Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

prvi put sklapao AMD konfiguarciju pre mesec dana odnosno ryzen. Nema tu nista da ne naleze i druge gluposti. Jedino sto se mora paziti jer su pinovi na procesoru ne kao kod intela u socketu. Drugo, najnormalnije se i najprostije procesor postavlja u socket ima jedna strelica na socketu i procesoru i tu nema nauke. Preporuka je skidati taj fabricki lepak od paste cisto zbog skidanja kasnije, hoce da bude nekad teze odvojiti kuler sa procesora. Tu verujem pomaze stress test oboriti obrtaje kulera da dostigne bar 90c, gasenje i skidanje dok je ta pasta(lepak) topla.
Trenutni prelazak sa te i5 je po meni presipanje iz supljeg u prazno ali kako hoces.
cekaj ti lepo seriju 4000 i x670, ne zuri, i taj procesor ti blago leruje uz tu grafiku.
 
Poslednja izmena:
Ovo nije pitanje za temu "ŠTA da kupim" pa bih molio moderatore da ne sklanjaju pitanje. Želim da pređem na Ryzen 5 3600 (ne X verzija) sa sadašnjeg i5 8500, PRVENSTVENO zbog X570 matične i PCI 4.0 čisto kao zalog za budućnost i M2 SSD-ove koje planiram. Šta može da bude problem kad uzmem Ryzen 5 3600 (ne X verziju) i neku ploču sa X570 čipsetom??? Da li je neko imao bilo kakvih problema sa tim, pogotovo prilikom ugrađivanja. Jer nameravam da promenim stock kuler (imam CM Hyper 212 black edition).
Gledao sam neke video snimke na YT o tome, verovatno su plaćene reklame, pa mi je draže pročitati ovdašnja iskustva.

Moje je mišljenje da ti se ne isplati da prelaziš sa Intela 8500 na Ryzen 3600. Ryzen jeste nešto jači ali ni u ludilu dovoljno da opravda 350-400€ za ploču i procesor. Niti dobijaš nešto sa PCIe 4.0, treba ti specifična primena (gomila transfera) i dobar PCIe 4.0 drajv da bi uopšte primetio razliku...za neku prosečnu upotrebu - internet, igre, media - nećeš ni osetiti da imaš 4.0.

8500 je sasvim dovoljan za prosečnog korisnika, u igrama je skoro kao i7...radiće posao još par godina, a dotle će izaći potpuno nove stvari i biće ti isti đavo da li imaš 8500 ili 3600. Pare koje bi dao za Ryzen i X570 ploču će bolje biti upotrebljene na jaču grafiku, bolje napajanje ili monitor, veći storage...

Moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Čovek nigde nije napomenuo da mu treba za igre ;)

Elem, ako ti treba za budućnost, onda kupi u budućnosti, kada i cene PCI 4.0 ploča budu niže. Na stranu što je upitno čemu to uopšte, kada i postojeće ploče sasvim lepo koriste NVMe diskove.
 
Negde sam video da je jako zeznuto staviti procesor u ležište na matičnoj ploči. Nije urađeno kao kod Intela gde se to radi lagano i nema šanse da pogrešiš, nego sam čuo/pročitao da je sistem drugačiji, pa može da dođe do problema. Nisam lično imao u rukama, niti nameštao makar jedan Ryzen da znam kako procesor naleže na ležište. A ne mogu na YT da nađem ono što želim da vidim...
U stvari teže je kod Intela ako je uopšte teško, Kod AMD-a imaš strelice u ćošku i na CPU i na socket-u, samo ih spojiš i processor upadne sam.
 
Pa i intel ima strelicu :)
Jedino ako si ne znam sta mozes da zeznes...

...riding on 720p...
 
Ima Intel i one recke/lokatore na ivicama pa sam ipak video nekoliko slučajeva kada su postavljeni pogrešno i uništili gomilu iglica u ležištu. Kao što reče, ima svakakvih "majstora".
 
Trenutni prelazak sa te i5 je po meni presipanje iz supljeg u prazno ali kako hoces.
cekaj ti lepo seriju 4000 i x670, ne zuri, i taj procesor ti blago leruje uz tu grafiku.

8500 je sasvim dovoljan za prosečnog korisnika, u igrama je skoro kao i7...radiće posao još par godina, a dotle će izaći potpuno nove stvari i biće ti isti đavo da li imaš 8500 ili 3600. Pare koje bi dao za Ryzen i X570 ploču će bolje biti upotrebljene na jaču grafiku, bolje napajanje ili monitor, veći storage...
Moje mišljenje.

Čovek nigde nije napomenuo da mu treba za igre ;)
Elem, ako ti treba za budućnost, onda kupi u budućnosti, kada i cene PCI 4.0 ploča budu niže. Na stranu što je upitno čemu to uopšte, kada i postojeće ploče sasvim lepo koriste NVMe diskove.

Hvala vam svima na savetima. Ja sam bio tu hoću-neću da li da uradim upgrade procesora i matične ili da uložim u novu grafičku i sve (prvenstveno Red Dead Redemption 2) teram na max kako developer zapoveda. :)
Još jednom hvala na savetima i što ste me odgovorili od Zen 2 arhitekture, što znači da ipak sačekam Zen 4 (nova serija Zen 3 izlazi za par meseci) pa da upgrade ima nekog smisla.
 
prvi put sklapao AMD konfiguarciju pre mesec dana odnosno ryzen. Nema tu nista da ne naleze i druge gluposti. Jedino sto se mora paziti jer su pinovi na procesoru ne kao kod intela u socketu. Drugo, najnormalnije se i najprostije procesor postavlja u socket ima jedna strelica na socketu i procesoru i tu nema nauke.

Ja sam davno nekada na AMD Athlon 64 kad je izasao tek, slomio pin. Savije mi se prilikom ubacivanja, jer nemam bas mirne ruke i kad sam ga ispravio, pukao je. Proc je radio najnormalnije posle toga (sreca ni sam ne znam kako) al posle toga, nikad vise nisam AMD imao. I sad bi opet uzeo i7 umjesto nekog Ryzen-a, samo zbog pinova.
 
Dobar deo pinova ne radi ili drugi imaju istu svrhu. FX6300 je kod drugara radio bez skoro 10 pinova i izlomljenim socket-om (pokusao nesto sam, nije me zvao dok nije slomio), pa sam uz pomoc "stapa i kanapa" napravio i radilo je par godina tako.
Apropo pinova, ili ce neko bolje objasniti od mene ili google :)
Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja sam davno nekada na AMD Athlon 64 kad je izasao tek, slomio pin. Savije mi se prilikom ubacivanja, jer nemam bas mirne ruke i kad sam ga ispravio, pukao je. Proc je radio najnormalnije posle toga (sreca ni sam ne znam kako) al posle toga, nikad vise nisam AMD imao. I sad bi opet uzeo i7 umjesto nekog Ryzen-a, samo zbog pinova.

Ti treba da zamolis strucne ljude i da platis da ti ubace procesor, ne sam da lomis pinove, ja bih se plasio da ti stavljas bilo koji procesor bio on Intel ili AMD!
Slomio covek pin i jos mu procesor radi, a on se zali!!!
 
Ubacio sam preko 50tak procesora, sto sebi sto drugima, ali AMD od tad ne uzimam u ruke hahahha :) :)
 
Bas sam pre neki dan pazario Ryzen 3600 i GA B450, leze na socket kao i svaki drugi AMD, naravno bez ikakvih problema.. Nego imam jedno pitanje, kako nisam do sada pratio ovu temu zanima me da li ima prevelike razlike u performansama (u igrama) ako bih svoju staru DDR4 2666 zamenio za neku na 3200 koja mu dodje kao optimum za ovaj Ryzen? Po yt klipovima vidim da razlika moze da ide i do 10-15% FPS ali bih rado cuo i necije misljenje iz prve ruke, da ne verujem bas previse jutuberima :D
 
prvo vidi dal' bi taj ram dobacio bar do cca 3000mhz to te ne kosta nista,generalno ddr4 lepo reaguje na malo vise napona.ako si negde cpu limitiran tu bi poboljsao minimume i po meni vredi,ali ako nisi limitiran i ne igras takve igre gde bi i imao usko grlo na cpu-u ili si svakako preko osvezavanja monitora onda naravno ne dobijas nista.
 
smatram da je cupanje konektora od napajanja mnogo stresniji posao nego stavljanje amd procesora, ako nemas neku bolest da ti ruke drhte itd..a eto moje iskustvo do sad je da sam bas intel procesor dobio sa krivim pinom kad sam na laptopu menjao procesor.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
prvo vidi dal' bi taj ram dobacio bar do cca 3000mhz to te ne kosta nista,generalno ddr4 lepo reaguje na malo vise napona.ako si negde cpu limitiran tu bi poboljsao minimume i po meni vredi,ali ako nisi limitiran i ne igras takve igre gde bi i imao usko grlo na cpu-u ili si svakako preko osvezavanja monitora onda naravno ne dobijas nista.
Hvala na odgovoru. Probacu da je malo oc, ali sto se tice nekog manuelnog ovekloka i memory calculatora, ne mogu da kazem da sam nesto vican :) Nisam do sada to radio..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Bukvalno svaki modul sa 2666MHz ide na 3000MHz.
Nedavno sam drugu za 5min podesio Samsung 8GB 2400MHz bulk na 3000MHz. Vjer moze i vise, ali nije bilo vremena za igranje.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Zavisi dosta od datuma proizvodnje a i od proizvodjaca. Ako je skorije proizveden a po spec je (za danas minimalnih) 2400MHz ili 2666MHz i jos ako je Samsung kao u primeru iznad to se lako klokuje dosta bez problema.
 
Bas sam pre neki dan pazario Ryzen 3600 i GA B450, leze na socket kao i svaki drugi AMD, naravno bez ikakvih problema.. Nego imam jedno pitanje, kako nisam do sada pratio ovu temu zanima me da li ima prevelike razlike u performansama (u igrama) ako bih svoju staru DDR4 2666 zamenio za neku na 3200 koja mu dodje kao optimum za ovaj Ryzen? Po yt klipovima vidim da razlika moze da ide i do 10-15% FPS ali bih rado cuo i necije misljenje iz prve ruke, da ne verujem bas previse jutuberima :D
3200 nije optimum za R5 3600, 3733 jestebest-memory-for-ryzen-3000.jpg

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Bar 3600mhz ram da se upari.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
3200 nije optimum za R5 3600, 3733 jestePogledajte prilog 280909

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Nije ni 3733, nego 3800.
Nemam b-die da probam, ali cjr kod mene 65ns, verujem da odlican b-die sa dobrim primerkom cpu-a, ide ispod 62ns, i naravno write/read su dosta bolji na b-die.
Zavisi dosta od primerka cpu-a, tj. od frekvencije istog, 100mhz visa frekv, otrpilike 1ns nize.
 
Poslednja izmena:
Valjda će na sledećoj generaciji moći i fclk preko 2000 da ide

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
3200 dominira za date novce, eventualno da se isprsis za 3600, sve preko toga je bacanje para

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Bacanje para za 99.9% ljudi u 99.9% situacija :)

Mada sa onim bagatela Patriot kitovima na 3733MHz nema smisla uzeti sporije.
 
Bacanje para za 99.9% ljudi u 99.9% situacija :)

Mada sa onim bagatela Patriot kitovima na 3733MHz nema smisla uzeti sporije.

Globalni nivo, 100% si u pravu, cak je i 3600 bacanje para.
Gaming, rad koji zahteva jezgra, tu ti vec procenat drasticno opada.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno