Šta je novo?

AMD RX 7000 (RDNA 3)

Mene zanima 1440p na monitoru od 165Hz, makar i 144Hz da radi besprekorno. Sta mislis o tome? Najvise me nervira taj drajver nestabilni, za koji kazu da bas ume da pukne usred load-a.
Ja imam baš tu kombinaciju, xtx i 165Hz QHD monitor - kida. Prije je bilo problema sa 165Hz, frizovao je prikaz i to prilikom browsinga samo pa je moralo da ide na 144Hz ali odavno nema problema, baš nikakvih problema sa driverima evo već par mjeseci.
 
Samo molim te prokomentarisi ovu pricu oko dlss i danasnjih igara, tj koliko realno treba juriti to?
I vidim da imas Aorus, pa da li je po tebi opravdano davati pare na neku skuplju izvedbu tipa Nitro, VaporX i slicno?
 
Ja ovih par igara što igram trenutno (RDR2, Cyberpunk, Forza 7 i Witcher 3 remaster, Hogwarts Legacy) sve igre igram bez FSR-a, dakle u nativnoj rezoluciji, sve na ultra baca preko 100fps.

Kako će biti i budućnosti ne znam ali za sada stvarno nema potrebe za nikakvim upscalingom, bar ne u QHD

Što se tiče izvedbe karte, ja bih išao na Nitro ako nije prevelika razlika, nije baš najsrećnije riješeno hlađenje kod ovog Aorusa pa bude malo bučnija iako nikakvih problema nemam
 
Onda bi za 2K bila sasvim dovoljna da se igra na 144Hz. U svakom slucaju raw snaga u odnosu na 4080 ne zaostaje ako sam dobro ispratio.
 
Sirove snage bi trebalo da ima znatno više u odnosu na 4080. Već smo pominjali, na testu HU na 50 igara, u prosjeku ima identične performanse u QHD i 1% bolje performanse u 4K a u svakoj igri na testu je bio upaljen RT koji je AMD-u još uvjek Ahilova peta...

E sad možeš zamisliti koja bi to bila razlika da je svuda RT na off koji meni stvarno ne treba (i gdje imam odlične performanse sa njim ja ga držim ugašenog jer mi jednostavno ne prija to što radi, barem za sada tipa ogledalo/staklo efekat asfalta u Cyberpunku)

Ako se uzme u obzir da i AMD tradicionalno "kasni" sa dobim driverima i da tek treba da pišu drivere koji će iz ove zvjeri da izvuku maximum, uz ovoliku razliku u cijeni, po meni je izbor bio jasan skroz.
 


TL;DW - ne

Inače, stavio sam u ovu temu jer je testirano sa 7900 XTX. Ne znam da li bi bilo drugačije s nekom Nvidia kartom...
 
Sta kazete na ovaj driver za rdna3:

"The AMD Radeon RX 7900 XT and the 7900 XTX are reportedly delivering up to 67% more performance thanks to a new graphics driver update. This new 23.7.1 Adrenaline GPU driver update is now available for download.."


Da li je neko primetio neki boost u praksi? :)
 
Mhm, 69% u Minesweeper RTX

Nema nista od toga, vec je testirano i pokazano da u par igara ide oko 10-15% bolje.
 
Da li je ima neko ko koristi 7900 XTX i Unreal Engine/Twinmotion/Lumion/D5 za archviz? 4090 mi je van budzeta a jedina druga opcija je polovna 3090.
 
Sto se update drivera tice da li moze da se odradi dl i update preko AMD adrenalin ili mora uninstall pa reset u safemod pa DDU pa vracanje u normal win bez neta pa instalacija (prethodno) skinutih novih drajvera?
 
Ima li neko mozda iskustva sa PowerColor 7900 xtx kartama? Red Devil mi deluje zanimljivo, mada pominju na testovima da su im temperature memorije poprilicno visoke.
 
 
U suštini ne čekajte 7800 xt nego kupite 6800 xt :D


Izvinjavam se za dupli post
 
7900XT(X) 96CU 1000$

7800XT 84CU 650$

7800 80CU 580$

7700XT 60CU 450$

7700 54CU 380$

7600XT 32CU 280$

I fixed your lineup AMD, no need to thank me.
 
7800XT 3.5% brza od 4070, sve preko 500$ ne bi bila dobra cena. 7700XT ima nesto laksi posao zbog 12GB vs 8GB memorije u poredjenju sa 4060ti 8GB i bolje razlike u brzini, ali opet, sve preko 400$ tesko da ima smisla jer bi vecom cenom bila manje atraktivna kupovina od dodatne investicije u 7800XT, "the more you buy, the more you save".

Moja konacna procena:

7800XT 499$
7700XT 399$
 
Dodaj na to jos 10-15 % i dobijes msrp u Srbiji :)
 
Više oko 20%
Uglavnom, cene su zvanično za normalnija tržišta od našeg:

7800XT 499$
7700XT 449$

Čime je 7700XT obesmišljen kao opcija i očekujem korekciju već posle mesec dana od izlaska
 
7800XT je oko 15% brzi od 7700XT i plus ima 33% vise memorije, definitivno cena 7700XT treba da ide na 400$.
 
 
Sve mi se cini da ce da padne upgrade sa 6600XT na 7800XT. Manja potrosnja od 6800XT (taman za moje SFX napajanje), malo bolje performanse (+50-60% u odnosu na 6600XT) i slicna cena. Pride, ne volim cut down cipove.
 
Mene nešto vuče 7700XT ali mi 6600Xt još radi posao na 1080p/75Hz.. Čekam domaće cene.
 
Je li normalno da je u gotovo svakoj igri kartica zakucana na 405w trenutne potrošnje (zvanično tdp joj je 350w), rijetko kad padne potrošnja ispod? Pogledajte i fan obrtaje, kao mlazni avion se čuje a temperature previsoke. Jeste ambijentalna temperatura 27c ali držim kućište otvorenim, ovo mi se ne čini u redu, nije ovako u početku bilo mada sam slabo i testirao kartu tada, tj. koristio pc.

Backplate je vreo na dodir, podešavanja su sva defaultna. Inače, radi sve kako treba, performanse su odlične samo prilično iritiraju ove temperature + je nemoguće igrati bez sa slušalicama (zbog buke)
 

Prilozi

  • IMG_1107.jpeg
    IMG_1107.jpeg
    202.5 KB · Pregleda: 76
Poslednja izmena:
A da probas sa undervoltom?
 
41 stepen razlike izmedju cipa i hot spota je bas previse.
Mada i temperatura procesora mi nije logicna ako je tacna,60 stepeni sa 25w potrosnje.
Da li si mozda proverio da nije neki virus u pitanju?
 
Cudno, ta karta ima bas dobre ocene sto se coolinga tice. Ja licno bih i pokusao sa zamenom paste. Koja je temp memorije?
 
Nazad
Vrh Dno