Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Kad core recycler da errore na core 1 (cpu 2) i core 2 (cpu 4) smanjujemo vrednost u curve optimizeru u biosu na cpu 2 i cpu 4 jel tako
The following cores have thrown an error: 1, 2
 
Ne, vec za core 1 i 2.
2 i 4 su ti threadovi na jezgru 1 i 2.
Pogledaj i Event Viewer sta pise za WHEA error koji je APIC/jezgro puklo. Skini CPUz, napravi report preko opcije kod Tools menija, pa pogledaj APICs da li se poklapaju brojke iz Event Viewera, CPUz i CoreCycler.
 
Kad core recycler da errore na core 1 (cpu 2) i core 2 (cpu 4) smanjujemo vrednost u curve optimizeru u biosu na cpu 2 i cpu 4 jel tako
The following cores have thrown an error: 1, 2

Povećavaš offset u curve optimizeru.
 
Da ne bude zabune, smanjuje se negativni ofset i priblizava nuli :D
 
Da ne bude zabune, smanjuje se negativni ofset i priblizava nuli :D
Nemam uopste whea errore,na -25 all core u gamingu/idle/light use je sve stabilno,nema restart pc-ja uopste vec vise od nedelju dana.ali core recy. ih daje pitam se koje su to uopste greske ako sve radi kako treba
 
Netačni rezultati u Prime95 testiranju svakog jezgra pojedinačno. Nešto što je meni daleko gore od WHEA BSOD-a ili rušenja programa.
 
Edituj podesavanja CoreCycler da koristi Y-Cruncher umesto Prime95 pa vidi sta on kaze
 
Kad imadnem vremena testiraću sa Y-Cruncherom.
 
Prosle su 4 iteracije sa prime95 sa smanjenom vrednoscu za problematicne corove,nemam zivaca za vise od 4 ponavljanja,posto sam se vratio sa 5900x na 5600x morao sve to isto da uradim,e sad digao sam clock +300mhz boostuje bez problema 4900-4950mhz u 2h gaminga i u light use,jel da palim opet core rec. Sad ponovo zbog poprilicno dignutog boost clocka ili ne
 
U specifikacijama proizvođača matičnih ploča, pojavio se Zen 3 sa stepping-om B2, ti modeli nose oznaku bez X na kraju.

Izgleda da je strategija AMD-a, da prvo snizi cene X procesora, zatim ponudi još jeftinije bez X oznake, tj. 65 W CPU.

I kao šlag na tortu za AM4, par meseci nakon toga, Zen 3D.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi krajnje vreme da se AMD, svi proizvođači matičnih ploča i MS (apdejti) saberu i normalizuju rad ZEN 3 platforme (USB diskonekcije, blokiranje sistema zbog LAN/WIFI/BT drajvera itd) jer je ovo trenutno čist polu-proizvod.
 
^
Ja za sada nisam imao nista od gore navedenih problema...
Odlucio sam se za MSI plocu (X570 Unify) nakon poprilicnog kopanja po netu po pitanju kompatibilnosti i generalne problematike sa drajverima. Cak i ako nisu azurni po pitanju update politike (uglavnom na 3 meseca izbacuju nove drajvere/bios). Unify/Tomahawk (x570/b550) serija im je odlicna i cenovno vrlo korektno plasirana, za razliku od Asusa i Gigabyte koji su, rekao bih donekle ispustili loptu
(GB sa dogsh*t podrskom za odlican hw, Asus koji je debelo zacenio svoje proizvode i azurnom bios/driver podrskom koju svi hvale ali koja izgleda ne resava probleme kupcima)

Dok sam o tim problemima o kojima pises dosta vidjao kod vlasnika Asus, ASRock i Gigabyte maticnih...
Cak mi je fascinantno da Asus u biosu i dalje nema 0 rpm mod za chipset fan kod svojih skupljih X570 opcija...
 
Poslednja izmena:
X570 Tomahawk godinu dana koriscenja,sa 3600x,5600x,5900x nikad ni jedan pomenuti problem
 
Kod mene, na tri računara (iz potpisa + 2 kom. 5600x + ASUS B550) i dalje sporadični USB problemi a na 5950 kompu prisutno i zamrzavnje usled ispadanja LAN/BT drajvera. Mogu popisati i sve detalje od novembra prošle godine ali bi potrajalo, ništa vam ne bi bilo jasno/logično i ništa se ne bi promenilo...

Apsolutno neozbiljna situacija.

EDIT: Podrazumevano, redovno apdejtovani BIOS i drajveri na svim kompovima.
 
Bilo je problema sa nekim bagovima u 2.5G LAN cipovima iz tog perioda koji su se ugradjivali na Intel i AMD maticne, moze biti do toga. Ne secam se koji cip je bio u pitanju, Realtek 8125 valjda

Edit:
 
Da se zapljunem i ja konačno u thread, iščitah poslednjih 10tak stranica i mogu samo da kažem al' su zakomplikovali sve ovo... :LOL: Verovatno ću malo konfuzno nabacati misli posle prvih X sati provedenih pored 5000 serije. Za sada je mašina 5800x, Noctua NF-U12S black sa jednom 12com, Conductonaut tečni metal između, Asus ROG Strix B450I ITX, Corsair Vengeance DDR4-3000 1x8GB, open case Xtia Xproto, znači ništa ne ometa protok vazduha, nema stranica kućišta okolo.

LM, jedino što sam posle incijalnog čitanja i pregledavanja raznih YT materijala zaključio jeste da na B450 ploči nema PBO2 verzije već samo PBO gde je -30 all core u Curve Optimser i default clock doneo nekih 500-600 poena u CB23, tj taman da prebaci 15100 poena. Nije kao da jurim neke rezultate, već se više pitam ima li smisla trošiti vreme na neko dalje utezanje, naročito dok ne stigne mem oko 20.10... sa ovim jednim štapom memorije cenim da ni ne može nešto mnogo da se postigne.

Ali bih makar CPU da nađem dokle može da dobaci dok čekam mem, pa onda dalje da se potraži neki sweet spot.

Kuda dalje posle Curve optimisera, +50 clock već ne prolazi, mogu +25 da probam, ali mi to nešto nije vredno truda i remećenja stabilnosti. :)
Malo je i zbunjujuće što na 2 mesta ima podešavanja za PBO, da li ovih -30 kombinovati dalje sa offsetom za CPU napon pošto vidim da drži sva jezgra na oko 1,28-1,30V za ~4,65GHz na kojem je najveći deo vremena tokom CB testa... pa da mu tu ograničim da ga ne tera dalje od 1,35V npr jer vidim da je stock 1,47 pa čak do 1,494, dobro su temperature i normalne kad mu toliko nalije ploča. Koliko sam i shvatio, to i jeste ključno ubosti - da li konstantan allcore da može da izgura na [email protected] ili da povremeno izbaci single core do 4900 uz 1.4V+.
Definitivno je na stock prevelik napon da bi samo dobacio 4800-4850 na kratko.

PS. Čekaju se i naponski kablovi da utegnem sve ovo, a i trenutno je privremeni setup na privremenoj lokaciji... 😇
U svakom slučaju teško da upada u ITX buildove osim deklarativno zbog veličine ploče. 🤣
 

Prilozi

  • temp_setup.jpg
    temp_setup.jpg
    137.3 KB · Pregleda: 73
  • temps idle defaults.PNG
    temps idle defaults.PNG
    90.4 KB · Pregleda: 41
  • temps cb23 single defaults.PNG
    temps cb23 single defaults.PNG
    1.2 MB · Pregleda: 29
  • temps cb23 defaults.PNG
    temps cb23 defaults.PNG
    1.2 MB · Pregleda: 29
  • temps cb23 -30.png
    temps cb23 -30.png
    1.3 MB · Pregleda: 59
Meni u utorak treba da stigne ryzen 5 5600x...Da li da ostanem na stock kuleru ili da ga menjam odmah?
 
Voliš tišinu ? Menjaj.
 
@mickeyrs Ne bi trebalo kombinovati CO sa Vcore offsetom, moze da se pokolje sa CO krivom.

P.S ako mozes posalji mi na PM odakle nabavljas kablove za napajanja. Pretpostavljam da su custom made?
 
Aha, znači ne ići na tu stranu... hmmm, ništa onda ostaje da istražim koliko može allcore sa ~1.30 preko offseta (ako bi izgurao 4.7 puna kapa), to mi nekako deluje bolje od traženja kojem jezgru treba -10 ili -15 za +100 klok koji neću ni videti osim na nekoliko sekundi ili u max clock koloni da je dohvatio povremeno.

Kablovi nisu custom, uzeo na ebay samo 1 na 2xPCIe 8pin crveni Corsair koji je za SF-750, no poslužiće i za SF-600 😇 pa da izbacim ovaj jedan molex i adaptere za treći 8pin i da probam da spakujem sve bez distancera za watercooled setup, zauzeće manje prostora... ali se ova 3090 greje nenormalno zguza zbog memorije tako da joj sandwich layout nikako ne odgovara. Videću i to kad budu svi kablovi na broju kako da reorganizujem setup, ima dosta mogućnosti za drugačije sklopiti... ali da ne smaram ovde o tome. :)
 
Mozda ce nekom biti od pomoci, moze se naci poseban alat (tool1007) za AMD procesore koji ocitava dosta korisnih informacija i omogucuje neka specijalizovana podesavanja, ako se razumete u tematiku: https://www.overclock.net/threads/o...ability-thread.1628751/page-460#post-28825621
Najinteresantnija mi je opcija pod CPU->AMD Vermeer PM gde mozete videti statistiku, gde iscitava frequency limiter(e).


I alternativa, koja je nedavno izasla https://drive.google.com/file/d/1Es6h2PKl00Pc5jcm3I-rIZZcp-MSMClt/view
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-10-09 131013.png
    Screenshot 2021-10-09 131013.png
    80.2 KB · Pregleda: 64
Meni u utorak treba da stigne ryzen 5 5600x...Da li da ostanem na stock kuleru ili da ga menjam odmah?
Ja sam imao Wraith Prism viška pa stavih njega, za ITX kućište mi je idealan. Sjutra mi stiže MX-4 pa ću onda o temperaturama, sad sam koristio neku shitty CM pastu.

Nevezano za kuler, ono što me užasno nervira kod Ryzena su ti non-stop clock bustovi zbog kojih skače voltaža pa samim tim i temperature, što rezultuje da cooler pravi žurku non stop.

Šta im znači to da svako malo, šta god radio procesor ide sa difoltih 3.6GHz na 4.6Ghz ? Zar ne može da se podesi da u 2D režimu bude zakucan na 3.6GHz a da tek kad upalim neku igru da se bustuje na 4.6GHz? Ovo sam riješio tako što sam napravio dva power profila pa kad ne igram igre koristim balanced koji sam modifikovao pa procesor ne može da se bustuje, dok za igre koristim klasičan high performance profil, izbacio prečice na desktop i voila. Ali smara, radije bi neku automatiku, vjerujem da ni AMD-u nije bila zamisao da se ovo tvikuje.

Btw, probao sam sa podešavanje krive u biosu, probao sam sa zaključavanjem napona, djelimično samo rješava problem, procesor se bustuje svako malo kao lud bez ikakve potrebe...

Untitled.png
 
Jesi menjao opciju za Fan step up i step down time?
 
Nisam, probaću mada u suštini to bi trebalo da smanji samo osjetljivost fana? To je isto djelimično rješenje problema jer meni treba neko rješenje da se CPU bustuje samo kad treba a ne kad surfujem po netu, radim u Outlooku i slične radnje koje su bez problema radile i na procesorima od prije 10 godina.
 
Da, to manje-vise podesava osetljivost fan-a. U vecini slucajeva ti temperaturni skokovi traju manje od sekunde, tako da mozes da ispeglas "divljanje" ventilatora.

Tako su napravljeni procesori da rade, nema sta da se sekiras, nece se samozapaliti ili degradirati.
 
 
Da li pazariti sada 5600x na ovih nekih 38k din? Bio je pre koju nedelju 35k, ne znam da li vredi da se čeka kraj ovog meseca zbog eventualno nekog "Black Friday" popusta, ali se bojim da će možda cena ići još na gore preko ovih 38k ako previše čekam, jbm li ga.
 
ček da izvučem 🔮
 
Nazad
Vrh Dno