temperature nisu presle 65 stepeni.....takodje u igrama nikada mi nije kresovao,ne znam sta je sa prime95...

To ti kazem :) Izgleda da ti nije stabilan sistem sa tim naponom, prime mora da vergla satima, samo me je zanimala temperatura. Imam istu plocu, pa cisto da uporedimo. Evo stresiram cpu sa cpu-z, temp ide do 71c. Povecaj malo napon ili smanji klok, pa da vidimo sta i kako.
 
Evo,posle nekih 7-8 minuta primea95 i small FFT......mnozilac na 40 (tj proc je sad na 4.0Ghz) a napon malo povecao na 1.280v......temp oko 85 stepeni....
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    294.6 KB · Pregleda: 21
Okej, hvala :) To je onda otprilike to. Koju si pastu stavio?
 
@Ulrich
Cim si napisao da ti temp u full load ne prelazi 55 stepeni sa cc-120, znalo se da ga nisi nicim opteretio :) - sto se i pokazalo na prime-u.

Napisao sam u igrama temperature procesora ne prelaze 55 stepeni,tj nisam do sada pokrenuo neku igru a da je bio proc topliji od 55.....ne znam kako......dok,eto u primeu ide i do 85 sa malo manjim klokom...
Post automatically merged:

Okej, hvala :) To je onda otprilike to. Koju si pastu stavio?

Artic Silver Ceramique 2.....imam jedan spric koji mi traje vec skoro 10 god...:)
 
Ali ispada da ima jednu frekvenciju procesora i napon za prime95 (kao neki experiment) a drugu frekveniciju i isti napon za sve ostalo (narocito igre i cpu-z stres test)

Znaci,u prime95 ide do 4.0Ghz uz napon 1.280v,a za sve ostalo na tom naponu ide opusteno i na 4.2Ghz (mnozilac na 42)....evo sad stresirao u cpu-z i obrnuo neki krug u NFS The Heat i sve radi normalno,u igri opet ne prelazi 55 stepeni koliko sam primeto.....onda cu da ga ostavim tako na 4.2Ghz,sta me briga sto ne prolazi prime95,kad u svemu ostalom radi ok...:)

Kako ono bese,ako je ryzenima napon veci od 1.300v posle nekog vremena moze doci do "slabljenja" performansi?......ja sam bezbedan na 1.280V?
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    351.4 KB · Pregleda: 123
Poslednja izmena:
Ali ispada da ima jednu frekvenciju procesora i napon za prime95 (kao neki experiment) a drugu frekveniciju i isti napon za sve ostalo (narocito igre i cpu-z stres test)

Znaci,u prime95 ide do 4.0Ghz uz napon 1.280v,a za sve ostalo na tom naponu ide opusteno i na 4.2Ghz (mnozilac na 42)....evo sad stresirao u cpu-z i obrnuo neki krug u NFS The Heat i sve radi normalno,u igri opet ne prelazi 55 stepeni koliko sam primeto.....onda cu da ga ostavim tako na 4.2Ghz,sta me briga sto ne prolazi prime95,kad u svemu ostalom radi ok...:)

Kako ono bese,ako je ryzenima napon veci od 1.300v posle nekog vremena moze doci do "slabljenja" performansi?......ja sam bezbedan na 1.280V?

Prime ti ne prolazi najverovatnije jer predje 95C... Treba ti jaci kuler.. Ja jedino znam da preporucim sta imam, a to je Scythe Fuma 2, triple fan Arctic P12...
Meni na R9 3900X radi odlicno.. verovatno na R5 3600 bi jos bolje. I probaj OC per CCX, jer posto igras igrice, CCX0 je uglavnom bolji od CCX1 i verovatno bi izvukao veci clock.
Igrice koriste, koliko znam 1 do 4 core-a.. Tako da bi imao benefit zbog vece brzine prvog CCX-a sa 3 core-a.
 
@Ulrich
Nakon dodavanja drugog ventilatora Arctic P12 PMW PST (znaci oba su Arctic) ventilatora na LC 120 kuleru, Noctua pasta, 3 stepena sam oborio temperaturu. 1600AF na 4Ghz 1.3125V, ne prelazi 68C u poslednjoj Prime95 iteraciji nakon 6h Small FFTs pakla.
 
I šta sad, da kupi drugi kuler da bi u Primeu držao temperaturu ispod 90 stepeni? U igrama mu ide ispod 60, što je super. Nema potrebe da petlja išta više. Nije trebalo ni da kupuje još jedan ventilator zarad par stepeni...
Šta li ložite ljude sa Prime95 kad služi samo za prženje procesora zarad patkometrije i niko neće da priđe ni blizu tog nivoa mrcvarenja u normalnoj upotrebi (pa i "nenormalnoj")...
 
I šta sad, da kupi drugi kuler da bi u Primeu držao temperaturu ispod 90 stepeni? U igrama mu ide ispod 60, što je super. Nema potrebe da petlja išta više. Nije trebalo ni da kupuje još jedan ventilator zarad par stepeni...
Šta li ložite ljude sa Prime95 kad služi samo za prženje procesora zarad patkometrije i niko neće da priđe ni blizu tog nivoa mrcvarenja u normalnoj upotrebi (pa i "nenormalnoj")...
I to sto kazes... Nego ako mu bas stalo...
 
Kako ono bese,ako je ryzenima napon veci od 1.300v posle nekog vremena moze doci do "slabljenja" performansi?......ja sam bezbedan na 1.280V?
Nije ovo baš tako 'crno-belo'. Svaki primerak ima neki svoj 'golden voltage' gde je najstabilniji. Neko će reći 1.35, neko 1.4 itd. Isto može i sa undervolt-om da se degradira procesor... Zato je najbolje u suštini držati napon u varijabilnom modu, da u peak-ovima ima dovoljno a kada je low load da obara ispod 1V. Samo je suština te peak-ove limitirati naponski dovoljno, da termalni stres bude manji, a u tom slučaju benefit može biti i veća frekvencija, jer je termalni 'plafon' pomeren praktično tj. temp su manje.
Tu dođe na red silikonska lutrija i kvalitet ostalih komponenti, BIOS, setovanje... Nema univerzalnog recepta 1/1.
 
I šta sad, da kupi drugi kuler da bi u Primeu držao temperaturu ispod 90 stepeni? U igrama mu ide ispod 60, što je super. Nema potrebe da petlja išta više. Nije trebalo ni da kupuje još jedan ventilator zarad par stepeni...
U igrama koje sada najcesce igram (npr tesko modovani Skyrim SE) temeratura procesora je,najcesce,ispod 50 stepeni :)
 
Hm...to je već previše nisko i sumnjivo. Gde gledaš temperaturu?
 
Nije ovo baš tako 'crno-belo'. Svaki primerak ima neki svoj 'golden voltage' gde je najstabilniji. Neko će reći 1.35, neko 1.4 itd. Isto može i sa undervolt-om da se degradira procesor... Zato je najbolje u suštini držati napon u varijabilnom modu, da u peak-ovima ima dovoljno a kada je low load da obara ispod 1V. Samo je suština te peak-ove limitirati naponski dovoljno, da termalni stres bude manji, a u tom slučaju benefit može biti i veća frekvencija, jer je termalni 'plafon' pomeren praktično tj. temp su manje.
Tu dođe na red silikonska lutrija i kvalitet ostalih komponenti, BIOS, setovanje... Nema univerzalnog recepta 1/1.

Mislim da si apsolutno u pravu. Par dana sam istrazivao tekstove po netu na datu temu gde sam nailazio da i undervolt moze uticati na degradaciju CPU-a.
U to ime sam uradio u BIOS-u vcore na auto, ali sa offset-om -0.0125, potom "pbo enhanced mode 2" i koliko me secanje sluzi nista vise...
I rezultati su vise nego impresivni za R9 3900X. Napravi neke "peak"-ove do 1.35V i to je to.. uobicajeno drzi ispod 1V.

1613766298691.png

CPU-Z Bench
 
Isto to sam i ja na 5900x uradio, uz curve optimizer koji nažalost samo Zen3 ima kao opciju trenutno... Slični su i naponi - idle 0.89V a peak za single core je oko 1.35V. All core load je nekih 1.19V recimo, pri 4450Mhz. To npr. može da posluži kao fiksni klok parametar, ali zašto bi limitirao SC performanse i propuštao više napona u idle/low load režimu.
Znaju u AMD-u bolje od svih nas zašto je sve to baš tako out of the box. :)
 
Isto to sam i ja na 5900x uradio, uz curve optimizer koji nažalost samo Zen3 ima kao opciju trenutno... Slični su i naponi - idle 0.89V a peak za single core je oko 1.35V. All core load je nekih 1.19V recimo, pri 4450Mhz. To npr. može da posluži kao fiksni klok parametar, ali zašto bi limitirao SC performanse i propuštao više napona u idle/low load režimu.
Znaju u AMD-u bolje od svih nas zašto je sve to baš tako out of the box. :)

Nego znas sta razmisljam. Svidja mi se taj R9 5900X a u novembru sam uzeo 3900X .. cena bila "sitnica" 413 evra. Nadao sam se da ce Intel nesto izbaciti jace, pa ce po inerciji i da cene novog Ryzena padnu, ali gledajuci ovu novu Intel "Raketu" koja je redukovala broj jezgara sa 10 na 8 i nasvirala 14nm kao svojevremeno AMD FX9XXX, bojim se da od te moje povoljne kupovine nece biti nista...
 
Ja da sam u novembru imao 3900x ne bih se opterećivao do AM5 novim CPU-ovima... i pratio Intel, iz sporta. :)
 
On je ubio cpu sa 1.3v ali ga je mucio sa nekim sintetickim testovima po 24h, dosta ljudi su prijavili degradiranje posle 6 meseci sa 1.3v.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

I ja ga iz ovog razloga drzim na fixnih 1.25v, doduse radi na tom naponu na 4.4 all core tako da sam zadovoljan

tehnicki 1.3v je mogao da ubije, ryzen procesori nemaju "fiksne max napone", svaki procesor ima svoj licni max napon, FIT MAX voltage. Kada radi duze vremena sa fiksno postavljenim naponom iznad toga, polako se "ubija", dok ne umre ( ovo je iskljucivo all-core ili 80%+ core opterecenje, nema nikakve veze sa naponom na stock podesavanjima ili PBO, tu je kompletno razlicita prica ).

FIT napon se pronalazi tako sto opteretis sva jezgra procesora sa default PBO podesavanjima, i dok to radi u HWinfo64 kliknes za napon deo da izadje prozor sa grafikonom preko vremena, i onda gledajuci kako oscilira u periodu od tipa 10 min posto je vec radio 15-20 min, tu uzmes najmanji napon na koji pada a da se on ponavlja ( da nije jedan ili 2 pada na tokom celog perioda ).

E sad tehnicki cak i sa najlosijim mogucim primercima kao taj koji te je zapao, treba da bude napon bas veci i na duzi period da se ovo desi, tako da si u pravu, nije radio dovoljno vremena kod tebe da se osteti.

Ali to ne znaci da nije vec bio pred krajem, to sto ne moze ni na 4GHz na 1.3v ga cini jednim od najlosijih primeraka, a to znaci da je verovatno FIT napon izmedju 1.24v-1.29v (u startu kad je izasao iz fabrike).

Takodje, generalno moze da bude da je samo jako los primerak koji moze samo stock da radi realno.

Ja licno nisam, samo LLC 4, da ne pada napon previse, al moj primerak nije nesto za brzine ko najnoviji, ali odlican sto se napona tice (Max FIT mi je 1.31v)

Ostalo 1.27v @ 4.3Ghz, 1.29v @ 4.35Ghz, 1.33v @ 4.4Ghz-malo nestabilno). Preko toga ne ide. Ne znam kakva su dobra ponasanja za offset.

4.25GHz-4.3GHz je granica za full core overclock za 3600, ako je manje od toga, bolje PBO namesten (sa podesenim krivama za ventilatore da se ne pale cesto, 75-84/85 stepena su sasvim ok temperature za procesore, i bez overclock-a i sa)

ja na mom 3600 držim visok napon (1.375v) za 4.15ghz i nikakav problem nisam imao. Doduše baš retko imam priliku da ga poteram na 100%

Zavisi od primerka, kao sto je receno xyz puta, ali trebalo bi da moze i nize da drzi taj clock. Kod mene na 1.29V je stabilan na 4.15Ghz i ima generalno bolji skor na svim benchmark-cima, od CR20, Heaven-a itd. To mu dodje kao sa automobilima - oni iz poslednjih serija uvek imaju najvise opreme, jer se proizvodni proces usavrsio a i ostalo im je 'viska' delova. :)

Kod mene je stabilan na 1.26v i 4.3Ghz. Čak nije ni krešovao tokom testiranja ni jednom.

Sent from my GM1900 using Tapatalk

I moj je jedan od prvih primeraka, kupljen u avgustu 2019, ja odustao od overklokovanja, treba mu bas veliki napon.
Samo obavezno podesiti krivu ventilatora, neuporedivo prijatnije, u suprotnom ventilator divlja, skace i spusta obrtaje non stop.

Poslednjih dana sam mnogo citao i ovu temu i teme po redditu sto se tice manuelnog klokovanja ryzena 2000/3000 kao i max safe voltage 24/7.
Koliko vidim, vecina se slaze da je nekih 1.3v maximum preko kojeg ne treba ici (iako postoje i primerci koji trpe vecu voltazu).
Citirao sam gomilu postova bas i tog razloga da se vidi koliko ima razlicitih rezultata...4.4ghz all core na 1.25v je vrh primerak, dok ima i onih kojima treba preko 1.3v da bi radili na 4.1ghz all core.
Generalno je pravilo, raniji prvi primerci da se ostave na Auto OC, a kasnije dobre primerke manuelno klokovati.
Meni u ponedeljak treba da stigne 3600, trenutno imam 2600@4ghz na 1.2625v.
Hladjenje je da ti se ruka smrzne u kucistu :), Noctua D15 sa 2x A15, 6x140mm u kucistu (P14 PWM PST, neka Noctua 140mm i neka 2 Phanteks 140) i ploca je MSI B450 Tomahawk.
Jedino me najvise plasi ta degradacija Ryzena o kojoj se famozno pise, kako se Ryzenu skracuje zivotni vek sa manuelnim fiksnim naponom i kako je bolje ostaviti da ploca sama izvrsi Auto OC...recimo moj Ryzen 2600 ne prelazi 57c u OCCT stress test, a u igrama je oko 35-40c, na idle je 28-30c....mislim da bi i 3600 trebao da ima slicne temperature....a kad vidim da nekima ide i do 70-80c, pitam se sta tu ne valja, losa pasta, los kuler, losi ventilatori u kucistu ili jednostavno los silikon na procesoru ili prevelika voltaza.
Sve u svemu, da vas pitam, da li bi ja sa navedenom plocom i navedenim hladjenjem (pod uslovom da mi zapadne neki dobar primerak procesora) mogao da ga drzim na fiksnom kloku od recimo 4.2 ili 4.3ghz sa naponon ispod 1.3v, s obzirom da hladjenje nece biti apsolutno nikakav problem?
Jel ima neko sa foruma da je degradirao procesor u roku godinu dana sa tim naponima, s obzirom da je procesor na trzistu vec skoro 18 meseci ?
Procesor koristim samo za igre, tako da ne verujem da ce biti opterecen vise od 60-70% u pojedinim momentima, uglavnom je od 20 do 50%.
 
To "degradiranje" koliko vidim još niko nije dokazao naučnom metodom ai pored svih ugrađenih limita i sigurnosnih mehanizama ipak je moguće "ubiti" processor. Sad, da li je Ryzen iznimka neznam ali moj FX 6350 radi još uvek kao now i pored višegosdišnjeg OC-a na 4.8GHz i blizu 1.5v mada je dobro hlađen. Može i na 4.9GHz ali onda potrošnja, napon i termperatura naglo skaču tako da nije praktično.
Naučni dokaz bio bi da se ostavi da radi u istim uslovima, na istoj ploči i istom BIOS-u neko duže vreme (bar godinu-dve) pod visokim opterećenjem kako bi radio u nekom normalnom režimu sa recimo 1.4v i bez nekih preterivanja. To koliko znam niko još nije uradio (verovatno ni AMD).
 
@bojanh

Netacno za 1.3v, svi profesionalci u industriji(TheStilt koji je prvi spomenuo radi u industriji, Der8auer, Bullzoid(ima guide of sat+ vremena), i mnogi drugi) se slazu da svaki procesor ima svoj maximalni FIT napon. Napisah kako da se nadje iznad, cak je u Quote-u tvog post-a :)./
moze i Prime95 da se koristi ali ja sam OCCT koristio za nalazenje mog. Takodje je Der8auer pokrenuo testiranje degradiranje (5600x doduse, tako da nije direktno uporedivo), da dokaze da treba mnogo vremena i mnogo napona za degradiranje.

samo cu da dodam na guide iznad moj, kad se gleda grafikon trazi se temp gde najduze stoji, ne najmanje, ne najvise (nisko, peak, nego gde se stabilizuje)
 
Posto se se vec dotakli ove teme da pitam.

Nedavno sam zamenuo svoj ryzen 2600 za 3600 i sve je ostalo isto na ploci msi b450-a pro. Fiksirao sam mu napona na 1.275V a moze da radi i na 1.250V ali nisam ga puno cackao jer nemam vremena za silna testiranja. Jedino sto sam mu podesio je LLC 5 i tako stoji. Kuler treba da menjam posto imam lc cc 120 trenutno i nije los posto je ispod termalna pasta artic mx-2 U idle su temperature tu oko 30-32 dok je sa predhodnim islo na 27 stepeni, u igrama je isto tako malo topliji od predhodnog procesora ali necu ni da ih uporedjujem... to jeste ryzen ali podpuno dva razlicita procesa izrade. Kada nesto renderujem onda ide tu do 65-70 sve zavisi.

Probao sam overklok na sva jezgra ide na 4.4ghz bez problema pri voltazi od 1.250V ali zato teperaturu u prime95 dize kao od sale na 100 stepeni pa sam prekinuo test i sve vratio na fabricko samo sam mu napon smanjio.

Jel ima neki video gde se to gleda da vidim kako da svoj procesor utegnem, ne treba to da ide na 4.4ghz ali na 4.2 za 24/7 bilo bi lepo. Buni me to sto sam ja njemu zadao da VDD bude 1.275 a vidim da VID skace i na 1.375 u nwinfo64.
 
65-70 stepeni u renderu je odlično.
Doduše, zavisi od programa, koliko je CPU-orijentisan...
 
Pa nije nesto profesinalno ali koristim program HandBrake, ako se to uopste moze reci renderovanje.
 
Nazad
Vrh Dno