Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Bez zezanja, nabaci neki AM4 + Zen3 combo, taman da se poigras malo... mora da ima negde 'na zajam' od svih ljudi koje poznajes. Mozda oldskul pristup bude benefitan nama svima ovde. :)
 
^
Ma nema sanse, stvarno me mrzi... Nekad me nije mrzelo, al sad me mrzi... Uskoro planiram malo da fotkam novokonponovani Beograd po naprednom sistemu :p imam pristup ovim na vodi objektima posto radimo na kuli aprtmane za neki negleski hotel tako da postoji sanas da napravim neki unikatni snimak, i tako to, mrzi me sa ovim da se zaebavam :p
 
Ajde, ajde, ima nas ovde sa sitnom decom, zenama, devojkama, hobijima, pa nadjemo vremena. Nemoj se 'napucavamo bez municije'. :)
 
Nah, pa OK, kad je ovakva situacija onda jedino da uzmem RTX A6000.
 
O konacno u ovoj temi posle toliko price o overkloku i neko 100% validan OC :) Jel ovo overklokovano po ovom sistemu znaci da u nekoj manje zahtevnoj aplikaciji nego sto je prime95 moze da bostuje do 5ghz ? Malo je ovo nategnuta situacija vidim neke temeprature od 90c na 4 mesta svuda pise CPU koje verujem da nikada neces videti u svakdnevnom radu.
Kako mi se cini neki minimum koji moze da se ocekuje za svaki dan je 4.5ghz a mamksimum tek cemo videti, mozda neko dobaci i do 5ghz...
Tako nekako. Ukljucen je PBO (precision boost overdrive) i postoji nekoliko parametara koji mogu da se podesavaju.



Kada se aktivira PBO moze da se navede koji ce limiti da vaze: CPU (PPT=142W, TDC=95A, EDC=140A), motherboard (zavisi od prozivodjaca ploce) ili custom. Takodje moze da se definise maksimalni boost (zvanicno, od 0 do +200MHz, neke ploce podrzavaju i vise). Out of the box, 5900X boostuje do max 4950 MHz. Ja sam podesio da je boost max +100 MHz sto rezultuje maksimalnim taktom od 5050 MHz. Naravno ovo je takt koji mogu da ostvare samo neka jezgra (postoji rang koji se moze videti u HWiNFO64 a i sam OS ima informaciju koja su dva jezgra "najkvalitetnija") i koristi ih kada su u pitanju laka opterecenja. Pored svega toga, postoji curve optimizer koji predstavlja neki vrstu (under/over)volta koji moze da se navede za sva jezgra ili pojedinacno za svako jezgro. U mom primeru, ja sam koristio -15, sto u prevodu znaci -15 * (3 ili 5mV, u zavisnoti od opterecenja, vidi video). Time se daje malo vise prostora procesoru da boostuje zbog nizeg napona i nizih temperatura. Kada je u pitanju lagano opeterecenje, recimo neki single thread proces, OS ce da iskoristi najbolja jezgra. U tom slucaju, napon moze da ode i do 1.5V kako bi podrzao tu brzinu. Naravno, tih 5+ GHz zavisi od vrste opterecenja. Posmatrao sam opterecenje procesora u DCS World-u i video sam da CPU zna da boostuje do 5GHz. Stvar se menja kada je opterecenje vece, kao sto je Prime95, render ili kompresija. Tada na snagu nastupaju limiti koje sam naveo. Pored toga, postoji i temperaturni limit koji je 90*C. I upravo ti limiti odredjuju na kojoj frekvenciji ce da radi CPU. Recimo, kada pokrenem Prime95, prvi test nije preterano zahtevan pa recimo neka jezgra boostuju na 4.7GHz. Kako vreme odmice, CPU se vise greje samim tim i boost pada. Koliko sam primetio jutros, all core boost je 4.6GHz a napon pada na oko 1.3V. E sada, ovde je bitno da se izbalansiraju vrednosti parametara (PPT, TDC i EDC). Ako se stave motherboard limit, CPU ce moci da trosi vise ali ce se grejati vise pa ce pre krenuti da obara takt. Ja sam se trudio da podesim PPT, TDC i EDC tako da CPU pod nekim opterecenjem (recimo duzi render ili kompresija ili bilo koji real time scenario), a uzimajuci u obzir i curve optimizer, dodje do skoro 90*C. Idealno bi bilo da CPU dohvati sve limite u najgorem slucaju kao sto je Prime95. Ako pogledas HWiNFO64 statistiku, videces da je CPU u jednom trenutu dosao do preko 160W a TDC i EDC su udarili u maksimum, kao i temperature. I to bi bilo to. Sto se tice curve optimizera, to je malo pipav proces. Ja sam probao -15 na svim jezgrima i probao sam Prime95 i to za sada pije vodu. E sada, tih -15 za all core load rezultuje drugacijim undervoltom (-15 * 3mV) nego kada je single core load u pitanju (-15 * 5mV). Ako se pretera sa ovom vrednoscu, sistem se jednostavno restartuje i kada nije opterecen. Posto sistem nije opterecen, OS moze da "baci" neki thread na neko od manje kvalitetnih jezgara koje su undervoltovana i onda se desi to sto se desi. Zato je bitno testirati svako jezgro single core opterecenjem. Inicijalno, dobar test je boosttester:


Za ozbiljnije testiranje je bolje koristiti OOCT jer ima opciju da testira svako jezgro pojedinacno i da se definise opterecenje (AVX2, SSE). Po meni, trenutno najpodesniji tool za testiranje Zen 3 procesora. Ukoliko se zeli izvuci jos malo performansi, moze se podesiti curve optimizer za svako jezgro pojedinacno samo sto zahteva malo vise vremena i testiranja. I jos nesto, ako gledate CPU-Z i single core rezultate, primeticete da znacajno zavise od procesora do procesora. Trenutna verzija 1.95 za single thread test koristi samo prvo jezgro tako da rezultat tog testa, bar na Zen 3, zavisi upravo od kvaliteta tog jezgra. Moja dva najkvalitetnija jezgra su CO3 i C04 i boostuju bar 100MHz vise nego CO0. Kontaktirao sam autora tako da ocekujem da to ispravi u sledecim verzijama. Posebno zato sto u slucaju Intela koriste se najbolje jezgro.
 
Nekako mi deluje da je previse cimanja u odnosu na klasican OC za nesto malo perfomansi u specificnim okolnostima, tipa neki ne tako zahtevan render radi ce na 5ghz, dok ce neki zahtevniji raditi na 4.7ghz... Al dobro tehnologija je tu, ako ne odustano od ovakvog pristupa verovatno ce u nekim narednim verzijama jos bolje da radi u manulnom rezimu overkloka.
 
Ako nekoga interesuje, okacio sam pre neke rezultate:

 
Sad nisam pametan, uzeti 5900x za 670e ili čekati i videti šta je Intel spremio sa 11-om serijom.
 
Ništa nije spremio sa 11-om serijom.
 
^
Kako nije, a marketing ? Iscimali su se oko toga :ROFLMAO:
 
Ljudi, imam par pitanja, interesuje me da li je temperatura od 79 stepeni posle 6 sati AIDE okej za "tiše" tj kućište sa malo slabijim protokom za procesor 5950x? :)
 
^
Ako je sve na default onda nema sta da se cimas oko temprature, cpu ce raditi u skladu sa mogucnostima hladjenja... Samo imaju u vidu da memoriju u biosu valjda treba da podesis rucno, ne znam kako je kod AMD-a, kod intela postoje profili, samo se izabere i sve je podeseno.
 
^
Ako je sve na default onda nema sta da se cimas oko temprature, cpu ce raditi u skladu sa mogucnostima hladjenja... Samo imaju u vidu da memoriju u biosu valjda treba da podesis rucno, ne znam kako je kod AMD-a, kod intela postoje profili, samo se izabere i sve je podeseno.
Jeste Rile, stavljen je xmp profil za memoriju na 3200. Sve je na default-u. Ako ima nekog sa Asus pločom i 5950x ili nekim procesorom iz 5xxx serije, da mi kaže šta mi je dobro da podesim u biosu, podesiću. Nisu mi bitne single core performanse, komp se najviše koristi za Arnold Render što se procesora tiče.
 
Dobra je temperatura. Možeš koristiti HWinfo da vidiš i ostale parametre procesora, boost klok, napon itd.
Verovatno ćeš imati veće temp u slučajevima kad je single core opterećen, jer zahteva veći napon
 
@muki85
Nemoj to da radis, nije spansko selo al ako vece na znas dalje od toga da udjes u bios bilo to bi veliko cimanje za tebe, mnogo vremena da sve podesis i valjano pretestiras... Mnogo je bolje da radi tako default, nego da radis neki OC i da jezgra ispadaju u radu a da to i ne znas, pa mesto da OC popravi performanse imaces za posao dosta sporiju masinu. Pored toga mislim da overklokom iz tog procesora neces moci da izvuces vise od 10~15% perfomansi, vredi, ali ne po svaku cenu.
 
Ako si zadovoljan kako radi (rezultatima), ne diraj nista. Imam slicnu kombinaciju i prakticno identicne temperature (doduse sa blagim OC-om).
Mozes izvuci ~10ak % vise od tog procesora sa manualnim overklokom, ali ne radi napamet, ako budes htio vise, svakako se informisi i saznaj sta radis. Imas tonu materijala oko toga pored svakog kamena, i pojednostavljeno je maksimalno.

Edit: pretece me @zajebani, djelimo misljenje.
 
Na defaultu cepa napon ploča sigurno, tako da su to ok temperature.
 
Hajde uradicu posle screenshot od hwinfo kad budem vrteo aidu pa vi pogledajte 😊
 
^
Ma kakva aidu, ako nesto vrtis vrti prime95 poslednju verziju dovoljno je 1h... To je scenari koji neces doziveti ni u jednom render programu, al bar znas kako se ponasa CPU kada je realno opterecen, koji je klok, sa kojom voltazom, temeprature. Pa posle toga pokreni taj render program koji korisitis da vidis kako se CPU ponasa u radu sa programom koji najcesce koristis, napravi screenshot cisto da vidimo sta kaze HWinfo pa da uporedimo.
 
Evo za sada ovo sto imam, uradio sam screenshot svega što sam pokrenuo. Posle ću skinuti Prime i instalirati Cinema 4D sa sve Arnoldom koji koristim. Pa ću okačiti i te rezultate.
 

Prilozi

  • stress.jpg
    stress.jpg
    504 KB · Pregleda: 48
Evo, izvrteo sam i par rendera u Arnoldu, ovo mi je treći po redu, pa vi bacite oko kako vam se čini.

Hvala!
 

Prilozi

  • arnold.jpg
    arnold.jpg
    505.2 KB · Pregleda: 36
^
Vidis koliko je onaj aida test besmislen, a tek ces videti sa prime95 poslednjom verzijom, nemoj nekom matorom... Arnold obara klok na 3.9ghz sa 1.100v kako bi se odrzala maksimalna temperatura, aida 4.3ghz 1.200v, temeprature su slicne jer je sve to predefinisano automatikom. Nadam se da je ovo sve snimljeno dok su testovi radili u pozadini, isto tako uradi i sa prime95 uhvati trenutak kada je najveca temeperatura posto tokom testa i ako pise zauzece 100% opterecenje nije konstatno isto.
 
Nazad
Vrh Dno