Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Jel Ender ima auto leveling kao Prusa?
U mom poslu to što je nešto u Srbiji jako rasprostranjeno ne znači da je najbolji izbor, već da je lako dostupno i jeftino.
Nema.
 
Pozdrav svima,

Ja sam od drugara uzeo Zortax Inkspire pre dve godine i koristim ga za osnovu da pravim modele za livenje kasnije. Pre Covid ludila sam uzeo bio Zortax Black resin (kvalitetniji rezin), medjutim printovi toliko smrde da evo sada godinu jos se osecaju. Ne samo to nego i prsti se osecaju posle.

E sada ja nisam koristio UV lampu ali sam stavio na sunce i sve je to bilo ok. Ne znam koliko bi UV lampa izvukla miris kao i ultrasonicni cistac? Ako neko ima rezin prtinter kako se snalazite sa mirisom u printovima?
 
Kolega ima Elegoo Mars gde je koristio njihov beli/transparent resin, nista se nije osecalo na modelima.
Verovatno je do samog resina.
Takodje je u pocetku koristio prirodnu svetlost, kasnije uv lampu.
 
Poslednja izmena:
Kolega ima Elegoo Mars gde je koristio njihov beli/transparent resin, nista se nije osecalo na modelima.
Verovatno je do samog resina.
Takodje je u pocetku koristio prirodnu svetlost, kasnije uv lampu.

Zanimljivo. Pisao sam ja njima na forumu i kao na kraju su bili thank you for your feedback. Nista probacu malo da eksperimentisem.
 
Jel Ender ima auto leveling kao Prusa?
U mom poslu to što je nešto u Srbiji jako rasprostranjeno ne znači da je najbolji izbor, već da je lako dostupno i jeftino.
cr6 se ima auto level. Zapravo bi to bio moj izbor za trenutnu kupovinu kada bih se vraćao na FDM.
Sa druge strane, kolega ga je uzeo i kaže da su motori stalno vreli. Vreli kao ne može prst da stavi na njih. Kontaktirao je voxell i rekli mu da je to ok tak oda piči tako dokle god je pod garancijom.
osim motora, sjajna masina.

Zanimljivo. Pisao sam ja njima na forumu i kao na kraju su bili thank you for your feedback. Nista probacu malo da eksperimentisem.
Definitivno je potrebno uraditi wash and cure za sve resin printove, mada i posle toga se oseca malo. Ja mogu da potvrdim za creality resin.
Moja namena je za minijature i planiram da pocnem da koristim neki spray paint preko modela. Nece skoditi kao dodatna zastita, a nadam se da ce pomoci i kod smrada.
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane, kolega ga je uzeo i kaže da su motori stalno vreli. Vreli kao ne može prst da stavi na njih.
Vreli motori znace da drajveri pustaju previse struje (ampera) ka motorima.
Ima vise edicija cr6 ploca, nisam siguran ali svaka bi trebala da ima podesive (varijabilne) drajvere.
To znaci da na svakom ili pored drajvera na ploci imas mikro potenciometar kojim podesavas izlaznu snagu drajvera.
Otvori stampac, pogleda model ploce, spec na netu za drajvere, ode na sajt proizvodjaca drajvera, pogleda min/max/nominal V (napon) drajvera, uzme unimer, plus na sredinu potenciometra, minus na masu ploce i ocitava vrednosti radnog napona drajvera.
Manji V = tisi, hladniji i slabiji motor - mogucnost preskakanja koraka.
Visi V vec ima kod njega tj vreli, glasniji i jaki.
Naravno, paziti da ne spoji kratko drajver.
Kod mene na delti sam uspeo da podesim na hladne, tihe i jake motore, zahteva malo egzibicije i testiranja, nista strasno.
 
Ne može bez gubitka garancije.
 
Malo upadam kao 'padobranac', ali nisam jos uvek stigao da pogledam onu 'basics' playlistu, will do. Sta bi bio neki idealan izbor trenutno od stampaca, za apsolutnog pocetnika? Dobio sam 'tip' za Zonestar p802qr2, cisto kao neku referencu po pitanju gabarita/cene. Moje neke zelje su ABS plastika i dosta nekih sitnih/vecih delova/adaptera za garazu/radionicu sa akcentom na automobile. Naravno, bilo bi tu i 'kucnih inovacija' svakojakih.

Cenim svaki info i ne zamerite na upadu 'bez pozadine'. :)
 
Sto kaze onaj momak sto radi u voxellab, za abs ti treba namenski printer sa izdvojenom, zatvorenom komorom od motora i elektronike. Moze i na ender 3 da stampa ali nije preporucljivo.

ABS trazi kontrolisane atmosferske uslove, stabilnu tempreraturu i da nema promaje. To u kucnim uslovima moze samo stampac sa komorom i hepa filterima jer su abs isparenja toksicna. Zatvoriti ender 3 u kartonsku kutiju ili komodu nije resenje jer nema filtracije a elektronika i motori ce se vise grejati i pre crci.

Hteo sam i ja da stampam abs kada sam nabavio 3d stampac pa nikad nisam zbog nedostatka uslova za abs stampu. Jak je i pla, petg jos jaci i ne topi se na suncu. Imam neke 100% infill printove od pre par godina, nema sile da to pokidas.
 
Nije neophodno da budu kućni uslovi, mogu da napravim mesto na polu-otvorenom bez problema. Ali kapiram, svakako. U suštini sam ABS 'pikirao' zbog nekog odnosa toplote koju bi mogao da trpi a recimo stvara se u motornom prostoru. Nekom 'selekcijom' upotrebe onda bi mogao da prođem i sa nečim drugim... ali recimo bilo bi sjajno kada bi moglo da se isprinta u filamentu koji trpi ulje/benzin i neku temperaturu do 60/70C, koliko može da bude oko usisa na motoru.
Informisaću se dalje svakako, počeo sam sa gledanjem YT materijala, verujem da ima gomile ljudi sa idejama i primenama kao mojim, zato su iskustva iz prve ruke najbolja. :)

Npr. trubica za usis, ovu mi je isprintao drugar.
 

Prilozi

  • 20190415_185626.jpg
    20190415_185626.jpg
    276 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
...posle čitanja teme, gledanja šake videa, raspitivanja kod drugara/poznanika, najbliži sam odluci da pazarim Ender 3 V2. Pozvaću firmu u TC Staklenac u ponedeljak da vidim imaju li na stanju isti. Kontam i par filamenta da pazarim, valjda i oni imaju neki feedback za početnike. Ako neko ima nešto bitno na ovo da mi skrene pažnju - molim da se ne ustručava. :)

Još da vidim šta će mi najbolje 'leći' za 3D modelovanje non-available modela...
 
Ako dublje zaronis u 3d printing, brzo ces preci na svoje dizajnirane modele jer vecina koju nadjes na netu ce uvek imati neku manu koja ce ti smetati.
Imas dosta programa za modelovanje tj projektovanje/3d dizajn sa gomilom tutorijala pa biras sta ti najbolje lezi.
Ja radim u Fusion 360 hobby free vrajianta koji meni najbolje lezi, mada nije lak za ucenje no kada ga naucis...
Sinoc napravio za kolege na poslu pecat od tpu da ne piskaraju jer ne znas koji ruznije pise:
IMG20210227110237.jpg
 
Jasno, pravio sam kao klinac 3D modele/modove za GTA (još uvek ih ima po netu), tako da kontam malo da se upraksujem. Vidim da Fusion ima primat, ja sam za svaki slučaj bacio na komp njega (hobby edicija), Blender (iako nije najbolji za to), neki free CAD i još par onih browser varijanti sam probao. Snaći ću se, mada ima gomile korisnih modela (npr. NACA duct). Kontam i neko tweak-ovanje je regularna opcija.

Inače cimao sam 3D market/TC Staklenac. Nemaju Ender 3 v2, samo običan. Onda sam se prešaltao na Ender 5 Pro. Načelno nabudžena 3ka, je l'... pa cenim biće i više nego dobar za mene. U ponedeljak idem po njega, pa javljam utiske kada skockam sve i kalibrišem. Kupiću i PLA+ za početak da probam, posle u dalje istraživanje.
 
Kad vec kupujes, uzmi i PETG, isto se stampa kao pla ali je mnogo jaci.
 
drzac.jpg
Izvinjavam se ako je pogresno mesto, ovo je bocni drzac flasa u frizideru, iz Whirlpool servisa mi rekose da nece da narucuju jer jer je star vise od 10 god. Da li ovo moze da se isprinta (zbog stalno niske temp u fridzu) i molio bih za kontakt nekoga u Bg ko bi to uradio.
 
Inače cimao sam 3D market/TC Staklenac. Nemaju Ender 3 v2, samo običan. Onda sam se prešaltao na Ender 5 Pro. Načelno nabudžena 3ka, je l'... pa cenim biće i više nego dobar za mene. U ponedeljak idem po njega, pa javljam utiske kada skockam sve i kalibrišem.
Ja i dalje ne znam šta da radim. Hteo sam CR 6 SE, ali vidim da nema sjajne recenzije. Ender 5 Pro je malo skuplji i nema auto leveling, ne znam da li se isplati. Ender 3 V2 svi hvale, a i dalje mi je polovan CR10s Pro opcija
 
Auto-leveling nema ni 3ka v2, svakako. Meni je to ličilo na siguran izbor za početnika, ali opet nemam mnogo volje i vremena da tražim gde i ko ima, a naručivanje preko sada... nisu to neki novci.
Ono što se provlači i ovde kroz temu i generalno je da su svi oni 'isti', do neke cifre ozbiljnije, a razlike su u detaljima. Najbolje pakovanje out of the box je verujem dobar izbor. Da ima alu ekstruder, pojačane oprugice za heatbed, bolje teflonsko crevo, da je stabilne konstrukcije, kome je bitno tih itd...
 
Da, znam da nema ni V2, ali on je i jeftiniji, pa ne očekujem. Nego mi je čudno da 5 Pro nema, a CR6SE ima, iako je (malo) jeftiniji.

Što se softvera tiče, Fusion svi hvale, ali ja ne volim Autodesk. Od besplatnih preporučujem FreeCAD, od komercijalnih Atom3D
 
Nije bitno koji sw, moze i Tinkercad, samo da radi posao koji ti treba.
I kinezi jesu svi isti jer svi imaju zajednicke mane tipa uzasan qc, katasrofa support, promene karakteristike modela u letu tj kupis odredjeni model a nemas pojma koju ces iteraciju dobiti, uzasni firmware-i ( zato su popularne custom ploce i marlin ) itd itd...
Creality se tu pokazao boljim i otud popularnost istog.
Reviews ne gledati, svi lazu za sve pare.
Zato mnogi koji dublje udju u 3d printing prave svoje stampace po sopstvenoj meri.
 
Znam da su (skoro) sve recenzije plaćene, ali ako jedan isti čovek poredi Ender 3 V2 i CR6 SE i kaže da je E3V2 bolja kupovina, onda bi trebalo da mu poverujem, zar ne?

Videću sutra kad ustanem, ali moram odlučiti jednom :d
 
Nop, veruj stranim forumima gde ljudi iznose svoje probleme i iskustva.
Mada ja govorim uopsteno, ne za poredjenje e3 i cr6.
Jedno je sklopiti stampac, imas ga par dana-nedelja, odradis par printova i das ocenu sklapanja i rada ili kada radis sa njim svaki dan gde ce ti pokazati sve svoje mane i vrline u roku od nekoliko meseci.
Vec sam pisao za moj A5s, koji je super i po konceptu i papiru, radi super out of box (ako nemas deformisan heatbed kao moj) sve dok ne iskrsne prvi problem gde pokazuje sve svoje mane i kolika patnja moze da bude.
Ja bih isao na e3 jer kod njega nema vise sta da te iznenadi, sve je vec pokazao sto se pokazati moze.
 
ABL je lako dodati tako da ti to ne bude neki uslov za kupovinu. Inače sa E3 V2 ćeš imati najmanje potrebe za nadogradnjom. Ja sam uzeo E3Pro i dogradio sve i svašta ali mi je ABL najkorisniji dodatak pored OctoPrinta.
 
Sklopih Ender 5 Pro (Marlin 1.0.1), lagano se sastavlja, mada mi se cable management ne dopada previše (nema baš mnogo izbora). Pustio sam doggo-a kao test print, baš sam zadovoljan finoćom štampe. Potom sam odmah napravio prvi custom print, još bolji osećaj, vidim da će mi biti jedna od omiljenih igračaka.
Nivelacija manuelna nije teška, gotovo za 5min praktično. 5ica ima narandžaste, uprate-ove oprugice, tako da se nadam postojanoj nivelaciji.

Ovako je ispao custom print. Beli Creality PLA+.
20210302_070419.jpg 20210302_070843.jpg 20210302_070929.jpg
 
Poslednja izmena:
Odlican print i najbitnije da si zadovoljan.
Da li je ploca otkljucana ili mora igranka kao kod e3 da bi ubacio custom fw?
 
Iskreno nisam proveravao, posto sam video da je ucitan Marlin vec, od strane Voxellab-a (koji bi potencijalno razmatrao u ovom trenutku), tako da mi je to 'zadovoljilo' radoznalost. Pogledacu svakako.
 
ABL je lako dodati tako da ti to ne bude neki uslov za kupovinu. Inače sa E3 V2 ćeš imati najmanje potrebe za nadogradnjom. Ja sam uzeo E3Pro i dogradio sve i svašta ali mi je ABL najkorisniji dodatak pored OctoPrinta.
Koliko lako se dodaje ABL? Kolika je cena? Ima kod nas ili se čeka od preko?
 
Uputstva imaš na sve strane pa ne bih da nepotrebno prepričavam postupak a što se tiče nabavke od preko se više isplati. Ja sam ih nalazio od 10tak dolara pa naviše ali sam ipak uzeo na Banggood-u jer su svi koji su ga kupili napisali odlične komentare, bio je oko 20tak dolara za Touch V3.0. Inače i sa njim dobijaš uputstvo za povezivanje a lako ćeš naći i uputsvo za ploču koju imaš u svom printeru. Ja sam uz SKR mini E3 V2.0 dobio svu potrebnu dokumentaciju, čak i pripremljen firmware. Ipak firmware sam ipak sam prilagodio mojim potrebama. I to nije neki problem, imaš instrukcije za početak svuda a kasnije ćeš već skontati i sam kako da ga modifikuješ.
 
Sta je trenutno u Srbiji ultimativni 3D printer za razuman novac? (~1000-2000€)
TIpa Passat ili Pezo 508, Ford Mondeo, Mazda 6, Opel Insignia.. ako me razumete.
Ili sta su Golf ili Astra?
Treba mi za arhitektonsku vizuelizaciju, da stampam zgrade koje zidam, modele namestaja itd.. dakle pozeljno da bude veci kapacitet...
Hvala.
 
Kolege su ranije nosile na 3d skeniranje kuciste uredjaja i posto nisu mogli da otvore fajl u SW (ne moze kao solid) digili su ruke, pa sad ja uzeh da se zezam sa tim, nemam nikakvo predznanje, i vidim da je fajl ogroman oko 200mb format je stl, u Meshlabu stoji preko 4miliona povrsina (procitah da SW moze samo da otvori kao solid STL koji ima oko 20.000).

Probao upustvo da sa FreeCad prebacim u STEP ali ko zna koliko ce to raditi pa sam batalio.

E sad posto treba da uzmem nov komp zanima me preporuka sta uzeti da mogu velike stl fajlove da konvertujem u step a da to ne traje vecno (npr nije problem da radi jedan dan). Palo mi napamet da bi mozda neka profi gpu kartica mogla to da radi znatno brze od procesora ali nemam pojma koja i kom softveru to bi bilo i najbolje (uzmem stariju polovnu profi graficku jer se ni ne igram) inace moj matori Phenom 2 940 je iskoriscen oko 50%.

Dakle ako moze predlog za novu konfiguraciju da mogu za neko smisleno vreme kod kuce da prebacim 200mb stl u step. 200mb stl je neki reper sumljam da cemo imati vece 3d skenove.

I jos jedno pitanjce jel neko ima bilo kakav info u vezi ove spravice ili proizvodjaca iste:


Posto se ozbiljno razmatra nabavke iste za brzu inspekciju delova. Ono sto brine je sto na jednom od YT videa videh da koriste sprej kod sjajnih predmeta sto nam bas ne odgovara, preciznost koja se reklamira nam je okej ali sa sprejom to onda nije to.
 
Poslednja izmena:
Ako hoces, okaci negde taj fajl da skinem(o) i probamo konverzije.
 
Nazad
Vrh Dno