Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

@DBraveZ to sam i ja uradio, napravio OC UV profil i profil za mining. Kada završim sa gaming sesijom, onda ona majnuje

@Kesa e jeste velika potrošnja, ali iskreno nemam vremena da se zezam sa MPT... Može ona još dosta dole i sa potrošnjom i sa temperaturom ali ni ovo nije smak sveta. Ako rikne, u garanciji je mada ne bi trebalo jer su temperature baš baš niske
 
Nije nikada radila na fabrickim podesavanjima dok je majnovala, max sam je undervoltovao. U igrama je radila na fabrickim podesavanjima.
 
Budeš li imao problema, počni da preti Ratelom i to je to.

Sve ok, samo nije RATEL, jer to je Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge.

Njemu treba agencija za zastitu potrosaca.

Znam da je lapsus, ali da se ne desi da covek tamo spomene Ratel pa da ga olade ko lubenicu na ove vrele dane.:)
 
Sve ok, samo nije RATEL, jer to je Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge.

Njemu treba agencija za zastitu potrosaca.

Znam da je lapsus, ali da se ne desi da covek tamo spomene Ratel pa da ga olade ko lubenicu na ove vrele dane.:)
Ups, moja greška.

@DrFranjo
Kolike su tebi temp memorije dok majnujes, i koji model je u pitanju?
 
Interesuje me samo, ako mi ponude popravku da li mogu da odbijem i trazim novu?
 
@DBraveZ to sam i ja uradio, napravio OC UV profil i profil za mining. Kada završim sa gaming sesijom, onda ona majnuje

@Kesa e jeste velika potrošnja, ali iskreno nemam vremena da se zezam sa MPT... Može ona još dosta dole i sa potrošnjom i sa temperaturom ali ni ovo nije smak sveta. Ako rikne, u garanciji je mada ne bi trebalo jer su temperature baš baš niske
bez mpt stavi je na 793 mV i 1300MHz, trosice ispod 130W, 61 MH
 
Nije nikada radila na fabrickim podesavanjima dok je majnovala, max sam je undervoltovao. U igrama je radila na fabrickim podesavanjima.
Nadam se da si odvrnuo fan curve malo. Gigabyte ima katastrofa termalne padove ili ih nema uopste i mogao si da osetis vrelinu na backplateu. Iako temp pise 60 recimo, racunaj da je bar 20c veca na cipovima.
 
@DeRadicci
Poenta price je Skankovo kukanje na kartu jer nece upscale sa 1440p 200% da radi kako treba, pa onda kako nije karta, nego cpu, sto nije slucaj, pa onda prica kako ja ''degradiram'' njegovu kartu, sto opet nije slucaj. Dalje, kaze da nece na 2k da se igra( nativan 2k monitor 16/9 ne postoji, koliko ja znam), pa onda 1080p naziva 2k, sto opet nije slucaj.
Ne kazem da nisam pogresio sto sam 1440p nazvao 2k, ali ja sigurno necu nazvati rez 2.5k, nego 1440p.
Opet, on bi da se igra sa kartom is visoko srednjeg segmenta na ~5000x3000, iliti po tabeli pravi 16/9 5k, iliti 2880p, sto je nerealno.
 
Ma da, ~5K bez DLSS-a i slicnih pomagala je misaona imenica za danasnje karte. Ne znam cemu tripovanje oko toga.
 
@DeRadicci
Poenta price je Skankovo kukanje na kartu jer nece upscale sa 1440p 200% da radi kako treba, pa onda kako nije karta, nego cpu, sto nije slucaj, pa onda prica kako ja ''degradiram'' njegovu kartu, sto opet nije slucaj. Dalje, kaze da nece na 2k da se igra( nativan 2k monitor 16/9 ne postoji, koliko ja znam), pa onda 1080p naziva 2k, sto opet nije slucaj.
Ne kazem da nisam pogresio sto sam 1440p nazvao 2k, ali ja sigurno necu nazvati rez 2.5k, nego 1440p.
Opet, on bi da se igra sa kartom is visoko srednjeg segmenta na ~5000x3000, iliti po tabeli pravi 16/9 5k, iliti 2880p, sto je nerealno.
jos kad bi ti razumeo da meni wow ne ispada iz freesync range-a u 5k gotovo nikad (osim kad ispadne, a tad ispadne i na 1440p rezoluciji, zato mislim da je procesor jer je engine neoptimizovan). niko ne kuka ni na sta, nego prenosim utiske. i smiri se vise. 1440p nije 2k i tacka, bio si jako bezobrazan sto si mi napisao da idem da ucim rezolucije, ja kad sam kompjuter koristio ti se nisi ni rodio.
 
@DeRadicci
Poenta price je Skankovo kukanje na kartu jer nece upscale sa 1440p 200% da radi kako treba, pa onda kako nije karta, nego cpu, sto nije slucaj, pa onda prica kako ja ''degradiram'' njegovu kartu, sto opet nije slucaj. Dalje, kaze da nece na 2k da se igra( nativan 2k monitor 16/9 ne postoji, koliko ja znam), pa onda 1080p naziva 2k, sto opet nije slucaj.
Ne kazem da nisam pogresio sto sam 1440p nazvao 2k, ali ja sigurno necu nazvati rez 2.5k, nego 1440p.
Opet, on bi da se igra sa kartom is visoko srednjeg segmenta na ~5000x3000, iliti po tabeli pravi 16/9 5k, iliti 2880p, sto je nerealno.
Mislim da si do sada skapirao sa kime imas posla i da je ulazak sa njim u bilo kakvu dalju diskusiju samo gubljenje vremena i zivaca.
Ako nisi imas njegove postove malo unazad, steta sto su neki i obrisani. Mene bi bilo blam da se pojavim posle onakvih pljuvackih postova i okretanje ploce ukratko potom.
Da je lepe srece da uzme nV i da emigrira iz teme... :)
 
Danas stigao mejl, nude mi umesto Aorus Master 6800 XT ovu 6900 XT kartu :
XFX Speedster MERC 319 RX 6900 XT Limited Black
Koliko vidim, ova Limited ima malo vece klokove nego obicna black merc 319, ali verovatno su mizerne razlike.

Doplata je 115e da predjem sa 6800XT na 6900XT, i moram da javim odmah ujutru.
Koliko sam gledao, mozda je 10% brza nego 6800XT, taman otprilike koliko je i doplata..
Saveti, da li vredi ?
 
Ako ti nije problem doplata uzimaj, kad je vec bal...
U principu karta je nesto poput 3080ti, jedino sto je mrcina po pitanju dimenzija.
Ne ocekuj da ces moci da je kloknes jer je vec prilicno nasvirana.

XFX Merc je uz RD i Nitro+ plus medju boljim opcijama (prevashodno mislim na hladjenje/buku) ovog puta.
Kao sto rekoh u ovoj generaciji kod rx6000 tesko da mozes da pogresis sta god da uzmes, dok kod nV vec moras da obratis paznju na modele.
Licno bih gledao ka RD ili Merc, da uzimam AiB 6800xt/6900xt.

+edit
cisto da znas imas Ultra i Black verzije, potonja je dodatno "nategnuta" (verzija koju si okacio)
 
Poslednja izmena:
Da, ova je Black Limited, malo jaca od obicne Black.
@PlotTvist u kom smislu otkljucana ?
 
Cip nema nizak hard frequency limit kao "obicna" verzija XT cipa
 
Da, ova je Black Limited, malo jaca od obicne Black.
@PlotTvist u kom smislu otkljucana ?
6800xt je zakljucan na 2800mhz za gpu, bez obzira da li primerak moze preko, dok je 6900xt zakljucan na 3000mhz.
Red Devil Ultimate je otkljucan i binovan, primera radi. Mislim da je xfx limited isto otkljucan i binovan, ali nisam siguran.
Opet to ne znaci da mozes 200mhz vise da izvuces, jer je karta termalno ogranicena, ali ko zna, mozda ti se posreci.
 
Ne znam cemu toliko cimanja oko overkloka kartice koja jede sve sto joj se baci, nasvirana fabricki na max, sa dobrim hladjenjem I bez puno buke.

Karticu klokujes kad je matora 5 godina I ne moze da pogura nesto sto bi igrao, pa cisto da dodas neki boost od 10% ali ovo klokovanje zveri nad zverima, mi je van pameti. :D
 
Realno za takve krmace samo dobar undervolt :)
 
Ne znam cemu toliko cimanja oko overkloka kartice koja jede sve sto joj se baci, nasvirana fabricki na max, sa dobrim hladjenjem I bez puno buke.
Pa, sad, ako staviš Cyberpunk 2077 na 4K sa RT Ultra i to čudo će teško izgurati stabilnih 30FPS.
 
Pa onda cekas sledecu generaciju grafickih, puknes novih 2k evra I igras se u 40 FPS-a, pa sledece opet, I tako dok ne dodjes do zeljenih 60. :D

Salu na stranu, I klok od mizarnih par MHz za ovakvu vrstu karte, sumnjam da ce doprineti vecem fpsu jer ako si na tih 30 da kazemo iz tvog primera, da l'ces da dobijes dodatnih 5fpsa.
 
Nijedan od danasnjih GPU nije "punokorvna" 4k 60fps graficka ako se pogledaju aktuelniji naslovi, zato i ubacili DLSS/FSR u pricu...
6800xt/3080 pa na gore su odlicne 1440p karte i bice jos koju godinu a do tada ce vec DLSS/FSR izaci iz bete i mid-tier GPU-ovi ce pregaziti trenutne. Tek tada vredi razmotriti neki upgrade.
Zanosimo se previse ovde sa 4k gejmingom a tek treba da vidimo sta nas ocekuje od "nex gen" naslova za 2-3 godine, koji ce opet zavisiti (biti limitiran) od hw-a u konzolama, odnosno najzastupljenijeg hw medju Steam korisnicima.

@DBraveZ
Undervolt u svakom slucaju, oborices temperaturu i imaces tisu graficku i onako je vec u rangu 3080ti sto se rasterizacije tice.
Sada videh da nije "obicna" black ed. vec limited black ed., koja bi trebalo da je otkljucana i binovana... Ako si toliki "entuzijasta" i zelis da izvuces svaki % iz nje, ja bih onda isao na LC opciju, imas ovde kolegu koji radi za Ek pa vidi sa njim.
Baci utiske kakve su temperature i da li imas coil whine, znam da je kod referentnih 6900xt bilo skoro nemoguce izbeci. I ja sam se igrao mislju da odradim "upgrade" na referentnu 6900xt prodajom ove 6800xt za 1200-1300e (kada sam je nabavio isle su po oglasima za 1400e) ali previse cimanja za ~15% perf. uplifta + vrlo velika verovatnoca za spomenuti coil whine
 
Poslednja izmena:
Porucena Black Limited, stigao mejl sa potvrdom 🎮
E jos da prezivi sve granicne kontrole i stigne u Srbiju :)
 
srecno sa tim! meni je kompjuter od oko 2000 evra prosao bez carine, ali to je sve app.
 
Nisu ove karte sposobne ni za ''pravi'' 1440p bez dlss-a, fsr-a ili spustanja detalja.
Pravi bi znacilo da na 1440p ultra imaju min fps 144, a danasnje karte nisu ni blizu toga.
Napredak iskljucivo zavisi od amd-a i nv, nema veze sa konzolama.
Sto bi dali 300% bolju kartu za iste ili slicne pare, kada mogu da daju 50% po generaciji primera radi, a dlss-om i fsr-om ti zamazu oci, kao na foru dobijas perf, i to kako, ''prostim'' downscale-om, pa ustvari dodje kao da se igras na 1080p.

ULTRA 1440p 144hz 144 min fps - kada dodju ovde bez upotrebe bilo koje tehnologije, u sta racunam i g-sync, freesync, onda mozemo da pricamo o 1440p kartama, a koliko vidim, to mozda bude chiplet 7900xt, i to jedva.
ULTRA 2160p je realno da se gleda 60 min fps za narednih 5 godina.
 
Nazad
Vrh Dno