Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Ne mora da znači da je loš primerak, nego neko jezgro koje kače bustuje od ostalih ne može toliki uv da istrpi i zato puca. Kreni da tražiš svako jezgro posebno, pa ćeš videti šta ti pričam.

Kod mene je ova situacija: 9,1,5,13,16,18,20,14,27,22,26,23 negative od prvog do poslednjeg jezgra. 200+ boost clock
 
^ to je prilično vremenski dosta posla, pitanje da li čovek ima vremena.
 
Pa ako nema, onda se ostavi na default. I nema da boli glava, na default će da radi.
Fino podešavanje AMD procesora na ovaj način iziskuje dosta vremena, ali se zato utegne procesor jako lepo.
 
^ slažem se. Ali po meni se izgubi mnogo vremena u odnosu na performanse.
 
Ne mogu da verujem nako 12h na defaultu samo XPM profile na 3600Mhz koji je na toj ploci radio sa 4750 i linux log:
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093180] mce: Uncorrected hardware memory error in user-access at 126658240
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093628] mce: [Hardware Error]: Machine check events logged
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093632] [Hardware Error]: Uncorrected, software restartable error.
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093634] [Hardware Error]: CPU:23 (19:21:2) MC0_STATUS[-|UE|MiscV|AddrV|-|-|-|-|Poison|-]: 0xbc00080001010135
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093639] [Hardware Error]: Error Addr: 0x0000000126658240
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093640] [Hardware Error]: IPID: 0x001000b000000000
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093642] [Hardware Error]: Load Store Unit Ext. Error Code: 1, An ECC error or L2 poison was detected on a data cache read by a load.
Aug 19 11:37:32 ploter-rizen kernel: [ 123.093644] [Hardware Error]: cache level: L1, tx: DATA, mem-tx: DRD

ono sto je specificno posto je iz ipon-a kutija nije bila otvarana ali je deo gde je procesor bio pocepan kao da je isti bio vadjen, sad testiram PBO +10

prodavac kaze da ga je tako dobio u iponu i da su rekli da je kutija ostecena ali je sve ok... vracam ga nazad, strasno sta se radi, naravno mislim da ipon detektovane nestabilne prosecore salje nama (znamo zasto) :(
 
Poslednja izmena:
Stavljen drugi nov 5900x ovaj je u kini proizvden, ovaj neispravan je kina a sastavljen u USA... radi ovo stabilno na istoj platformi cak i sa -20
Imam problema u komunikaciji sa prodavcem ne znam sta ljudima nije jasno da je oo dubre DOA i ko kaze da nije iskreno prica gluposti i radi za AMD i slini na iste ili Intel sve jedno
Ako me budu zezali bice video svega sa dokazima za oba CPU

problem je ti sto ja za 10 kupljenih (pola polovni koji su svi ok) cpu za 2 godine dobijam 2 neispravna i treba ja da se nekom pravdam da ne valjaju jer post systema nije ispravnost!
 
Pa ok ali generalno meni posle 2 losa procesora od AMD nije bas smesno ;)

mozda neko misli da trolujem ali ako je u NS nek dodje licno da ih vidi, jedan ce ostati u vlasnistvu jos par meseci drugi neverujem :D
 
Loši da ne rade na defaultu?
 
pa ne rade dao sam gore log iz kernel-a linux-a to je na default stock all, PBO 0, to sto sam ja testirao prvo na -20 pa na -10 nevazno, ne radi ni na defaultu

ono sto mi je bilo cudno je sto je neko procesor vadio, kao kutija ostecena pre transporta ali je tacno pocepana zasecena tu gde je cpu da ga mozes izvuci... zasto nemam pojma
mada serijski brojevi se slazu, cekam jos da mi se prodavac javi
 
Ryzen 5800x je u pitanju, i Noctua D15s (sa jednim ventilatorom).
Iščitao sam prethodnih 30ak stranica pa hteo da vidim da li može nešto da se poboljša, na defaultu je dobijao napon i do 1.45v i idle je bio 65C. Meni je to delovalo puno, pa sam pokušao nešto da uradim. Nisam neki stručnjak pa da vidimo šta sam zeznuo.

Pokušao sam podešavanja sa Curve optimizacijom -30 all core. Testirao Cinebenchom i Ycruncherom. Trebalo bi na -30 na svim jezgrima da krešuje, zar ne? Verovatno je neko jezgro nestabilo, ali Cinebench je prošao i ycruncher sam držao 6 iteracija, jer mi se temperature ne svidjaju uopšte. Zakucavaju ga na 90C+.

Kućište je MS Industrial Titan 2 Pro. Napred 2x BeQuiet 140mm uvlače, gore 2x120 i pozadi 1x120 izvlače topao vazduh, sa strane je staklo na kućištu. Kriva ventilatora je podešena da na ovim temp (80C+) svi ventilatori rade na 100%. Pasta je Thermal grizzly kryonaut. Sobna temp 25C. Kontam da jedan ventilator na NH-D15s možda nije dovoljan i da proverim je l sve ok montirano.

Slike u prilogu.

Zanima me:

1. Mišljenje na slike iz priloga, šta se smatra normalnim temperaturama, klokovima, voltažama za 5800x?
2. Šta bih mogao da uradim da dobijem solidne performance i da temperature budu ok? Neko ko je optimizovao 5800x da podeli proceduru.

Ništa mi nije jasno. Ako na -30 prolazi početne testove, kad pogledamo ovaj cinebench skor i ne bih rekao da ima nekog boljitka, da li ima smisla da testiram pojedinačna jezgra sa ovim temperaturama, da ne dobijemo topljeno srebro? 😄
 

Prilozi

  • 01.png
    01.png
    18.9 KB · Pregleda: 57
  • 1.png
    1.png
    218.4 KB · Pregleda: 32
  • 4.png
    4.png
    256.1 KB · Pregleda: 46
  • 5.png
    5.png
    603.1 KB · Pregleda: 48
@Ruvidium
Ako se igraš sa Cure Optimizerom moraš testirati jezgro po jezgro sa CoreCycler. Čim ti može pokrenuti Windows na -30 za va jezgra, imaš definitivno bolji primjerak od mene. Ja sam povećavao Curve Optimizer vrijednost za svako jezgro ponaosob od -30 pa naviše dok ih nisam naišao na stabilne vrijednosti nakon što se CoreCycler vrtio cijelu noć. Na tu stabilnu sam dodao +1 za svaki slučaj. Koristim Dark Rock Pro 4 sa jednim ventilatorom. Samo na Idle ne bi smjela da bude toliko visoka temperatura. Meni je dok ovo kucam 5800X je na 48°C uz 26,7°C sobne temperature.
 
I da je na default bios ne bi smela temperatura u idle da ide preko 50c. Moguće da je pasta otišla ili možda nije Cooler legao kako treba. Kod mene na 5900x je u idle nekih 38-40, klasnicno surfanje oko 50c. U cinebench je 61.3c.
 
5800X se lepo greje, ali ne da ti idle bude 65 stepeni. Uradi remount opet, nešto nije leglo kako treba.
 
Pravi idle nebi smeo da bude topliji od 10 stepeni preko ambijenalne temperature inače pregrevanje u punom radu mu ne gine. Kod mene sa 360 AIO nije ni 5 stepeni a pod punim opterećenjem jedva 80c i to na duže staze. CO je -30 na svim jezgrima ali je super stabilno tek sa naj novijim BIOS-m, pre nije moglo ni -20 jer je jedno jezgro padalo i na -10.
Ja sam takođe uključio ECO mode na 65W i opet Je CB r23 ovakav.
1694246503936.jpeg
 
Pozdrav ljudi. Hteo sam da uradim upgrade procesora pa mi treba vasa pomoc. Trenutno imam ryzen 5 2600, hteo sam da idem na ryzen 7 5700x ili 5800x. E sad za to mi treba vasa pomoc. Imam plocu Asus b450-f gaming i hladnjak cm hyper 212 black rgb. Da li ova kombinacija ima kapacitera da tera 5800x do max-a kroz PBO, a da CPU ne trotluje ili je ipak poterban bolji hladnjak i ploca sa boljom naponskom sekcijom? 5700x ima dosta nizi TDP ali malo slabije performanse. Ne znam na koji da predjem a da to sve radi stabilno a opet da imam max performanse u ovoj kombinaciji. Ako je bitno imam i RX580, 16gb RAM-a na 3200, seasonic 650w. Hvala unapred na odgovorima.
 
Pozdrav ljudi. Hteo sam da uradim upgrade procesora pa mi treba vasa pomoc. Trenutno imam ryzen 5 2600, hteo sam da idem na ryzen 7 5700x ili 5800x. E sad za to mi treba vasa pomoc. Imam plocu Asus b450-f gaming i hladnjak cm hyper 212 black rgb. Da li ova kombinacija ima kapacitera da tera 5800x do max-a kroz PBO, a da CPU ne trotluje ili je ipak poterban bolji hladnjak i ploca sa boljom naponskom sekcijom? 5700x ima dosta nizi TDP ali malo slabije performanse. Ne znam na koji da predjem a da to sve radi stabilno a opet da imam max performanse u ovoj kombinaciji. Ako je bitno imam i RX580, 16gb RAM-a na 3200, seasonic 650w. Hvala unapred na odgovorima.

Što se hlađenja i trotlovanja tiče, trebaće ti AIO da ti ne trotluje (a i to je upitno). Ja hladim 5800X sa Dark Rock Pro 4 i bez problema CPU temp dostiže 90°C nakon nekoliko minuta u Cinebenchu. Ako nećeš da mijenjaš CPU cooler, 5700X ti je sigurniji izbor.
 
Što se hlađenja i trotlovanja tiče, trebaće ti AIO da ti ne trotluje (a i to je upitno). Ja hladim 5800X sa Dark Rock Pro 4 i bez problema CPU temp dostiže 90°C nakon nekoliko minuta u Cinebenchu. Ako nećeš da mijenjaš CPU cooler, 5700X ti je sigurniji izbor.
Prvo, hvala na odgovoru. Zato i pitam, vidim da ljudi i sa ozbiljniijim i boljim kulerima teze obuzdavaju 5800x. Nebih sada ulagao nesto preterano u vec sada staru platformu. Ovo je pokusaj da malo odlozim prelazak na novu platformu. Mislim da si u pravu. 5700x je sigurnija varijanta a i nije neka drasticna razlika.
 
Onda ti je 5700x pravi izbor, veliki napredak od 2600 tako da tih 100-200MHz manje od 5800x ništa ne znači. Možda i prođeš sa tim CM 212. U igrama i programima do 80c je sve super, to ne treba da te plaši.
 
Onda ti je 5700x pravi izbor, veliki napredak od 2600 tako da tih 100-200MHz manje od 5800x ništa ne znači. Možda i prođeš sa tim CM 212. U igrama i programima do 80c je sve super, to ne treba da te plaši.
Ma da, definitivno 5700x. Trebalo bi cm 212 da bude ok. TDP od 65W obecava to. Hvala na resenoj dilemi. 😉
 
CPU - 5600 sve na stock. Ovo mi se desilo vec tri puta do sada, jednom u igri koju nisam igrao dugo i ne znam ni kako se zove i dva puta sada u Cyberpunk 2077, doduse nisam uhvatio trenutak kada se desilo. Ono sto mi je nejasno je da je samo average otisao na tih 116C a da je Tclt/Tdie na 60C max? Jel to neki bug ili?
1695896350937.png
 
Bug najverovatnije. Nema šanse da je otišlo na toliko.
 
Ryzen 5800x je u pitanju, i Noctua D15s (sa jednim ventilatorom).
Iščitao sam prethodnih 30ak stranica pa hteo da vidim da li može nešto da se poboljša, na defaultu je dobijao napon i do 1.45v i idle je bio 65C. Meni je to delovalo puno, pa sam pokušao nešto da uradim. Nisam neki stručnjak pa da vidimo šta sam zeznuo.

Pokušao sam podešavanja sa Curve optimizacijom -30 all core. Testirao Cinebenchom i Ycruncherom. Trebalo bi na -30 na svim jezgrima da krešuje, zar ne? Verovatno je neko jezgro nestabilo, ali Cinebench je prošao i ycruncher sam držao 6 iteracija, jer mi se temperature ne svidjaju uopšte. Zakucavaju ga na 90C+.

Kućište je MS Industrial Titan 2 Pro. Napred 2x BeQuiet 140mm uvlače, gore 2x120 i pozadi 1x120 izvlače topao vazduh, sa strane je staklo na kućištu. Kriva ventilatora je podešena da na ovim temp (80C+) svi ventilatori rade na 100%. Pasta je Thermal grizzly kryonaut. Sobna temp 25C. Kontam da jedan ventilator na NH-D15s možda nije dovoljan i da proverim je l sve ok montirano.

Slike u prilogu.

Zanima me:

1. Mišljenje na slike iz priloga, šta se smatra normalnim temperaturama, klokovima, voltažama za 5800x?
2. Šta bih mogao da uradim da dobijem solidne performance i da temperature budu ok? Neko ko je optimizovao 5800x da podeli proceduru.

Ništa mi nije jasno. Ako na -30 prolazi početne testove, kad pogledamo ovaj cinebench skor i ne bih rekao da ima nekog boljitka, da li ima smisla da testiram pojedinačna jezgra sa ovim temperaturama, da ne dobijemo topljeno srebro? 😄

U Idle tolika temp?

Imam 5800X i Ninja Scythe 5 cooler. Na idle je oko 35 stepeni. Pri opterećenju (Aida64 i Cinebench) do 82 stepena. Sve na default, ništa optimizovano ili undervoltovano jer nisam ni stigao ali se i pitam da li je potrebno.
Mora da nešto nije OK čim je tolika temperatura pogotovo sa Noctua hladnjakom.
 
Tih 1.45V je previše ali da li je to neki manje više konstantan napon ili to prosto isčitavaš kao max value u HWInfo? Zna to kod rajzena da luduje ali to je u idle i to traje delić sekunde i nije previše relevantno.

Pusti Cinebench i prati napon, ne bi trebalo da ide preko 1.35V.
 
Prvo treba da se proveri koliko je u stvari "Idle" optrerećenje. Trebalo bi da bude najviše 1-2%,
Primer kod mene, samo desktop i Adrenalin. CPU 1%, 1 ili 2 core aktivna, oba ispod 1GHz i ispod 1v. Temperatura 32c u sobi 25c. U ostalom, sve dok su maksimalne temperature dobre to nije mnogo važno ali govori o stanju hlađenja i Windoes-u. Naravno ima i manjih ili većih skokova ali to je zbog samih windows-a.
 
Da li neko mozda ima povecane temperature na 5900x sa CP2077 nakon novijih apdejta/dodate ekspanzija i da li je mozda samo sa time primetio?

Ja nisam skoro radio update biosa i chipset drajvera, reko hajde sada cu posto su iskocili novi...
Primetim da je nesto agresivniji sa boostovima i skokovima u temperaturi, ali nista drasticno tj za uzbunu. Idle oko 41-42, browse/yt 55-61
Fan curve za case fanove sam opet ostavio kao i ranije - 38% tj 600-650rpm-a) jer su mi tu skoro necujni, zatim skok na 800rpm-a ali od 78C (jer tu obicno cesto ima spajkove, tako da se ne pale non-stop, tj povecavaju-smanjuju brzinu)

Pokrenem CP2077 (takodje nije paljen duze) i primetim da posle nekog perioda igradnja temperatura CPU-a ode na 75-76C, reko wtf, nikada nije isla preko 72C (68-72C)
Pustim Ryzen Master per core cycler, -24 prodje bez problema.
Pokrenem CB23 21350 na mc-u, temperatura 70.5. Boost je isao do 4.335ghz za MC
U idle-u je na 30-38C, browse/yt 48-54C, nemam cak ni one spajkove preko 70C vec su max u visim 60 (68-69, nekad udari u 70)
U principu je ok, verovatno moze i bolje ali iskreno sada nemam vremena da se cimam sa fine tuningom...

Pokrenem opet CP2077 temperature oko 70-72, TW3 next gen 64-66 - sto mi sada deluje jos i ok. posebno jer je vazdusno hladjenje.
Mozda su nesto menjali, kao sto rekoh da nisam dugo palio igru, mozda su sada povecali utilizaciju jezgra/thread-ova pa otuda i povecane temperature.

Pitam jer sam razmisljao da je mozda vreme za repaste (3g je build), medjutim po svemu sudeci deluje mi da je samo u tom scenariju nesto povecana temperatura.
Na stranim forumima proverio, deluje da nije bilo problema i primedbi za poslednji BIOS za x570 unify...
 
Nazad
Vrh Dno