Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Meni je 60fps/hz sweet spot. Ne treba bolje, samo znoji grafu bespotrebno a ja licno ne vidim razliku. 60fps limit i laganini. Nisam neki napaljeni kompetitiv igrac
 
1440p 60hz ultra max detalji :love:
 
Porucena Black Limited, stigao mejl sa potvrdom 🎮
E jos da prezivi sve granicne kontrole i stigne u Srbiju :)

U zdravlju i sreći te u dobrim igrama služila dobro i javi utiske. ;)

Nisu ove karte sposobne ni za ''pravi'' 1440p bez dlss-a, fsr-a ili spustanja detalja.
Pravi bi znacilo da na 1440p ultra imaju min fps 144, a danasnje karte nisu ni blizu toga.
Zbog čega FPS ima veze sa rezolucijom?? Ako igram sve na max, u, recimo, 75 FPS na 2560x1440 to nije 1440p?? Zašto??

Istina, zavisi ko šta i kako igra, ono što ja volim i na 60FPS (a i manje) ide sasvim dobro.
 
Poslednja izmena:
Dobro, moj monitor je 1440p sa 75Hz, a TV mi je 4K 60Hz.
Ova karta je OK za to, nema brige..

A za osvezavanja od 144Hz, 240Hz, 320Hz verovatno mora neki detalj da se spusta, ne mora bas sve na ultra
 
Zanimljivo...
 
@Arthur Morgan
FPS ima itekako veze sa osvezenjem, gde je standard 144hz. Ako 144hz nije standard(prvi 144hz monitor izasao 2012. godine), onda 2160p ne treba da se pominje u bilo kom kontekstu, jer su takvi monitori predstavljeni kasnije.
Nema veze kako ko igra, da li mu odgovara ili ne, nego sta je standard, i kako grafike treba a se testiraju.
Ne mogu da mi prodaju pricu o 2160p karti, kada nemaju 1440p 144 min fps kartu, u cemu je poenta cele price.

@Kesa @Labello
To je vas sweet spot, kao sto je moj 240hz, ali ne igramo isto, ne ''vidimo'' isto na ekranu, a iskreno u tome nije ni poenta.


Dobro, moj monitor je 1440p sa 75Hz, a TV mi je 4K 60Hz.
Ova karta je OK za to, nema brige..

A za osvezavanja od 144Hz, 240Hz, 320Hz verovatno mora neki detalj da se spusta, ne mora bas sve na ultra
Bas tako, vise nego dovoljna za 75hz, ali za 144hz neki detalji moraju dole, sto znaci da karta jednostavno nije sposobna ni za pravi 1440p. Stavise, nijedna danasnja karta nije sposobna za pravi 1440p.
 
Nisu ove karte sposobne ni za ''pravi'' 1440p bez dlss-a, fsr-a ili spustanja detalja.
Pravi bi znacilo da na 1440p ultra imaju min fps 144, a danasnje karte nisu ni blizu toga.
Napredak iskljucivo zavisi od amd-a i nv, nema veze sa konzolama.
Sto bi dali 300% bolju kartu za iste ili slicne pare, kada mogu da daju 50% po generaciji primera radi, a dlss-om i fsr-om ti zamazu oci, kao na foru dobijas perf, i to kako, ''prostim'' downscale-om, pa ustvari dodje kao da se igras na 1080p.

ULTRA 1440p 144hz 144 min fps - kada dodju ovde bez upotrebe bilo koje tehnologije, u sta racunam i g-sync, freesync, onda mozemo da pricamo o 1440p kartama, a koliko vidim, to mozda bude chiplet 7900xt, i to jedva.
ULTRA 2160p je realno da se gleda 60 min fps za narednih 5 godina.
*Jesu 1440p ali ne i 1440p144hz graficke (3080ti/6800xt) - pritom mislimo na zahtevnije i novije sp story-driven naslove, ne i kompetativne gde ih obicno guraju...
Jos jedna stvar koja mi se ne svidja u celoj prici oko RT/DLSS/FSR-a je bas zbog toga sto nisu uspeli da izguraju u sirovim performansama RT pa posegli su za "varanjem" gurajuci 4k pa i 8k pricu.
Podrzavam RT i DLSS/FSR kao inovaciju ali biti jos jedna prica kojom ce limitirati graficke (oba tabora) zbog nedostatka xyz jezgra koji bi podrzavao novi x.0 standard istih. Sto bi prakticno svelo opet na to da bi za najbolje performanse istih (koje opet daju na kasicicu u drugacijim tehnologijama) moras da pucas ka high-end GPU segmentu.
DLSS/FSR prica je gde sada trebao da "profitira" segment kartica/korisnika 1060/1070/1080 (koji je i dalje najveci) a oni su ga prakticno ubili, posebno sa ovom generacijom gde je <300e i <500$ segment koji je trebao da zameni odnosno natera vlasnike spomenutih na upgrade ka 3070/6800 i 1440p hrr monitorima, efektivno ubijen.
Industrija ce svakako biti limitirana na low/mid tier hardware (odnosno konzolni hw) i sve dok tu ne podignu nista od "true next-gen" igara.
Bas je kod Moore's Law is Dead gostovao lik nekog dev studija koji se dokopao teme - prakticno naredne 3-4 godine 6c+mid-tier gpu ce biti i dalje dovoljan da pogura 95% naslova, 8c16t bice potreban za preostalo.
Da nije bilo ove situacije sa koronom i nestasicom verovatno bi vise ljudi upgrade-ovalo svoje masine, ovako sledece godine cekaju da pokupe majnerske karte.
Ako je verovati glasinama sada izlaze "Super" i "XTX" varijante, tako da tek na jesen dogodine mozemo da se nadamo40x0 i 7x00 serijama, za koje je opet upitno da li ce biti vredne kupovine.

@Kesa @Labello
Kada jednom probate >120hz tesko ce biti vratiti se na 60hz, verujte mi na rec.
Iako je 60hz (zakucanih) sasvim dovoljno za single player naslove, cak i u nekim slucajevima doprinosi (pozeljno je zbog) "cinematicnosti"
 
Otkud to da je 144Hz standard?

Banovani Anarki1302, jesi li to ti?
 
@DeRadicci
Nije standard, vise je nisni produkt PC master race-a? Diskutovano je o tome ne znam cemu ponovno potezanje.
Uzeci u obzir da su 1440p hrr monitori postali povoljniji za ocekivati je bilo da dodje do emigracije sa 1080 na makar 1440p u narednih par godina -> sto samim tim povlaci upgrade sa 1060/1070/1080ti na nesto bolje -> mogucnost za "nex-gen" sooner rather than later....


Banovani Anarki1302, jesi li to ti?
Jeste, ti si tek sada izvalio? :)
Uzeci u obzir da i Damirbaja i Abeta/G@W-a, koji su pravili vece havarije na forumu, tolerisu sa novim nalogom sto se iscudjavas?
Covek fasovao ban jer se jedan fanbojcic uvredio sto mu je za igru rekao da je krs optimizovana, sto i jeste bila na PC launchu. Jos veca drskost je sto je preuzeo za nick ime glavnog protagoniste kako bi paradirao na forumu. A na komsijskom ga moderacija i onako tolerise i ne petlja se sa njim jer znaju koliko je sati.
 
Poslednja izmena:
Ma slabo ulazim u Hardware podforum u poslednjih pola godine. :D

Pa to, ne moze nesto da se samoproglasi kao standard kada nije ni blizu mainstreama.
 
TV/Home entertainment odnosno konzole ce prevashodno diktirati isti...
Ali sa druge strane i ne mozes da zanemaris PC gde esports gaming (zajedno sa drugim platformama) ima sve veci uticaj na kupovinu/popularizaciju hardvera odnosno postavljanje odredjenog standarda, mnogo vise nego ranije.
Pogledaj cene 1440/4k monitora pre neku godinu i sada, sasvim dovoljno govori.
Bilo bi interesantno videti uticaj pandemije (u konkretnim brojkama) na povecanje kupovine PC/desktop sistema u udnosu na prethodne godine. Iako je nestasica gpu-a takodje negativno uticala na isti u nekim aspektima.
 
@DeRadicci
1.Ako 200e monitor za 144hz nije mainstream, onda krastavac.
2. DA, posto nisam bio jedno godinu dana ili slicno.

EDIT:
Momak ispod prica o 49fps-a na karti od 1000e. U pravi si ti 100%, nije 144hz mainstream, a nece ni biti jos jedno 20 godina, kako mi se cini.



@Yojinbo
Samo iz jednog razloga sam napravio novi acc, i nazvao ga ovako, a to je bio jedan post gde se pominjao jedan od admina, tacnije Duke.
Ban sam popio ne zbog odgovara na teme, nego zbog ''trolovanja'' Duke-a, koji je u to vreme imao privatnih problema kako se kasnije ispostavilo, pa se izivljavao ovde na forumu.
Slucajno sam video post gde se pominje kako se Duke izvinjavao ljudima zbog ispada, pa me zanimalo da li ce doci na mene red.
Isto tako cu i da popijem ban na ovom acc-u, to ce Duke odmah da resi.

EDIT:
Nemam nalog na komsijskom forumu, i nije mi namera da pravim haos na forumu, kao sto nije bila ni tada, nego jednostavno nisam hteo da trpim njegovo ponasanje, ne samo prema meni, nego i prema drugima, pa sam ga ''trolovao'' dok nisam popio ban.
 
Poslednja izmena:
uvek je bolje vise hz/fps, ali ono sto meni najvise smeta je stuttering. ja igram mahom spore igre, prestao sam da igram fps gde je high refresh rate bitan. da se razumemo bitan je u svim igrama to jest bolje je sa njim. ali ja trenutno imam 1440p monitor sa 75hz i odgovara mi da se igram u 76hz, cak mi ne smeta i ako padne ispod 60 jer freesync radi, na 49 prestaje da radi, i to me uzasno nervira kad se desi.

inace da bih konacno resio misteriju sta je krivo kod mene za fps drop u wowu, dovuko sam drugi monitor i povezao ga da mi pokazuje grafike zauzeca u real time dok igram wow. samo ce trebati dani i dani igranja da mi se desi situacija da zasteka, i ako tad cpu zauzece nije na 100% onda je definitivno do procesora. moje neko misljenje je da je 6800 lagano dovoljna za nekih 5k u wow-u (low fps, 49-75 mi je cilj), i u 99.9% slucajeva imam bas 75fps, ali u tih 0.1 padne ispod 49, i hocu da znam sta je to. svejedno sam resio da ga igram u nekih 3 - 3.5 k cisto da graficka trosi manje i manje se greje (ipak je u kutiji za cipele, a ne u normalnom kucistu).

da su nedovoljne kartice za nase zahteve - slazem se. ja cu ovu 6800 vrv da zamenim cim dodje sledeca generacija.

edit: ja mislim da banovanje nije resenje, ako neko zgresi lepo se izvine i teraj dalje. ovde smo zajednica da razmenimo iskustva nije da se mrzimo. pritom nije u redu da se troluje moderator koji izdvaja svoje privatno vreme da za dzabe (volonterski) pravi red na forumu. pogotovu mislim da je dukelander korektan, ozbiljan covek zreo, nije neki klinac, i da nije u redu da ga bilo ko zeza. my 0.02.
 
Poslednja izmena:
@Skankhunt42
100% bih se slozio sa tobom, da je kako ti kazes bio korektan, sto nije bio slucaj, inace ga ne bih trolovao.
Leteo ban hammer po 10 dana, mesec dana za gluposti. Nisam samo ja u pitanju, bilo je tu i drugih clanova, starih clanova sa mnogo postova.
Na kraju je shvatio da je pogresio, pa se izvinjavao clanovima putem pp.
Tebe mogu da iskuliram, jer kao clan foruma imas pravo da pises sta hoces, a na njemu je da sakncionise ako vidi da postoji odstupanje od pravila foruma.
Problem nastaje kada neko od clanova krsi pravila foruma, pa popije ban, dok moder cini isto, a u nekim slucajevima mnogo gore, pa to prolazi bez sankcija.
 
Poslednja izmena:
dobro svakom se desi... treba imati razumevanja sa obe strane. i moderacija da ne banuje olako, i clanovi za moderaciju.
 
dobro svakom se desi... treba imati razumevanja sa obe strane. i moderacija da ne banuje olako, i clanovi za moderaciju.
Naravno, svako gresi, pretera, ali kada se neko mesecima izivljava jer ima privatnih problema, razumevanje nema tu sta da trazi. Mogu i ja da kazem da imam privatnih problema, kao sto ih svi imaju, pa bih voleo da vidim koliko razumevanja bi ti imao da se izivljavam nad tobom i drugima.
Treba biti covek, priznati gresku i nastaviti dalje, a ne da se pravis mutav jer ti tako odgovara.

Otisli smo u daleki off, cekam ''miliciju'' da dodje i da proradi BAN HAMMER!!!
 
@Yojinbo
Tek sam sad skapirao, a glavu sam obijao jedno pola sata, da je rec o RD2, i da je A.M. glavni junak price. Toliko me je igra odusevila, da ni ime glavnog junaka nisam zapamtio.


@Arthur Morgan
Da mi samo znati koji ti je bio stari nick? xD
 
@PlotTvist
O čemu vi raspravljate, c c c c c c.

Dobar si. Trolling is strong in this one. ;)
 
za moj fps drop u wowu je definitivno zasluzan procesor. sad sam testirao, rezolucija od nekih 3k, 75 fps locked (max refresh rate monitora), graficka spava, jedva da je zauzeta 40%, klok joj izmedju 600 i 1200 mhz 🤦‍♂️

nisam uspeo veceras da oborim fps ispod 49, ali se spustio na 60-ak, i tad graficka isto - spava... 40% zauzece 1200 mhz. procesor naravno isto spava, zauzece 20%, ali je sigurno on kriv, a ne graficka. to jest kriv je stari engine koji radi samo na jednom jezgru. klokovao sam ram i if, pa cu da vidim sutra da li ce to da pomogne. sta me je nateralo da sumnjam na procesor? pored toga sto je poznato da wow ima problem sa time da radi samo na jednom jezgru, igra se apsolutno isto ponasa na svim rezolucijama, od 1440p, preko 3k do 5k, fps je isti, i dropovi su isti. bezveze malo, ali sta sad...

uglavnom, ko kupuje 6800 za wow, da zna otprilike da moze da ga igra u 5k sa 75 fps locked (toliko sam mogao da proverim), sto se tice graficke. procesor je vec druga prica.
 
Drevni engine...
Ista priča je i sa Guild Wars 2 koga igram povremeno. Engine je izuzetno single-core zavistan plus DX9, koju god grafičku imao treba ti procesor sa što jačim single core performansama i gušiće se u većim okršajima jer igra loše iskorišćava jezgra...
Ima trikova da se isforsira DX12 i developeri su najavili refresh enginea, pa će valjda biti bolje.
Ali da...nekad je problem u samoj igri, ne u hardveru.
 
Utvrdjeno je vec ranije da nije problem u hw-u ali covek nikako da shvati.
 
imao sam slicne probleme u nekim naslovima pre par godina, resio sam ih tako sto sam zakljucavao klok proca i grafike na max, to iskljucivao energy saving i ostala sranja, probajte ne kosta nista :)
 
uglavnom, ko kupuje 6800 za wow, da zna otprilike da moze da ga igra u 5k sa 75 fps locked (toliko sam mogao da proverim), sto se tice graficke. procesor je vec druga prica.

Pa, moje LIČNO mišljenje je da neko ko kupuje grafike nove generacije sigurno ne zanima prvenstveno WOW, Fortnite, PUBG i druge onlajn igre u kojima je brzina osvežavanja monitora najbitnija stavka. Ali, ono što mene zanima jeste kako si izveo "igranje u 5K sa 75 FPS" i na čemu??
 
wow radi savrseno u 5k@75 fps na 6800. ima fps dropove koji su nevezani za 6800.

aha, mislis na kom ekranu? ma 1440p ekran, ali to nema veze, ti igru mozes da nateras da renderuje u kojoj god oces rezoluciji. izgleda lepse nego kad renderuje u nativnoj, bolje od aa jer pegla celu sliku, aa ne pegla neke stvari kao sto je vegetacija, i neke sitnice
 
wow radi savrseno u 5k@75 fps na 6800. ima fps dropove koji su nevezani za 6800.

aha, mislis na kom ekranu? ma 1440p ekran, ali to nema veze, ti igru mozes da nateras da renderuje u kojoj god oces rezoluciji. izgleda lepse nego kad renderuje u nativnoj, bolje od aa jer pegla celu sliku, aa ne pegla neke stvari kao sto je vegetacija, i neke sitnice
Ok. Ne igram WOW pa ne znam za to. Do sada koju god igru da sam igrao mogao sam da je namestim na maksimalnu rezoluciju monitora. Čak i LEGO igre za klinca ne mogu da namestim na više od 2560x1440.
 
za te za koje ne moze da se namesti iz igre, ukljuci virtual super resolution u driveru, pa ce ti posle dati opciju da namestis nenormalne rezolucije iz igre. wow ima render scale u samoj igri.
 
Stiže i Navi 23
Znači otprilike kao 3060 Ti i po skoro istoj ceni (MSRP). Znači definitivno smo došli dotle da karte za 1080p gejming zvanično koštaju 400€
 
Linus objasnio zašto je cena tolika kod novih GPU-ova.
 
Još jedan zanimljiv video o FSR-u od ovdašnjeg čoveka...
Isprobah FSR na Necromundi na 580 4GB kartici kod ortaka, radi fenomenalno na srednjem mod-u, quality FSR mod-u, 70-tak fps vise uz 80%low-20%normal podesavanja. Neocekivano iskustvo koje ce me poterati da ubacim u opticaj i RX 6500 XT/RX 6600 graficku a ne samo GTX 2060 / GTX 3050 Ti, uz naravno uslov da bude FSR i/ili naslednik podrzan u Battlefield 2042 i Halo: Infinite.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno