Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Po onome što sam do sada ukratko istražio, 5800X3D u odnosu na 5800X nema veliku prednost prilikom 4K igranja, a ne planiram da prelazim na 5600.

Trenutni raspon ponuda koje vidim po oglasima:
5700X: domaće prodavnice ~349-372€., KP: ~267€ min.
5800X: domaće prodavnice ~387€-419€., KP: ~291€ min.
5800X3D: domaća prodavnica ~544€., KP: ~460€ min.

Koje su prednosti 5700X, a koje 5800X? Koliko vidim 5800X ima veću potrošnju u odnosu na 5700X, ali je i dalje jači u odnosu na 5700X iako je on skorije izašao na tržišta i malo niža cena...

Za razliku u ceni 5800X3D bih radije gledao da kupim još 2x8GB RAM-a :unsure: i npr. 5800X.
 
Glavna prednost 5700x naspram 5800x je znatno manja potrošnja i grejanje Ako recimo neki SW/igre ne guraju 5700x preko 80-90% prelazak na 5800x nebi doneo ništa. Slično je bilo i sa 3700x vs.3800x.
Veći cache kao u 5800x3D ima ulogu u nekim igrama koje su tako optimizovane, možda i neki programima ali je u igri i brzina memorije i latencija.
 
Posle dugo vremena zatrebao forum pa se javljam :D Iskrslo mi da uzmem 5600X ispod cene što i uradih. Prvo sam naleteo na informaciju da MSI B450 Tomahawk može sa novim beta BIOS-om da podrži Zen 3. Update-ova BIOS i bocnuo novi CPU i sve radi okej ali više ne postoji ni jedan "screen" pre ulaska u Windows. Nakon paljenja posle 10ak sekundi samo se otvori desktop. Pokušavao na delete dugme da uđem u BIOS, baci samo crni ekran, probao i preko "advanced restarta" i ista priča. Sve probah što mi je palo na pamet, vađenje baterije, ugašen "fast boot" itd... i dalje neće. Ima li rešenja? Ili da ide ploča na KP :cry:
 
Koja grafa? Probaj da nakačiš monitor na DVI/HDMI pa probaj
 
Jeste to :D Hvala na pomoći, spasili ste me, ubih se, čak sam povadio sve komponente i flešovao na dugme iza i džaba.
 
Nakon 2 dana zezanja zadovoljan sam sa OC i 5600X, sa naponom 1.225V ide na stabilnih 4.6Ghz, za 4.7Ghz mi je pucalo i sa 1.365V tako da sam odustao, dosta je to veći napon kao i temperature za "samo" 100Mhz. U Cinebenchu i Linxu oko 15% bolji rezultat ali i do 10 stepeni veće temp u odnosu na default (default do 70 stepeni a ovako u jednom momentu skočilo do 80). U renderu i igrama nisam video još neku razliku, treba još vremena za to ali su tu temperature 2-3 stepena niže nego na default-nim podešavanjima (nekim čudom) do 66-7 stepeni. Na default napon na momente ide i 1.4+ i pada ispod 0.95, ovako je 1.21-1.25.

Sve u svemu zadovoljan sam, oseti se lepa razlika u odnosu na 2600x :)
 
Da li bi Ryzen 5 5600G radio na ploči Biostar A320MH koja ima bios sa podrškom za taj procesor? Da li bi se osetio taj upgrade sa Ryzen 3 2200G kroz redovni rad (browsing sa 20ak tabova, office i sl)?
 
Nakon 2 dana zezanja zadovoljan sam sa OC i 5600X, sa naponom 1.225V ide na stabilnih 4.6Ghz, za 4.7Ghz mi je pucalo i sa 1.365V tako da sam odustao, dosta je to veći napon kao i temperature za "samo" 100Mhz. U Cinebenchu i Linxu oko 15% bolji rezultat ali i do 10 stepeni veće temp u odnosu na default (default do 70 stepeni a ovako u jednom momentu skočilo do 80). U renderu i igrama nisam video još neku razliku, treba još vremena za to ali su tu temperature 2-3 stepena niže nego na default-nim podešavanjima (nekim čudom) do 66-7 stepeni. Na default napon na momente ide i 1.4+ i pada ispod 0.95, ovako je 1.21-1.25.

Sve u svemu zadovoljan sam, oseti se lepa razlika u odnosu na 2600x :)
Aj ako te ne mrzi uporedi rez sa ovim mojim OC rezom https://forum.benchmark.rs/threads/amd-ryzen™-5000-zen-3.471391/post-6611440
(deo gde sam CPU OC a RAM na XMP)
Trebao bi da imas veci skor jer si u prednosti sa allcore frekvencijom, ja sam preko Curve Optimizer radio OC.
 
Da li bi Ryzen 5 5600G radio na ploči Biostar A320MH koja ima bios sa podrškom za taj procesor? Da li bi se osetio taj upgrade sa Ryzen 3 2200G kroz redovni rad (browsing sa 20ak tabova, office i sl)?
Ako nemas ocigledne realne situacije gde postoji CPU ogranicenje u svakodnevnom radu (neka nasumicna kocenja i usporenja pri odredjenim operacijama), to sto novi CPU ima mnogo vise potencijalne snage ti nece nista znaciti (samo ces imati vise slobodnih resursa koje neces koristiti, da tako kazem 🙂).

Just my 0.02$
 
Dvoklik Ycruncher, imas PI-1b opciju iz padajuceg menija desno kad otvoris.
 
Nalteo niotkuda sinoć kupac za grafu, tako da nisam stigao da testiram, čim stigne javljam rezultat.
 
Dvoklik Ycruncher, imas PI-1b opciju iz padajuceg menija desno kad otvoris.
Testirao sam, na stock mi izbacuje 54.8s. Promenio sam OC na varijantu curve optimizera (ide max do 4.7Mhz a napon na 1.25V max, tremperature 7-8 stepeni manje u odnosu na stock) i tako je izbacio rezultat od 49.9s. Posle toga sam pokušao da vratim ručno podešen OC na 4.6 fiksno i napon 1.225V gde nije hteo da završi test, izbaci grešku. Ramovi nisu OC, stavljen je standardni profil na 3000mhz i tako stoji...

Tako da tebi stock izbaci bolje nego meni OC, verujem da ramovi imaju uticaja.
 
Jel ti RAM na 3000 ili 3200? Kada si menjao podesavanja za PBO2 i Curve Optimizer, jesi menjao PPT/TDC/EDC?
Meni CPU ide do 4.5GHz tokom testa sa 133W PPT, 85A TDC i 116A EDC (u BIOSu su granice na 145/90/130)

Za testiranje stabilnosti allcore overclocka, najbolje koristi http://www.numberworld.org/y-cruncher/
 
Jel moze da se za te power limite stavi disabled?
 
Moze, samo stavis neke jako velike cifre. Ali treba imati u vidu da uklanjanje limita blago utice na losije single core performanse, zarad boljih multi core perf. (par procenata u oba slucaja)
 
Malo sam se igrao sa PBO i vidim da bustuje do 4.85ghz za single, ali lepo opali napon pri single core opterecenju. Mada nisam mnogo ni gledao koliko treba da se setuje od tih vrednosti.
 
Ako pricamo o 5600x, uglavnom je 130/90/130 neki sweetspot za balans izmedju single core i multi core performansi. Temperature su dosta bitan faktor za 5600x jer je AMD iz neko razloga postavio 65°C kao limit za boost frekvenciju. Za svakih 10°C preko 65°C gubis nekih 50-75MHz na boostu ako me secanje sluzi.

Edit: generalno izbegavam AGESA >1205 jer su menjali ponasanje napona i PTT/TDC/EDC limite, navodno zbog podrske za 5800X3D koji je osetljiviji na vece napone.
 
Poslednja izmena:
U biosu stavljen PBOS manuelno na X1, PBOL ugašen, Max CPU Boost na +50, PTT na auto. Curve optimizer sva jezgra negativno na -25. I tako jedno jezgro max otišlo na momenat na 1.263V, u 95% situacija ne prelazi 1.25V. Max temp u Y-Cruncher-u 66° (na default ide i do 74°), pokušao sam i sva jezgra na -30 i tu je puklo, a linx, prime, cinebench prošlo bez problema. Ovako minna HW infu izbacuje max potrošnju CPUa 78W.

Edit: Za RAM ne napisah, 3000MHz je.
 
Za RAM ne napisah, 3000MHz je.
Aha, vidim u profilu ti pise 3200 pa me zbunilo. Moguce da je 200Mbit/s napravilo ~2 sec. razlike izmedju mog reza i tvog, ostalo je do PTT/TDC/EDC podesavanja procesora. YCruncher ume da povuce 130+W
 
Ajd da ja probam taj cruncher.
 
Aha, vidim u profilu ti pise 3200 pa me zbunilo. Moguce da je 200Mbit/s napravilo ~2 sec. razlike izmedju mog reza i tvog, ostalo je do PTT/TDC/EDC podesavanja procesora. YCruncher ume da povuce 130+W
PTT/TDC/EDC - Šta mu dođu ova podešavanja? PTT imam u BIOS-u ali ostale stavke nemam.
 
Moguce da nema svih opcija na B450 maticnim
 
Package Power Tracking (“PPT”): Praćenje snage paketa („PPT“): PPT prag je dozvoljena potrošnja energije soketa dozvoljena preko naponskih šina koje napajaju soket. Aplikacije sa velikim brojem niti i/ili „teškim“ nitima mogu naići na PPT ograničenja koja se mogu ublažiti povećanjem PPT limita.

Thermal Design Current (“TDC”): Struja termičkog dizajna („TDC“): Maksimalna struja (ampera) koju može isporučiti specifična konfiguracija regulatora napona matične ploče u scenarijima sa termičkim ograničenjima.

Electrical Design Current (“EDC”): Struja električnog dizajna („EDC“): Maksimalna struja (ampera) koju može isporučiti konfiguracija regulatora napona određene matične ploče u vršnom („spik“) stanju u kratkom vremenskom periodu.
 
Zahvaljujem 🙂
 
Curve Optimiser -15, to je samo menjano za procesor 5600X.
AIDA.pngCPU Z.jpgHWINFO.jpgR23.jpg
 
PPT/TDC/EDC ti nisu default, moguće da ti matična sama menja. Default je: PPT 76W, TDC 60A, EDC 90A
 
Nazad
Vrh Dno