Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Ne smeta mu ništa ta temperatura. Igrao sam malo Uncharted i išlo mi je do 70 ja mislim, ali na vodi. Možda malo niže.
 
Znam da nije toliko kriticno, ali pokusavam da provalim da li je do masine (novi bios/vreme za repaste) ili je do same igre tj "optimizacije" i podignute zahtevnosti u odnosu na stariji build.
Jer po svemu sudeci u drugim scenarijima se sasvim normalno ponasa, cak sta vise temp za vazdusno deluju skroz ok.
 
@Yojinbo

Grijanje u prostoriji gdje ti je računar ti možda isto utiče na temperature.
 
Da se nadovezem na prethodne postove...
Definitivno postoji skok u temperaturi i do +10C u odnosu na build koji sam ranije igrao i nisam jedini kome se to desava... Grafa recimo ne prelazi 60c
Guglajuci po netu (GoG forum i Reddit) dosta ljudi se zali na isti scenario skoka temperatura i to posle 2.0 patch-a.
Neki pripisuju da je to do CDPR-ove"optimizacije" odnosno "bolje utilizacije svih jezgara i thredova"... Medjutim drugo misljenje je da su ponovo "ispustili" loptu i napravili neku brljotinu posto "przi" i novu generaciju/seriju intel i AMD procesora. Skokovi su primetni bas na odredjenim lokacijama.
Ostaje da se vidi hoce li to adresirati kroz naredne zakrpe (i dodati FSR3) ako ih uopste i bude...
 
Podesi procesor malo boljen sa pbo limits i uživaj.
 
Kad smo kod igara i grijanja, juče sam kupio Raft, imam 5700X, u toku igre CPU je zauzet samo oko 15% a temperature su oko 65 stepeni (!). Tolike nikad nisam imao. Evo sad mi radi Handbrake neku video kompresiju, CPU je zauzet oko 95% a temperatura ne prelazi 47 stepeni, i to je ono kako je inače, dakle ne grije se puno, samim tim ne čujem CPU cooler, ali dok igram Raft čujem cooler, pa sam pogledao temperature i vidim da su stalno preko 60 stepeni, a CPU se sasvim malo koristi, oko 15%.

Šta je reći ?!?
O čemu se radi?

Na Steamu ima tema "CPU running extremely hot while playing this game" a na Reditu ima tema "Anyone else experiences crazy CPU temps with raft?", dakle nije samo kod mene.

Znam da AMD ima taj problem da i u idle u Windowsu CPU cooler zna da se probudi i čuje jer je zbog nečega temperatura skočila, ali samo na sekund-dva, a što je najčudnije u tim momentima CPU usage i dalje ostaje nizak, na njemu ne vidim skokove. Još nisam vidio da u nekoj igri CPU cooler stalno huči, temperatura tada cijelo vrijeme dok igram jeste viša nego ikad, ali CPU usage je mali.

Da li je ovaj problem riješen u ovoj novijoj Zen arhitekturi?
Da li Intel ima ovih problema?
 
Ovo nije problem, igra koristi samo jedno ili dva jezgra koja mogu da bustuju na vece frekvencije/napone, te je toplota lokalizovana na manju povrsinu i teze ohladiti.
 
Problem je u BIOS-u i kako reaguje na povremene povišene temperature na jednom jezgru. Na nekim dobrim pločama ima usporenje da ne reaugeje odmah nego da sačeka određeno vreme.
 
To mislim da može da se podesi i preko onog programa Fan Control, nisam to još radio ali to je samo za te situacije u samom Windowsu kad na sekund-dva temperatura odleti, pa bi se preko tog programa moglo podesiti da ne zavrti cooler odmah. Ali to ne bi riješilo ove situacije kada je neka igra takva da stalno drži temperaturu visoko, a CPU je na manje od 20%.

Može li se isključiti taj automatski boost na jednom ili dva jezgra, to što sam CPU radi, pa tako digne temperaturu visoko?

Za ovu igru sam pronašao da je nekima pomoglo kada su u Control Panel pod Power Management u Advanced settings pod Processor Power tamo za maximum umjesto 100% postavili 99%. Meni to nije pomoglo.
 
To u PM samo ograniči boost na Base clock bez daljeg boost-a kada se stavi na 99% i to upropaštava performanse a ne pomaže naglim skokovima do te vrednosti. Ispod 99% maksimalne frekvencije su još niže. To svakako nije rešenje. jedino da se malo odloži skok brzine ventilatora. Tu igra ulogu i veličina ventialtora, što veći to sporije reaguje.
 
To mislim da može da se podesi i preko onog programa Fan Control, nisam to još radio ali to je samo za te situacije u samom Windowsu kad na sekund-dva temperatura odleti, pa bi se preko tog programa moglo podesiti da ne zavrti cooler odmah. Ali to ne bi riješilo ove situacije kada je neka igra takva da stalno drži temperaturu visoko, a CPU je na manje od 20%.
Ovo se rešava preko Fan ramp up/ramp down u BIOSu, definišeš kašnjenje u sekundama koje će kuler imati kad CPU temperature skoče na tren i vrate se u normalu.

To što je CPU na 20% ne znači ništa, gledaj frekvenciju i napon. Za slučaj gde konstantno opterećuje jezgro na max frekvencije, koriguj krivu ventilatora, nema potrebe da ide na 60%+ na 50C ili slično.
 
Ovo se rešava preko Fan ramp up/ramp down u BIOSu, definišeš kašnjenje u sekundama koje će kuler imati kad CPU temperature skoče na tren i vrate se u normalu.
Kriva može da se podešava u BIOS-u i to sam već jednom korigovao, bez toga se na tek sklopljenoj mašini često pojačavao cooler na momente, bilo je dosta iritantno, ali nisam pronašao ovo kašnjenje u sekundama, a tražio sam. Možda sam propustio, ili to nema na mojoj Gigabyte Aorus Elite V2.

To što je CPU na 20% ne znači ništa, gledaj frekvenciju i napon. Za slučaj gde konstantno opterećuje jezgro na max frekvencije, koriguj krivu ventilatora, nema potrebe da ide na 60%+ na 50C ili slično.
Mislim da sam tada u BIOS-u podesio da ventilator na 55 C ide na neku brzinu na kojoj ga počinjem čuti, i to se sad ponekad desi na kratko dok radim po Windowsu (mnogo manje nego prije kad je radio na svom defaultu), sad ga čujem tek kad proleti na 55+, moraću pogledati koliko je to u % za brzinu ventilatora, ne sjećam se.
 
Možeš slobiodno da ograničiš obrtaje sve do 80c ili nešto više.
 
E to me zanimalo, baš sam to mislio da pitam.
Smijem da držim cooler na nivou obrtaja na kojem ne čujem...do koliko stepeni?
Čak do 80?!

To bi mi odgovaralo, samo ne znam da li bi njemu :)
Mada, to je ionako dosta rijetko da ga ikad vidim iznad 60.

Sinoć sam igrao Raft i na drugi monitor sam nabacao grafikone od MSI Afterburner (njega inače tu držim) ali sam dodao i od HWInfo, za svaki core, i tokom igre svaki core je bio na oko 40-55 C, ali je MSI Afterburner prikazivao 65 C pa čak do 70 C za CPU. Kako to? Koje je tačniji? Sistem se ponaša u skladu sa MSI, jer znam da kad na njemu pređe 55 stepeni počinjem čuti cooler, a tako sam i podesio u BIOS-u. Što se tiče zauzeća po jezgrima HWInfo prikazuje da su ipak solidno ujednačeni u igri, recimo oko 40%, ni jedan nije odskakao puno od drugih.

I zanimljivo je da sam odmah nakon izlaska iz ogre pokrenuo Handbrake za konverziju nekog videa, i tu je zaueće po jezgrima bilo isto ili čak manje (zavisno od jezgre) nego dok sam igrao igru (!), a MSI je prikazivao da je CPU za Handbrake oko 95% (u igri samo oko 20%).
 
Ryzen 5000 serije ide do 90-95c bez trokiranja. stoga 80c i nije previsoka temperatura.
Što se tiče "tačnosti" programa za merenje temperature, ne postoji samo jedna nego više sensora na različitim mestima u procesoru što se lepo može videti u recimo HWinfo programu. Sve od temperature u svakom pojedinačnom jezgru, do Package, socket itd. Naj jednostavniji prikaz je u Ryzen Master-u koji prikazuje neku srednju temperaturu koja ja najvažnija za algoritam koji određuje freakvenciju i boost procesora a BIOS je uzima kao merilo za speed Curve (krivu) brzine ventilatora na CPU_FAN konektoru. Uzmi to kao reper i nećeš pogrešiti.
1703578489298.png
 
Budi srećan sa tih 80 stepeni, ove najnovije generacije biju 95,100 stepeni ko od šale. 5000 serije može fino da se namesti i da boostuje preko fabričke vrednosti i da bude u normalnom opsegu što se tiče temperature.
 
a Ryzen 7 5700, koji je među najavljenima, nije PCIe 4 poput svog X brata 🤔
@jurodivi izbacuje 4 a ne 3: Ryzen 7 5700X3D, Ryzen 7 5700, Ryzen 5 5600GT, Ryzen 5 5500GT. i, nije krajem godine nego meseca 😀
 
a Ryzen 7 5700, koji je među najavljenima, nije PCIe 4 poput svog X brata 🤔
@jurodivi izbacuje 4 a ne 3: Ryzen 7 5700X3D, Ryzen 7 5700, Ryzen 5 5600GT, Ryzen 5 5500GT. i, nije krajem godine nego meseca 😀
Žurio sam, ispravljeno, hvala!
5700 non-x je bezvezarija, starija arhitektura, da se otarase zaliha...bezveze je i što su toliko osakatili X3D varijantu...
 
Tako je to uvek kada ima nešto "specijalno" koje ima samo jednu funkciju a extra cache ima ograničeno dejstvo. Cache memorija je skupa i teško se uklapa u processor a ova dodatna je još veći problem i verovatno duplira koštanje processora. Verovatno se sećaš da je L3 cache nekada bio van processora.
 
Sačekaj Dogzillu da ti objasni da su X3D procesori najveće otkriće nakon toalet papira u rolnama i nema im ravna...

Šalu na stranu, bolja kupovina od 5080X3D ali problem je što kasni skoro 2 godine. Ljudi koji su hteli apgrejd za njihove B450 ploče ili uboge AM4 Ryzene su do sad ili uzeli 5800X3D ili će da skoče na AM5...ovaj nema smisla sada.
 
Ma da, potpuno su zakasnili ali kao i uvek, prvo se prodaju jači i skuplji processori na kojima se više zaradi da isplati ulaganja a restlovi posle dopravljaju za čist ćar i da se ne bace. Pravo je čudo da su ubacili R3 8300g APU sa 4 jezgra tako rano ili čak uopšte. To nisam očekivao ni u snu.
 
Ćao svima....
Imam MSI 450 gaming plus, R5 2400g i 3060 12gb. Bavim se amaterski video montažom, a klinci igraju igrice. Zadovoljan sam sa trenutnim procesorom, no verujem da može i brže i bolje sa nekim Ryzen 5000. Prvi pik mi je R7 5700x. No razmišljam i o polovnim R9 3900X/5900X.

Ono što me brine je da li preporučujete ove R9 procesore na ovu ploču, s obzirom da ona nije toliko "high end" (ažurirao sam bios).
Ako može... koji kuler najjeftiniji da uzmem? Ne planiram nikakvo overcklocking... da li može npr LC-CC-120?
Ako ne može, da li stock kuler sa R 2400g preporučujete za R7 5700x, barem u početku?
 
5700x ti je ogromno poboljšalje, skoro 3 puta brži multicore i bar duplo single. Sa 65W nije teško da se ohladi. Ako ga ne pržiš satima čak i taj LC bi mogao da pređe. Na stock kuler sa R 2400g nemoj ni da pomišljaš. Ja bih ipak stavio nešto bolji cooler od LC-a, makar zbog tišine. Ako si zadoviljan sa 2400g, 5700x bi bio amazing.
 
više no dobar je Ryzen 7 5700X, tako da nema potrebe ići na Ryzen 9 (koji traži ozbiljnije hlađenje)

šta bi stvarno moglo od procesora na tu ploču bolje videti/pitati u ovoj temi

za preporuke za kupovinu postoji "šta da kupim"
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce overklokovati 5700X3D do nivoa 5800X3D ili je kompletno nemoguce?
 
Da li je moguce overklokovati 5700X3D do nivoa 5800X3D ili je kompletno nemoguce?
Prakticno nemoguce, jedini zvanicni metod povecanja boost frekvencije na X3D cipovima je BCLK OC. Vecina maticnih (pre svega mislim na B550 koje su pogodnije za BCLK OC) imaju granicu ~104-105MHz jer PCIe i SATA uredjaji krenu da brljave. Jedino da imas maticnu sa external BCLK clockgenerator, onda imas vece marze, ali je pitanje koliko ce stock napon na procesoru dozvoliti OC (ne moze se menjati stock napon).

Postoje i neki expoiti bagova u BIOSu koji dozvoljavaju podesavanje klasicnog FMax kao sa drugih Zen3 CPUa, ali je pitanje koje maticne su podlozne tim "bagovima".
 
Nazad
Vrh Dno