Šta je novo?

AMD RX 7000 (RDNA 3)

Evo temperatura posle sat vremena Cyberpunka (1440p, sve na Ultra, FSR off), skroz desno su prosječne temperature a pored su maximalne brojke. Da napomenem da su maximalne brojke uglavnom blizu i prosječnih, tako gledajte jer sam dosta pauzirao pa je temperatura drastično padala. Uglavnom otprilike je 96c za Hotspot, oko 57c za GPU. Kad bih zatvorio kućište ide preko 100c hotspot ko od šale... Imam 4 godine zvanične garancije, ne bih da skidam cooler iako je i meni na pamet palo odmah da mijenjam pastu.

Btw, upoznat sam sa pregrijavanjem XTX karti na početku, ali su afektovani bili samo referentni modeli...

CP Temps.png
 
Verovatno thermal paste pump out
 
405W je (skoro) tačno 15% snage koja može da se doda kroz Adrenalin.
Ja sam imao veoma sličan problem sa 6900xt i definitivno jeste bila pasta. Karta je bila stara svega nekoliko meseci (ja je odselofanio) ali sam je bio nasvirao maksimalno. Promenom paste, temperatura je značajno pala.
Još jedan indikator da je do toga je velika razlika između gpu i hotspot temperature.

Da se razumemo, 99 stepeni hotspot je u granicama normale. Ako je karta OC-ovana, vidi da joj malo smanjiš podešavanja jer ćeš je spustiti nekih 5% maksimalno sa performansama a značajno ćeš spustiti temperaturu.
Sad, ako je zaista pukla pasta kako se i čini, to je sve odlaganje neumitnog, a to je zamena paste.

EDIT: Sad videh gore, 403W, i to je tačno tih dodatnih 15%.

@oaxauc
Moguće da je uslikao a da adrenalin nije u isto vreme refresh-ovao rezultate CPU util i CPU pwr.
 
Poslednja izmena:
Problem je što nije overklokvana :) power limit je na 0, sve je na defaultu, upravo je to ono što me buni, oko 350w bi trebalo da troši ova karta prosječno, meni je zakucano na 405w pa gledajući tako ove temperature i budu normalne :D Kako mi je bola oči ta potrošnja, pokušao sam da je undervoltujem, gotovo ništa se nije promijenilo. Vrlo interesantno je da slične probleme imam i sa procesorom, 7800x3d, šta god da mu radim ne utiče ne temperaturu ali sve to radi normalno, odlične performanse imam kako u sintetičkim testovima tako i u igrama.

PS: Ide jedno čišćenje u safe mode-u sa DDU, da vidim da nije šta driver zabudalio jer sam pola godine radio klasičan upgrade, bez nove instalacije.
 
Da možda nemaš i Adrenalin i MSI afterburner u isto vreme? Možda imaš neka podešavanja za koja i ne znaš... Budalaština je ali treba sve da se proveri.

Šta kaže HWInfo za GPU PPT limit? Total Graphic power i GPU PPT ne bi trebalo da preskoče GPU PPT limit (može za malo, 1 do 2 W ne za toliko).
 
Imao sam prije Afterburner pa kad sam vidio da pravi probleme obrisao sam ga, moguće da je tu neki problem, da drži neki setting od afterburnera od prije
 
^ evo bukvalno mašina kao tvoja, na levoj strani je tvoja grafička koja ovde vuče 462w sa 57c a hotspot 78c i power 115%. Kod tebe je to onda moguće da je pasta nastradala.
 

Prilozi

  • IMG_0452.png
    IMG_0452.png
    1.4 MB · Pregleda: 68
Mora tu pasta da se menja, najbolje reklamiraj karticu. Video sam na reditu da se jos par ljudi zali na taj isti model.
 
Btw, upoznat sam sa pregrijavanjem XTX karti na početku, ali su afektovani bili samo referentni modeli...

Pogledajte prilog 402708
Meni je na 5700XT Hotspot temperatura išla u RDR2 do 110-112 kao od šale. Evo, i dan danas posle skoro 4 godine radi normalno kod čoveka kojem, sam je prodao. Evo šta je bila zvanična AMD objava:
""Instead of setting a conservative, ‘worst case’ throttling temperature for the entire die, the Radeon RX 5700 series GPUs will continue to opportunistically and aggressively ramp clocks until any one of the many available sensors hits the ‘hotspot’ or ‘Junction’ temperature of 110 degrees Celsius. Operating at up to 110C Junction Temperature during typical gaming usage is expected and within spec. This enables the Radeon RX 5700 series GPUs to offer much higher performance and clocks out of the box, while maintaining acoustic and reliability targets."

Sada na 6800 neke igre kao što su Mass Efect LE gotovo da i ne pokreću ventilatore, ali u Baldurs Gate 3 hotspot ode i do 108 stepeni. Sve dok se memorija i VRMovi ne pregrevaju trebalo bi da bude u redu. A što se potrošnje tiče, to jeste malo blesavo, ali pre bih rekao da merenje nije dobro, nego da zaista "guta" toliko struje, jer bi onda temperature bile poprilično veće.
 
@BitrAtE Jesi li mozda utvrdio o cemu se radi na kartici? Bas me zanima
 
99% je loša pasta problem, sad za sad sam to riješio undervoltom, sada hotspot ide na podnošljivih 92c a fanove sam ograničio na 75% max. Kad prođu vrućine i ambijentalna temperatura se spusti, temperature će ići još dolje, uz fanove takođe. Negdje kad budem putovao (kad mi ne bude trebao pc) ću reklamirati kartu i ukazati na problem, ne bih rizikovao garanciju sam da pastu mijenjam, tj. da skidam kuler iako sam to na prethodnim grafikama već dosta puta to radio.
 

Obrni okreni 5% razlike u odnosu na 4070 u "target" rezoluciji 2560x1440. Kao i uvek, za isti nivo performansi AMD je 20-25% jeftiniji. Matematika se ne menja, cene se tacno usklade i odrede prema konkurenciji i poziciji na trzistu, jednostavno nema "besplatnog rucka", nijedna kompanija nije "prijatelj" gejmera.
 
 
Jos samo da AMD izbaci lazne frajmove i unapredi lazne rezolucije i da konacno uveca deo kolaca na trzistu. Do tad ljudi ce preferirati Nvidiju. Barem je danas sa ove dve karte doslo konacno naj-naprednije jurenje frejmova, frejm-tajmova i latencija (Anti-Lag+) i paritet sa Nvidij-om na tom polju ako nista drugo, i Hypr-RX da prosecan korisnik moze lagano da ukljuci sve softverske dodatke.
 
^ već je izbacio sa FSR koji je trenutno 2
 
Poslednja izmena:
Hm, ovaj hypr-rx bi trebao biti skup svih onih postojećih pomagala, samo sada na jedan klik?

Btw, vezano za moj problem sa pregrijavanjem, ladno sam promjenom kabla (probao neki hdmi što sam imao kroz kuću, umjesto Dellovog DP kabla) spustio temperaturu za 10 stepeni. Naletio slučajno na ovaj video reko daj da probam, kad -10 stepeni ode dolje. E sad, sa ovim hdmi-em ne mogu da dobijem bez 144hz-a pa ne znam da li to ima uticaj u odnosu na 165hz koje sam dobijao DP kablom (testiraću i to) ali malo vjerovatno.

Mislim, definitivno će ići nova pasta, problem je i dalje tu jer je taj range između, ta hotpspot delta konstantno preko 40c što je odma parametar ali svakako nije na odmet ni tih -10 stepeni :D

 
Poslednja izmena:
Dobar mi se cini 7800XT Hellhound, em jako dobar kuler em MSRP cena (teoretski)
 
Ja imam 6700xt Hellhound temp do 56 za Gpu i max letos 79 hotspot kuler radi na 1230 obrtaja i to je max necujna karta, jedna od najtisih koje sam imao.
 
Koliko sam primetio, ove karte se jako lepo klokuju. Recimo 7800 XT Sapphire Nitro + test na TPU. karta je nekih ~4% brža od referentne i još sa OC ide dodatnih ~15% to je skoro 20% u odnsou na refrenetnu, jako lepo.
 
Kod Madjara se pojavio Nitro+, samo mu je cena 700+ evra...
 
Za te pare nema smisla ici na bilo sta ispod 7900 xt(x)
 
Ako je kod madjara, onda ce kod nas standardno 500e = 100k din.
 
Koliko sam primetio, ove karte se jako lepo klokuju. Recimo 7800 XT Sapphire Nitro + test na TPU. karta je nekih ~4% brža od referentne i još sa OC ide dodatnih ~15% to je skoro 20% u odnsou na refrenetnu, jako lepo.
Primetih i ja, sve testirane su mogle na 12-15%, a to je vec oko 4070Ti nivoa.
 
7800 XT best bang for the buck vidim
6800 XT polovna
 
Pojavio se RX7700XT u domaćim radnjama po prava sitnica ceni od 64k pa naviše.
Čestitam im unapred prodaju do 2 primerka po tim cenama
 
Nazad
Vrh Dno