Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

ako sam dobro razumeo, uz generaciju 5000 neće biti predstavljeni novi čipsetovi (X670, B650, A620)

У целој причи са новом Рајзен серијом нигде се не спомиње серија 3.
Да ли су одустали од ње или ће бити и она некада на пролеће?
serija 3 je znatno kasnije predstavljena u generaciji 3000. tek su se pojavile glasine za "običnu" 5-icu u generaciji 5000


@PjanovicBG, i7, pogotovo taj 4790K, bi trebalo da zameniš sa R7 a ne R5. onda je osetno veći iznos u pitanju
 
Poslednja izmena:
Ali mislim da ne bih dobio veci broj frejmova u igrama.

Graficka danas cini 80% (lupio sam, al je veliki procenat) brzine racunara u igrama.
Procesor cini vise od 20% samo u nekim specificnim igrama, strategijama i tako ponesto.

Dakle, nema svrhe da idem na R7, nego je logicnije da taj novac usmerim u neku dobru polovnu graficku, a tek je tu papazjanija.
Za 1440P high-ultra, danas je to minimum neka GTX 1070TI (a treba naci neku nerudarsku), al bi morao i monitor neki sa Freesync koji rade i sa Nvida grafickama (jer su G Sync dosta skuplji). AMD nema nista u tom rangu, mozda RX 580, mada je slabija.

Dosta sa mojim offom :)

Bio je par puta...
Duron, Thunderbird, Opteron, ima takvih tema i ovde

Dobro, nisam gledao tako daleko u proslost :)
 
Poslednja izmena:
Ne radi se o tome da li mene neko tera da kupim ili ne (a ja cu ga svakako pre ili kasnije kupiti kao npr sto kupujem i benzin iako je prilicno skup),nego diskutujemo o cenama ovih procesora....(posto jedino to trenutno o njima znamo)

A oni su jednostavno skupi,kakvo god neko imao "opravdanje" ili besmislen stav tipa "hocete da vam AMD deli dzabe procesore".....

A zašto bi AMD bio jeftiniji od Intela, ako su njihovi slajdovi tačni i ovi novi procesori su stvarno brži i u singlecore i multicore operacijama? Logično bi bilo da sad Intel spusti cene i da natera AMD da koriguje cene svojih procesora. Jedini problem je što tako nešto Intelu ne pada na pamet.
 
Copy paste sa "konkurentskog" foruma,ali lepo oslikava kako je sad AMD napravio apsurdnu situaciju sa cenama novih procesora….


Ryzen 7 3700 kupis za 270€ prodas na KP njegov hladnjak Wraith prism za 30€ i prakticno te procesor iskosta 240€ (naravno pod uslovom da imas vec neki aftermarket hladnjak)
Ryzen 7 5700X kostace 450€ uz koji ne dobijas nikakav hladnjak i to je zasigurno dodatni trosak jos 40€ za hladnjak, znaci idemo u kategoriju skoro 500€ vs 270€
Ryzen 5 3600 moze da se kupi za 180€ a Ryzen 5 5600X kostace 330€.

Uskoro cemo slusati i citati kako amd-ovci pljuju po amd-u isto kao sto su pljuvali po intelu.
AMD je jedinu prednost imao u ceni, sad vise nema ni to.
Govorim o srednjoj kategoriji procesora gde velika vecina pronalazi sebe. A to su Ryzen 3 i Ryzen 5
Asus ROG Gaming-G Z490+i7 10700KF 8/16 cpu = 530€ dok kod konkurencije neka osrednja B550 ploca 150€ i Ryzen 5 5600X 6/12 = neka bude 480€
Jedino slepac ne vidi sta treba da kupi.
 
Copy paste sa "konkurentskog" foruma,ali lepo oslikava kako je sad AMD napravio apsurdnu situaciju sa cenama novih procesora….


Ryzen 7 3700 kupis za 270€ prodas na KP njegov hladnjak Wraith prism za 30€ i prakticno te procesor iskosta 240€ (naravno pod uslovom da imas vec neki aftermarket hladnjak)
Ryzen 7 5700X kostace 450€ uz koji ne dobijas nikakav hladnjak i to je zasigurno dodatni trosak jos 40€ za hladnjak, znaci idemo u kategoriju skoro 500€ vs 270€
Ryzen 5 3600 moze da se kupi za 180€ a Ryzen 5 5600X kostace 330€.

Ovo je bilo napisano na ovom forumu :)
 
Copy paste sa "konkurentskog" foruma,ali lepo oslikava kako je sad AMD napravio apsurdnu situaciju sa cenama novih procesora….


Ryzen 7 3700 kupis za 270€ prodas na KP njegov hladnjak Wraith prism za 30€ i prakticno te procesor iskosta 240€ (naravno pod uslovom da imas vec neki aftermarket hladnjak)
Ryzen 7 5700X kostace 450€ uz koji ne dobijas nikakav hladnjak i to je zasigurno dodatni trosak jos 40€ za hladnjak, znaci idemo u kategoriju skoro 500€ vs 270€
Ryzen 5 3600 moze da se kupi za 180€ a Ryzen 5 5600X kostace 330€.

Uskoro cemo slusati i citati kako amd-ovci pljuju po amd-u isto kao sto su pljuvali po intelu.
AMD je jedinu prednost imao u ceni, sad vise nema ni to.
Govorim o srednjoj kategoriji procesora gde velika vecina pronalazi sebe. A to su Ryzen 3 i Ryzen 5
Asus ROG Gaming-G Z490+i7 10700KF 8/16 cpu = 530€ dok kod konkurencije neka osrednja B550 ploca 150€ i Ryzen 5 5600X 6/12 = neka bude 480€
Jedino slepac ne vidi sta treba da kupi.

Moj AMD Dual Core 6400+ se sa sve hladnjakom prodaje za 300 dinara.
Dakle sve Zen serije su paprene!

P.S. Ništa lično, samo pratim tu logiku koju zastupa dosta njih ovde. Niti je ista serija niti vreme od izlaska. Za sve dupli aršini. A onda i špekulativno prodavanje hladnjaka za 30 evra...
 
Au,pa onda je "vlasnik" posta benchmarkovac ili neko sa AXE foruma kopirao odavde,a ja sad "vracam" :D

Btw,ja to video na AXE forumu i po meni,savrseno oslikava postojecu apsurdnu situaciju sa AMD cenama...
 
Moj AMD Dual Core 6400+ se sa sve hladnjakom prodaje za 300 dinara.
Dakle sve Zen serije su paprene!

P.S. Ništa lično, samo pratim tu logiku koju zastupa dosta njih ovde. Niti je ista serija niti vreme od izlaska. Za sve dupli aršini. A onda i špekulativno prodavanje hladnjaka za 30 evra...

Kako nije ista serija,covek poredi ryzen 7 3700 i ryzen 7 5700,procesore koje deli samo godinu dana razlike i nekih 15-25% razlike u performansama?...…...tj opisuje kako je besmisleno po takvim cenama kupovati novu 5000 seriju,pored postojecih procesora iz 3000 serije…..(cak i da ne proda hladnjak za 30 eura)…….

A tek ono poredjenje sa Intelom…...tacno se vidi da je Intel preuzeo ulogu nekadasnjeg AMD-a...
 
Poslednja izmena:
Izgibe silni narod kupujući wraith prism hladnjake za 30 evra...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ja ne znam gde je to napisano da Pera, Žika, Mika moraju da imaju najbolji i najbrži procesor i da je to osnovno pravo i dužnost svakog građanina. "Pruži se koliko se možeš pokriti". Napraviš svoju računicu i kupiš ono što ti odgovara. Nemamo još nezavisne testove, samo ono što AMD tvrdi, ali uvek se znalo da za najbolji proizvod na tržištu ide i premium dodatak na cenu, koji nije proporcionalan razlici u performansama. Ko to do sad nije shvatio, svaka mu čast. Postoje i Intel procesori, a i AMD 3000, tako da svako može naći nešto što mu se uklapa u budžet. To što neće moći da se hvali drugarima i po forumu da ima "zver" od kompjutera sa najboljim procesorom koji daje 350 frejmova, to je sasvim druga priča.
 
Poslednja izmena:
Copy paste sa "konkurentskog" foruma,ali lepo oslikava kako je sad AMD napravio apsurdnu situaciju sa cenama novih procesora….


Ryzen 7 3700 kupis za 270€ prodas na KP njegov hladnjak Wraith prism za 30€ i prakticno te procesor iskosta 240€ (naravno pod uslovom da imas vec neki aftermarket hladnjak)
Ryzen 7 5700X kostace 450€ uz koji ne dobijas nikakav hladnjak i to je zasigurno dodatni trosak jos 40€ za hladnjak, znaci idemo u kategoriju skoro 500€ vs 270€
Ryzen 5 3600 moze da se kupi za 180€ a Ryzen 5 5600X kostace 330€.

Uskoro cemo slusati i citati kako amd-ovci pljuju po amd-u isto kao sto su pljuvali po intelu.
AMD je jedinu prednost imao u ceni, sad vise nema ni to.
Govorim o srednjoj kategoriji procesora gde velika vecina pronalazi sebe. A to su Ryzen 3 i Ryzen 5
Asus ROG Gaming-G Z490+i7 10700KF 8/16 cpu = 530€ dok kod konkurencije neka osrednja B550 ploca 150€ i Ryzen 5 5600X 6/12 = neka bude 480€
Jedino slepac ne vidi sta treba da kupi.

iako se slazem da su eto mogli malo da smanje cene, opet nikako ne mogu da prihvatim tu logiku (u prevedenom) "nov proizvod je 20% brzi, isplati se kupiti ga jedino ako je do 20% skuplji"... po toj logici ako ocekujete padanje cena procesorima kako prolazi vreme od izlaska, svaka sledeca generacija bi bila sve jeftinija i jeftinija, onda u jednom momentu bi delili dzabe, a posle bi nam placali da uzimamo procesore od njih...

nego kad vidim sta se sve pise i kako ljudi burno reaguju na razlike u ceni i dokle sve to ide, imam osecaj da bi se osula paljba po coveku koji bi npr rekao "kupicu 5x00 umesto 3x00 i platiti npr 60% ili koliko god vise za svega npr 20% brzi CPU, jer eto mogu da platim, a zelim da imam brzi CPU, bez obzira na jacu cenu, a i ocu najnoviju seriju posto sam odlucio da se ponovim bas sa najnovijom serijom i necu da zalim pare"....
 
Poslednja izmena:
Kako nije ista serija,covek poredi ryzen 7 3700 i ryzen 7 5700,procesore koje deli samo godinu dana razlike i nekih 15-25% razlike u performansama?...…...tj opisuje kako je besmisleno po takvim cenama kupovati novu 5000 seriju,pored postojecih procesora iz 3000 serije…..(cak i da ne proda hladnjak za 30 eura)…….

A tek ono poredjenje sa Intelom…...tacno se vidi da je Intel preuzeo ulogu nekadasnjeg AMD-a...
Pa nije ista. Pogledaj svoj post.
Poredi 3700 sa 5700x, 3600 sa 5600x.
Serija 3 bez X, serija 5 sa X.
Povrh toga, poredi seriju 3 godinu i 3 meseca od izlaska (kada je "naslednik" došao) i seriju 5 na izlasku (tačnije pre izlaska, jer ih još nema nigde).
A onda i kuler koji je prodao minimum duplo više od realne cene.
 
Poslednja izmena:
Jedan debeli off

Ja u glavi jurim da kupim neku polukonfu MSI B450 Tomahawk + R5 2600 + neki ok kuler (za OC na 4 GHz) + 2x 8GB DDR$ 3200 MHz, to bi polovno kostalo oko 300e, gledajuci da cene budu 80% od novih (novo bi to kostalo oko 350e).

I sad odem da pogledam testove u igrama u odnosu na ovaj moj i7 4790K (drzim ga na defaultu 4 GHz :d), ima par testoova na youtube, R5 2600 vs i7-4790K sa RTX 2080, pa razlike u fps-u skoro da i nema.
A u 2k bi bili veerovatno egal skroz, jer sa porastom rezolucije uloga procesora je manja (jel tako bese ?).

A poenta price je da bi prodajom moje polukonfe doplata za ovu gore navedenu polukonfu polovnu u garanciji bila oko 50e...
Al opet dobitak nikakav :)

Aha, znaci to je problem... Mislio si da ce prelazak na 5600x da kosta samo 50e doplate sa tvoje strane kada uvaljas taj stariji komp, pa ispada da te je AMD tu preveslao jer nije cena po meri...
A pritom su i "shibicari" jer ne daju kuler koji i onako 90% korisnika zameni i koristi samo privremeno resenje za bolju opciju...:D

Opet se vracamo na onu pricu da je 5000 serija (ako se grafici pokazu tacnim) za "entuzijaste" koji jure svaki fps i kojima cena nije bitna...


Ko ce da plati Prism 30e kad je LC od 20e bolji od njega?

Ili jos bolje Arctic Freezer 34 esports za 10-15e vise...
Sa Fuma 2 ili Scythe Mugen 2 (u kategoriji od 45-55e) imas kvalitetan i tih kuler koji parira i dobija na testovima sve modele do Noctue DH15,a moze da hladi sve osim Threadrippera.
Jedino sto opticki nisu bas nesto...
 
Poslednja izmena:
Uopste nisam razmisljao o seriji 5xxx.
Samo kazem, kad se dobro sagleda, da 4790K drzi performanse u stopu sa R5 2600 u svim igrama.

Sto znaci da je dovoljan jos neki period za gaming.
 
*mjau**mjau**mjau* intel "suri" sa cenama toliko dugo, sad odjednom buhu amd je nevaljali cika :d... uostalom ko hoce jeftinije od trenutne cene, nek uzme sam pa nek napravi sebi procesor onako kako mu odgovara :d, ili bilo koji drugi proizvod.... kosta koliko kosta i to je to, a ako se prodaje po toj ceni prodavac nema nikakav problem sto to se to nekom ne svidja :type: .....
 
Izgibe silni narod kupujući wraith prism hladnjake za 30 evra...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
:D

Ovakve teme sa sve pametnim procenama i lupetanjem za proizvode koji ni sunce nisu videli su fenomenalne za ubijanje vremena kada se smaras na poslu... hvala vam!

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Meni je drago sto AMD ima konacno konkurentan proizvod, barem tako izgleda. Ne znam samo koju plocu da uzmem za 5800x.
 
@Tefterilo, kako misliš konačno? :D od 2017. otkida sve veći deo kolača Intelu
jedino ako ne misliš i cenovno konkurentan ;)
 
Otkida deo ali nije bio konkurentan u onome zasta ja koristim kompjuter a to je igranje igara.
 
iako se slazem da su eto mogli malo da smanje cene, opet nikako ne mogu da prihvatim tu logiku (u prevedenom) "nov proizvod je 20% brzi, isplati se kupiti ga jedino ako je do 20% skuplji"... po toj logici ako ocekujete padanje cena procesorima kako prolazi vreme od izlaska, svaka sledeca generacija bi bila sve jeftinija i jeftinija, onda u jednom momentu bi delili dzabe, a posle bi nam placali da uzimamo procesore od njih...

nego kad vidim sta se sve pise i kako ljudi burno reaguju na razlike u ceni i dokle sve to ide, imam osecaj da bi se osula paljba po coveku koji bi npr rekao "kupicu 5x00 umesto 3x00 i platiti npr 60% ili koliko god vise za svega npr 20% brzi CPU, jer eto mogu da platim, a zelim da imam brzi CPU, bez obzira na jacu cenu, a i ocu najnoviju seriju posto sam odlucio da se ponovim bas sa najnovijom serijom i necu da zalim pare"....

Pa zasto bi se osula paljba po nekome ko ce da kupi neki iz 5000 serije AMD procesora?.....da li neko osuje paljbu na nekoga sto vozi npr najnoviji BMW u Srbiji?......mada su to,u principu,svojevrsni drustveni apsurdi u smislu da imate gomile ljudi u jednoj od najsiromasnijih (i najadnijih u svakom smislu) evropskoj zemlji,koji kupuju najskuplje procesore na svetu,koji kupuju najskuplje BMWove na svetu,itd,itd.........nekako rusi onaj visevekovni "mit" kako se u Srbjiji tesko zivi,nema se para,bla-bla....

Nego,rekao bih da se na ovoj temi uglavnom osuje "paljba" na sve one kojima se ne dopadaju cene novih AMD procesora.....pa mi nije jasno kako takvi "palioci" ne shvataju da neko ima prava da mu se ne dopada nesto?.....tj ne moramo svi biti kao "ovce" i samo da klimamo glavom (ili slezemo ramenima) i vicemo nesto u smislu "jao,hvala ti AMD sto si postao novi Intel i sto mozes da odrapis cene kako ti se cefne".....

A otprilike,slicno se ponasa vecina ljudi u Srbiji u vezi bilo cega (pa je i to jedan od razloga sto nam je tako kako nam je).......sutra npr da AV-u dune da cena goriva bude 500 din za litar,mnogi bi (uz klimanje glavom i slaganje ramenima) nastavili to da sipaju i hvale "neverovatno mudru odluku predsednika AV-a" sa citavom gamom apsurdnh komentara u stilu "cuti dobro je,moglo je i gore"...."pa sta ces,kriza je"..."pa samo entuzijasti trebaju da sipaju gorivo"....."pa napravi ti bolje gorivo ako ti se ovo ne svidja" i slicne *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine.....a slicni komentari i poanasanja ljudi jednostavno ne bi bila moguca u npr Italiji,Grckoj,Francuskoj,vec bi izasli na ulice i "rasturili pola" zemlje dok se cene goriva ne smanje......ali *mjau**mjau**mjau*,zato su oni Italija,Grcka,Francuska,a mi Srbija
 
Pojavljuju li se negde procesori sa cenom? Pitam prvenstveno kolege po inostranstvu.. Več 3 nedelje ostajem baš kasno na poslu, pa nemam snage da googlam kad dodjem kući...
 
Proshop je iz Danske, šalje u EU i uvek ima najpovoljnije cene od lokalnih retailera u zemljama ...
Cene su iste koje dam kačio na link par strana unazad..
 
Uopste nisam razmisljao o seriji 5xxx.
Samo kazem, kad se dobro sagleda, da 4790K drzi performanse u stopu sa R5 2600 u svim igrama.

Sto znaci da je dovoljan jos neki period za gaming.

Mozda u starijim igrama.. koje ne zahtevaju jake procesore i sa RX 470 da. Da imas neku jacu grafiku bila bi drasticno drugacija prica.
 
Nazad
Vrh Dno